tlapiczka tlapiczka komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Román z mého rodného kraje. Bylo zajímavé a vtahující číst o některých místech, která znám, a mít před očima jejich dnešní podobu. Čtenářům doporučuji návštěvu fryštátského zámku, který je svými interiéry za mě jeden z nejhezčích českých sídel, a doplnit si tak představu o rozsahu panství hraběte Larishe, stejně tak doporučuji návštěvu hornického muzea Landek nebo dolu Michal.
Nejen že je román historicky poučný, obsahuje také životní moudra, některá z nich jsem si zapsala, abych se k nim mohla vracet.
Těším se na druhý díl, protože moje babička se narodila před 2. světovou válkou v Těšíně, chodila do polské školy, tak si udělám zase přesnější představu o jejím dětství v těchto končinách.

29.10.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Naprostá bomba! Fantasy není můj primární žánr, ale asi bych ho měla číst častěji, protože tenhle příběh mě úplně pohltil! Naposledy jsem měla takový pocit 4 roky zpět při čtení Hunger games. Utíkám do knihovny si půjčit další dva díly. Tato série by si rozhodně zasloužila přeložit do angličtiny, ať se může příběhem potěšit širší záběr čtenářů, určitě by si našla i ve světě zástupy fanoušků.

01.11.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Výborné! Nemůžete přestat číst, protože se pořád něco děje. Jen doufám, že třetí díl všechno rozklíčuje a nebudu muset čekat rok, dva na další díl, to napětí bych nevydržela. Faja totiž končí tak, že musíte hned začít číst Nastereu, abyste věděli, kde a jak skončí Ilan.

06.11.2021 5 z 5

Řetěz Řetěz Adrian McKinty

Kniha o tom, že zlo plodí zlo a násilí vede k dalšímu násilí.

05.10.2021 5 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Kříďáka jsem nečetla, takže Jáma předčila moje očekávání. Tahle knížka mi zrychlila tepovou frekvenci a při čtení mi bylo více úzko, než při leckterých knihách o holocaustu.
Co se týče hlavní postavy, je to normální chlápek se svými slabými stránkami, který se s tragédiemi svého mládí (smrtí sestry, otce a kamaráda) vyrovnává po svém - cynismem.
"Žal je čistě osobní. Nemůžete se o něj podělit jako o bonboniéru, je jenom váš. Jako byste měli k noze uvázanou železnou kouli s bodci, jako byste nosili kabát z hřebů a na hlavě trnovou korunu. Vaši bolest nikdo jiný neprocítí. Nikdo jiný nemůže chodit ve vašich botách, protože jsou plné skleněných střepů, a pokaždé když uděláte krok, ty střepy vám do krve rozřežou nohy. Žal jsou ta nejhorší muka a nikdy neskončí. Máte je předplacená do konce života."

01.04.2021 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Nebavilo mě to, všechny ženské hrdinky mě iritovaly. První dvě byly prostě ubohé hloupé chudinky, třetí a poslední paní mi bylo velmi líto a zbylých 8 ženských bych za jejich chování nejradši propleskla. Takový echt výběr bezcharakterního odpadu, s tím se nedá mít ani špetku empatie.
Napsáno je to čtivě, jen bych musela mít s hrdinkami více souznění, aby se mi kniha líbila. Chtěla jsem od autorky přečíst ještě jednu knihu, teď jsem dost na vážkách, jestli to pokoušet, abych nebyla zase rozčarovaná...

22.02.2021 3 z 5

Helix - I ty budeš nahrazen Helix - I ty budeš nahrazen Marc Elsberg (p)

Kniha se četla téměř sama, od poloviny jsem ji doslova hltala, zápletka je vzrušující hned od začátku, především otázka, proč zmizela dívka Jill a jakou roli zastává v příběhu.
Téma genetiky je mi blízké, s příchodem metody PCR a sekvenování DNA (dnes masivně používané vyšetřovací metody) už není implementace genu žádné sci-fi, je jen otázkou, jak daleko s tím jsou vědci u člověka. Geneticky modifikované potraviny tady máme už dlouho, kdopak z vás si čte složení potravin a nechce je konzumovat? A kdo z vás GMO nevědomky konzumuje? Kniha nás přivádí i na etické otázky, zda je toto v souladu s přírodou a co se může stát, když se experiment vymkne kontrole.

06.02.2021 5 z 5

Vyšetřovací komise Vyšetřovací komise Dick Francis (p)

Ubírám jednu hvězdičku za to, že prvních 100 stran se nic napínavého neděje, tady vnímám rozdíl oproti jiným knihám od Dicka Francise, které obvykle bývají napínavé hned od prvních stran.

22.03.2021 4 z 5

Dva nerozluční kamarádi Žaloudek a Kaštánek Dva nerozluční kamarádi Žaloudek a Kaštánek Emma Hůlová

Příběhy jsou docela hezké, ale mě při čtení nesmírně vytáčelo to, že ta kniha snad ani neprošla korekturou. Hned v prvním odstavci je chyba v interpunkci, někde chybí uvozovky, často jsou nevhodně použité vykřičníky, interpunkčních chyb je tam mnoho. Ano, každá kniha obsahuje nějakou drobnou chybu, většinou se jedná o překlep, ale tady je toho na můj vkus moc a špatně se mi pak soustředí na příběh, když dumám nad tím jak někdo mohl proboha udělat takovou a makovou chybu.

19.09.2021 4 z 5