Nepodstatné záležitosti

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Co mají společného životy Elsiny Maroneové, miliardářky s krátkou zkušeností jezdce Formule 1, nenapodobitelně se vlnící v bocích, a Salvatora Varrialeho přezdívaného (nepřáteli) vážka, bosse Camorry ukrytého (přáteli) v jednom casertském sklepě? A život Peppina Valletty, romantického zpěváka z piano baru, který se obětuje pro svého postiženého syna, s životem Lindy Giugiù, téměř neporazitelné u pokerového stolu? A co život Aristida Perrelly, podobajícího se nelítostné a nespoutané přírodní síle, Donny Emmy, proradné příležitostné vrátné v jednom luxusním paláci s panoramatickým výhledem na Neapol, Girolama Santagaty, „římského advokáta a mezinárodního misantropa“, Enzy Condéové, vědkyně celosvětového věhlasu, Marka Valleho, mlčenlivého Boloňana a Settimia Valoriho, „neúnavného obhájce sebe samého a znepokojivě banálního muže“? Společné mají právě to, že to jsou životy. A jako každý život jsou směsicí všeho, co nám připadá rozhodující a přitom takové není, řídkých okamžiků štěstí a přemíry bolesti, zdánlivé jednotvárnosti přerušované záblesky světla, nenadálými vnuknutími a tisíci aspekty, které jsou možná nepodstatné, ale to neznamená, že podružné. Na základě podobizen fotografa Jacopa Benassiho si Paolo Sorrentino představuje životy zvěčněných osob, aniž by znal jejich jména a údaje o nich....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378343/big_nepodstatne-zalezitosti-4Wa-378343.jpg 4.325
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Omega
Originální název:

Gli aspetti irrilevanti, 2016


více info...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Nepodstatné záležitosti

Per-quiee
09. září

Náhodný úlovek u Dobrovského a musím uznat, že skvělý. Přečtená je kniha velmi rychle. Jedná se o samostatné povídky o každém z lidí na fotografiích. Ne všechny příběhy byly stejně zajímavé, ale některé jsem si velmi užila a obdivuji, že na pár stránkách lze postavu tak dobře popsat. Určitě si nechám v knihovně a založím si své oblíbené.

AnettO
04. června

Asi jsem nebyla úplně ta pravá cílová skupina této knihy. Dávám 2 hvězdy, a to za: nápad a spádovost. Rozhodně je to originální kousek, to se musí nechat. Každopádně...co se týče samotných příběhů, byly by i poutavé, ALE. V každém příběhu se objevují prakticky totožné vlastnosti postav a vlastně tak nějak i podobný děj. Buď se jedná o bohatou povrchní osobnost, vyžívající se v sexu a penězích a stýskající si po zlatých starých časech. Případně se jedná o ztracenou existenci, jejíž život "postrádá smysl", ale přesto tíhne k sexu, penězům, případně jakékoliv formě útěku od přítomného okamžiku. Za mě byly zkrátka povídky na jedno brdo a naprosto souhlasím s hodnocením kolegyně Madluska níže. Naopak úplně tak nesouhlasím s názorem, že kniha je o obyčejných lidech...pokud se tedy za obyčejné nepovažují i výstřední existence, o kterých je víceméně každá povídka. Musela jsem se hodně nutit, abych četla dál, a nakonec jsem knihu stejně nedočetla.


tomsokar
12. února

Všechno od Sorrentina je skvělé. Filmy i knihy. Už nápad napsat povídky podle fotografií neznámých lidí mne nadchl a psaní samotné pak člověka strhne. Škoda, že se knize nedostalo lepší propagace, určitě by si našla hodně čtenářů.

Madluska
04.11.2020

Další knížka, o kterou jsem někde náhodou zavadila, chtěla si ji přečíst a pak zjistila, že prostě nebyla určená mně. Asi mi nesedl formát povídek, dost možná mi nesedly osudy lidí k jejich fotografiím, určitě mi postavy nepřirostly k srdci a ta oceňovaná orginilaita P. Sorrentiniho mi taky někde proklouzla mezi prsty. Bohužel, navzdory svižnému stylu a překvapivým twistům, mi většina povídek připadala vlastně stále stejná, jen v jiných kulisách, s jinými rekvizitami. Oceňuji tedy smysl pro detail a absurditu, ale to je asi taky všechno. Možná kdybych byla Italka... (Ne, ani tak ne.)

druzickaster
16.11.2019

Knihu jsem pořídil v outletu na "Hlaváku" a dobře jsem udělal. S knihou musí srdce každého voyeura zaplesat, ale je vhodná i pro obyčejné lidi, protože je právě o obyčejných lidech. Autor si úkol navíc krapet ztížil tím, že všechny příběhy jsou fabulací a smyšlenkami. Mimochodem autorovi závidím jeho bujnou fantazii. Prima jí potom číst ve vlaku a pokukovat po spolucestujících a představovat si zase jejich životy, rozhodně se nudit nebudete a knihu můžu s klidným srdcem doporučit.

Dunkelhell
16.09.2019

Sorrentiniho fabulace nezná mezí. Fiktivní životopisy neznámých lidí, napsané na základě toho, jak na autora působí jejich fotografie. Něco podobného jste ještě určitě nečetli. Výjimečná knížka od výjimečného autora a světově uznávaného filmového režiséra. Doporučuji! Plný počet hvězd.

Y.F.N.
25.06.2019

Tohle je prostě velká nádhera. Úžasná formá, typická pro Sorrentinovy filmy převedená na papír. Tolik osobitých postav, které prožívají strasti i radosti. Bolest vepsaná do pár vět, a přesto to jsou jen nepodstatné záležitosti. Přesně tak, na světě je přes sedm miliard lidí, kteří právě dnes žijí své nepodstatné záležitosti. A znamená to něco? Ne, vůbec nic.

Enehy
02.03.2019

"Kdo říká, že život musí být užitečný!" Tím by se daly shrnout příběhy komických figurek a tragických hrdinů Sorrentinovo povídek. Stručné, jasné, psané v přítomném čase vyvolávají dojem, že sledujete jeden film za druhým, ale v hodně zrychleném módu. Chce si to jednou za čas udělat pauzu, abyste v tom roji zážitků a myšlenek dokázali vše vnímat.