Evangelium lesní moudrosti

Evangelium lesní moudrosti https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415908/bmid_evangelium-lesni-moudrosti-Ho1-415908.jpg 4 7 2

Americký spisovatel E. T. Seton je známý jako spoluzakladatel skautského hnutí a hnutí lesní moudrosti, ale také jako autor dobrodružných knih pro mládež (zejména slavných románů Dva divoši a Rolf zálesák). Mnozí jej znají jako autora povídek z prostředí divoké přírody, jejichž hlavními postavami jsou zvířata (Děti divočiny, Divoké děti pustin, Král vlků atd.). Méně známý je Seton jako filosof a duchovní učitel. Přitom základním východiskem jeho celoživotního díla byla svébytná duchovní filosofie, ke které v průběhu svého myšlenkového zrání dospěl. Předávání a šíření tohoto učení se postupně stalo jeho životním posláním. Kniha Evangelium lesní moudrosti je věnována právě Setonově pozoruhodné duchovní filosofii. Známý autor Pavel Hošek, religionista a teolog, napsal další knihu, která se dívá novýma očima na klasické autory. Po C. S. Lewisovi a J. Foglarovi přichází na řadu právě E. T. Seton.... celý text

Turlogh
31.08.2021 4 z 5

Po knihách od téhož autora, Evangelium dle JF , která mě zcela oslovila a uchvátila a Sloužím tajnému ohni, která mi moc nesedla, jsem dnes dočetl další knihu a to Evangelium lesní moudrosti. Kniha je to náročná na přemýšlení a na zadumání, některé kapitoly mě oslovily velice, např. ty, kde se píše o srovnání Setona a Foglara, jiné méně, např. ty ve kterých se rozebírají vztahy Setona k bohu a víře, toto téma mě totiž až tak nezajímá... Každopádně se mi kniha četla mnohem lépe než ta o Tolkienovi, ale zase ne tak výborně jako ta o Foglarovi. Myslím si, že to bude asi tím, že Foglar je pro mě autor klíčový a nejdůležitější, kdežto např. Tolkien je pro mě sice 1. ve fantasy ale dělí se o prvenství s R.E.Howardem. (Navíc zmíněná kniha nebyla tolik o příbězích Středozemě jako spíše o autorovi samotném.) Proto hodnocení je nasnadě, přesně mezi oběma zmíněnými dalšími knihami. Howgh.

roman9739
10.02.2020 5 z 5

Tato jedinečná kniha ve mě bude ještě dlouho rezonovat.
Musím se Vám, Pavle, na dálku omluvit, z počátku čtení jsem nad Vaším počinem poněkud ohrnoval nos, bla bla fakta, bla bla kvanta poznámek pod čarou, ale v druhé polovině dostala Vaše studie takové tempo, že jsem nestačil zírat, hltat a vypisovat poznámky! Moc děkuji za úžasnou iniciaci do duchovního pojetí lesní moudrosti, děkuji za vcelku neuvěřitelná upozornění na překladatelské nedostatky a úskalí, moc děkuji za ohromnou spoustu odkazové literatury, na kterou se těším a závěrem děkuji za trpělivost, kterou jste se mnou, na počátku čtení, měl.