tygřík2 tygřík2 komentáře u knih

Cesta do země Svaté a do Egypta. Díl I. Cesta do země Svaté a do Egypta. Díl I. Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic

Snažila jsem se přelouskat v původní verzi. Tolik zábavy při čtení cestopisu jsem v životě nezažila. (Nehledě na to, že charakteristické rysy některých, zde popisovaných národů, se za čtyři století nezměnily ani o píď.)

05.05.2018 5 z 5

Tam na hrázi u rybníka Tam na hrázi u rybníka Ferdinand Krch

Četla jsem dětem, když byly malé.
Dnes recituji svému pejskovi, když šmejdí a hledá něco onačejšího k snědku, než má v mističce: Byl jeden pes, do pece vlez, ukrad tam topinku, běžel s ní po rynku...

08.04.2018 5 z 5

Rozhřešení vraždou Rozhřešení vraždou Peter Tremayne (p)

Sestra Fidelma, ač se zpočátku zdála býti studeným čumákem, mi polehoučku přirostla k srdci. Obohatila sbírku mých oblíbených detektivů o další ženský prvek a jiné prostředí i dobu.
Příběhy mají pomalejší tempo, důraz je kladen spíše na chytrost, moudrost a znalosti dalaigh než na akci.
Trošičku je mi líto, že v dalších dílech série přibývá tzv. vycpávkových stránek. Stále opakující se fakta, snad aby se dostálo počtu stránek ve smlouvě s nakladatelem. (Zářným příkladem je Paní temnot, respektive její první část.) Je to škoda, Fidelma si takové zacházení nezaslouží.
Také bych přivítala, kdyby byla uvedena výslovnost irských názvů a jmen. S některými mi pomůže strejda Google, ale většina mi zůstává záhadou, takže je odhaduji.

24.03.2018 4 z 5

Štvanice Štvanice James Rollins (p)

Tak jsem se bála o Kaina, že jsem se, ačkoli to opravdu jindy nedělám, musela juknout na konec, jak to s ním dopadne. Teprve pak jsem se mohla v klidu věnovat spiknutí, zlounům i zachráncům.

30.01.2018 4 z 5

Prostopášný modlitební mlýnek Prostopášný modlitební mlýnek Arto Paasilinna

Humor páně Paasilinnův je hodně svérázný.
A nerozumí mu každý. Inu, tak jako máme každý jinou krevní skupinu, máme i jiný smysl pro humor.
Pro mne je každá kniha tohoto autora zdrojem pěkné psiny.
A v mnohém poučením. Jedním z nich je výzva nebrat svět a hlavně sebe zas tak úplně vážně.

21.07.2017 4 z 5

Pražský rozparovač Pražský rozparovač Jan Bauer

Dílko mne lehce zklamalo. Čekala jsem něco bohatšího, více spletitého, vícevrstevnatého, prostě něco víc než sýr sýrového typu. Tady klidně můžete vypnout mozek, protože pachatele poznáte už na pár prvních stránkách. Hlavní postavy jsou neustále naložené v líhu. (Ještě že neměly mobil, to bych si připadala, že sleduji středověkou Ulici. :-) ) Popisy staré Prahy se mi líbily asi nejvíc. Vypadá to, že se mi detektivka nelíbila, ale to není tak docela pravda. Pustím se do dalších dílů, zrovna mám období, kdy potřebuji něco nenáročného. A také doufám, že se to zlepší.

10.05.2017 3 z 5

Opráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisi Opráski sčeskí historje. Zmikund vs. Huz – paralenní žitovopisi Jaz

Hihihi, chichichi chíííííííí...áááá hahaháááá...cheche hehehehe hááááááá!!!!

25.04.2017 5 z 5

Písně Zlaté bohyně Písně Zlaté bohyně Jan Krejčí

Ač staré několik tisíc let, nepřipadají mi tyto básně staré a nemoderní. Lidé cítili lásku stejně tenkrát i dnes.
Autoři se snaží přiblížit myšlenkový a citový svět staroegyptských milenců. Hodně dobrý je i úvod, kde se můžeme seznámit s reáliemi vztahujícími se k citovému a sexuálnímu životu dávných Egypťanů, prostudovat souhrn jejich milostné poezie. Překlady jednotlivých básní jsou půvabné a obraty, kterých užívali tehdejší lidé k vyjádření obdivu k milované osobě, jsou prostě dokonalé. Neméně krásné je přebásnění do současného jazyka.

Jediná je má milovaná,
žádná se jí nevyrovná,
je ze všech nejkrásnější.
Hle, je jako jitřenka, vycházející
počátkem nového roku,
dokonale bělostná, se zářící pletí,
krásná, až oči přecházejí.
Sladká je mluva jejích rtů...

Co víc říct? Děkuji autorům, že mi umožnili být na chvíli bohyní.

02.03.2017 5 z 5

Odyssea na Marsu Odyssea na Marsu Stanley G. Weinbaum

Jedna z mých nejoblíbenějších - jedna - jedna. Ťuíla prostě miluju - jedna-jedna. Čtu si o něm každou dovolenou - jedna -jedna. Jsem z něj cvokýš - jedna jedna. Nevím - jedna - nula, jestli mne kdy nějaká jiná sci-fi tak pobavila. Nezapomenout - nula-nula, že kniha byla napsána v roce 1934. O to víc ji oceňuji -jedna-jedna.

02.03.2017 5 z 5

Poklad / Za trest / Vzkaz v láhvi / Tanečník Poklad / Za trest / Vzkaz v láhvi / Tanečník Dick Francis (p)

Několik takových knih mi daroval starý pán, kterému jsem mezi řečí prozradila, že ráda čtu. Hned druhý den jsem obdržela balíček s milým dovětkem. Nechala jsem si je, ač nemám příliš v lásce tyhle zkracované verze. Dar z upřímného srdce odmítnout nešlo.
Neznám originály, takže nemohu posoudit, nakolik jim úpravy ublížily. (To budu muset napravit.) I přesto Tanečník a Za trest za pět hvězd. Poklad za čtyři, Vzkaz v láhvi za tři.

10.07.2018 4 z 5

Hedvábné starosti Hedvábné starosti Norbert Frýd

Půvabné vyprávění, krásně vykreslená atmosféra. Na Hedvábné starosti si vzpomenu pokaždé, když zavítám do krajského města, kde mají ulici pojmenovanou po autorovi.
A také pokaždé, když vařím puding.

13.05.2018 5 z 5

Milujte královnu Milujte královnu Anton Hykisch

Přes velikou snahu, trojí odložení a znovuotevření, nedočteno. Úvod, kde M.T. umírá, byl strhující a dech beroucí. (Jako by ho psala jiná osoba.) Poté vyprávění sklouzlo do těžkopádného patetického stylu, který mi dělal nepřekonatelné potíže. A když jsem navíc zjistila, že polyhistorové jsou nazýváni polyhistoriky ( např. na str. 127) a katolíci jsou hozeni do jednoho pytle s protestanty (str. 135), má trpělivost doznala svých mezí. Omlouvám se mé oblíbené královně, ale prostě to nešlo.

13.03.2018 2 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Téda, to bylo něco! Musela jsem to dát na jedno nadechnutí!

26.09.2017 5 z 5

Invaze do Evropy Invaze do Evropy Dwight David Eisenhower

Doplnila jsem si znalosti dějin o další zajímavá fakta. Paradoxně jsem u toho občas usnula (asi proto, že nejsem voják:-)), hlavně při vyjmenovávání spolupracovníků a výstroje. Ale MUSELA jsem se prokousat do konce. A dokázala jsem to!
Napsáno vysokým důstojníkem, diplomatem a politikem, z čehož plynou přeopatrné formulace čehokoliv a vysoce kladná hodnocení všech zúčastněných. Některé postřehy, ač jsou z poválečných let, jsou platné i dnes.
Maje na mysli, že autor nebyl spisovatel, ale geniální stratég a vojevůdce, odpouštím mu jeho poněkud uspávající styl a děkuji, že pomohl vyhrát WWII a napsal o tom zprávu ze svého pohledu.
Za knihu hvězdy čtyři, za vyhranou válku plný počet.

18.08.2017 4 z 5

Dějiny psal sex Dějiny psal sex Jan Bauer

Ani náhodou nenapsáno suchopárně odborně, přesto jsem ulovila pár nových střípků do mozaiky historie. A že za vším jsou hormony, i když mocní tohoto světa to halili, halí a budou halit do vznešených lží? To už víme, žejo. ( Co asi jiného znamená úsloví "za vším hledej ženu"?) Ale díky takovýmto literárním počinům jim to bude baštit snad méně a méně lidí :-)

25.04.2017 4 z 5

Jak soudili faraoni Jak soudili faraoni Joyce Tyldesley

Skvěle napsaná kniha. Čtivá, srozumitelná, nabitá zajímavými informacemi. I to zlobení, kradení, lhaní máme od starých Egypťanů. Ale od koho to chytli oni...?

21.03.2017 5 z 5

Moudrost starého Egypta Moudrost starého Egypta Břetislav Vachala

Nááádhera. A pak, že naše civilizace a její morální normy pocházejí ze starého Řecka!

21.03.2017 5 z 5

Na křídlech orla Na křídlech orla Simon Scarrow

Čtení na dovolenou, když má člověk chřipku, když nemá nic lepšího. Nenadchne, ale ani neurazí. Ale také si na nic jiného nehraje. Celá série se čte dobře.

10.03.2017 4 z 5

Král Král Kåre Holt

Zvláštní, drsné, jiné, cizí... Přečetla jsem to až na potřetí.

10.03.2017 4 z 5

Jidášův kmen Jidášův kmen James Rollins (p)

Krabi na ostrově byli děsiví. Ode dneška na ně budu hledět s větším respektem :-)

03.02.2018 5 z 5