Tohru- Tohru- komentáře u knih

Psychologie osobnosti Psychologie osobnosti Pavel Říčan

Knihu som si radšej ku skúške kúpila a priebežne si v nej zvýrazňovala dôležité veci, ináč by sa z nej naozaj nedalo učiť. Neučilo sa mi z nej však veľmi dobre, bolo to trochu príliš teoretické a stručné, chýbali mi tam komplexnejšie vysvetlenia.

14.06.2022 2 z 5

Citové pouto Citové pouto Amir Levine

Jedinú vec, ktorú musím vytknúť a nerozumiem jej, prečo nie je poriadne odcitovaná, keď sa v nej stále odvolávajú na rôzne (dôveryhodné a mne známe) vedecké poznatky. Pôsobí to dojmom odfláknutia. Je to škoda.

23.03.2022

Sociální psychologie Sociální psychologie Miles Hewstone

Učebnicu som využívala v kombinácii s (hlavne) učebnicou od Aronsona pri písaní seminárnych prác a veľmi sa osvedčila. Vysvetlené pútavo s kopou príkladov. Nepoužívala by som ju však ako primárnu učebnicu, keďže niektoré veci sú dosť stručne vysvetlené.

11.03.2022 4 z 5

Základy štatistických metód v sociálnych vedách Základy štatistických metód v sociálnych vedách Ján Ferjenčík

Veľmi dobrá a prehľadná učebnica, napísaná je chytľavo a výborne sa mi z nej učilo.

23.02.2022 5 z 5

Z rozprávky do rozprávky Z rozprávky do rozprávky Eleonóra Gašparová

Túto knížku som ako malá milovala a aj dnes sa k nej rada vrátim.

11.12.2021 5 z 5

Láska a jej kat Láska a jej kat Irvin D. Yalom

Autor myslel na študentov, vysvetľoval svoje postupy a veľmi som si to cenila. Počas čítania ma neraz zabolela hlava, musela som ju odložiť, porozmýšľať nad obsahom poviedky a až tak pokračovať v čítaní. Rozmer, rozsah a rôznorodosť ľudského trápenia je nevyspytateľná.

19.08.2021 5 z 5

Čo ak... Čo ak... Kobi Yamada

Veľmi netradičná rozprávková knížka so skromným textom a nádhernými ilustráciami. Hoci obsah tvorí v podstate báseň, jej riadky sú veľmi silné myšlienky. Knihu som si kúpila za zvládnutý prvý ročník na vysokej a cítim, že bude nejeden raz, keď v nej budem hľadať útechu a motiváciu.

08.07.2021 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Jana Eyrová je kniha, na ktorej som vyrastala a do istej miery formovala môj charakter. Milovala som ju ako dieťa tak veľmi, že som ju prečítala aj 6x za sebou! Kniha nie je iba o láske, ale aj hľadaní svojej cesty i miesta vo svete, a zároveň skvelým "detektívnym" príbehom. Jana je hrdinka rázna s jasnými hodnotami, čím sa skvele hodila k prchkému Rochestrovi zamýšľajúcemu sa nad svojim životom a odpustením. Brilantná kniha (a aj filmy vrelo odporúčam).

08.07.2021 5 z 5

Kaviareň v Kodani Kaviareň v Kodani Julie Caplin

Od knihy som mala veľké očakávania, že si pri nej oddýchnem... ale nie že pri nej zaspím. Prišlo mi, že to nemá] iadny poriadny dej, romantika sa strčila niekde do posledných 200 strán, opisy Dánska dosť ochudobnené... neviem no, hygge mám rada, ale z tejto knihy som ho necítila. Navyše hl. hrdinka mala pri tom mužovi myšlienkové pochody horšie ako pubertiačka. Bola som sklamaná.

04.07.2021 1 z 5

Učebnice obecné psychologie Učebnice obecné psychologie Alena Plháková

Neviem, čím to je, ale kniha sa katastrofálne čítala a nebola som v ročníku ani zďaleka jediná, ktorá to tak vnímala. Veľmi zlé členenie textu, rozvláčny štýl písania... Proti obsahovej stránke nič nemám, ale ten štýl písania je vážne zlý.

24.06.2021 2 z 5

Úžasný svet depresie Úžasný svet depresie John Moe

Silná kniha, ktorá môže vypovedať viac ako kadejaké prednášky. Autor vás sprevádza istými obdobiami svojho života, na ktorých niekedy aj nenápadne vysvetľuje, aké to je žiť s depresiou. Autor veľmi pútavo píše a jeho sarkastické poznámky výborne podčiarkujú nezmyselnosť situácií a myšlienok, ktoré jedincovi depresia našepkáva do ucha. Mala som depresiu dosť naštudovanú, venovala som sa jej, ale niet nad priame výpovede.
Až táto výpoveď mi plne priblížila, čo toľkí ľudia zažívajú a aj v pokroku 21. storočia sú stále nepochopení a koľkokrát im je týmto tabu prístupom k psychickému zdraviu ublížené... či rovno môže byť dôvodom ich smrti.

24.06.2021 5 z 5

Moll Flandersová Moll Flandersová Daniel Defoe

Rozprávanie o postupnom nabaľovaní hriechov a prehrešku. Jeden hriech rodí druhý a zároveň nadväzuje na predchádzajúcu generáciu. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa Moll spočiatku dostávala do nešťastia bez vlastného pričinenia a človek si povedal, že veď nebola vôbec až taká hriešnica (aspoň pre nás už nie). Jej pád sa začína až pred pomerom pred 4. manželstvom a potom sa to už len nabaľuje.

Musím skonštatovať, že dnešní našinci by mali asi Moll Flandersovú trochu problém oceniť, keďže by povedali, že sa tu stále len moralizuje. Nie je to celkom tak, hlavná hrdinka vás sprevádza svojim životom a popritom len poukazuje, kde urobila chybu a vystríha čitateľa, aby ju neopakoval (a tieto výstrahy sú namieste aj v dnešnom svete). Okrem toho sa však v knihe nachádzajú aj iné maličké ponaučenia - marnotratne neparádiť deti, lebo ich môžu okradnúť... zachovať duchaprítomnosť, keď vás niekto okráda...

Celkom zaujímavé bolo sledovať, ako sa vtedy žilo, aké ťažké to mali ženy a ako málo znamenali, ak nemali peniaze. To pohoďácke rodenie a ponechávanie detí cudzím ľuďom bolo tiež vskutku... fascinujúce a s 3 sa ani nepopísalo, čo sa s nimi stalo. Tak trochu som to však pripisovala aj faktu, že samotná hrdinka nepoznala svoju matku. Navyše sa dozviete rôzne spôsoby kradnutia, ktoré by mi v živote ani nenapadli.

Brilantne napísané, len po príchode do Virgínie ma Mollin osud už nezaujímal, keďže mi prišla aj napriek všetkému už ako nenapraviteľná klamárka.

14.02.2021

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Akčné, napínavé a zaujímavé. Všetko som prežívala spolu s postavami, straty aj víťazstvá. Jediné, čo mi fakt nesadlo bolo Emmett a Morgen, bolo to tam ako päsť na oko. Keby tam urobili nejakú romantickú linku podobnú Percy Jacksonovi a Annabeth, postupnú, tak by to šlo, ale... Ďalej ma dosť mrzelo, že som sa nič nedozvedela o Adamitoch (v ďalšom sa však ukázalo, že je to len dobre), a tak nejak aj tie opisy súperenia boli aj po príchode Genesis 12 stále rovnaké. Aj napriek tomu som zostala milo prekvapená a teším sa na dvojku.

03.02.2021 4 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Oveľa lepšie ako prvý diel! Kým prvý diel ma veľmi nenadchol (3/5*), tento som zhltla vyslovene za deň. Autorka už mala jasnejšie, aké charaktery vlastne majú mať jej postavy (napr. Nina), boli menej rozporuplné. Veľmi sa mi páčilo, že kniha mala svoju hĺbku, vyskytlo sa v nej niekoľko krásnych myšlienok a nenásilnou formou prezentovala témy, na ktoré narazíme aj v reálnom živote (vidieť v Inejiných prísloviach a v debatách Matthiasa a Niny). Bolo to dobre napésané. Retrospektívne náhľady do minulosti postáv sa mi páčili. Zaujímavé bolo, že Kaz mi začal pripomínať Sherlocka Holmesa (nepáčili sa mi však "detektívne" vety na konci kapitol, ktoré mali čitateľa zmiasť a udržať v napätí ako "Všetko som im povedal.") Ďalším prekvapením bol pre mňa záver, ktorý mi pripomenul Remarqueho Čas žitia, čas umierania.
YA knihy nemám rada, ale táto duológia bola originálna a nakoniec mala aj hĺbku.

31.01.2021

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Táto kniha bola pre mňa boj. 160-stranový úvod, v ktorom sa nič nedialo, mi dal zabrať a pokazil mi celkový dojem z čítania. Ďalším problémom bolo, že som bola zmätená z toho sveta a nebyť kamarátky, neviem, či by som sa z neho vymotala. Autorka mala dať mapu sveta aj k tejto sérii. Od tej 160 strany to však bolo lepšie a pomaly ma to chytilo, stále ma to však nepresvedčilo a nedokázala som sa vžiť do postáv. Navyše mi prišlo, že autorka sa často nevedela rozhodnúť, aký vlastne charakter chce dať svojim postavám. Predovšetkým Nina mi liezla na nervy, na to koľko toho zažila bola veľmi naivná, precitlivelá a hlúpa (v druhom dieli ju zase vykreslili už ako drsnú, drzú vojačku... rozhodne nie ako niekto, kto by fňukal pri pohľade na arénu). V poslednej tretine ma však dej skutočne chytil a nevedela som sa od toho odtrhnúť, hneď som prešla na druhý diel.
P.S.- Musím pochváliť slovenský preklad, český sa mi až tak nepáčil

31.01.2021

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Jednoducho krása. Ako dieťa som si čítala súborné časopisy po mame z 1970. Na konci štúdia na strednej škole som dostala od školy svoju poslednú poukážku do martinusu a dlho som váhala, čo si kúpiť tak, aby to za to naozaj stálo. Pred pár dňami mi po dlhej dobe znovu udreli do očí Rýchle šípy a hneď to bolo jasné. Večná klasika Jaroslava Foglara, ktorá zostane aj ďalším generáciam.

18.08.2020 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Téma dobrá, ale tam to končí. Autor naschvál udiera na city, ale to nestačí. Je to veľmi nerealisticky podané a viac ako predvídateľné.

10.08.2020 1 z 5

Kto chytá v žite Kto chytá v žite J. D. Salinger (p)

Čitatelia tejto knihy sa rozdeľujú iba na 2 skupiny. Buď ju budete milovať, alebo nenávidieť. Ja sa radím do druhej skupiny.

10.08.2020 2 z 5

Láska v čase cholery Láska v čase cholery Gabriel García Márquez

Je to celkom zaujímavé, krásne napísané, ale sklamalo ma to. Láska, láska, láska... Je očividne, že v knihe vôbec nejde o lásku. Skôr o posadnutosť a popravde som si až do konca nebola istá, čo tým chcel autor povedať. Hlavný hrdina mi bol maximálne nesympatický a bol nadmieru nechutný. Po dočítaní som mala z knihy veľmi nepríjemný pocit, ktorý sa má držal dlho. Na druhej strane to bola tiež istá forma reality, neviem...

10.08.2020 2 z 5

Cudzinka Cudzinka Diana Gabaldon

Sklamanie. Najprv som si naozaj myslela, že je to len tým, že som už videla seriál (ktorý je skvelý), ale nakoniec s poľutovaním musím priznať, že nie. Som za polovicou a stále sa tam prakticky nič nedeje, (ne)klasická červená knižnica. Oceňujem, že autorka vynechala detaily aktov, ale nijak to hodnoteniu nepomohlo, keďže spolu spia odrazu vkuse a všade možne. Následne začali vety typu: "Dúfam, že na mňa zabudne. Ale ja na neho nikdy." Samé fnukanie a hlúpe rozhodnutia. Hneď po prvej noci to začalo byť neskonale otravné a rozvlečené. Keby som to začala čítať kvôli šteklivému čítaniu, možno by som dala 4*, ale mňa zaujímal historický román a dej! Slabé 2*
P.S.- Musím tiež podotknúť, že na to ako veľmi truchlila za svojím mužom a neviem co, nemala problém s novým manželom spať x-krát za sebou a nijak sa nad tým nezamyslala...

06.08.2020 2 z 5