Zlo. Spomienky súdneho znalca

Zlo. Spomienky súdneho znalca https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243574/bmid_zlo-243574.jpg 4 40 10

„Za istých okolností sa môže stať vrahom každý z nás,“ hovorí profesor klinickej a forenznej psychológie Anton Heretik. Práve preto je vražda nielen zločinom, ale aj kultúrnym fenoménom a zlomovou udalosťou v rozprávkach, mýtoch, literárnych dielach i ľudských osudoch. Grécke mýty sú plné vrážd, Shakespearovými drámami sa valia potoky krvi, a to nehovoríme o filmovom priemysle produkujúcom horory a trilery. Profesor Heretik už tridsaťpäť rokov pôsobí ako súdny znalec. Za ten čas sa ocitol zoči-voči stovkám páchateľov tých najzávažnejších zločinov, najmä vrážd. Táto skúsenosť ho priviedla k poznaniu, že vrahovia sa navzájom líšia intelektom, osobnosťou a motiváciou. To, čo ich však spája a čo spája ľudí na oboch stranách väzenského múru, je agresivita. O zločinoch a ich páchateľoch, ktorí najviac utkveli v znalcovej pamäti, je aj táto kniha....... celý text

MarqueeMoon
27.06.2021 4 z 5

V zásade moje očakávania od tejto knihy boli naplnené, aj keď kniha začne po čase pôsobiť ako report a ide podľa nastolenej šablóny, no každý prípad bol zaujímavý a tieto posudky ma bavili čítať. Človek si pri niektorých ľudoch vraví, ako sa to mohlo až takto pokaziť.. a pri iných si môže povedať, štastie, že sa to fatálne nepokazilo aj keď k tomu boli všetky predpoklady.. o takýchto ľuďoch ale nie je táto kniha.

verden
24.06.2021 5 z 5

Naozaj ma mrzí nízke hodnotenie, ktoré si Zlo podľa mňa nezaslúži.

Ak od knihy očakávate napätie, krv a detailnú rekonštrukciu vrážd, radšej siahnite po Dánovi alebo si pozrite Najväčšie kriminálne prípady Slovenska (mnohé prípady rozpracovali obaja autori, aj spomínaný seriál).

Ale ak, úplne logicky, od forenzného psychológa očakávate psychologické posudky a závery, anamnézu a osobné skúsenosti s "našimi" vrahmi (z "ísť sa vymočiť do Ilavy" sa doteraz smejem), nebudete sklamaní :)

erik385
29.05.2021 3 z 5

Kniha ponúka prehľad rôznych typov "zla", a teda rôznych typov zločinov od vraždy v afekte po úchylky a deviácie, atd. Určite je to zajímavá sonda, ale skôr mi príde ako sociologický prehľad všelijakých typov prípadov, než hlbšia analýza koreňov násilia. V podstate sa nikde nedozvieme, kde presne a prečo to zlo v danom človeku vzniká, ide skôr o popis jednotlivých prípadov, nie však úplná komplexná analýza násilníkov. Takže ma ten popis vonkajších znakov postupne viac nudil, než bavil...

NoraHudecová
02.04.2020 5 z 5

Profesor klinickej a forenznej psychológie Anton Heretik sa pustil do rozprávania o stretnutiach s páchateľmi najťažších zločinov. Keďže pôsobí ako súdny znalec, stretol sa so stovkami zločincov a mal teda z čoho vyberať.
Každá kapitola je zameraná na iný motív, charakteristiku či prostredie, z ktorého zločinec pochádza. V úvode kapitoly vás čaká uvedenie do problematiky a následne prichádzajú na rad konkrétne kazuistiky. V knihe sú spracované viaceré známe prípady ako napríklad Ondrej Rigo alebo Matej Čurko. I keď autor neuvádza celé mená nie je problém si to domyslieť. Ďalej sa dočítate o policajnej kriminalite, závislostiach, mafii, jednostrannej láske, schizofrénii atď.
Autor píše síce zrozumiteľne aj pre laikov, ale používa množstvo odborných výrazov. Ak náhodou neovládate terminológiu určite pomôže internet.
Za mňa tisíckrát áno, odporúčam.

Arcticus
22.10.2019 3 z 5

Pána Heretika si pamätám ešte z dokumentárnej série Najväčšie kriminálne prípady Slovenska preto som bol veľmi zvedavý na knihu. Kniha sa dobre číta, je písaná populárnym štýlom, s ktorým nebude mať problém ani laik.

Bukovinska
02.08.2018 5 z 5

Wau. Bola som z tejto knihy úplne nadšená. Veľa kníh s touto tématikou sa nevyskytuje a plus odohrávajúce sa na Slovensku. Kniha ma veľmi bavila asi aj preto, že každý deň sa nestretávam s psychológiou takže som sa stretla s veľa pojmami prvýkrát a tým ma asi aj dosť držala. Všetky prípady ma bavili ale posledný bol top. O kanibalovi, ktorý vykonával svoje činy v Kysaku. A že vraj na východe nič nie je :). Klobúk dole pred autorom a jeho šikovnosťou napísať ľahko pochopiteľnú knihu aj pre amatérov. Ďakujem.

nocnymotyl38
09.06.2018 4 z 5

Kniha ma bavila, dozvedela som sa veľa zaujímavého s oboru, čo zas ja rýchlo zabudnem :) ale čítalo sa to dobre, takmer na jeden ťah, sú tam rozobraté prípady z mne blízkeho okolia (Horehronie), čo tiež prispelo k zaujímavosti knihy. "Kriminálkárom" odporúčam. :)

adorjas
31.03.2018 5 z 5

Nemusíte byť psychológom, aby vás kniha bavila. Aj laik ju pochopí a uvedomí si, že vrahom sa môže stať naozaj každý, stačí trošku vyhrotenej situácie.

Inak, čo ma prekvapilo, autor popísal aj niektoré svoje prípady, ktoré boli značne medializované (hoci aj v nedávnej dobe), t.j. aj keď nikdy neuvádza celé mená, tak dôvtipnejší čitateľ na to príde, o koho sa jedná, a hneď má celý príbeh iný ráz.

Anamnéza ma napriek negatívnym komentárom na DK zaujímala najviac-je potreba si uvedomiť, koľko podobných ľudí s obdobným profilom poznáme aj v našom živote. A potom nastane filozofovanie vo vašej hlave, prečo sa niektorí z nich uchýlia ku vražde a niekto nie. Genetika? Prostredie? Okolnosti? Predispozície?

Doporučujem! P.s. Nech knihu nečítajú čitatelia, ktorí sa vyžívajú v bombastických drastických knihách, tých bude nudiť.

souxie
09.01.2018 2 z 5

nápad na knihu dobrý, avšak mal podľa mňa väčší potenciál. Kniha obsahovala dlhé charakteristiky páchateľov, rodinnú a zdravotnú anamnézu (čo zo znaleckého hľadiska je nepochybne významné), avšak pre mňa - ako laickú verejnosť to bolo zbytočné a hlavne nezáživné (70 % knihy tvorili preformulované a trošku upravené zistenia a závery zo znaleckých posudkov).

Lori_S
06.02.2016 3 z 5

Toto bylo docela zklamání. Kniha jako taková je zajímavá, z některých případů jsem si i přivodila husinu na zádech, ale... bylo to nudné. Strašně. Nečekala jsem, že bych se při čtení bavila, ale charakteristiky pachatelů mě ubíjely, navíc si byly dost podobné a přibližně od poloviny knihy jsem je už přeskakovala.

vraždy psychologie zločiny vrazi forenzní psychologie

Anton Heretik
slovenská, 1950