Pláč v poušti

Otec, bývalý světák, ale muž bez výraznějšího sebevědomí, není schopen snášet samostatnost své ženy. Rozčiluje ho, že nerespektuje konvence a neposlouchá ho na slovo. Bije manželku, dělá jí scény, žárlí na ni, propadne drogám. V hlavě se mu zrodí ďábelský plán a pětiletá dcera Ouarda se o něm dozví. Stojí před těžkým rozhodnutím - má poslechnout otce, nebo stát při matce? Ouarda udělá, co jí nařídí otec, jde si hrát se sestrou na ulici. Stane se, co matka předpověděla… Dcera cítí, že nese vinu na matčině smrti, a trápí ji výčitky. Otec se octne ve vězení, děti jsou ponechány napospas osudu... Dnes, po více než dvaceti letech, se Ouarda Saillo vrací na místa hrůzy. Znovu prožívá tehdejší konflikt a zbavuje se pocitu viny. Smutek ale zůstává a cesta zpět je dlouhá, slzavá a bolestná......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31732/plac-v-pousti-GJS-31732.jpg 4.3116

Tränenmond (2004)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Ikar (ČR)

Lentylka

Knížka se mi hrozně líbila a měla jsem slzy na krajíčku. Nikdy nepochopím proč dívkám i ženám někdo nepomůže.
Jinak jsem velmi obdivovala autorku, protože o tomto teroru, který prožívala, psát.
Skoro furt se mi chtělo plakat. Knížka byla podle mě od začátku velmi dojemná.

Denisa_a
25.10.2017

Warda, kytička... Jak mě jí bylo líto. Moc se mi líbilo, jak kniha byla psaná úplně od začátku, od narození... Příběh smutný, poutavý...

Elis1528
06.08.2017

Velice smutné čtení, při kterém běhá mráz po zádech, ale ráda čtu tuto formu psaní, vždy se do čtení vcítím a hltám každé slovo.

Jido
14.07.2017

Nebudu hodnotit styl a formu psaní, nejde taky o román světoznámého autora. Obsah je ale šokující. Moc smutné čtení.

Daginka
04.01.2017

Příběh dívky je sice smutný, ale existuje mnoho silnějších. Začátek knihy mě zaujal, později jsem se chvílemi nudila. Konec je trošku "odfláknutý".

lupidoly
24.06.2016

Kniha se silným příběhem o nelehkém dětství a dospívání. Bohužel mi moc nesedl styl psaní. A překlad do češtiny celkem dost gramatických chyb (za to ale autorka nemůže).

chandel
02.06.2016

Velmi smutná kniha. Především ze začátku se mi ani nechtělo věřit jak se něco takového mohlo vůbec stát a co všechno se ve světě děje. Kniha popisuje jinou mentalitu lidí z arabských zemí a taky zvyky v Maroku. Za mě ale průměr 3☆, protože ze začátku pecka děj, ale po chvíli začne kniha nudit hlavně kvůli tomu, že warda popisuje hodně nepodstatných věcí, z nichž si hodně mohla odpustit... Ke konci to ale zase začne být dost zajímavé, když už dospěje a nakonec naštěstí příběh skončí dobře:) čekala jsem víc...vzhledem k tomu jak je její životní příběh zajímavý mohla byt knížka napsána o dost lépe. Navíc je chvílemi celkem přehnaná...

lucy.sankova
02.05.2016

Až se mi nechce věřit, co ženy v těchto zemích musely a musí prožívat. Nad některými pasážemi mi zůstával rozum stát. Neuvěřitelné, co se na tomto světě děje a prakticky nikdo s tím není nic schopen udělat ...

Jack Bauer
11.03.2016

Podobných knih na toto téma je na trhu spousta, ale četl jsem mnohem drsnější a dojímavější příběhy, takže mě to nějak nenadchlo. Zaujalo mě jako cestovatele jen Maroko. Rád čtu příběhy z jiných kultur, ale tohle bylo takové neslané nemastné. Nechal jsem se zlákat vysokým hodnocením a komentáři, ale čekal jsem asi něco jiného.

KydlochMoris
21.02.2016

Četla jsem to s pláčem na krajíčku...

Marselle
06.02.2016

Velice dojemný příběh o lidské krutosti a nenávisti, ani malé děti nejsou těmto skutkům ušetřeny...
Vůbec se nedivím, že Warda našla odvahu o tom všem napsat až po tolika letech, a i tak cítila velkou bolest a smutek.

vendy.b.
13.12.2015

Další neuvěřitelný příběh. Obdivuju, že po tom všem ještě měla sílu si vybudovat nějaké sebevědomí a dokázala se postavit na vlastní nohy. Myslím si, že to by dokázal málokdo.
Většina lidí si ani nedokáže přestavit, jaké hrůzy se tam dějí. Když jsem si přečetla, že kálejí po celé zahradě a roztírají výkaly po stěně, nemohla jsem tomu fakt uvěřit. O chování vůči lidem ani nemluvě...

orinka3
07.08.2015

Jak tohle vůbec může někdo přežít...knihy s tématem postavení žen v Africe jsou v podstatě stále stejné. Pár už jsem jich přečetla, ovšem s invazí imigrantů je teď čtu s jinými pocity a teď už i s obavami. Kniha je dobře napsaná, ale opravdu nechápu mentalitu rodiny, která fyzicky i duševně ubližuje komukoliv, natož pak sirotkovi s obrovským psychickým traumatem. Proč jsou ti lidé takoví? Na štíru s hygienou (dvorek po celé ploše sloužící za wc) - přitom pořád perou a vaří. Sadističtí. Nevzdělaní a vzdělaní pouze v Koránu, kterému podřizují všecko. Snad se dokážeme ubránit a dáme najevo, že tohle tady nepřijímáme. Jsem ráda Evropankou a přála bych si, abychom si naše kulturní dědictví udrželi.

petra6006
06.08.2015

Zajímavá kniha, smutná a plná emocí.

Alca007
06.07.2015

Knížka je smutná, emotivní, čtivá.
Nuvěřitelné jak někteří lidí žijí, jejich zvyky,, krutost.
Brrr.

cleopatra11
31.01.2015

Velmi emotivní kniha, četla se jedním dechem. Další z nepěkných nahlédnutí pod pokličku muslimského krutého světa...

1v8na
18.12.2014

Příběh byl hodně emotivní a napínavý, chvílemi se mi až chtělo brečet, jak byl příběh citově silný. A co hůř - podle skutečných událostí

terezaeaby
05.10.2014

Silný příběh o ztraceném dětství , je to strašně emotivní kniha

Ramondia1
04.09.2014

Velmi čtivá, ale bohužel také velmi smutná kniha. Autorka má můj obdiv za její odvahu a sílu, díky které dokázala svému osudu aspoň částečně vzdorovat, bohužel, ale takových žen je v islámských zemích málo, protože jsou vychovávány k naprosté poslušnosti.

HanaNov
23.08.2014

Pláč v poušti je jedním z mnoha příspěvků patřících do plejády podobně tematicky laděných titulů. Je znepokojivým svědectvím o poměrech v islámských zemích, které jsou pro nás nepochopitelné, takřka nepředstavitelné. Všechny tyhle knihy vyvolávají otázky, na které přicházejí pouze šokující odpovědi...
Skutečně mohou v některých koutech současného "civilizovaného" světa existovat takové zrůdnosti, jejichž obětmi jsou ženy? Opravdu fungují státy, kde jsou ženy považovány za něco míň než zvířata a že tyto to skoro slepě přijímají? A co víc - jak může být takové zacházení dokonce nepsaným zákonem?
Protože už jsem nahlédla do několika knih s podobným nebo stejným námětem, mohu trochu srovnávat. Pláč v poušti mě oproti mnohým jiným tolik nevzal za srdce. Nemůžu říct, že by se kniha četla špatně nebo že by příběh nebyl zajímavý, bizardní, šokující, to v žádném případě! Pouze mi neseděl styl psaní, který působil trochu víc reportážně než románově, jak bychom mohli čekat. Ze stránek na mě čišel jakýsi odstup, neangažovanost, nezúčastněnost, místy i chlad, třebaže se děj autorky více než osobně dotýká. Z toho důvodu jsem se do příběhu nedokázala tak vcítit, sžít se s hrdinkou a jakkoli její nelehký osud prožívat. Na stránkách se mi tak nezhmotnil dechberoucí životní příběh, který by mě zasáhl, našla jsem tu spíš dlouhý novinový článek o trpkém životě a síle jedné holčičky-slečny-ženy.
Podle mě Warda Saillo nevyužila dostatečně potenciál svého příběhu.

Lucka66
24.06.2014

Velmi smutná knížka, jako stovky podobných téhle..naštěstí se zdá, že tahle dopadla šťastně

rtesarova88
23.01.2014

Další skvele sepsana kniha o skutecnych události v nekterych statech.

čohynka
25.04.2013

Silný příběh, čtivá knížka..

iresim
13.03.2013

Je neuvěřitelné, co se v dnešní době ještě děje.

tapuz
18.04.2012

Knihu jsem četla několikrát. Neskutečně drsný příběh opuštěných dětí, které ztratily všechno a nikomu na nich nezáleží. I takový je mondénní Agadir, kde děti, jako Ouarda, sbírají u luxusních hotelů zkyslé máslo a vyhozené housky od snídaní, aby vůbec přežily. Ouarda měla pevnou vůli a velkou dávku štěstí, že se z té hrůzy nakonec dostala. Vždycky je mi moc smutno, když čtu, v jakých podmínkách musí některé děti žít

Lenka Žofka
16.04.2012

Souhlasím, že si Warda mohla odpustit citace z koránu, ale pro zasvěcené to má asi jiný význam. Trošku jsem se ztrácela v návaznosti děje. Ale nikdo mi nevymluví, že ačkoliv jsou si tyhle knihy dost podobné, každá je jiná a je to téma o kterém by se mělo mluvit a psaní vlastních příběhů je jedním ze způsobů žen jak proti absolutní a nepochopitelné nadvládě můžů bojovat.

-Lenicka-
09.07.2011

Velmi smutná knížka plná chudoby, bití a ponižování. Čte se jedním dechem a vždycky si už přejete, aby jim to všechno trápení skončilo, ale ono vždy přijde něco jiného, dalšího - mnohdy i horšího. Musel to být hrozný život .. knížku doporučuji všem přečíst, na můj vkus bych ale trochu zkrátila ty pasáže z koránu ..

muslimské ženy skutečné příběhy

Autor knihy