Homérova Odysseia

Homérova Odysseia https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22376/homerova-odysseia-22376.jpg 4 49 4

Kniha vypráví o návratu krále Ithaky Odyssea domů z Trojské války. Po vyhrané bitvě s Trojany se vydal Odysseus se svým vojskem na deset let dlouhou plavbu, která rozhodně nebyla bez dobrodružství.

Tatopulos
25.01.2022 4 z 5

Dobrý úvod k četbě původní Homérově Odyssei. Jen asi poslední 1/3 knihy, a to Odysseův návrat na Ithaku mi připadl nudny. Odysseova dobrodružství, obzvláště jeho sestup do podsvětí, (kyklopove, sireny, carodejka Kirke, vsudypritomni bohové) jsou skvěle vypravena. Doporučuji císt originál od Otmara Vanorneho. Z ilustraci je citit hrdinstvi starych Reku a vypravecstvi. Barbarsky se priznavam, ze teprve budu číst Iliadu. Odyssea me lákala vice.

Lischka
31.05.2021 4 z 5

Kniha, kterou jsem v dětství přečetla jedním dechem. Odstartovala tak mou celoživotní lásku k legendám a eposům. Dojímá mě, jak přes staletí ke mně promlouvají archetypy lidí, co žili kdysi. Později jsem si k (převyprávěnému) příběhu hrdiny Odyssea přidala četbu Odyssey a Ílias v českém přebásnění a další díla antických autorů, ale zážitek z prvního setkání mi zůstává.

RyonMathrin
07.03.2019 4 z 5

Tak jsem si vzpomněl na jednu z knih, kterou jsem četl zhruba v 10 letech. Moc se mi tehdy líbila, určitě jsem četl minimálně dvakrát. A zpětně si říkám, že se jedná o jednu z nejdobrodružnějších knížek vůbec... Asi mě bude chtít někdo kamenovat za to, co teď napíšu, ale nedá mi to: vidím v tom archetyp fantasy. Putování za úkolem, objevování nových krajů, překonávání známých i neznámých nestvůr, a nakonec krásná žena... Prostě to v tom vidím, ano, optikou nadšence do fantastiky, ale ty prvky tam jsou.
"Tento luk napnul jen Odysseus... nikdo jiný nemá takovou sílu." Tak mi napadá, kolikaliberní by asi ten luk byl, podle dnešních měřítek :-) Určitě víc než 50.

Nelíísek
06.01.2016 4 z 5

Homérova odysseia je skvělá kniha kterou jsou si přečtla díky přehledu k literatuře. Nelituji toho přiběh je velmi poutavý i když víte jak to vše dopadne .

Odysseus

Jaroslav Hulák