Tatopulos Tatopulos komentáře u knih

Béowulf Béowulf Robert Nye

Není to dobře převyprávěno, trochu mi to připomínalo horor Aligátor. Příšera, která se prochází hnilobou z kanálu a všichni před ní utíkají. Chybělo už jen její zkřížení s radioaktivním odpadem. Beowulf mi byl sympatický, právě pro jeho slabé stránky a nepodplatitelnost jeho charakteru. Přesto, pokud chcete kvalitní fantasy pro děti doporučuji Čarodějova učně nebo Bratři lví srdce.
Nebo Petiškovi Staré řecké báje, Hulpacha či Mertlíka. Lépe s tímto podivným dílkem o bahně a hnilobě neztrácet čas a přečíst si původní epos. Nějak mi tady chyběla ona anglická starověkost.

08.03.2024 2 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Doporučuji vydání z roku 2013, kniha je proti vydání z roku 1992 větší a krásné černobílé ilustrace více vyniknou, protože v novějším vydání jsou na celou stránku.

12.02.2024 5 z 5

Montaigne Montaigne Stefan Zweig

Fascinující životopis o jedné vnitřní emigraci. Jedná se o první české vydání.

01.01.2024 4 z 5

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Vynikající dobrodružný román, čte se jedním dechem. Jsem zvědavý na Banco...

14.08.2023 4 z 5

Smrt si říká Engelchen Smrt si říká Engelchen Ladislav Mňačko

Tento psychologický román mám spojený se stejně kvalitním filmem z roku 1963 od Kadára, Klose se skvělým Janem Kačerem. Zajímavé je srovnat děj knihy a filmu, když se Vám nechce spát, je to dobrá laskomina. Ploština, beznaděj, apokalypsa, mauser, konec

31.05.2023 4 z 5

Mefisto Mefisto Klaus Mann

Přečetl jsem 3 x. Film s Brandauerem se příběhově odchyluje od knihy. Číst tento román je zážitek- introspekce Höfgenova nitra, psychologický popis všech postav je naprosto brilantní. Doporučuju filmy s Gustavem Gründgensem alias Höfgenem.

18.05.2023 5 z 5

Veselá vdova Veselá vdova Vladimír Neff

Nejslabší díl z celé pentalogie. Naštěstí je tu ještě skvělý pátý díl

21.04.2023 2 z 5

F. L. Věk I. F. L. Věk I. Alois Jirásek

Nedejte na předsudky o Jiráskovi. Je to krásná kniha+ ilustrace Adolfa Kašpara !

31.01.2023 4 z 5

Radost až do rána Radost až do rána Vladimír Páral

Asi 2/3 románu jsou velice čtivé, ale asi od 90 strany to čtivé být přestává ani to nevyzní reálně.

16.01.2023 3 z 5

Válečné paměti Válečné paměti Charles de Gaulle

Můj oblíbený a veliký politik vzpomíná na druhou světovou válku. Neuvěřitelné, jak tyto události čtivě podal. Vztahy se spojenci s Churchilem, Edenem, Roosveltem a Benešem. Vztah k Vichy. Člověk by si měl zakázat spát, aby to mohl dočíst. Těším se na Paměti W. S. Churchilla.
Na těchto pamětech je také silné to, že De Gaulle prosazoval především zájmy Francie a nikoli jiných mocností. A co naši politici (například pan Signál či paní Svetříková) čí zájmy prosazují ?

16.11.2022 5 z 5

Vynález zkázy Vynález zkázy Jules Verne

Ilustrace Kamil Lhoták !

07.10.2022 5 z 5

Kouzelníkovo dětství Kouzelníkovo dětství Hermann Hesse

Okouzlení duchem probíhá na každé stránce této půvabné knihy.

03.09.2022 5 z 5

Dějiny Československa očima Dikobrazu 1945-1990 Dějiny Československa očima Dikobrazu 1945-1990 Jiří Pernes

Dosti jednostranná kniha, jak "učí" historie- dějiny jsou komplikovanější než jsme ochotni přiznat.

03.09.2022 3 z 5

O Platonovi III. - Filosofie O Platonovi III. - Filosofie František Novotný

Kniha pro ty, kdož jsou uhranuti Platonem a jeho filosofií. Jsem rád, že v reedici vyšel také 4. díl.

03.09.2022 5 z 5

Nejslabší Murakamiho román ! Pseudoiniciační Hon na ovci na mě udělal větší dojem. Námět by nebyl špatný, ale přilišná rozvleklost románu, nekonečné sebereflexe, ne-akčnost, románu mi vadily. Téměř nehybný román, hrdina jakoby byl neustále na začátku a vůbec se nevyvíjel. A ten konec- to byl vskutku atentát na tento román !
Těším se na jeho romány Na jih od hranic, na západ o slunce, povídkovou knihu a Kronika ptáčka na klíček snad mě nezklamou.

17.06.2022 2 z 5

Smrtící úder Smrtící úder James Hadley Chase (p)

Vynikající detektivka, ve které nemůžete fandit hlavnímu slizkému antihrdinovi. Dá se v tomto románě vůbec někomu fandit ? Skvělý konec

03.02.2022 4 z 5

Homérova Odysseia Homérova Odysseia Jaroslav Hulák

Dobrý úvod k četbě původní Homérově Odyssei. Jen asi poslední 1/3 knihy, a to Odysseův návrat na Ithaku mi připadl nudny. Odysseova dobrodružství, obzvláště jeho sestup do podsvětí, (kyklopove, sireny, carodejka Kirke, vsudypritomni bohové) jsou skvěle vypravena. Doporučuji císt originál od Otmara Vanorneho. Z ilustraci je citit hrdinstvi starych Reku a vypravecstvi. Barbarsky se priznavam, ze teprve budu číst Iliadu. Odyssea me lákala vice.

25.01.2022 4 z 5

Faidón Faidón Platón

Sokrates- "dlužím Asklepiovi kohouta, nezapomeňte. "

20.01.2022 5 z 5

Platónova ústava Platónova ústava Simon Blackburn

Čtivé a přístupné úvahy o některých kapitolách z Platonovy Ústavy. Mýtus o jeskyni, Gygův prsten, úvahy o etice, moc a právo, vliv Platóna na novoplatonismus a křesťanství. Rozdíl mezi platonismem a křesťanstvím.
Blackburn se přiznává, že není Platonův fanoušek, já naopak mám rád Platona a o to více si cením této knihy.

14.01.2022 4 z 5

Eva Eva James Hadley Chase (p)

Další velice ctivy Chasuv román o hedonistickem slabochovi s vrazednymi představami a velice nízkými pudy, kterému nemůžete fandit. + K tomu '' charakterní panna" Eva, která si s hlavním antihrdinou pohrává. Kam na ty nápady Chase chodil? Jen ten konec je takový zvláštní a nečekaný

11.01.2022 4 z 5