Trampoty s paní Walewskou

Trampoty s paní Walewskou https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125371/trampoty-s-pani-walewskou-125371.jpg 4 6 2

Známý polský publicista se vydává v knize po stopách slavné Marie Walewské, polské Napoleonově milence a matce jeho syna.

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Klopoty z Pania Walewska , 1969

Venezia
21.06.2013 4 z 5

Život pani Walewskej /† 31/ je ako z červenej knižnice. Prvého syna mala s nám neznámym mužom, preto ju vraj rýchlo vydali za starého Walewskeho /čiže nebola až také neviniatko/, druhého s cisárom Napoleonom /ich prvý sex bolo vraj de facto znásilnenie, keďže Mária omdlela/ a tretieho s druhým manželom, francúzskym maršálom grófom d´Ornano. V knihe autor spomína jednu situáciu: Jej druhý manžel ju veľmi miloval aj desiatky rokov po jej smrti. Keď sa vyskytla v rodine nejaká pozitívna udalosť, hovorieval, aby šli do miestnosti s jej obrazom, nech sa s nimi môže radovať aj pani maršálová. No nie je to romantické?

maryzka
27.03.2013 1 z 5

Paní Marie Walevská vstoupila do historie Polska jako milenka Napoleona do kterého Polaci vkládali svoje naděje na odtržení Polska od Ruska. O paní Marie Walevské vzniklo mnoho legend, fám, ale i mnoho pomluv ačkoliv paní M.W.zmanipulovala politická elita tehdejšího Polska. Autor se snaží o zachycení skutečnosti, něco podobného jako u nás Jaroslav Motl. Bohužel spíš tato kniha je psana esejí a taková antibiografie. Bohužel autor v tehdejší době neměl mnoho možností nebot spousta dokumentu byla v soukromých rukách potomků Marie Walevské, kteří měli mnohé zajímavé osudy.

Polsko 19. století Francie Napoleon Bonaparte, císař, 1769–1821 milenky panovníků Maria Walewska, hraběnka, 1786-1817

Marian Brandys
polská, 1912 - 1998