tomsokar tomsokar komentáře u knih

Tohle město, tahle řeka Tohle město, tahle řeka Martina Leierová

Dobré a silné čtení. Autorka zvládá popsat dost šílené osudy lehce a čtivě, člověka to baví, i když ho třeba mrazí v zádech. Vztahy, lidi, psáno s pokorou a s ostrým pozorovacím talentem. Každý prožívá věci jinak a leckdo hodnotí souseda, aniž by věděl, co zažil nebo právě zažívá. A tahle kniha nás k sousedům zavede a odkrývá jejich soukromí a to, jak to své prožívají. I její minulá kniha z Japonska stojí za přečtení, silné vyprávění a bohatý jazyk. Nepíše teda jako české autorky, ale to beru asi jako plus. I já si její další knihu pohlídám...

04.10.2022 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Poklidně plynoucí příběh, kde se vlastně nic moc neděje, a přitom se odehrávají zásadní změny. Smutek, plynoucí čas, komplikované rodinné vztahy.... dobré čtení.

13.09.2021 4 z 5

Možná že odcházíme Možná že odcházíme Jan Balabán

Nádherná kniha, určitě jedna z nejlepších českých knih za několik posledních desetiletí. Krásný jazyk a vyprávění. Příběhy srdce, ke kterým se člověk musí vracet a pokaždé si je vychutná o něco víc.

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Preferuji příběhy psané také srdcem.

12.02.2021 1 z 5

Podzemní železnice Podzemní železnice Colson Whitehead

Výborně a čtivě napsaná kniha. Vedle zážitku z dobré literatury přináší také poznání temnější části amerických dějin. Čte se krásně.

Povídejme si, děti Povídejme si, děti Josef Čapek

Pro mne je to jedna z nejkrásnějších knih pro děti. Bohužel trochu opomíjená. Četli jsme ji doma několikrát.

12.02.2021 5 z 5

Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda Junot Díaz

Dramatické dějiny formující život člověka. Nádherná kniha, krásně napsáno, strhující čtení a poznání části historie vzdálené země.

04.03.2021 5 z 5

Všichni mají pravdu Všichni mají pravdu Paolo Sorrentino

Kniha dobrá jako filmy Paola Sorrentina. Velmi čtivé. Bavil mě příběh a styl vyprávění mne zcela strhl. Škoda, že v češtině nevyšlo pokračování. Snad někdy.

Teplo domova Teplo domova Kamila Shamsie

Pro mne jedna z nejlepších knih roku. Drama a láska, skvěle napsáno na půdorysu antické tragédie. Určitě si od autorky ještě něco dalšího přečtu.

Nepodstatné záležitosti Nepodstatné záležitosti Paolo Sorrentino

Všechno od Sorrentina je skvělé. Filmy i knihy. Už nápad napsat povídky podle fotografií neznámých lidí mne nadchl a psaní samotné pak člověka strhne. Škoda, že se knize nedostalo lepší propagace, určitě by si našla hodně čtenářů.

Tweety 1956-1963 Tweety 1956-1963 Věra Jirousová

Zajímavá krásná kniha, navíc moc hezky graficky zpracována. Zajímavá žena ve zvláštní době. Otevře člověku obzory i oči.

Keltův sen Keltův sen Mario Vargas Llosa

Vynikající kniha. Zručnost autora přenáší čtenáře i přes temnější pasáže knihy. Zhltla jsem ji za pár dní.

Dům s vypůjčeným výhledem Dům s vypůjčeným výhledem Martina Leierová

Kniha navnadí zajímavým obalem a pak ještě překvapí svou vrstevnatostí a neobvyklým příběhem. Zajímavé prostředí Japonska je pak bonusem k příběhu zločinu a lásky. Už se těším na další knihu autorky.

Italská čítanka Italská čítanka * antologie

Měl by si přečíst každý, kdo rád cestuje po Itálii, neboť získá další z rozměrů téhle země, další dotek jedné z mnoha zdejších krás.

23.02.2021 5 z 5

Nížiny Nížiny Herta Müller

Pozoruhodná kniha. Poznala jsem nové prostředí, zajímavé vyprávění, neobvyklý styl.

12.02.2021 3 z 5