Vemini Vemini komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nemohla jsem se od knížky odtrhnout, i když jsem tušila, že bude hůř a hůř. Jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla! Příběh židovské rodiny, kdy se prolíná přítomnost
s minulostí a postupně se odkrývá neskutečně bolestný příběh mladé Hany Helerové.

01.08.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Knihu jsem přečetla za dva dny. Na osudech tří generací žen (krásná Anna, pragmatická Alžběta a průměrná Anežka) nám autorka skvěle vypráví o tom, jak u nás vypadalo 20. století. Přijde mi, že paní Mornštajnová umí skvěle vykreslit to nejdůležitější, co se událo a hlavně tak, že člověk vidí a chápe obě strany mince. Jak těžká musela být válka pro Židy, Čechy ale i (některé ) Němce! Jak komunismus zasáhnul do života lidí, co v něm zdánlivě proplouvali a snažili se nevyčnívat. A vlastně je Slepá mapa i příběh lásek a silných povah žen, které se ale potřebuji opřít o pro ně správné muže.

12.08.2023 5 z 5

Skvělá kniha! Pokaždé jsem se těšila, až zase budu moct číst...jen s přibližujícím se koncem jsem oddalovala dočtení, protože člověk ví, že to nebude jednoduché čtení. Ona celá kniha a její téma je spíše tíživé. Život v Sudetech v určité době byl neskutečně těžký. Popis toho, jak se lidem v první polovině 20. století žilo, autorka dokonale vystihla. Češi, Němci, smíšené rodiny, láska, život, nenávist, nemožnost odpuštění, fanatismus, víra, lidský hyenismus to vše na nás v knížce dýchá neskutečně autenticky. Autorka přibližuje život té doby v Sudetech lépe než jakákoliv učebnice dějepisu.

03.06.2023 5 z 5

Najšťastnejší človek na Zemi Najšťastnejší človek na Zemi Eddie Jaku (p)

I přes téma holocaustu jsem měla z knihy "pozitivní dojem". Eddie tam to, že je nejšťastnější člověk na Zemi, opravdu uměl vložit. Popsal hrůzy, které zažil, ale to že se dožil tak vysokého věku a vypráví nám svůj příběh tímhle způsobem je opravdu obdivuhodné. Knihu jsem přečetla za dva dny.

26.02.2023 4 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Pozitivní příběh tří generací žen-Božidary, její dcery Milady a vnučky Rosie. Rosie se teprve hledá a má blíž ke své hodně nespoutané a netradiční babi Boží. Časem se vrací nejen k sobě, ale nachází i lepší vztah se svou mámou. Při čtení jsem chtěla sbalit bágl a zažít to báječné dobrodružství s holkama.

26.01.2023 5 z 5

Černobylské dívky Černobylské dívky Anne Blankman

Pro mě jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Nemohla jsem se odtrhnout. Téměř pravdivý příběh, u kterého vás mrazí od začátku až do konce, pokud se zkusíte vžít do kůže hlavních postav Valentiny, Oksany a Rivky. Tři pohledy, tři příběhy, havárie Černobylu, ututlávání, téměř žádná pomoc lidem v nejbližším okolí, komunistický režim, netolerované židovství, despotičtí muži.....ale nakonec příběh v člověku zanechá spíš hřejivý pocit- převáží síla přátelství, láska a že stačí narazit byť i na jen jednoho člověka, který vás má rád nebo který vám pomůže a život stojí za to, i když není jednoduchý.

16.03.2024 5 z 5