Venezia Venezia komentáře u knih

Chlapcův kouzelný roh Chlapcův kouzelný roh Clemens Brentano

Ako inak ohodnotiť ľudovú tvorbu? Zbierka je to pestrá a chlapci si zaslúžia palec hore.
A "Wenn ich ein Vöglein wär" nezaspieva nikto krajšie ako malý Heintje.

11.07.2013 5 z 5

Anglický pacient Anglický pacient Michael Ondaatje

Krásna kniha a výborne urobený film, ktorý dostal zaslúžene kopec Oscarov. Škoda, že realita bola iná. (Almásy bol vraj nepekný homosexuál a na strane Nemcov.)

11.07.2013 5 z 5

Druhá manželka Druhá manželka Eugenie Marlitt

Román je naozaj starodávny, jazykom, štýlom i obsahom. Autorka poúča ešte viac ako Courths-Mahlerová. Bod za obálku.

11.07.2013 1 z 5

Jana Jana April Lindner

To už sa Američania naozaj zbláznili a budú teraz písať "remaky" všetkých kníh, čo za niečo stoja? Potom pánboh s nami!
Ako hodnotiť vôbec túto knihu? Neoriginálna, predvídateľná, zle napísaná. Autorka je učiteľkou angličtiny - na jej mieste by som nemala odvahu hodnotiť slohy žiakov. PS: Jana Eyrová je len jedna a každý "remake" je zbytočný.

09.07.2013 odpad!

Střídavá péče o dítě Střídavá péče o dítě Tomáš Novák

Väčšiu sprostosť ako striedavá starostlivosť som už dávno nepočula. Nech si to každý, komu sa to pozdáva, vyskúša. Bývať každé dva týždne inde, mať veci dvojmo, každé dva týždne mať inú stravu a pravidlá, zobudiť sa v noci a nevedieť, kde ste, príp. ísť zo školy domov a musíte sa zamyslieť kam - a to ešte ako dieťa! Dieťa musí byť stále v strese a rozpoltené napoly. Pripomína mi to ten príbeh, ako Šalamún súdil dve matky a každá tvrdila, že dieťa je jej. V tomto prípade sa dieťa pekne rozsekne, hlavne že sú rodičia spokojní.

09.07.2013

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

5 hviezdičiek za báseň Jen jedenkrát. Čítali sme ju v škole a po analýze nezostalo jedno oko suché.

09.07.2013 5 z 5

Čierne rozlúčky Čierne rozlúčky Eeva Tenhunen

Veľmi sa mi páčila prvá detektívka Čierne ryby. Obsah: Vražda dvoch sprievodkýň-študentiek na Olavovom hrade. Ich-forma, leto, hrad, vraždička - čo ma môže viac potešiť? Vhodné skôr pre ženy a devy.

08.07.2013 5 z 5

Mstitel Mstitel Jude Deveraux (p)

Zorro z rodu Montgomeryovcov. Milá oddychovka.

06.07.2013 4 z 5

Stratený Stratený Hans-Ulrich Treichel

Smutná kniha o vojne a jej dôsledkoch. Hľadanie rozprávačovho brata ovplyvňuje dlhé roky život všetkých členov rodiny. Doteraz cítim zúfalstvo matky a hnev na úrady, ktoré akoby robili všetko preto, len aby sa stratené deti nevrátili ich rodičom.

06.07.2013 4 z 5

Muzeum nevinnosti Muzeum nevinnosti Orhan Pamuk

Keby mala kniha polovicu strán, dám aj päť hviezdičiek. Múzeum je dojímavé, príbeh krásny, ale priveľmi detailný a rozťahaný.

06.07.2013 3 z 5

Tebe patrí ríša Tebe patrí ríša Javier Moro

Všetka česť autorovi, naozaj detailne (niekedy až únavne) opisuje život prvého brazílskeho cisára a jeho rodiny. Dom Pedro je vyslovene nesympatický - bezohľadný, despotický, sebecký sukničkár, jeho prvá manželka Leopoldina /sestra Márie Lujzy, manželky Napoleona) je zase vzdelaná, disciplinovaná a dobrá až naivná. Pre milovníkov histórie odporúčam, o Brazílii je na našom trhu málo kníh. Mám pár výhrad k prekladu, v texte je veľa cudzích slov, nárečové alebo archaické slová (štricák, rozkuštrené, ruvačka) i čechizmy (služobná, Itália, nemoc). Čo mi chýba, bola výslovnosť portugalských mien a preklad portugalských slov. Môže mi niekto vysvetliť pojem "vážená otrokyňa"?

04.07.2013 4 z 5

Zorro Zorro Walt Disney

Na túto knihu mám moc peknú spomienku: prázdniny, slnko, záhrada... a fešák Zorro. Nedajte sa odradiť menom autora, je to typický dobrodružný román so všetkým, čo k tomu patrí, nie kreslená rozprávka.

02.07.2013 5 z 5

Hraničný Prípad Hraničný Prípad Péter Hunčík

Nie je to ľahké čítanie a nebude vám naň stačiť víkend. V knihe vystupuje kopa postáv i postavičiek rôzneho pôvodu i národnosti - proste "typickí" Slováci. Ich príbehy sú komické, tragické i tragikomické - a boli by neuveriteľné, nebyť šialeného dvadsiateho storočia, v ktorom sa odohrali. Autor knihu napísal v maďarčine, takže knihu nemožno rátať k slovenskej literatúre. Aká škoda!

01.07.2013 5 z 5

Stíny nad Alhambrou Stíny nad Alhambrou Tanja Kinkel

O poslednom vládcovi a dobytí Granady som videla seriál a veľmi sa mi páčil, tak som bola nadšená, že si prečítam aj knihu. Bohužiaľ, človek číta a číta - a vlastne sa nič nedozvie. O deťoch španielskej šľachtičnej Isabelly a posledného vládcu Granady nie sú dochované žiadne dokumenty, takže si autorka musela vymýšľať a veľa toho teda nevymyslela. K tomu seriálu: Isabellu uniesli do granadského háremu, syn gran. vládcu sa do nej zamiloval, ale tak dlho otáľal, až sa do nej zamiloval jeho otec. Potom Španieli dobyli Granadu a bolo po všetkom.

01.07.2013 1 z 5

Dáma z Růže Dáma z Růže Sandra Worth

Milostný príbeh v ich-forme, odohráva sa v časoch vojny ruží. Príbeh je pekný, i keď jednoduchý. Hlavná hrdinka je - na čo nás autorka nezabudne viackrát upozorniť - krásna, skromná a odvážna. Isobelin manžel John je brat slávneho Warwicka, zvaného tvorca kráľov. Manžel je stále na bojisku, Isobel je stále tehotná. V knihe je aj dosť krutostí. Isobelin cigánsky taneček je pritiahnutý za vlasy, ale ktovie, ako ľudia v 15. storočí oživovali manželstvo. Malá pripomienka: autorka píše, že John bol povýšený do šľachtického stavu a dostal titul - ale Nevilleovci už boli šľachtici!

29.06.2013 4 z 5

Slovenské dejiny v obrázkoch od najstarších čias po súčasnosť Slovenské dejiny v obrázkoch od najstarších čias po súčasnosť Pavol Kršák

Pekná kniha vhodná pre žiakov i dospelých, keďže je v nej veľa obrázkov a málo textu. Každej dôležitej osobnosti alebo udalosti slovenských dejín je venovaná dvojstrana.

26.06.2013 5 z 5

Modrý bicykl 1 Modrý bicykl 1 Régine Deforges

Všimol si niekto, ako sa tento príbeh podobá Odviate vetrom / Jihu proti severu od Margaret Mitchellovej?

23.06.2013

Poslední píseň Poslední píseň Nicholas Sparks

Podľa mňa najlepšia Sparksova kniha.

23.06.2013 5 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Jeden z mála prípadov, keď sa mi film páčil viac ako kniha. Príbeh je pekný, ale štýl písania pripomína školskú slohovú prácu. A čo sa týka slovenského prekladu, tak meno Duke nemal prekladateľ prekladať. /duke = vojvoda/

23.06.2013 4 z 5

Tajomstvá Paríža 1 Tajomstvá Paríža 1 Eugène Sue

Súčasník a konkurent Alexandre Dumase, ale podľa mňa na neho nemá...

23.06.2013