Venezia Venezia komentáře u knih

Paní Říma Paní Říma Kate Quinn

Priemerný historický román, ktorý zachádza do červenej knižnice. Skazená Rimanka Lepida a jej hubatá židovská otrokyňa Thea "bojujú" o priazeň gladiátora Aria a cisára Domitiana. Hádajte, kto vyhrá. Názov mi nepripadá moc trefný, Thea zas až taká pani Ríma nebola. Aj niektoré dialógy a situácie sú prvoplánové, neuveriteľné. V doslove sa autorka priznala, že si kadečo prispôsobila, čo mi na historických románoch dosť vadí. Autorka pripravuje očividne pokračovanie.

08.05.2014 3 z 5

Na ostrově Na ostrově Tracey Garvis Graves

O čom tá kniha je? O stroskotaní na ostrove, doučovaní, rakovine, tikaní biologických hodín alebo o vzťahu dospelej ženy a chlapca? Ktovie, lebo autorka sa venuje každej téme len povrchne. Hlavne, že všetky končia happy-endom. Sorry, spoiler. Bod dávam mojim dvom obľúbeným postavám, bez ktorých by kniha ani nemala zmysel: Sliepke a Kostlivcovi.

22.03.2014 1 z 5

Hrdinky Hrdinky Eileen Favorite

Zaujímavý nápad. Rozhodovala som sa medzi tromi a štyrmi hviezdičkami, ale prišlo mi, že z námetu sa dalo urobiť viac a mala som pocit, že hlavnou postavou je skôr matka Penny. Veď aj hrdinky sa bavili skôr s ňou a aj to temné tajomstvo sa týka jej. V každom prípade som zvedavá na film, ktorý sa vraj natáča.

22.02.2014 3 z 5

Se šarmem Pařížanky Se šarmem Pařížanky Ines de La Fressagne

Po všetkých tých negatívnych komentároch sa zameriam na klady tejto knihy.
Je pravda, že mnohé informácie, ako adresy autorkiných obľúbených obchodov a zákutí Paríža, sú pre nás zbytočné. A tiež je pravda, že tipy na oblečenie, doplnky a kozmetiku sú povrchné a autorka nespomína typy postáv a pleti. Ale sú tak univerzálne, že sa hodia pre každú ženu. Keď sa popozeráte po našich uliciach a máte trochu estetického cítenia, je to na zaplakanie, hlavne čo sa týka tučnejších a starších žien (ľudí). Takže by nikomu neškodilo, keby si tých pár relevantných strán prečítal a použil ich v praxi.
Hlavne, keď sa naša spoločnosť riadi tvrdením - nie je dôležité, ako vyzeráš, je to to najdôležitejšie. (táto veta nie je v knihe)

14.08.2013 3 z 5

Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles Juliet Grey

Výborný životopisný román a ja sa v tom vyznám. :-)
Autorka zobrazuje MA takú, aká v tej dobe bola: veselá, dobrosrdečná a nie veľmi vzdelaná tínedžerka, ktorú sekíruje matka, ignoruje manžel a rôzni ľudia sa snažia zneužiť pre svoje ciele. Kniha je naozaj podrobná a človek sa dozvie aj veci, o ktorých ani netušil, že sa stali alebo sú možné. Bodaj by bolo takýchto kníh o osobnostiach viac.

14.08.2013 5 z 5

Effi Briestová Effi Briestová Theodor Fontane

Nemecká Anna Kareninová, len nudnejšia. Ešteže mám skrátenú verziu. Odtiaľto pochádza pojem "je to široké pole". V najnovšej filmovej vezii s Juliou Jentsch si dovolili zmeniť koniec. Nehorázne!

16.07.2013 4 z 5

Kdo chce být miliardářem (Milionář z chatrče) Kdo chce být miliardářem (Milionář z chatrče) Vikas Swarup

Krásna kniha o súčasnej Indii, sile lásky a priateľstva.
Film patrí k najhorším filmom, aké som kedy videla - dej a konanie postáv postrádajú logiku.

"Môžeš mi vysvetliť, prečo zahadzuješ mincu, ktorá ti prináša šťastie?"
"Pretože ju nepotrebujem. Šťastie je niečo, čo musí prísť zvnútra."

13.07.2013

Chlapcův kouzelný roh Chlapcův kouzelný roh Clemens Brentano

Ako inak ohodnotiť ľudovú tvorbu? Zbierka je to pestrá a chlapci si zaslúžia palec hore.
A "Wenn ich ein Vöglein wär" nezaspieva nikto krajšie ako malý Heintje.

11.07.2013 5 z 5

Střídavá péče o dítě Střídavá péče o dítě Tomáš Novák

Väčšiu sprostosť ako striedavá starostlivosť som už dávno nepočula. Nech si to každý, komu sa to pozdáva, vyskúša. Bývať každé dva týždne inde, mať veci dvojmo, každé dva týždne mať inú stravu a pravidlá, zobudiť sa v noci a nevedieť, kde ste, príp. ísť zo školy domov a musíte sa zamyslieť kam - a to ešte ako dieťa! Dieťa musí byť stále v strese a rozpoltené napoly. Pripomína mi to ten príbeh, ako Šalamún súdil dve matky a každá tvrdila, že dieťa je jej. V tomto prípade sa dieťa pekne rozsekne, hlavne že sú rodičia spokojní.

09.07.2013

Muzeum nevinnosti Muzeum nevinnosti Orhan Pamuk

Keby mala kniha polovicu strán, dám aj päť hviezdičiek. Múzeum je dojímavé, príbeh krásny, ale priveľmi detailný a rozťahaný.

06.07.2013 3 z 5

Zorro Zorro Walt Disney

Na túto knihu mám moc peknú spomienku: prázdniny, slnko, záhrada... a fešák Zorro. Nedajte sa odradiť menom autora, je to typický dobrodružný román so všetkým, čo k tomu patrí, nie kreslená rozprávka.

02.07.2013 5 z 5

Hraničný Prípad Hraničný Prípad Péter Hunčík

Nie je to ľahké čítanie a nebude vám naň stačiť víkend. V knihe vystupuje kopa postáv i postavičiek rôzneho pôvodu i národnosti - proste "typickí" Slováci. Ich príbehy sú komické, tragické i tragikomické - a boli by neuveriteľné, nebyť šialeného dvadsiateho storočia, v ktorom sa odohrali. Autor knihu napísal v maďarčine, takže knihu nemožno rátať k slovenskej literatúre. Aká škoda!

01.07.2013 5 z 5

Modrý bicykl 1 Modrý bicykl 1 Régine Deforges

Všimol si niekto, ako sa tento príbeh podobá Odviate vetrom / Jihu proti severu od Margaret Mitchellovej?

23.06.2013

Poslední píseň Poslední píseň Nicholas Sparks

Podľa mňa najlepšia Sparksova kniha.

23.06.2013 5 z 5

Tajemná labuť Tajemná labuť Shana Abé

Nebyť happyendu, ani by to nemusela byť červená knižnica. Pekný príbeh, v rámci žánru patrí k tým lepším.

22.06.2013 4 z 5

Trampoty s paní Walewskou Trampoty s paní Walewskou Marian Brandys

Život pani Walewskej /† 31/ je ako z červenej knižnice. Prvého syna mala s nám neznámym mužom, preto ju vraj rýchlo vydali za starého Walewskeho /čiže nebola až také neviniatko/, druhého s cisárom Napoleonom /ich prvý sex bolo vraj de facto znásilnenie, keďže Mária omdlela/ a tretieho s druhým manželom, francúzskym maršálom grófom d´Ornano. V knihe autor spomína jednu situáciu: Jej druhý manžel ju veľmi miloval aj desiatky rokov po jej smrti. Keď sa vyskytla v rodine nejaká pozitívna udalosť, hovorieval, aby šli do miestnosti s jej obrazom, nech sa s nimi môže radovať aj pani maršálová. No nie je to romantické?

21.06.2013 4 z 5

Zamilovaný Voltaire Zamilovaný Voltaire Nancy Mitford

Pekná kniha, číta sa sama. O markíze natočili Francúzi krásny film. Z knihy si pamätám jednu vtipnú situáciu: keď umrela Voltairovi mecenáška, vyvstala otázka - kto zdedí Voltaira?

16.06.2013 5 z 5

Milosť pre Gregora Mocha Milosť pre Gregora Mocha Ľubica Mišíková

Príjemné prekvapenie. Autorka tak krásne narába so slovami, že jej je na tento druh literatúry aj škoda. Škoda, že nie je isté, kedy sa vlastne dej odohráva, predpokladám medzi 15. - 18. storočím, keď sa tu pálili bosorky. Adam z druhej časti knihy vie naozaj rozosmiať.

15.06.2013 5 z 5

Princ Evžen Savojský - pán bitevních polí Princ Evžen Savojský - pán bitevních polí Karel Richter

Jeden z najlepších životopisov, aké som kedy čítala. Kniha je niečo medzi životopisom a historickým románom, striedajú sa faktografické kapitoly s ´monológmi osôb´, ktoré sa s princom stretli. Nechýba ani rodokmeň a čb fotky. Číta sa samo, odporúčam.

14.06.2013 5 z 5

Útulek pro padlé ženy Útulek pro padlé ženy Katy Darby

Ako pár zlých rozhodnutí a klebety môžu zničiť životy ľudí. Dobrý príbeh vo viktoriánskom štýle vyrozprávaný z piatich pohľadov. V podobnom duchu je Dívka s modrým šálem.

09.06.2013 4 z 5