Dům na Tara Road

Dům na Tara Road https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7853/dum-na-tara-road-7853.jpg 4 64 12

Ria Lynchová a Marilyn Vineová se neznají a každá má úplně jiný styl života. Ria bydlí v Dublinu a stará se o rodinu, kdežto Marilyn žije v univerzitním městečku v Connecticutu a dělá kariéru. Když je svede dohromady náhodný telefonní hovor, rozhodnou se, že si na léto vymění dům. Ria odjede do Ameriky s nadějí, že tam sebere sílu vyřešit krizi svého manželství, Marylin se chce v Irsku o samotě vyrovnat s bolestnou ztrátou, která ji krátce předtím postihla. Jak se ukáže, v průběhu léta obě ženy zjistí, že si nevypůjčily jenom dům, ale i kousek života té druhé. Poznají nový svět, dozvědí se mnoho nového o sobě samých a vydají se na cestu, která je dovede k novému štěstí. Kniha Maeve Binchyové nám připomíná, že se život každého z nás může zcela změnit během jediné vteřiny a člověk nikdy nesmí zrácet odvahu a vzdát se.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Tara Road , 1998

Markéta4321
08.10.2023 5 z 5

Moje oblíbená autorka. Opět nezklamala. Oddechové čtení.

Fčelička
28.01.2023 3 z 5

Vysloveně prázdninové, dovolenkové čtení. Oddechovka, ale čtivá. Trošku se blíží červené knihovně moderní doby.

marli58
24.09.2019 3 z 5

Příjemná oddychovka.

DádazPrahy
09.11.2018 3 z 5

Knihu jsem četla v originále, abych si obohatila anglickou slovní zásobu
(v tomto knížky Maeve Binchy nikdy nezklamou).
Dle mého názoru je kniha s rozsahem přes 500 stran až zbytečně obsáhlá, děj je příliš rozvleklý, myslím, že stejné poselství i děj by šlo vyjádřit i s polovičním počtem stránek textu.
Ria žije se svým manželem a dvěma dětmi v domku na "dobré adrese" - dublinské ulici Tara Road. Své manželství považuje za spokojené a je velmi zaskočena, když ji manžel opustí kvůli jiné, mladší ženě. V tomto pro ni ne příliš šťastném období narychlo přijímá nečekanou nabídku na letní výměnu domu s Američankou. Ria odjíždí do Ameriky, kde zjištˇuje, že ani život její nové americké přítelkyně nebyl vždy idylický a postupně se dozvídá o jejím trápení, zatímco Američanka Marylin se zabydluje v Dublinu. Spolu s hlavními postavami se dále setkáváme i s přátely a sousedy obou žen, z nichž každý má také nějaké své trápení či tajemství, které se snaží skrýt před ostatními (to je "typické" téma pro Maeve Binchy). Zde se však knížka poněkud "rozmělňuje", když se u vedlejších postav objevuje celá řada problémů (např. domácí násilí, nevěra, nečestné obchodní aktivity, drogová závislost).
Knížka asi stojí za přečtení, ale obávám se, že se toho "řeší" na jednu knížku až příliš a příběh se "táhne".

Vzhledem k tomu, že jsem knihu četla v originále, nemohu se vyjadřovat ke kvalitě českého překladu.

kanitsuj
12.12.2017 3 z 5

Jednoznačně román řadím do literatury určené ženám, protože ženské hrdinky a problémy, kterými se zabývají, v textu převažují. Řekla bych, že jde o společensko-psychologický román, v němž se čtenář snadno orientuje a od kterého nemůže očekávat dech beroucí zápletku ani její překvapivé rozuzlení. Autorka klade velký důraz na líčení všedních záležitostí a naopak v některých pasážích očekává, že čtenář se náhle dovtípí, což se ne vždy s úspěchem daří. Pro některé může být knížka zklamáním, protože její obsah nenaplní předchozí očekávání, v podstatě do 2/3 příběhu se autorka nedostane ani k zápletce uvedené na přebalu knížky, ale když se čtenář naladí na její styl vyprávění a přijme knížku takovou jaká je, její čtení si příjemně užije a v mnohých ohledech se možná dozví i něco o sobě samém. Pro mne to byla taková "Moriarty" bez toho zásadního a jedinečného, pro které jsou její romány čteny:-)

malen
01.09.2013 5 z 5

Taky jsem po této knížce sáhla, abych si odpočinula od detktivek , ale také jsem si moc neoddychla. Ale z opačného důvodu, četla jsem dlouho do noci, protože mne to zaujalo a byla jsem zvědavá, jak to dopadne. Opravdu je to asi román pro ženy, ale mně se kniha moc líbila.

kackaj
10.04.2013 3 z 5

na knížku jsem sáhla po přečtení sérií od Larssona a Kepplera za účelem odpočinout si od detektivek a jen tak si něco oddychového přečíst. Ale skončila jsem v půlce, podle mě kniha nemá spád, byla to pro mě nuda...je to ale jen můj subjektivní pocit

HannyC
28.06.2012 odpad!

Knihu jsem přečetla, ale stálo mě to sil ... nepochopitelná zápletka bez konce ... doporučuji "domácím pipinkám" ... u mě nula bodů.
Absolutní ztráta času.

e-Lisbeth
23.06.2012 4 z 5

Mám pocit, jakoby kniha byla rozdělena do dvou poměrně odlišných částí. První je spíše popisem a trochu zdlouhavým úvodem do samotného děje. Druhá část však má spád a zasloužila se o to, že jsem knihu se zájmem dočetla do konce.

tapuz
05.06.2012

Vůbec mě nebavila, nedočetla jsem ji. Čekala jsem něco jiného. Je to klasický román pro ženy.

mysterygirl
13.04.2012 5 z 5

Opravdu nádherná knížka..člověk je v půlce a už má obavy, že ta knížka za chvíli skončí a přeje si,aby měla těch stran nejméně jednou tolik

fablen
28.10.2011 5 z 5

Překrásná knížka. První knížka od této autorky, kterou jsem četla. Naprosto jsem se vžila do příběhu a prožívala jej spolu s hrdinkami. Obsah této knihy ve mě zůstane dlouho.

Maeve Binchy
irská, 1940 - 2012