triatlet triatlet komentáře u knih

Stín kapradiny Stín kapradiny Josef Čapek

Baladické zachycení stínu společnosti.

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Láskyplné fejetonové rozjímání o věcech obyčejných, zahradnických.

Devatero pohádek Devatero pohádek Karel Čapek

Devatero pohádek = devatero nápadů znásobených jazykovou pestrostí a hravostí. Nevyčíslitelné čtenářské potěšení.

Pohádka o Raškovi Pohádka o Raškovi Ota Pavel

Kdo se trochu zajímá o sport a má rád Beskydy, upřímnost a poetiku Oty Pavla, tak Pohádku ocení. Poetické zachycení amatérských závodů a oceňování vítězů má své kouzlo. Kýčovitost bych v Pohádce o Raškovi vskutku nehledal...

23.01.2011 5 z 5

V zámku a v podzámčí V zámku a v podzámčí Božena Němcová

Z hlediska kompozice je zajímavý závěrečný dovětek v podobě rozhovoru a dotazu na Jolyho.
Silný příběh jasně líčí prostředí vytyčené v názvu.

22.01.2011 5 z 5

Příběh lvice Elsy Příběh lvice Elsy Joy Adamson

Příběh Elsy nás doma natolik poznamenal, že se nejprve všechny kočky jmenovaly Elsa (koucouři Džespa:-).
Naši choďačku Báru Zázrak jsme podomácnili na Elsu, která v roce 1999 odchovala jeden vrh elsamerčat; o další elsamerčata se stará malá kníračka.

22.01.2011 5 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

Dechberoucí pavlačová story... Malí velcí hrdinové: Hugáč, paní Pelikánová, Jana

14.01.2011 5 z 5

Smrť sa volá Engelchen Smrť sa volá Engelchen Ladislav Mňačko

Engelchen není jen o pomstě proti Němcům, ale je hlavně o pasekářích a o partyzánech a sovětských vojácích, jejichž chování Mňačko nijak nepřikrášluje ani neidealizuje. Podobný motiv jako v Engelchenovi autor užil už v roce 1945 ve hře Partyzáni. Pro tento román je podstatnější to, že Mňačko byl sám mezi partyzány, jeho komunistická příslušnost úroveň románu nijak nesnižuje.

12.01.2011 5 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Jaká tajemství může skrývat dětský kočárek. Opět půvabně gaarderovky podaný epistolární příběh.

30.11.2010 5 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Skvost, který vnímavý čtenář docení.
Nádherné lyrické pasáže, kterým dominuje popis Holanova pytlačení, korunuje strohý popis Hitlera. "A najednou to skončilo, protože přišel bývalý svobodník pan Adolf Hitler, který měl pod nosem knírek jako můj milovaný strejda Prošek."

30.11.2010 5 z 5