Tomas@S Tomas@S komentáře u knih

Černá kniha Černá kniha Orhan Pamuk

Nebudu hodnotit, jelikoz jsem knihu zacal cist abych jenom zjistil, ze to docist nedokazu. Zmet postav a splet pribehu vychrlenych na prvnich strankach knihy me uplne zmatla a naprosto nezaujala. Cekal jsem totiz opravdu neco uplne jineho nez zrovna tohle, jak naznacoval text na prebalu knihy. Obdivuji vsechny ctenare, kteri se timto textem dokazali prolouskat az do konce.

05.10.2017

Bezpečná zóna Goražde Bezpečná zóna Goražde Joe Sacco

Cteni tohoto komiksu byl pro mne docela intenzivni zazitek, pravdepodobne zejmena kvuli autenticite pribehu, kterou autor vyslechl a prevedl do komiksove podoby. Bylo to spise jako sledovani nejakeho dokumentu v televizi nebo dokonce nahrada takoveho dokumentu, ktery ze zrejmych pricin nemohl byt nikdy natocen. Prislo mi to vlastne az genialni, ze timto zpusobem se da dokumentarni tvorba v podstate nahradit. Nicmene tento nazor jsem prehodnotil po precteni nekolika komentaru k teto knize zde na techto strankach, ktere zpochybnuji realnost vypovedi, coz mne docela zklamalo. Bohuzel asi pravda je takova, ze se nakonec prece jen jedna o subjektivni pohled na historicke udalosti i kdyz s velmi intenzivnim pocitem autenticity. Celkove jsem presto nadsen z tohoto druhu vypraveni a uz mam rozectenou dalsi autorovu poradnou "cihlu".

22.09.2017 5 z 5

Ďáblický hřbitov Ďáblický hřbitov Michal Louč

Okolo Ďáblického hřbitova jezdím pravidelně autobusem a tak mne zajímala historie tohoto místa. Tato publikace je myslím ideální, protože shrnuje to nejzajímavější z dějin tohoto hřbitova. Určitě bude stát za to podívat se i za tu nezvyklou kubistickou zeď a snad i položit květinu na pietní místa obětí totalit.

23.01.2024 5 z 5

Pražský chodec vypráví II. Pražský chodec vypráví II. Eduard Škoda

Skvělý pražský průvodce pro pěší turisty. Každá trasa je tak akorát pro odpolední výlet. Nejedná se jen o nudný popis památek jako v běžných průvodcích, ale výlety jsou velice pestré. Procházky jsou doplněny spoustou zajímavostí i z autorovy osobní zkušenosti. Kde je procházka krátká tak bývá doplněna návštěvou například národní galerie.
Bohužel byl text napsán již před 20-ti lety a mnohé se v Praze změnilo, většinou k lepšímu. Nicméně není problém aktuální informace doplnit díky např. mapy.cz.
Zajímavá byla kapitola o Karlíně, jak autor předpovídal, že tam bude štvanická lávka postavena v roce 2010 :-) Teprve loni jsme se dočkali, zpoždění jen 12 let :-)

16.01.2024 4 z 5

Iron Maiden: Run to the Hills Iron Maiden: Run to the Hills Mick Wall

Narazil jsem na tuto knihu náhodou v knihovně. Chtěl jsem si hlavně přečíst něco o začátcích této slavné skupiny. Iron Maiden samozřejmě znám nicméně se mi líbí spíš ty skladby z prvních dvou alb. Proto jsem vlastně nedočetl knihu celou. Skončil jsem právě příchodem Bruce Dickinsona. To další období je prostě už tak hodně komerční, že mne nezajímá. Takže ta část co jsem četl je velmi pestrá. Kapela mnohokrát změnila složení. Svůj úspěch si vybojovala díky naprostému odhodlání a dřině. Právě ne všichni toto na cestě k úspěchu zvládli.

01.01.2024 4 z 5

Pustiny Pustiny Stephen King

Díly postupně trochu bobtnají. Tento třetí byl na rozdíl od prvního dílu docela srozumitelný. Děj se přeléval od popisu putování přes hádankářskou soutěž po horor. Nakonec docela čtivé, jsem zvědavý na další díl, asi budu pokračovat snad až do konce.

30.10.2023 5 z 5

Dlouhý, temný čas svačiny duše Dlouhý, temný čas svačiny duše Douglas Adams

Tento druhý příběh holistického detektiva Gentlyho je naštěstí vtipnější a více čtivý a méně praštěný než díl první. Chvílemi byl text zábavný jako u Stopařova průvodce. Škoda že se jedná o poslední knihu o holistické detektivní kanceláří.

02.08.2023 4 z 5

Preludia & nokturna Preludia & nokturna Neil Gaiman

Sandmana jsem objevil až díky stejnojmennému seriálu na Netflixu, který se opravdu povedl. Díky němu jsem se začal prokousávat celou sérii komiksu o pánovi snů. Dostává mne jak moc se autoři Netflix seriálu trefili do atmosféry komiks příběhu a dokonce ji mnohdy překonali. Jednak díky výbornému výběru herců tak i vizuální stránkou, která v mnohem překonává původní komiks. Zvláště první tři příběhy komiksu po výtvarné stránce hodně pokulhávají. A přitom v seriálu patří mezi velmi silné příběhy, které výtvarně sedí spíše s pozdějšími sešity. Hlavnímu hrdinovi určitě sluší víc, když vypadá jako Robert Smith než Alice Cooper :-) Těším se na další díly série komiksu i ty filmové, chystá se nová řada. Je to prostě bomba.

19.05.2023 5 z 5

Na sever Na sever Scott Jurek

Od Jurkera jsem četl již jeho prvotinu Jez a běhej, která se mi moc líbila. Když jsem zjistil, že se pokusil zdolat rekord AT stezky a navíc o tom napsal knihu, jen jsem čekal až bude k mání v knihovně. A opravdu kniha nezklamala. Jednak se výborně čte, popisuje jednak jeho nový život po hvězdné kariéře ultra běžce, motivaci a přípravu na pokus o rekord, vlastní průběh výpravy a závěrečný úspěch. Rekord sice nevydržel dlouho, hned následující rok ho překonal jeho kamarád, oba si vlastně vzájemně pomáhali.
Zajímavé rozhodně byly i pasáže z pohledu jeho manželky, která se starala o doprovod. A taky jak se kolem celého pokusu, který nebyl ze začátku ani moc veřejný, stala událost sledovaná celou komunitou lidí okolo AT a ultra běhu. Bez vzniklé podpory by zůstalo jen u pokusu, jelikož přípravy byly velmi podceněny.
Současný rekord AT je ještě o pět dní rychlejší, což je neuvěřitelné, to je cca 80 km každý den v terénu.

05.03.2023 5 z 5

Pražský orloj Pražský orloj Zdeněk Horský

Teď už rozumím všemu co je na orloji! Tak konečně po tolika letech :)
Jinak kniha je skvěle napsaná, krásné fotografie. Doporučuji.

02.03.2023 5 z 5

Osudový omyl generála Vlasova Osudový omyl generála Vlasova Karel Richter

Jsem rád, že jsem narazil na tuto knihu. Obsahuje vyčerpávající informace o historii Vlasovců a navíc se výborně čte. Je to dobrodružné čtení s tragickým koncem, jak se dá očekávat. Ukazuje jak těžkou měli volbu ruští zajatci za druhé světové války. Všechny jejich možnosti končily smrtí nebo gulagem.
Taky je zde objektivně popsána role Vlasovců během pražského povstání. Dá se říct, že to byl zázrak, že se na tomto místě objevili zrovna v tu pravou chvíli a zabránili likvidaci povstání ihned po jeho zrodu. Jako by celá složitá historie armády vyvrcholila právě v tom momentě. A to navzdory tomu, že založení ROA proběhlo v Praze za nesouhlasu obyvatelstva, a navíc s tím zásahem sám Vlasov nesouhlasil. Ale prostě se tak stalo. Praha jako město by se měla více zasadit o připomenutí této historie nějakým vhodným způsobem.

02.03.2023 5 z 5

Kepler v Praze Kepler v Praze Zdeněk Horský

Jediný exemplář v městské knihovně k zapůjčení. Ten jsem teď dočetl a mám z této knihy trochu smíšené pocity. Proto nedávám maximální hodnocení.
Před nedávnem jsem totiž četl knížku Tycho a Kepler od Kitty Ferguson a ta byla daleko lepší v několika směrech. Jednak popisovala životy obou astronomů daleko podrobněji. Dále o mnoho lépe vysvětlovala Keplerovy objevy. Navíc obsahovala odkazy na literaturu a rejstřík. To tady zcela chybí. Dále obsahovala daleko více obrazové přílohy. A byla daleko čtivější.
Ještě přidám dvě poznámky. Poměrně značnou část knihy se autor zabývá jinými osobnostmi než Keplerem, zejména Koperníkem. Poslední věc je, za to autor nemůže, příšerná kvalita tisku z nakladatelství Mladá fronta.

16.08.2022 4 z 5

Temná věž 8: Pistolník 3: Bitva v Tullu Temná věž 8: Pistolník 3: Bitva v Tullu Peter David

Udělalo to na mne veliký dojem. Je zde téměř dokonale převyprávěna část příběhu z první knihy série Temná věž od S. Kinga. Zároveň je to asi ta nejakčnější část a asi i nejvíc srozumitelná. S původním příběhem jsem měl poměrně velký problém, je poměrně zmatený. Tady je to ale úplně přímočaré a vizuálně ohromující. Zaslouží si plný počet hvězdiček.

20.06.2022 5 z 5

Temná věž 6: Pistolník 1: Cesta začíná Temná věž 6: Pistolník 1: Cesta začíná Peter David

Několik dílů série komiksu Temná věž jsem už přečetl. Mám za sebou i první dva díly psané série. Podle toho co bylo napsáno na obálce jsem očekával, že zde bude jen nějaká alternativní dějová linie, kterou ani nenapsal King. Proto mne docela překvapilo, že se začátek komiksu tak moc shoduje s prvním dílem Kingovy série. Je to fakt výborně zpracované. Toto trvá značnou část děje, nicméně pak se to opravdu odvede do nějakého mezipříběhu, který jak slibovali nepochází přímo od Kinga, ale od nějaké jeho fanynky. A ten je teda výrazně slabší, proto hvězdička dolů. Přišlo mi to dost zbytečné to tam vůbec dávat.

14.06.2022 4 z 5

Conan: Síně mrtvých Conan: Síně mrtvých Mike Mignola

Další skvělé zpracované komiksové vydání Conanových dobrodružství. Už mi jich moc nezbývá. Opět akce střídá akci, děj se nezastaví ani na chvíli. Zajímavý je i rozbor na konci knihy, zabývající se vztahem Howarda s Lovecraftem a jejich vzájemným vlivem na jejich díla.

29.05.2022 5 z 5

Conan: Zrozen na bitevním poli Conan: Zrozen na bitevním poli Kurt Busiek

Upozornění: silné návyková záležitost! Asi to budu muset přečíst všechno ;-)

09.05.2022 4 z 5

Duchové vesmíru aneb třináctero příběhů o neutrinech Duchové vesmíru aneb třináctero příběhů o neutrinech Petr Kulhánek

Poté co se mi tuto knihu nepodařilo vyhrát v rozhlasové soutěži (narozdíl od předchozí autorovy knihy), obdržel jsem ji jako nenápadně vyžádáný dárek a navíc s autorovým podpisem a věnováním :-)

Velmi zajímavé téma neutrin, nevěděl jsem, že tak hodně experimentů je zaměřeno na jejich výzkum. Inspirován získanými znalostmi se zapojím a pokusím se zachytit za svůj život i to druhé neutrino :-) Jinak samozřejmě tradičně kvalitní výklad jinak látky doplněn úsměvnými zážitky ze života. Zvláště oceňuji jeden šrapnel schovaný mezi odborný výklad, který vztahovačná osoba neobjeví, jelikož se tak daleko neprokouše.

04.05.2022 5 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

To byla opravdu velká úleva, že je druhý díl o temné věži tolik jiný než první díl. Až během čtení tohoto dílu jsem začal chápat co se to proboha v tom prvním díle odehrávalo. Je to taková čtivá směs akce a fantasy. Určitě budu pokračovat a seženu si třetí díl. Pátou hvězdičku si nechávám pro další díly.

27.03.2022 4 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Po přečtení komiksu Temná věž a shlédnutí filmu stejného jména jsem nemohl odolat a vyhledal jsem v knihovně první díl série. První kapitoly se mi fakt líbily, napínavý strhující děj. Bohužel střední část knihy už byla trochu rozbředlá až na líčení souboje, to bylo hodně dobře. A závěr byl fakt divný, docela jsem se ztrácel. Nicméně chci pokračovat a už mám nachystaný druhý podstatně objemnější díl. Ještě si neodpustím srovnání s filmem, který není špatný, ale s knihou má velmi málo společného. Vzali si z toho jen pár věci, které se jim hodily a udělali z toho takovou přímočarou sci-fi akční podívanou. To naopak komiks daleko více vystihoval atmosféru knihy.

30.12.2021 4 z 5

Trhliny Trhliny Robbie Morrison

Jednoznačné plus jsou až fotorealistické kresby postav, oba příběhy jsou docela ucházející, líbily se mi. Zase Doctora určitě někdy vyzkouším. Co se mi nelíbilo, děj v prvním příběhu o trhlinách času byl trochu natahovaný. Ve druhém příběhu mne dostal český překlad, anglické slovo crystal přeložili na "křišťál", což je naprostý nesmysl jelikož se děj odehrává na krystalické planetě, která produkuje elektřinu. Autoři zřejmě měli na mysli něco jako piezoelektrický krystal ve velikosti planety, na planetě z čistého křišťálu by zřejmě žádná elektřina sama nikdy nevznikala. Překladatel je zřejmě lama.

18.02.2020 3 z 5