Turlogh Turlogh komentáře u knih

Trocha práce vznešeného druhu Trocha práce vznešeného druhu John Morressy

Znamenité povídky od mistra Johna Morressyho, sympatické množství 13, nejlepší z mého úhlu pohledu jsou povídky Sirotkova volba a Kamenná kůže, ale i ty ostatní jsou velmi povedené. Humorná fantasy toť prostě Morressyho parketa. Doporučuji! Howgh.

11.04.2021 5 z 5

Dům u dvou mamlasů Dům u dvou mamlasů Jan Vopršal

Takový vcelku ucházející pokus o líčení příhod Spejbla, Hurvínka a Žeryka mezi občany a hlavně ženami obce Ťulpánova, především pak osazenstva domu U dvou mamlasů. Čtivé, místy i lehce zábavné, ovšem žádná pecka. Doporučil bych proto snad jen ctitelům této slavné loutkové dvojice. Howgh.

10.04.2021 3 z 5

Spojka Spojka František Kvasil

Vcelku proměnlivá kniha. Po prvních devadesáti stránkách jsem byl nadšen, výborné počtení... dalších čtyřicet stran děs, hlavní hrdina Pepík se furt motá kolem úkolu, který má vykonat a neustále ho provází smůla, až je to takřka trapné a já se celkem točím a až konec příběhu, tj. posledních dvacet stran to poněkud napravuje. takže bych dal tak 70 procent, což bohužel nejde... Howgh.

10.04.2021 4 z 5

Jirka novinář Jirka novinář Jindra Adamec

Velmi dobře napsaný chlapecký román se všemi atributy, které má mít. Přátelství, dobrodružství, odvaha, to vše se objeví ve vyprávění o chlapci Jirkovi Hodanovi, který ač pouze třináct let stár, je již hotovým mužem. Dodáme-li, že navíc je knížka ilustrována znamenitým skautským malířem Mariquitou, je to ta pověstná třešnička na dortu. Doporučuji k přečtení všem správným dobrodruhům. Howgh.

09.04.2021 5 z 5

Paví očko, dobrý den! Paví očko, dobrý den! Milena Lukešová

Milé leporelo s nádhernými obrázky od Heleny Zmatlíkové a pro mě, stejně jako u níže uvedených srdeční záležitost z mých velmi útlých let...tuším dvou nebo tří. Už tehdy mě tyhle obrázky fascinovaly. Howgh.

09.04.2021 4 z 5

Zálesák Zálesák Gill March (p)

Tak větší kravinu jsem ve westernech snad ještě nečetl! Tedy já to nebyl schopný dočíst... Reakce hlavních hrdinů jsou zralé na ránu pěstí do oka, celkový děj je akční asi jako devadesátiletý dědeček, který je ležák. Prostě totální blbost k nepřečtení! Jediné pozitivum z celého tohoto "díla" je, že několik ilustrací obsažených v něm je od samotného pana malíře Jana Fischera, kreslíře slavných Rychlých Šípů ! A to je také jediný důvod, proč touto pseudo kovbojkou okamžitě nerozdělám oheň v krbu! Howgh.

09.04.2021 odpad!

Mezi kluky na vsi Mezi kluky na vsi Pavel Dušan (p)

Velmi zajímavá knížečka, toliko o 104 stranách. Příběhy v ní obsažené popisují celoroční život městského kluka, malého Jardy, na vesnici u Šumavy. Zajímavá a dobře napsaná sonda do starých venkovských oslav a zvyků, tradic. Všechno je navíc zarámováno do chlapeckých příhod a malých dobrodružství, takže se to čte moc dobře. Ilustrace J.T. Blažka znamenitě dokreslují atmosféru vesnice a celý ráz knihy. Doporučuji všem zájemcům o život na vesnici ve dvacátých a třicátých letech minulého století. V knize jsou i četné zmínky o vlastenectví, Sokole a čs. legionářích. Howgh.

09.04.2021 4 z 5

Medailonky statečných Medailonky statečných Karel Borský

Velmi působivé krátké příběhy více než třiceti mužů i žen, odvážných a statečných vojáků, smělých vlastenců, kteří nasadili za svoji vlast své životy. Najdete zde celou řadu známých hrdinů (např. Železného - Nezranitelného Arnošta Steinera, hrdinu SSSR Richarda Tesaříka), ale i méně známých či dokonce již zapomenutých vojáků - hrdinů. Pro zájemce o tuto literaturu opravdu vřele doporučuji. Howgh.

08.04.2021 4 z 5

Čas vlků Čas vlků William Horwood

Na rozdíl od většiny komentářů zde musím říci, že mě kniha vůbec nenadchla a minimálně oslovila, byť jsem také přírodní člověk a mám zvířata rád. O knize bych řekl, že by možná byla zajímavější, kdyby měla o dvě stě stran méně neboť by tam nebylo tolik zbytečných slov, bla bla. Dost se o vlky (v reálu) zajímám a mnoho jsem o nich přečetl, ale tahle rádoby fantasy s nimi má společného akorát jedno a to slovo vlk. Kdesi, snad na záložce knihy jsem četl přirovnání ke knihám pana Tolkiena, což je tedy jako by člověk přirovnával fantasy román nejvyšší extra třídy k povídce, co píše pro sebe sotva desetileté děcko. Howgh.

08.04.2021 2 z 5

Poslední permoník - České hornické pověsti Poslední permoník - České hornické pověsti Oldřich Sirovátka

Velmi povedené a zajímavé pověsti a příběhy o havířích, šachtách a tajemných permonících ze všech hornických oblastí Čech a Moravy. Doporučuji, stojí za přečtení. Howgh.

07.04.2021 4 z 5

Život s karpatským rysem Život s karpatským rysem Ludvík Kunc

Nádherné líčení příběhu člověka a rysa. Zajímavé a místy dojemné čtení. Ukázkový příklad pochopení a vzájemné úcty a důvěry člověka a divokého zvířete. Jsem knihou nadšen a doporučuji všemi deseti všem milovníkům přírody a zvířat, přečíst toto je prostě hluboký zážitek. Howgh

07.04.2021 5 z 5

Přežít s vlky Přežít s vlky Misha Defonseca

Opravdu drsný příběh, o němž jsem si původně také myslel, že je pravdivý a že jej autorka prožila, jak bylo psáno na záložce knihy. Je to tedy sice fikce, ale přesto mimořádně přesvědčivě napsaná. Howgh.

07.04.2021 4 z 5

Trosečníci na Aucklandských ostrovech Trosečníci na Aucklandských ostrovech François Édouard Raynal

Znamenitá robinzonáda pěti společníků námořníků, kteří ztroskotali na jednom z Aucklandských ostrovů. Vyrovná se plně knihám Julese Verna či Daniela Defoa. Dobrodružné, skvělé vyprávění hlavního hrdiny, francouze Raynala, který toto vše prožil a zapsal do svého deníku. Doporučuji k přečtení. Howgh.

06.04.2021 4 z 5

O letadélku Káněti O letadélku Káněti Bohumil Říha

Příjemná, zábavná, leč kratičká knížečka o dvou klucích, jednom děvčeti, pejskovi a jednom malém letadélku. Skvělé vyprávění pro malé děti mezi čtvrtým a osmým rokem. Doprovázeno skvělými ilustracemi Heleny Zmatlíkové. Pro cílovou věkovou skupinu doporučuji. Howgh.

06.04.2021 4 z 5

Knížka pro robinzony Knížka pro robinzony Stanislav Suk

Zajímavá publikace s všestranným využitím pro tábořiště, sportoviště, ale i stavbu domů a úpravy zahrad. Pro zájemce o tyto činnosti doporučuji k přečtení. Howgh.

05.04.2021 3 z 5

Rychlonohý lišák Rychlonohý lišák Elmer Russell Gregor

Vynikající dobrodružná knížka o dvou mladých bojovnících kmene Delawarů, kteří prožijí mnohé příhody v boji s nepřáteli svého kmene, s bojovníky Mohawků. Divoká příroda, cesty a slavné boje, vše v tomto znamenitém románu. Doporučuji proto k přečtení všem přátelům indiánských románů a dobrodružných knih obecně. Howgh.

02.04.2021 5 z 5

O zvědavém štěňátku O zvědavém štěňátku Iva Hercíková

Jedna z nejhezčích a prvních knížek mého nejútlejšího dětství. Moc pohodové vyprávění o malém, zvědavém štěňátku a jeho příhodách... K tomu roztomilé ilustrace Zdeňka Milera, co si přát více. Pro nejmenší dítka vřele doporučuji. Howgh.

02.04.2021

Nebezpečný poklad Nebezpečný poklad Norman Dale

Napínavý, byť krátký příběh, s dalším dobrodružstvím známé chlapecké dvojice Petr a Zrzek, tentokrát pátrajících ve zříceninách starého opatství po pokladu. Dvojice dobrodruhů je jako obvykle doplněna o dívčinu Veroniku a kluka Pepíka. A málem bych zapomněl na pejska Buffala. Skvělé ilustrace známého kreslíře Josefa Bidla. Doporučuji všem mladým dobrodruhům k přečtení. Howgh.

02.04.2021 4 z 5

Honba za míčem Honba za míčem Ladislav Prokeš

Velmi slabý chlapecký sportovní románek s mírně zamotaným dějem, ve kterém jde o nový kopací míč klukovského fotbalového týmu S. K. Hubošlapy. Tři kamarádi Pepek, Franta a Honza se snaží zjistit, kdo jim ukradl nový, právě zakoupený fotbalový míč. Prostředek knihy neskutečně nezáživný, starý tulák Kuba jako nepolapitelný démon, až je to trapné. Konec románu už je o trochu lepší, ale pořád nic extra. Situaci malinko zachraňují hezké obrázky pana kreslíře Františka Procházky, tak aspoň dvě hvězdy v hodnocení, nicméně knížku k přečtení nedoporučuji. Howgh.

02.04.2021 2 z 5

Janko a trpaslíci Janko a trpaslíci Josef Spilka

Neuvěřitelné, originální a zábavné povídání pohádkového typu o dobrodružstvích pastýře, chlapce Janka mezi trpaslíky a dalšími pohádkovými tvory při jeho cestách hluboko v podzemí. Přirovnal bych snad originalitou příběhu leda ke knížce Karla De Wettera Neuvěřitelná dobrodružství Davida Damiána, což je také pecka. Autor má navíc obdivuhodnou schopnost krásného poetického slova a jeho vylíčení krásy přírody je nesmírně procítěné. A když k tomu připočteme ještě excelentní ilustrace Jaroslava Vodrážky, máme tady skutečný knižní klenot. Proto 100 % doporučuji k přečtení, pokud ovšem knížku seženete. Mě se to naštěstí po dlouhé době podařilo. Howgh.

02.04.2021 5 z 5