Ďáblický hřbitov

Ďáblický hřbitov https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484922/bmid_dablicky-hrbitov-jzX-484922.jpg 4 3 2

Ďáblický hřbitov v Praze – významná památka architektonického kubismu a místo silně spojené s historií druhého a třetího odboje – má více než stoletou historii. Publikace, kterou držíte v ruce, se věnuje převážně tamnímu společnému pohřebišti z let 1943–1961. Sem byly tajně ukládány ostatky odpůrců a obětí nacistického a komunistického režimu, např. Alfréd Bartoš a Jiří Potůček z výsadku Silver A, umučený kněz Josef Toufar, politická vězeňkyně Zdena Mašínová, popravený poslanec Stanislav Broj a mnozí další. Paradoxně se tam však nacházejí i někteří představitelé a spolupracovníci těchto režimů nebo kriminální vězni. Na ďáblickém společném pohřebišti, jehož existence měla zůstat veřejnosti navždy utajena, se přestalo pohřbívat právě před šedesáti lety.... celý text

Tomas@S
23.01.2024 5 z 5

Okolo Ďáblického hřbitova jezdím pravidelně autobusem a tak mne zajímala historie tohoto místa. Tato publikace je myslím ideální, protože shrnuje to nejzajímavější z dějin tohoto hřbitova. Určitě bude stát za to podívat se i za tu nezvyklou kubistickou zeď a snad i položit květinu na pietní místa obětí totalit.

Denny456
13.06.2023 3 z 5

Kniha je něco mezi studií a diplomovou prací. Je zde spousta nových informací a zároveň popsána spousta bílých míst, které by se měli zpracovávat. Přijde mi to jako jakési shrnutí toho co víme a položení desítek nových otázek z dotazem, zda se toho někdo nechopí. Co mě mrzelo, bylo, že kapitola o období protektorátu byla shrnuta na minimum, aby mohla být zvýrazněna kapitola po roce 1948. Bohužel to je typické pro USTR, který se věnuje převážně období po roce 1948 a období protektorátu jen z povinnosti.

20. století hřbitovy oběti komunismu oběti nacismu

Michal Louč