tenax tenax komentáře u knih

Bestie z Tamberku Bestie z Tamberku Jaroslav Velinský

Opět výborné oddechové čtení, to se u Velinského předpokládá.

Tajné dějiny Evropy 3 Tajné dějiny Evropy 3 Bohumil Vurm

Tento díl byl pro mě zklamáním. Kromě několika málo známých faktů je z převážné části založen na filozofických úvahách o přirozeném civilizačním vývoji a skrytém pozadí historických událostí. Obtížné čtení.

14.08.2013 2 z 5

Tajné dějiny Evropy 2 Tajné dějiny Evropy 2 Bohumil Vurm

O této knize platí totéž, co o předcházejícím dílu. Ačkoliv ji vydalo jiné nakladatelství, má stejnou typografickou úpravu, je poněkud nedbale redakčně připravená (překlepy, opakování stejných ilustrací v černobílém provedení v textu a pak na barevné příloze, nerozdělování slov apod.). Týká se vydání z r. 1997!

14.08.2013

Tajné dějiny Evropy 1. díl Tajné dějiny Evropy 1. díl Bohumil Vurm

Zajímavá kniha, plná obecně málo známých informací, zejména o různých mystériích, tajných společnostech, kultech a zasvěcencích.

14.08.2013 3 z 5

Nový boj o Tróju Nový boj o Tróju Eberhard Zangger

Spousta informací, obrazového materiálu, tabulek a map. Velice zajímavé, ale na soustředění náročné čtení.

Vlčí zub Vlčí zub Jaroslav Velinský

Opět skvělý Ota Fink, bohužel asi poslední v této sérii. Jaroslav Velinský zemřel a tak český Marlowe "osiřel". Jedině že by se snad něco vynořilo z pozůstalosti, ale to je malá naděje. Stejně mám ale dojem, že celá tato série by byla výbornou předlohou pro TV seriál. Napínavé zápletky, originální hrdina, vtipné dialogy, rozmanité prostředí... co by si mohl kdo víc přát? Jako Finka bych si uměl docela dobře představit třeba Vladimíra Kratinu.

Labutí píseň Labutí píseň Jaroslav Velinský

Tady autor osvědčuje důvěrnou osobní znalost prostředí trampské a country hudby, protože je evidentní že Fortna = Porta, Fortnýř = Portýr apod. A také to, že Fink je jakési alter ego autora včetně jeho minulosti, názorů, postojů a stylu života (věk, původní povolání, znalost místopisu Prahy i jiných prostředí románů, způsob myšlení atd.).

14.08.2013

Kletba rodu Cajthamlů Kletba rodu Cajthamlů Jaroslav Velinský

Zase výborné čtení, které nezklame. Je dobré číst sérii skutečně chronologicky, jak byly postupně knihy psány, protože v každé se objeví vždy některé postavy z předchozích, jejichž znalost sice není podstatná, ale je dobré vědět, v jakém vztahu k Finkovi jsou. Tady je to hned několik lidí (major Ditrich, kapitán Volejník, Vietnamka Lai, kolega Jano, soudce Ondráček).

Posel neštěstí Posel neštěstí Jaroslav Velinský

Opět přečteno téměř na jeden zátah. Vždy po přečtení dalšího dílu se těším na pokračování.

Osud motýlka Osud motýlka Jaroslav Velinský

Zase velmi zábavné, napínavé čtení. S každým dílem se mi "Marlowe" Fink líbí víc. Stihl jsem přečíst za jednu noc a vůbec mi nescházelo spaní.

Konec perského prince Konec perského prince Jaroslav Velinský

Pro mne objev, výborná detektivka. Ota Fink je český Phil Marlowe. Moc se mi líbí, tím spíš, že se pohybuje v soudobých českých reálií, které čtenář důvěrně zná.

Císařský lov Císařský lov Maxima Marysková

Oba příběhy jsou zajímavé, psané zvláštním stylem, obdobně jako jiná autorčina kniha, Cesta růžových kurýrů. Ve druhém se navíc vyskytuje postava Rosena z této knihy. Obtížné, ale výborné čtení.

14.08.2013 4 z 5

Cesta růžových kurýrů Cesta růžových kurýrů Maxi Marysko (p)

Zajímavý, napínavý příběh, psaný zvláštním stylem, na který si člověk chvíli zvyká. Ale pak se nemůže odtrhnout.

Černé Indie Černé Indie Jules Verne

Nepříliš známý román J. Vernea, plný naučných popisů z geografie Skotska, geologie a hornictví. Dějově chudý, naivní a nevěrohodný. Celkem se nedivím, že propadl.

Pašeráci na Dunaji Pašeráci na Dunaji Jules Verne

Ani se nedivím, že Hetzel nechtěl knihu v této podobě vydat. podle mého laického názoru je to v podstatě místopisný průvodce po celé délce povodí Dunaje, s minimem děje a (na rozdíl od Michelem Vernem upravené verze Lodivod dunajský) ještě nudnější. Rozhodně bych ho neřadil mezi Vernova nejlepší díla.

Lodivod dunajský Lodivod dunajský Jules Verne

Vlastně nejde o dílo Julese Vernea, ale jeho syna Michela. Když se to porovná s původním Hetzelem odmítnutým románem, který teprve nedávno vyšel pod názvem Pašeráci na Dunaji, je zde mnoho rozdílů, které dělají děj akčnější a zajímavější, i když stále strašně naivní.

Paříž ve 20. století Paříž ve 20. století Jules Verne

Zajímavá vize, předvídající relativně přesně technický vývoj, ale pesimisticky podceňující vývoj sociální. Děj minimální, dlouhé nezáživné dialogy. Přečetl jsem jen s vědomím, že jde o Vernea a svým způsobem o raritu anticipující současnost.

Stanice u Moře dešťů Stanice u Moře dešťů * antologie

Soubor zřejmě náhodně vybraných povídek sovětských autorů. Žádná se nevymyká běžnému standardu a stylu sovětské školy sci-fi. Jednou přečíst stačilo. Dobré Rotreklovy ilustrace odpovídají možnostem tisku na novinový papír.

Ó, Marťané! Ó, Marťané! Georgij Šach

Zejména první novela je prvoplánová satira na poměry v Rusku, trochu "dikobrazovitého" typu. Další dvě jsou lepší, ale s předvídatelnou pointou a vyzněním. Dalo se to číst, ale nic moc.

Světelná setkání Světelná setkání * antologie

Každá povídka je založena na jednom nápadu s více nebo méně předvídatelnou pointou. Ale v každém případě zajímavé čtení.