Hořící světla

Hořící světla https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33092/horici-svetla-33092.jpg 4 13 4

Knížka zápisků a vzpomínek manželky slavného ruského malíře Marca Chagalla se vrací do doby autorčina dětství v předrevolučním Vitebsku. Její vzpomínky jsou mozaikovým svědectvím o životě a mentalitě židovské komunity v provinčním Vitebsku, láskyplnými obrázky z rodinného života a jen okrajově do nich zasahuje vnější svět se svými zmatky. Záznamy z běžného života židovské rodiny, popisy svátků a slavností zaznamenává autorka s poetickou vnímavostí a s nostalgií tak kreslí obraz dávno zaniklého světa. Zároveň je knížka svědectvím o zásadním zlomu, k němuž v životě ruských Židů po říjnové revoluci došlo. 365 s.... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Argo
Originální název:

Lumiéres allumées


více info...

Přidat komentář

novecento
27.02.2022 5 z 5

Kniha po které rád sahám večer před spaním. Něžné vzpomínky na dětství a dospívání Bašenky s ilustracemi, které jsou lehké a s textem dokonale vystihují atmosféru židovské komunity.

Vindur
14.04.2020 3 z 5

Knihu jsem čelt v souvislosti se zájmem o ruského židovského malíře Marca Chagalla. Napsala ji jeho první manželka, jež je námětem mnoha jeho obrazů plných poletujících osob, zvířat, květin a přetékajících barvami. Dopiručuji Chagallův životopis Ma vie (Můj život). Je napsán více lyrickým a básnickým jazykem. Často v obrazech, náladách a náznacích. Oproti tomu je tato kniha napsána více jednoduchým a popisným jazykem, který ale neubírá na síle podaného svědectví o světě vyrůstající dívenky točícím se okolo židovských svátků, rodiny a prvního setkání s láskou.


cori
23.07.2012 4 z 5

Nádherný výlet do autorčina dětství a jejich vzpomínek na život v židovské komunitě ve Vitebsku. Autorka barvitě popisuje židovské svátky a slavnosti během roku z pohledu malého děvčátka, které je vším okouzleno.

tapuz
06.09.2011 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem kdy četla. Často se k ní v myšlenkách vracím. Je to krásný obraz úplně zaniklého a zmizelého světa. Tak barvitý a veliký svět tolika lidí, který zmizel jak mávnutím kouzelného proutku, to je smutné. Ale kniha je nádherná a stojí za přečtení.

Štítky knihy

životopisy, biografie

Autorovy knížky

Bella Chagall
ruská, 1895 - 1944
2000  88%Hořící světla

Kniha Hořící světla je v

Přečtených17x
Čtenářské výzvě3x
Doporučených5x
Knihotéce9x
Chystám se číst6x
Chci si koupit1x