Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda

Junot Díaz, americký autor původem z Dominikánské republiky, vyrůstající v New Jersey a nyní žijící v New Yorku, si získal nadšené zástupy čtenářů a posléze i uznání v podobě Pulitzerovy ceny v r. 2008 právě tímto románem. Hlavní postava Oskar (narážka na Oscara Wilda) je milý, ale značně obtloustlý nýmand, který v New Jersey sní o tom, že se stane dominikánským Tolkienem a že díky tomu najde konečně lásku. Možná se mu to ale nikdy nemá splnit, protože jeho rodinu už po několik generací pronásleduje prastará kletba zvaná fukú, jež je sužuje různými pohromami, smůlou a hlavně nešťastnými láskami. Oskar stále jen teprve sní o svém prvním polibku a zdá se být zatím poslední obětí rodinné kletby, když se jednoho osudového léta rozhodne, že to s fukú skoncuje. Ve jménu lásky je třeba riskovat všechno....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24916/kratky-lec-divuplny-zivot-oskara-wa-Wbf-24916.jpg 479
Vydáno, Argo

The Brief Wondrous Life of Oscar Wao, 2007

Kniha Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda

tomsokar
předevčírem

Dramatické dějiny formující život člověka. Nádherná kniha, krásně napsáno, strhující čtení a poznání části historie vzdálené země.

Zara
01.08.2020

Tak nevím, jestli ta Pulitzerova cena skončila v roce 2008 v těch nejlepších rukou...
Atribut "tragikomický" je na místě, ale komický text vyznívá povětšinou povrchně a hodně hloupě, na rozdíl od pasáží opačného citového pólu.
Děj je ovšem poněkud bizarní a hlavní postava otylého sexuchtivého loudila je mi silně nesympatická (btw název knihy poměrně zavádějící, prtž SPOILER nic tak divuplného se dominikánskému mladíkovi nepřihodí, vyjma nepřetržitého řetězce patologické touhy po pohlavním aktu.)
Zajímavější (a bohužel sporadičtější) jsou kapitoly líčící osudy zbytku Oskarovy rodiny na pozadí Trujillovy diktatury...
Seznámení se s autorovým druhým dílem se dobrovolně vzdávám, nicméně ze zvědavosti minimálně zalistuji knihou Kozlova slavnost od M.V.Llosy avizovanou jako tematicky spřízněnou .

PetrCepek
12.12.2019

O tom, že Dominikánská republika nejsou jen turistická centra a sluncem prozářené pláže. Popisy praktik tamní někdejší vojensko-policejní diktatury jsou otřesné, nicméně krásně napsaná postava Oskara Wajda opravdu stojí za seznámení.

Acamar
17.07.2019

Tragikomicky podaná historie jedné dominikánské rodiny na pozadí diktátorského Trujillova režimu. Sleduje nejen krátkou a trnitou životní cestu neustále beznadějně zamilovaného panice Oskara, ale i stejně nelehké osudy jeho dědečka, matky a sestry.
Příběh protkaný spoustou popkulturních odkazů a podle očekávání i nějakých těch nadpřirozených prvků v podobě rodinné kletby fukú, mužů bez tváře a zjevujících se zlatookých mangust.
Drsné, hravé, zábavné i dojemné, ale po celou dobu svižné a osvěžující čtení.

Toffee
28.05.2017

Knížka je strhující tam, kde se osudy členů rodiny přímo setkávají s Trujillovým režimem, když i největší zvrhlosti režimu autor ležérně glosuje jako důkaz fukú (prokletí, smůly). Prokletá je totiž celá Dominikánská republika, nejen Oskar, neschopný přijít o panictví. Ten je jen důkazem fukú. Tam, kde ale autor opouští Trujilla a soustředí se na Oskara, jako kdyby román ztrácel na působivosti. Časté odkazy na Tolkiena, ač někdy zábavné, působí místy až trochu vykalkulovaně. Přestože je v románu všechno – poetika, tragédie, sarkasmus, hrůzné pozadí diktátorského režimu, moderní styl vyprávění… - jako celek to úplně nefunguje. Pořád je to dobrá knížka, k dokonalosti má ale daleko.

Matty
19.09.2016

Zejména vypravěčsky nápaditá kronika jedné dominikánské rodiny, pronásledované prokletím zvaným fukú, je bohatá na popkulturní odkazy i faktografické údaje z dějin autorovy rodné země. Převážně nevážně napsaná kniha pojednává o událostech zcela vážných, zejména zvěrstvech napáchaných Trujillovým režimem.
Díaz se psaním baví, někdy i na čtenářův účet. Drží nás v pozoru, plné pohlcení poněkud komplikovaně podávaným příběhem nehrozí. Znamenitá hříčka, cvičení v postmoderním vypravěčském stylu, ale aby se kniha zařadila ke klasickým dílům magického realismu či zázračného reálna (k nimž Díaz odkazuje, ovšem s notnou dávkou nadsázky), musel by autor zvážnět na déle než na jeden odstavec.

GreenMagritte
04.04.2016

Pasáže o hrůzovládě Trujilla jsou nejpůsobivější a scény drastického násilní, mučení a znásilňování jednou provždy změní čtenářovo povědomí o třicetiletém diktátorském režimu v Dominikánské republice, o kterém toho - troufám si říct - český čtenář moc nevěděl. Pozoruhodná alegorie o bezvýznamném obtloustlém mladíkovi, v příběhu jehož rodiny se zrcadlí sedmdesát let neštěstí a fúkú, právem Diazovi vynesla Pulitzerovu cenu, pro mě však v knize zůstávají četná nevyvážená místa.

eviku19
06.11.2014

Kniha sa čítala najprv ťažko,lebo to bolo úplne iné prostredie.Niečo , co si neviem predstaviť. Najlepšie by sa to dalo Stevensovym citátom vyjadrit:,,Život v tragickej zemi sa rovná životu v tragickom čase".
Cely príbeh je o jednom ehm kurpulentnom mimoňovi,ktorý filozofuje nad tým,ci existuje rodinná kliatba.Ma totiž dôvody si to myslieť.Mimoň Oscar to ma tažké,lebo nie je sexi ani hajzel a preto stále fňuká.Oskar ma ale srdce hrdinu a charakter silnej osoby.Oscar si ma získal a autor ma ešte u mňa malé plusko aj za vtipne a trefne metafory a odkazy na pána prsteňov...nech žijú mimoni, geekovia a ini nerdi ;-)

Pulitzerova cena americká literatura Dominikánská republika

Junot Díaz
dominikánská, 1968