Turlogh Turlogh komentáře u knih

Jestřábe, díky Jestřábe, díky Jindřich Hojer

Zajímavý sborník vzpomínek na Jestřába od jeho přátel, doplněný mnoha fotografiemi. Některé vzpomínky byly velice povedené a dobře napsané, to byla většina, ale našlo se i pár takových nevýrazných, řekl bych možná nepodstatných...
Ovšem, každopádně pro přátele a znalce JF a jeho díla řekl bych, takřka povinnost přečíst, protože většina vzpomínek ukazuje celkovou osobnost a povahu Jestřábovu. Howgh.

Poslední romantik Poslední romantik Marko Čermák

Místy zajímavé vyprávění, ale celkově se mi to moc dobře nečetlo...holt tam byly oblasti, které mě zaujaly hodně (Rychlé šípy, Foglar, vodáctví) a pak kapitoly, které mě nezaujaly vůbec, např. ty hudební o kapelách, apod. Celkově jsem měl z celé knížky mírně rozpačitý pocit, připadalo mi to vyprávění takové zpřeházené...
Howgh.

04.09.2021 3 z 5

Mýtus zvaný Stínadla Mýtus zvaný Stínadla Miloš Dvorský

Velmi zajímavé, obzvláště pro přátele a badatele díla Jaroslava Foglara a jeho života. Howgh.

Výpravy za dobrodružstvím Výpravy za dobrodružstvím Miloš Zapletal

Další skvělá publikace rad, nápadů, návodů a her pro veškerou možnost činnost s dětmi a mládeží v oddílech, klubech a podobných institucích... Opět Miloš Zapletal, vůdce a spisovatel v nejlepší formě. Doporučuji všem zájemcům o výše uvedenou činnost! Howgh.

Rok malých dobrodružství Rok malých dobrodružství Miloš Zapletal

Perfektní rady do života a činnosti oddílů, klubů a kroužků dětí a mladých lidí od mistra tohoto žánru, skautského vůdce a spisovatele Miloše Zapletala - Zeta. Nelze než jenom vřele doporučit všem vůdcům, vedoucím a patronům, kteří pracují s dětmi v oddílech a klubech. Nepřeberná zásoba nápadů, rad a her pro veškerou činnost. Doporučuji všem ! Howgh.

04.09.2021 5 z 5

Záhady a tajemství Jaroslava Foglara Záhady a tajemství Jaroslava Foglara Miloš Zapletal

Výborná publikace z pera znamenitého skautského autora Miloše Zapletala - Zeta o všem legendárním a tajemném co obklopovalo Jaroslava-Foglara - jestřába. O jeho životě i díle, doprovázeno četnými fotografiemi. Vřele doporučuji všem zájemcům o JF, o jeho život a dílo. Howgh.

V týmu s Foglarem V týmu s Foglarem Karel Bureš

Zajímavé vyprávění o životě a práci novináře Karla Bureše, především o spolupráci s Jaroslavem Foglarem při vydávání časopisů Mladý Hlasatel a Vpřed. Howgh.

04.09.2021 4 z 5

Slovník českých autorů knih pro chlapce (a nejen pro ně) Slovník českých autorů knih pro chlapce (a nejen pro ně) Tomáš Studenovský

Zajímavé a přehledné od správných chlapíků Tomáše Studenovského a Josefa Bláhy - Řešetláka. Hodně jsem z toho kdysi čerpal informace, nyní již by chtělo doplnit nové údaje neb již nedostačující... Howgh.

Družina Lehkých srdcí Družina Lehkých srdcí Zdeněk Bor

Zajímavá kniha o skautské družině za první republiky, konkrétně o pěti mládencích, Lesanovi, Orfeovi, Brhlíkovi, Kuřeti a Tarzánovi, kteří táboří v divoké přírodě Brdských lesů a kopců, kde zažívají lecjaká dobrodružství, nejdříve s divokými bouřemi, později zachrání v lese zraněného pytláka a setkávají se s tajemným tulákem zvaným Pohan. Důstojný úvod k druhému dílu Družiny lehkých srdcí. Pro skautské zájemce o skautskou historii doporučuji k přečtení. Howgh.

Dobrodružství Ferdy Mravence Dobrodružství Ferdy Mravence Ondřej Sekora

Perfektní komiksové zpracování skvělého Ferdy Mravence, práce všeho druhu... něco z příběhů již jsem viděl a četl v různých jiných knížkách od Sekory, ale podstatná část byla pro mě úplně nová a neznámá, což je perfektní. Jsem velmi rád, že jsem si knížku opožděně sehnal přes trh knih online, což je firma, kterou všem četby milovným ženám i mužům vřele doporučuji. A taky jsem rád, že tuhle půvabnou knížečku Tomáš Prokůpek sestavil a připravil k vydání. Díky za počtení, pane Tomáši. Plných pět hvězd v hodnocení a všem přátelům Ferdy Mravence moc doporučuji k přečtení! Howgh.

Děti na vodě Děti na vodě Eva Bernardinová

Vcelku vydařená publikace o vzniku malého vodáckého oddílu na vesnici asi 70. anebo 80. let. Předpokládám, že starší vedoucí Honza a Pepan asi byli jako děti po válce ve skautském vodáckém oddíle, což se samozřejmě vzhledem k době vydání, na konci komunismu, rok 1989, ještě nemohlo v knize objevit... Příjemně napsáno, dobře se čte, asi si od autorky ještě přečtu její nejznámější knížky Kluci, holky a Stodůlky 1,2.
Dětem kolem osmi let a starším tedy doporučuji k přečtení, hlavně pak malým vodákům. Howgh.

Duchovní rozměr fenoménu Foglar Duchovní rozměr fenoménu Foglar Pavel Hošek

Zajímavá publikace skládající se z celkem šesti rozborů JF, jeho života a jeho světa, napsaného znalci Jestřábova díla. Musím říci, že kniha se čte místy docela těžce, mnoho poznámek k textu pod čarou, občas dosti nezáživné úvahy, závěry a pasáže v některých kapitolách... Nicméně našel jsem v knize i dost informací, které mě zaujaly a obohatily, popřípadě mi i otevřely nové obzory pohledu na některé aspekty tvorby JF a jeho světa. Ovšem na závěr musím podotknout, že byly i závěry a myšlenky, které mi přišly až příliš složité a zvláštně poskládané a domnívám se, že sám Jestřáb by se podivil, co by se o sobě a svém díle všechno dozvěděl... Howgh.

01.09.2021 4 z 5

Kožený míč Kožený míč Karel Bureš

Velmi dobře napsaný chlapecký příběh o sportu , konkrétně o fotbale, o přátelství vesnických chlapců, kteří si založí fotbalový klub Viktoria. Hlavním hrdinou knihy je hoch Jan Pribáň, který je takovým správným, čestným chlapcem, jenž je vzorem ostatním chlapcům a tito ho uznávají a respektují. Bureš v knize píše hodně o dobrém charakteru, čestnosti, fair play hře a slušnosti. Škoda jen, že tyto zásady, tak dobře popsané v této knize, sám nedodržoval v reálném životě, kdy byl znám jako nechvalně proslulý agent provokatér Stb. Ovšem, knížka je napsaná velmi dobře, přirovnal bych ji ke sportovním románům pana Lubomíra Mana. Howgh.

01.09.2021 5 z 5

Evangelium lesní moudrosti Evangelium lesní moudrosti Pavel Hošek

Po knihách od téhož autora, Evangelium dle JF , která mě zcela oslovila a uchvátila a Sloužím tajnému ohni, která mi moc nesedla, jsem dnes dočetl další knihu a to Evangelium lesní moudrosti. Kniha je to náročná na přemýšlení a na zadumání, některé kapitoly mě oslovily velice, např. ty, kde se píše o srovnání Setona a Foglara, jiné méně, např. ty ve kterých se rozebírají vztahy Setona k bohu a víře, toto téma mě totiž až tak nezajímá... Každopádně se mi kniha četla mnohem lépe než ta o Tolkienovi, ale zase ne tak výborně jako ta o Foglarovi. Myslím si, že to bude asi tím, že Foglar je pro mě autor klíčový a nejdůležitější, kdežto např. Tolkien je pro mě sice 1. ve fantasy ale dělí se o prvenství s R.E.Howardem. (Navíc zmíněná kniha nebyla tolik o příbězích Středozemě jako spíše o autorovi samotném.) Proto hodnocení je nasnadě, přesně mezi oběma zmíněnými dalšími knihami. Howgh.

31.08.2021 4 z 5

Medvěd z hor Medvěd z hor Warren Hastings Miller

Takový ucházející dobrodružný román pro chlapce, děj napínavý, občas trochu opakovaný, např. tím, jak se oba hlavní hrdinové, mladíci Sid a Scotty, dostávají neustále do problémů v divoké přírodě. Bloudění, bloudění, boj s medvědem, boj s darebáky, bloudění, sněžná slepota, boj s vlčí smečkou, apod. Skvělé ilustrace mistra Buriana. Howgh.

30.08.2021 3 z 5

Sloužím Tajnému ohni: Duchovní zdroje literární tvorby J. R. R. Tolkiena Sloužím Tajnému ohni: Duchovní zdroje literární tvorby J. R. R. Tolkiena Pavel Hošek

Předně musím říci, že po vynikající studii v knížce Evangelium podle Jaroslava Foglara, kterou jsem byl velice nadšen až uchvácen (a která mě velmi inspirovala pro přípravu budoucí akce SPJF tzv. Foglarconu) jsem byl textem této knížečky vcelku zklamán... Dle mé úvahy to asi především vyplývá z toho, že zatímco studie o Foglarovi se zabývala i pohledy a dojmy ze strany čtenářů, což bylo velmi zajímavé a mnohdy objevné, tato knížka se zabývala takřka výlučně spisovatelem panem J.R.R. Tolkienem, což pro mě osobně až tak zajímavé nebylo a občas jsem se těžce propracovával některými texty knihy, které mi přišly až příliš detailní a hluboce teologické na to, aby byly pro nevěřícího pohana, jako jsem já nějak zajímavé...prostě pro mě krok stranou. Již jsem se pustil do čtení další páně Hoškovy knihy o E.T. Setonovi a ta je pro mě opět zajímavější. Nicméně knížka "Sloužím tajnému ohni" má výborný motivující název, ale obsah už tak údernému pojmenování neodpovídá, je to celkem nuda. Howgh.

26.08.2021 3 z 5

Kapitán Kloss Kapitán Kloss Zbigniew Safjan

Výborné příběhy slavného J -23, tentokráte v komiksovém provedení. Takže po klasických knihách, dodnes znamenité filmové sérii se dočkáváme i komiksu. Tento je opravdu povedený, plný akce a napětí! Hans Kloss je prostě jednička! Přečteno vše za několik hodin, jedním dechem. Vřele všem doporučuji a pálím všech pět hvězd neb tato komiksová bichle si to opravdu zaslouží! Howgh.

23.08.2021 5 z 5

Modrý meč Modrý meč Dušan Sedláček

Hezky vyprávěný, pohádkový fantasy příběh od skauta tělem i duší Dušana Sedláčka - Dana. Vhodnější spíše pro děti do deseti či dvanácti let, pro starší již lehce naivní... Kresby by mohly být povedenější, proto jen čtyři hvězdy. Každopádně malým milovníkům fantasy k přečtení vřele doporučuji.

23.08.2021 4 z 5

Orlové Říma I + II Orlové Říma I + II Enrico Marini

Vynikající komiks. Perfektní kresba, skvělý příběh, doporučuji k přečtení a těším se na pokračování! Howgh.

23.08.2021 5 z 5

Tajemný hrad Svojanov Tajemný hrad Svojanov Bohuslav Březovský

(SPOILER) Výborná a oblíbená kniha mého dětství, ovšem s chutí jsem si ji přečetl i nyní po letech. Samotné vyprávění je výborné, obrázky pana Váši excelentní a skvěle dokreslují strašidelnou atmosféru. Souhlasím s několika níže napsanými komentáři, že jediný konec je poněkud zklamání, zjevná úlitba komunistické době, strašidla prostě neexistují a basta a to musí být i v knížce pro děti. Škoda, že pan Březovský zemřel v roce 1976, mohl později ten divný, nedětsky realistický konec přepracovat.... Určitě by bylo lepší a zajímavější dokončené a vyřešené vyprávění o strašidlech než studená sprcha reality na závěr... Howgh

19.08.2021 5 z 5