Tebe patrí ríša

Tebe patrí ríša https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160236/bmid_tebe-patri-risa-CvH-160236.jpg 4 10 3

Portugalský korunný princ známy pod menom dom Pedro, ktorý sa ako dvadsaťtriročný stal brazílskym cisárom, ovplyvnil svojím životom dejiny dvoch kontinentov. Bol nevyrovnaný a rozporuplný, ženy boli preňho záchranou i zatratením. Zatiaľ čo jeho manželka, cnostná Leopoldina Habsburská, ho priviedla na vrchol, jeho milenka, temperamentná Domitila de Castro ho stiahla až na samé dno. Keď sa obrovská Brazília zmenšila a moc ho prestala zaujímať, stavil svoj život na to, čo pokladal za správne. A stal sa slávnym. Na pozadí bujnej tropickej prírody Javier Moro so zanietením pre detail opisuje obrovskú epopeju zrodu najväčšieho štátu Južnej Ameriky. Tento román získal Cenu vydavateľstva Planeta za rok 2011. Udelila mu ju porota v tomto zložení: Alberto Blecua, Ángeles Caso, Juan Eslava Galán, Pere Gimferrer, Carmen Posadasová, Carlos Pujol a Rosa Regasová.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (SK)

El imperio eres tú , 2011

Silmarien
18.05.2017 4 z 5

Spracovanie a čitateľnosť je tak na 3*, vďaka téme a komplexnosti románu ale dávam o jednu navyše. Moro sa s tým naozaj pohral a pokiaľ moje znalosti témy siahajú, tak sa v románe naozaj snažil držať skutočných udalostí, takže je to podľa mňa výborný vstup do portugalsko-brazílskych dejín.
Ja som túto knihu čítala kvôli Leopoldíne, ktorá je mojou obľúbenou historickou postavou. Jej život je pre mňa akýmsi mementom tej časti dohodnutých sobášov, ktoré dopadli úplnou katastrofou pre dotyčných a napriek tomu splnili účel a samotnej krajine priniesli v konečnom dôsledku úžitok...
Ak ste teda milovníkmi histórie a máte chuť na niečo iné ako len Anglicko, Francúzsko a USA, poďte sa s Javierom Morom pozrieť na to, ako vznikla slobodná Brazília.

beva
16.11.2015 5 z 5

Túto knihu som si prečítala potom, čo som si prečítala knihu Červené sári a tá sa mi veľmi páčila. Tento autor podrobne opisuje život prvého brazílskeho cisára a jeho rodiny. Tieto informácie sú prvé, ktoré som sa o Brazílii, ale aj o Portugalsku a jeho histórii dozvedela.

Venezia
04.07.2013 4 z 5

Všetka česť autorovi, naozaj detailne (niekedy až únavne) opisuje život prvého brazílskeho cisára a jeho rodiny. Dom Pedro je vyslovene nesympatický - bezohľadný, despotický, sebecký sukničkár, jeho prvá manželka Leopoldina /sestra Márie Lujzy, manželky Napoleona) je zase vzdelaná, disciplinovaná a dobrá až naivná. Pre milovníkov histórie odporúčam, o Brazílii je na našom trhu málo kníh. Mám pár výhrad k prekladu, v texte je veľa cudzích slov, nárečové alebo archaické slová (štricák, rozkuštrené, ruvačka) i čechizmy (služobná, Itália, nemoc). Čo mi chýba, bola výslovnosť portugalských mien a preklad portugalských slov. Môže mi niekto vysvetliť pojem "vážená otrokyňa"?