Thrawn89 Thrawn89 komentáře u knih

Zánik impéria Zánik impéria John Scalzi

Pod touto knihou si nikdo nesmí představovat žádné převratné sci-fi. Je to poměrně čtivé, protože autor zvolil velmi přístupný jazyk plný vulgarit a jadrnosti. Navíc některé hlavní postavy a jejich dialogy či proudy myšlenek byly celkem humorné. Bohužel celé to na mě působilo až přehnaně a místy prvoplánově. Styl psaní však není tím největším problémem. Kniha operuje s celkem zajímavým námětem, který rozhodně mohl být využit mnohem výrazněji. Celý problém Toku, který mě skutečně zajímal však působí jenom jako kulisa poměrně primitivně podaného příběhu o politikaření bez větších dějových zvratů. Kniha jde lineárně vpřed a tak vlastně již brzy víte jak to dopadne. Závěr pak byl vyloženě slabí.
Nechci však tuto knihu zatracovat. Pokud hledáte nenáročnou a rychlou četbu se zajímavým námětem a dobrými postavami a dialogy, naleznete, co hledáte. Pokud však hledáte propracovanou sci-fi, pak budete spíše zklamáni.

24.03.2019 3 z 5

Lokomotivy dějin Lokomotivy dějin Martin Malia

Výborná historická analýza vývoje revoluce jako hybné dějinné síly. Autor rozebírá a komparuje jednotlivé revoluční události od husitské revoluce po Říjnovou revoluci v Rusku. Snaží se hledat jak styčné body, tak rozdíly, především však určitou návaznost a provázanost. Dějiny revoluce nejsou nahodilými událostmi v jednotlivých zemích, ale určitou linií vývoje, kdy daná revoluce je živena tou předešlou (i když v prvních "protorevolucích" to nebylo tak výrazné jako v moderních revolucích). Ačkoliv je samozřejmě pojem revoluce silně negativně konotován komunistickou minulostí, je bezesporu jednou z klíčových hybných sil západní civilizace. Je samozřejmě přirozené, že autor neměl prostor pro detailnější a hlubší popis jednotlivých revolucí nebo širšího filozofického vysvětlení, ale to ani nebylo smyslem této knihy.
Je otázkou (kterou se již autor nezabývá), jak pojímat revoluční tradici dnes, v době politické i myšlenkové normalizace kapitalistického systému, kdy si již nikdo revoluci představit nedokáže. Může se ještě revoluční lokomotiva rozjet?

09.11.2018 5 z 5

Má kapitalismus budoucnost? Má kapitalismus budoucnost? Immanuel Wallerstein

Zajímavá kniha, která nabízí teorii krize kapitalismu jako světosystému a jeho možného pádu ale také představu o tom, že kapitalismus sice je v hluboké krizi, která ale nutně nemusí končit jeho pádem. Osobně se spíše kloním k druhé verzi. Nemyslím, že v dohledné době kapitalismus padne, spíše projde určitou transformací, která bude buď špatným směrem (autoritativní kapitalismus Čínské verze) nebo dobrým směrem (větší demokratizace, zvládnutí technologií ve prospěch společnosti atd.). Bohužel to zatím vypadá na první variantu. Doufám, že se mýlím.

25.07.2018 4 z 5

Star Wars - Pohyblivý cíl Star Wars - Pohyblivý cíl Jason Fry

Průměrná kniha ze světa SW, která neurazí, ale ani nenadchne. Příběh je rozhodně nevýrazný a k tomu bez jakýchkoliv zvratů. Co mi také vadí je absence záporné postavy (jako byla Beck v Pašerákově zkoušce). Dozvědět se něco o kapitánce Khione a vidět příběh i jejíma očima by knihu určitě oživilo. Na druhou stranu se to čte svižně a příjemně, což je při absenci silnějšího příběhu či emocí důležité. Navíc, ačkoliv jsou hlavní postavy velmi šablonovité, nakonec jsem se s nimi celkem sžil. No a musím dodat, že i princezna Leia, jinak jedna z mých méně oblíbených postav, zde byla celkem snesitelná :)

15.07.2018 3 z 5

Spartakus: Před námi boj Spartakus: Před námi boj Jarmila Loukotková

Básnický styl psaní, který používá autorka není úplně mým šálkem kávy a potřeboval jsem trochu času než jsem se do knihy začetl. Poměrně rychle jsem se však do toho dostal, možná proto, že květnatých pasáží začalo ubývat ve prospěch samotného děje. Knihu bych rozdělil do dvou částí, prví odehrávající se v Kapuji a druhou odehrávající se po útěku gladiátorů z Batiatovy školy a následném tažení otroků v Itálii. Zatímco první část mě opravdu bavila, především pro velmi dobrý popis tehdejší společnosti a opravdu zajímavý psychologický profil Spartaka (jako někoho, kdo pouhou silou své vůle a rozhodností svých gest dokáže strhnout dav) a Krassa (typického a přesto jedinečného představitele římské šlechty). Naopak druhá část byla pro mě zklamáním, jednak proto, že se nedostavily výraznější popisy bitev a také proto, že mi přišlo vše tak nějak příliš rychlé, bez většího vysvětlení jednotlivých kroků. Takže ve výsledku určitě povedená a hezky napsaná kniha, která ukazuje tehdejší události v hodně lidském a osobním světle, ale která dle mého nenabízí čtenáři ucelený pohled na tehdejší události.

12.02.2018 3 z 5

Darth Bane: Dynastie zla Darth Bane: Dynastie zla Drew Karpyshyn

Bane a Zannah v epickém závěru celé trilogie a perfektní začátek dlouhého příběhu na jehož konci je Palpatine coby císař. Naprosto úžasné. Celá série je akční, stále se něco děje. Akci střídají pohledy do nitra temné strany síly a dozvíme se něco i o historii Sithů jako takových. Povinnost pro všechny fanoušky SW, ale přístupné nejenom pro ně.

28.11.2017 5 z 5

Darth Bane: Cesta zkázy Darth Bane: Cesta zkázy Drew Karpyshyn

Vynikající kniha ze světa star wars. Navíc z pohledu temné strany, které se jinak příliš prostoru nevěnuje. Kniha má na můj vkus poněkud pomalý rozjezd, ale Baneovi začátky na Apatrosu a v Akademii jsou nakonec důležité pro pochopení vývoje hlavního "hrdiny". Co mě jediné chybělo bylo poněkud hlubší ponoření do podstaty temné strany a do Baneova přerodu v Sithského mistra (Dartha). Autor postupoval na můj vkus příliš povrchně a samozřejmě a věřím, že tento vnitřní přerod šel podat mnohem zajímavěji. Kvalita knihy tedy za čtyři hvězdy, ale vzhledem k tématu a zasazení do mého oblíbeného universa nemohu než jít do plných...

02.07.2017 5 z 5

Velký regres Velký regres * antologie

Pohled na současný politický vývoj (regres) z pera levicových autorů a to od těch liberálnějších až po ty radikálnější. Řada zajímavých a trefných postřehů, bohužel také často velmi povrchní zjednodušování. Formát knihy ale neumožňuje nějakou hlubokou analýzu, takže to beru.

30.05.2017 5 z 5

Jednotící síla Jednotící síla James Luceno

Perfektní zakončení celé série se zajímavým překvapením v závěru. Celá série se mi moc líbila, i když měla pár hluchých míst a někdy i ten tradičně starwarsovský kýč (Han Solo). Posun ve filozofii síly, který mi z počátku příliš neseděl a který se točil především kolem absence Yuuzhan Vongů v síle zde byl celkem zajímavě dořešen a nakonec to celé hodnotím velmi pozitivně. Jednoznačně nejzajímavější pak byl vývoj kolem Jacena Solo (především v nejlepším dílu série - "Zrádce") a později i Zonamy Sekot. Škoda, že je konec, i když 19 dílů je až až :)

07.05.2017 5 z 5

Konečné proroctví Konečné proroctví Gregory John Keyes

Název knihy i její anotace je trochu zavádějící, spíše z toho mám dojem, že jde o přípravu na závěrečnou knihu. V rámci série jde však určitě o jeden z povedenějších kusů.

30.01.2017 4 z 5

Heretik 1 - Zůstatek Heretik 1 - Zůstatek Sean Williams

Hvězda dolů za příběhovou linii Noma Anora. Podzemní nory Zahanbených mě moc neuchvátily. Naopak události v Imperiálním zůstatku jsem přímo hltal...

17.07.2016 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Po tomto dílu jsem se do HP opravdu zažral. Předchozí díly oukej, ale až tady jsem se stal opravdovým fanouškem. A Voldemortovo vzmrtvýchvstání bylo třešničkou na dortu ;-)

03.09.2015 5 z 5

Mao Ce-Tung: O praxi a rozporu Mao Ce-Tung: O praxi a rozporu Slavoj Žižek

Výbor z textů Mao Ce-tunga mě sám o sobě příliš nezaujal. Mnohem zajímavější je úvod, kde Žižek Maa interpretuje. Tento úvod je však příliš krátky a dle mého plně nevyužívá potenciál, který před Žižekem v této knize ležel. Takže až na úvod, který je užitečným příspěvkem (avšak dle mého nedostatečným) k radikální teorii, je kniha spíše nezajímavá. Tedy pokud nejste Maoista nebo tuto ideologii nestudujete, což však není můj případ.

21.03.2015 3 z 5

Slavoj Žižek Slavoj Žižek Tony Myers

Chcete-li se pustit do Žižka, toto je vynikající začátek.

27.02.2015 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Spíš Velký nic! Příběh to nemá žádný. A když už to němělo příběh, tak jsem se snažil najít alespoň nějakou hlubokou myšlenku a ono taky nic. Prostě znovu Velký nic.

04.02.2015 1 z 5

Globalizace a krize Globalizace a krize Ilona Švihlíková

Kniha, která přináší mimořádně zajímavý pohled na řadu ekonomických (ale i sociálních a politických) jevů. Její názory působí v moři našeho politického mainstreamu poněkud cize, ale o to svěžeji a v mnohém nezbývá než souhlasit. Vytknul bych pouze to, že v některých pasážích to vypadá, že autorka své názory formuluje poněkud povrchně a nepokouší se o hlubší vysvětlení.

20.01.2015 4 z 5

Alexandrijská knihovna Alexandrijská knihovna Jean-Pierre Luminet

Silně béčkový titul, postrádající téměř vše, co by dobrá kniha měla mít. Přečíst to až do konce vyžadovalo dost přemáhání, takže doporučuji opravdu jen v nouzi nejvyšší.

14.01.2015 1 z 5

Ravelstein Ravelstein Saul Bellow

Myšlenkovou pozoruhodnost, která je uváděna jsem tedy v této knize nenašel. Až na pár pasáží jde dle mého o nudné tlachání.

08.01.2015 2 z 5

Tajemný Zarathustra Tajemný Zarathustra Joachim Köhler

Nietzscheho filozofie je mimořádně podnětná a baví mě ji luštit (protože nic jiného než slovo luštit použít nelze). Proto jsem si chtěl přečíst jeho biografii, ale jsem totálně zklamán. Nezáživně napsané, zaměřené na dle mého nepostatné věci, no nedoporučuji.

04.01.2015 1 z 5

Záchrana státu? Záchrana státu? Lubomír Kopeček

Dobré shrnutí problematiky úřednických vlád v ČR. Je až zarážející jak v této zemi dostává politika na frak od "odborníků" (pod slovem odborník myslím ty, kteří lžou o tom, že politika se dá dělat nepoliticky, čistě odborně a tím pádem dobře).

04.01.2015