Turlogh Turlogh komentáře u knih

Kašpárek a jeho přátelé Kašpárek a jeho přátelé Jaroslav Hloušek

Velice povedené vyprávěnky loutek z loutkového divadélka starého loutkaře a lesníka Nedomy. Loutky vyprávějí, jak se jim vedlo mezi lidmi v moderní době. Zároveň jsou ve vyprávěních zachyceny osudy loutkaře Nedomy od jeho dětství až do smrti. A také poté další osudy loutkového divadélka. Vcelku povedené počteníčko. Howgh.

23.05.2021 4 z 5

Kašpárek v pekle Kašpárek v pekle Jiří Žáček

Veselé putování Kašpárka, tentokráte jde zachránit s Honzou princeznu Majdalenku do pekla před svatbou s Luciferem. Vtipné veršovánky, některé povedené více, jiné méně, vše doprovázeno famózními ilustracemi Karla Franty. Malým dětem lze doporučit. Howgh.

23.05.2021 4 z 5

Tajemství křišťálové jeskyně Tajemství křišťálové jeskyně Lubomír Jaroš

Zajímavá kniha o záhadách podzemí a lidem podobným tvorům, nazývaným hrdiny knihy vodníci. Čtyři děti, sourozenci, Luba, Vojta, Milada a Liduška pátrají dobrodružnými způsoby, (na lodi po vodě, jištěni lanem po skalách a jeskyních), po tajemství podzemních chodeb a jeskyní. Objeví mnoho záhadných úkazů, ale hlavní tajemství zůstávají nevysvětlena. Čtivé, napínavé, dobrodružné, proto lze doporučit k přečtení. Howgh.

22.05.2021 4 z 5

Pohádky z Vysočiny Pohádky z Vysočiny Antonín Ondříček

Velice půvabné známé i neznámé pohádky s klasickými pohádkovými bytostmi, (Honza, draci, princezny, čarodějové, loupežníci, králové a tak dále.) Velmi čtivé a zajímavé, přečetl jsem jedním dechem... Vynikajícím způsobem doplněno ilustracemi mistra Neprakty. Howgh.

21.05.2021 5 z 5

Převleky a masky pro každou příležitost Převleky a masky pro každou příležitost Patricie Koubská

Velice povedená brožurka s mnoha vtipnými a působivými maškarními kostýmy pro děti a mládež různého věku. Pro milovníky karnevalů a maškar nutnost, ostatním doporučuji. Howgh.

O věrné Hadimršce O věrné Hadimršce Jiří Weiss

Veselé, zábavné, pohádkové vyprávění o dobrodružstvích jednoho prince, jednoho auta značky Tatra a mnoha dalších pohádkových bytostí. A souhlasím, ilustrace Sekory jsou prostě špička... Howgh.

21.05.2021 5 z 5

Pohádková muzika Pohádková muzika Václav Čtvrtek (p)

Tato mně neznámá Čtvrtkova kniha mě příjemně překvapila, četla se velmi hezky, jako takové milé pohlazení. Doporučuji všem dětem i dospělým k přečtení, originální náměty s hudebními nástroji a s muzikou. A mimochodem, loupežník nesmí chybět. Howgh.

20.05.2021 5 z 5

Pět kluků od cirkusu Pět kluků od cirkusu Jindra Adamec

Vcelku povedený dobrodružný chlapecký román o pětici hochů, kteří ochutnají život v cirkusu a na začátku knihy založí spolek zvaný Spravedlivá Čtyřka, který si dá za úkol chránit slabé a pomáhat potřebným. Čtivé, zajímavé, přečteno jedním dechem, lze proto doporučit. Bonusem jsou i výborné ilustrace Miloše Nováka. Howgh.

19.05.2021 4 z 5

Paměti mouchy Gabriely Paměti mouchy Gabriely Frank Wenig

Vcelku zábavné vyprávění Franka Weniga o příhodách svérázné mouchy Gabriely, doprovázeno ilustracemi K.T. Neumanna. Není to nějaká pecka, ale sem tam se zasmějete. Howgh

12.05.2021 4 z 5

Volání vlka Volání vlka Anthony Ryan

Velmi povedené, přečteno jako všechny knihy tohoto autora jedním dechem. Howgh.

10.05.2021 5 z 5

Třpyt strangeletu Třpyt strangeletu Aleš Pitzmos

Snad závěrečné dílo cyklu Vesmírné asociace. Z hrůzy z boje s nepřátelskými mimozemšťany Tauriany do parodie alternativního světa rádoby pravdoláskařů a pseudohumanistů, kteří brzy podlehnou záhubě. Překvapující odhalení Architekta a Senešala a vůbec celého pošahaného Plánu. A více méně šťastné konce pro některé. Autor je znamenitý vypravěč, leč jak jsem již psal v recenzích v minulých dílech, časté a podivné zvraty v ději mnohdy rozhodí čtenáře. No nyní již patrně naposled. Howgh.

08.05.2021 4 z 5

Svit magnetaru Svit magnetaru Aleš Pitzmos

Lepší než třetí díl, ale mě jako čtenáře opět rozhodily některé podivné až nesympatické zvraty, autor prostě umí vytočit... Howgh

01.05.2021 4 z 5

Ztracený princ Ztracený princ John Flanagan

Vskutku povedený, dobře čtivý a napínavý příběh Willa Dohody a princezny Madelyn při jejich tajné hraničářské akci v Galicii. Zdá se mi, když srovnám úroveň prvních dílů Hraničáře a těch posledních, že spisovatel John Flanagan se očividně zlepšuje psaním dalších a dalších dílů, protože ty první knížky byly opravdu hodně psané pro děti, s rozličnými nelogičnostmi v ději, což tyto novější příběhy naštěstí postrádají. Proto také plné hodnocení. Howgh.

19.04.2021 5 z 5

Karavana bratranců Karavana bratranců Svatopluk Hrnčíř

Vcelku čtivá a zábavná knížka o zvláštním pradědečkovi, rodinném setkání bratranců a sestřenic rozsáhlé rodiny Tesárků a také o krádeži kola a tajemného vynálezu pradědečka toho nynějšího pradědečka. Není to samozřejmě taková pecka jako třeba Uctívači anebo jiné knížky Sváti Hrnčíře, ale rozhodně jsem se nenudil a proto mohu doporučit dětem k přečtení. Howgh.

Žeberův odkaz Žeberův odkaz David Jan Žák

I druhý díl je čtivý a vcelku napínavý. Nicméně i zde jsou v ději jisté nelogičnosti. (Jedna z největších mi například přišla ta, když Ptáček, Anežka a spol. zjistili, že úkryt deníku a mapy je Klárkou prozrazen hlavnímu padouchovi a přesto okamžitě nejdou na místo a nechávají vše až na druhý den...a takových přehmatů bylo v knize bohužel více.) Ovšem i přesto nelze než dětem knihu k přečtení doporučit. Howgh.

Zmizení Edwina Lindy Zmizení Edwina Lindy David Jan Žák

Dobrodružný příběh chlapce Edwina Lindy, jeho přátel a nepřátel. Vcelku čtivé, docela napínavé. Místy ovšem nějaké nelogičnosti v ději (např. dosti nepochopitelné a dosti nedůvěryhodné zmizení jeho tatíka, absolutně nevysvětlené okolnosti stavu jeho maminky, rovněž ta šikana spolužáků ve škole je poněkud zvláštně popsaná, ta čtveřice grázlíků si tam dělá co chce, jako by tam vůbec nebyli učitelé a obecně žádní dospělí, policie v tomto směru zřejmě také neexistuje, apod.) Proto mi příběh připadá místy tzv. šitý horkou jehlou. (Například knížky od Šlika mi připadají daleko lepší.) Také ilustrace mě moc nezaujaly, třeba takový Petr Morkes, to je jiný level. Nicméně pro mládež bych doporučil k přečtení. Howgh.

Ztracený na Nevděku Ztracený na Nevděku Petr Hugo Šlik

A je tady ! Další výborná Šlikovka ! Po vynikající čtyřdílné sérii s hlavními hrdiny Vojtou, Jindrou a Terezou tady máme nového hrdinu, Davida. Ovšem, tentokráte to vypadá na jedno jediné ukončené dobrodružství? Napínavý, čtivý, dobrodružný děj románu s takovými atributy, jako jsou podzemní chodby, tajemné sochy, zločinci, policisté a k tomu všemu příběh legendárního pokladu, ukrytého za doby husitských válek v dávném středověku. Pro mě osobně je potěšitelná zmínka v textu knihy o Rychlých Šípech a jako velmi zajímavá mě zaujala postava strážmistra, pardon, poručíka Hoška. Mimořádně bystrý detektiv...a to jméno... otázka na autora: Nemá to snad nějakou spojitost s výborným spisovatelem, profesorem Pavlem Hoškem? Trošku mě rozladilo, jen v závěru, ono zasypání chodeb, protože to až příliš připomíná konec knihy Tajemství jeskyně pokladů. Ovšem, toto je má jediná výtka ke knize. K tomuto všemu máme ještě ideální kresby Petra Morkese ! To už prostě není co dodat, knížka už nemohla být, dle mého, pro mladé dobrodruhy přitažlivější !
Doporučuji, doporučuji, doporučuji ! Howgh.

18.04.2021 5 z 5

Josefína a bytosti Josefína a bytosti Lucie Kaletová

Podivuhodná kniha. Autorka Lucie Kaletová před námi rozehrává zajímavý děj týkající se přírody, prastarých bytostí, duchů i božstev Slovanů a odvěkého boje dobra a zla. Tento kouzelný epos o hrdinství a obětování sebe sama opravdu stojí za to si přečíst. Děj románu má i velmi silné poselství v nutnosti soužití a vzájemného doplnění člověka a přírody, podobné, jako mají slova dávných moudrých indiánských náčelníků. Spisovatelka na sebe prozradila, že obdivuje staré legendární ságy, příběhy plné hrdinství, inu, já taky. A podle početných komentářů pod touto knihou se zdá, že většina komentujících také, (až na dva přispívatele, kteří knihu a její poselství zjevně nepochopili), což je v dnešní pochybné době obzvláště potěšující. K tomu opravdu mimořádné ilustrace paní malířky Jany Šouflové, které znamenitě dokreslují atmosféru knihy, myslím, že tyto už prostě nemohly být lepší...a obrázek na samotné obálce knihy? Ten je prostě absolutní vrchol fantazie! Howgh.

18.04.2021 5 z 5

Bylo jednou jedno loutkové divadlo Bylo jednou jedno loutkové divadlo Eduard Petiška

Půvabná knížečka pro malé dítka od známého autora Eduarda Petišky s nádhernými ilustracemi Heleny Zmatlíkové. Několik krátkých, milých pohádek spojených s hlavními postavičkami loutkového divadla. Myslím, že těchto vyprávění lze využít i jako scénářů k divadelním loutkovým představením. Navíc, postavy na předsádce knihy lze okopírovat a udělat z nich papírové plošné loutky k malému rodinnému divadélku. Knížku doporučuji především dětem mezi 4 až 7 lety. Howgh.

17.04.2021 4 z 5

Dravci, sokoli a sovy v ilustracích Pavla Procházky Dravci, sokoli a sovy v ilustracích Pavla Procházky Karel Šťastný

Perfektní obrázková publikace pro zájemce o denní i noční dravé ptáky v rámci celé naši Země. Mnoho informací, krásné vyobrazení jednotlivých druhů, velmi přehledné. byl jsem moc spokojen se čtením a doporučuji ostatním zájemcům. Howgh.

13.04.2021 5 z 5