tapuz tapuz komentáře u knih

Troufalý autor osud Troufalý autor osud Ilona Borská

Spolu s Doktorkou z domu Trubačů výborné čtení. Ukazuje, že zdánlivě naprosto bezvýznamní lidé prožívají vrcholně zajímavé a inspirativní životy. Nemalá část knihy se věnuje situaci v Sudetech po Mnichově, kdy se německy mluvící českoslovenští občané, nacisté, konečně dostali jediným škrtnutím pera "Heim ins Reich", jak si toužebně přáli, a začali se otevřeně chovat jak utržení ze řetězu.
V závěru knihy, po smrti učitele Hodíka, se autorka věnuje spíše znovu osudu doktorky Kálalové-Di Lotti. Bez předchozí znalosti Doktorky z domu Trubačů může čtenář poněkud tápat.
Vynikající kniha.

05.06.2012 5 z 5

Dům na Tara Road Dům na Tara Road Maeve Binchy

Vůbec mě nebavila, nedočetla jsem ji. Čekala jsem něco jiného. Je to klasický román pro ženy.

05.06.2012

Červený dům Červený dům Francesca Marciano

Kniha se dobře čte, má spád. Je dějově skutečně bohatá a má velký časový záběr přes tři generace. Zajímavý je zejména pohled na dobu rozkvětu ultralevicových teroristrických skupin v Itálii v 70. a 80. letech minulého století a na osud jedné z jeho protagonistek v osobě sestry vypravěčky.Přestože je přítomen i milostný motiv, knihu bych neřadila do kategorie románů pro ženy, alespoň ne v tom klasickém "americkém" smyslu.

02.05.2012 4 z 5

Pláč v poušti Pláč v poušti Warda Saillo

Knihu jsem četla několikrát. Neskutečně drsný příběh opuštěných dětí, které ztratily všechno a nikomu na nich nezáleží. I takový je mondénní Agadir, kde děti, jako Ouarda, sbírají u luxusních hotelů zkyslé máslo a vyhozené housky od snídaní, aby vůbec přežily. Ouarda měla pevnou vůli a velkou dávku štěstí, že se z té hrůzy nakonec dostala. Vždycky je mi moc smutno, když čtu, v jakých podmínkách musí některé děti žít

18.04.2012

Jake má problém Jake má problém Kingsley Amis

Tento román u nás vyšel někdy v 80. letech pod názvem Jakeův problém.

12.04.2012

Smetánka z Provence Smetánka z Provence Peter Mayle

Docela pěkná nenáročná dovolenková oddychovka. Na rozdíl od některých jiných Mayleových knih tentokrát nejde o žádný humoristický počin založený na srovnávání vlastností, zvyků a gastronomie Angličanů a Francouzů, ale o oddychově "dobrodružnou" epizodu, v níž hlavní roli hraje, jak jinak, opět Angličan žijící v Provence. Nechybí oblíbené rekvizity žánru, jako velká města francouzské Riviéry, Monaco, malebná provensálská vesnice, italský mafián, Korsičané, britský zbohatlík-zločinec, bodyguard ovládající bojová umění, klášter na samotě, Američanka vycvičená v Izraeli, dobré víno a jídlo. Přestože to má být napínavé, děj plyne celkem poklidně jako horké letní středozemní dny. Trochu mě zklamal nenápaditý konec.

18.03.2012 4 z 5

Kromě sňatku uvážím cokoli! Kromě sňatku uvážím cokoli! Peter Mayle

V roce 2009 byla kniha vydána znovu pod názvem Smetánka z Provence aneb kromě sňatku uvážím cokoli.

10.03.2012

Jablečné víno s Rozárkou Jablečné víno s Rozárkou Laurie Lee

Vzpomínky na dětství v Cotswolds v dobách, kdy po prašných silnicích ještě jezdily kočáry a auto bylo na venkově zřídkavým zjevem. Nečekejte idylu anglického venkova a la slečna Marplová s roztomile půvabnými chalupami ponořenými v úpravných růžových zahradách s perfektně zastřiženými trávníky. Toto je dětství na rozbláceném dvorku, ve starém domě plném haraburdí s divoce rostoucí zahradou a s jídlem tak skromným, jak jen může být. Dětství trochu drsné, přesto ale šťastné a láskyplné.
Kniha mne příliš nezaujala. V Británii je zřejmě mimořádně populární, byl podle ní natočen údajně velmi oblíbený televizní seriál.
Při četbě mě rušily poměrné časté gramatické chyby. Překladatel/editor/korektor (těžko říci, kdo z nich) má zjevně jistý problém se shodou podmětu a příčestí, což bych u knihy tohoto typu rozhodně nečekala.

07.03.2012

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Nejpoetičtější texty, co znám. Zhudebněné básně. Z té krásy často mrazí. Je to mé mládí, pro mě je to skutečné ZNAMENÍ DOBY. Děkuji, Karle Kryle.

23.02.2012 5 z 5

Hledám za manžela muže Hledám za manžela muže Josef Nesvadba

Tahle kniha se mi vůbec nelíbila. Dokonce jsem ji ani nedočetla, přestože jsem měla dobrou vůli, protože to byl dárek. Ale nešlo to. Autor je naprosto posedlý sexem, který se řeší snad na každé stránce, ale jaksi samoúčelně, s dějem nijak nesouvisí. Ostatně o ději se tu nedá ani hovořit, příběh nemá hlavu ani patu, je to splácanina. Vize budoucnosti jsou hloupoučké jak ze školního sešitu. Je to první a myslím, že i poslední kniha tohoto autora, kterou jsem se pokoušela číst.

01.02.2012 1 z 5

Umění závodit v dešti Umění závodit v dešti Garth Stein

Moc pěkné. Starý pes s obrovskou láskou vypráví o svém životě s milovaným pánem. Je to ale de facto vyznání obrovské lásky člověka ke zvířeti. Jednu hvězdičku ubírám za občas příliš rozvleklé "závodnické" pasáže. Rozhodně stojí za přečtení.

24.11.2011 4 z 5

Hořící světla Hořící světla Bella Chagall

Jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem kdy četla. Často se k ní v myšlenkách vracím. Je to krásný obraz úplně zaniklého a zmizelého světa. Tak barvitý a veliký svět tolika lidí, který zmizel jak mávnutím kouzelného proutku, to je smutné. Ale kniha je nádherná a stojí za přečtení.

06.09.2011 5 z 5