Tamirai Tamirai komentáře u knih

Pohledný horal Pohledný horal Amy Jarecki

Bolo to super. Milo ma to prekvapilo. Krásny a aj dobrodružný, historický príbeh o láske, ceste domov, prežití. Láska je tu popísaná tak pekne, pocity hrdinov, ich vzájomná túžba, ale nielen tá fyzická, ale skutočne to bolo napísané pekne, s citom a o tom prepojení dvoch duší, bez rozdieľu na nejaké vymyslené postavenie v spoločnosti… Čítanie som si užila a samú ma prekvapilo, že som knihu dosť rýchlo prečítala. Bola to pohoda a nedalo sa mi odtrhnúť. Pokiaľ išlo o nejakú tú erotiku, nebolo jej tam mnobo, čo mi vyhovovalo, ale zároveň ak tam bola, dotvorilo to vzťah hrdinov medzi sebou a tak by to malo byť, také príbehy mám rada.

18.04.2024 4 z 5

Formulista Formulista Michaela Schmiedlová

Milo ma táto kniha prekvapila. Skvelé, oddychové čítanie, ktoré mi nejeden raz zdvihlo kútiky úst.

Prvá kniha, v ktorej bol hlavný hrdina pretekár F1, ktorú som čítala. Už dávno som premýšľala, či vôbec na trhu niečo také je a našla som úplnou náhodou práve - Formulistu.
Pokiaľ ide o svet F1, musím povedať, že autorka si to naštudovala úplne skvele a aj pokiaľ nie ste fanúšikmi tohto športu, myslím, že vám budú v knihe veci dostatočne vysvetlené, aby ste sa nestrácali a zároveň, aby ste neboli prehltení informáciami.

Romantika, smiech, dokonca aj napätie. Hrdinka príbehu je krásna, vysoká, relatívne známa modelka, ktorá sa však vlastne živí tým, že robí súkromnú ochranku v utajení a buduje si povesť “Zlatokopky, kvôli ešte lepšiemu utajeniu.

V tomto príbehu bola celkom fajn aj zmienka ohľadom výšky, či už Anthonyho alebo Vanessy.
Pretekári celkovo, ale hlavne tí v F1 sú často menší, pretože je to pre nich výhoda, či už ide o priestor alebo váhu, ako je akýsi priemer medzi mužmi.
Celkovo sú však medzi nami aj muži, ktorí nemajú „nadpozemských 190 cm a týčia sa nad vysokými ženami.
A rovnako, sú medzi nami aj ženy, ktoré nemajú výšku „nežnej krásky do 170 cm a niekedy sa jednoducho stane, že sú partneri vo vzťahu s rovnakou výškou, alebo je dokonca o niekoľko cm vyššia práve žena.
Som rada, že aj toto bolo v tomto príbehu, hoc je to možno pre niekoho banalita, ale občas si vyššie ženy, či menší muži prejdú aj takými povrchovými hodnoteniami, aj keď vieme, že podľa výšky sa kvalita vzťahu hodnotiť nedá.

Tu na to na začiatku tak nejak hrdinovia poukázali, ale vlastne im to nevadilo, lebo ako je to s pravou láskou - srdcu nerozkážeš a to nerieši, či je vyšší muž alebo žena. Ide o úplne iné veci :)

Ja si rada knihu prečítam za nejaký čas aj znova, bola som maximálne spokojná a mám z nej stále takú fajn radosť.

15.04.2024 5 z 5

Slnečná sestra Slnečná sestra Lucinda Riley

Sama neviem ako začať.

Miestami som mala pocit, že to snáď bude najlepšia kniha zo séria a miestami ma začala veľmi nudiť a niektoré pasáže, hlavne zo súčasnosti mi prišli nedotiahnuté, zrýchlené alebo nejak neúplné

Minulá linka ma však veľmi bavila a bola super.
O Afrike som zatiaľ čítala veľmi málo a tak to bolo zaujímavé. Aj mi chýbalo, že ku koncu, keďže sa skoro 3/4 minulosti venovali Cecily, to bolo tak veľmi urýchlené a už sa ubralo z pozornosti príbehu Cecily a Billa.

Niekedy to bolo pre mňa ako za trest, vracať sa do prítomnosti, po dočítaní minulosti a aj naopak.
Bolo to v knihe vždy tak nejak seknuté, v tej najdôležitejšej časti, a mne sa potom veľmi ťažko začítavalo do akoby „nového príbehu.
Dokonca som si sama preskakovala strany a musela si nalistovať pokračovanie danej doby, aby som si tie časti ukončila v momente, kedy mi to prišlo vhodnejšie, a až potom som sa vrátila tam, kde by som pokračovať mala.

Záver knihy mi prišiel veľmi zrýchlený a z určitej časti aj akýsi neosobný a tak som sama zostala zaskočená a aj to, nakoniec, ubralo na mojom hodnotení.

Kniha však stojí za prečítanie a príbeh Elektry aj jej premena v ženu, ktorá je uvedomelá, sebavedomá, ale učí sa aj empatii a pokore bola dobrá.

Teším sa na pokračovanie a aj na to, čo odhalí Stratená sestra, siedma zo sestier Plejád.

07.04.2024 3 z 5

Atlas jedlých rastlín - 120 jedlých druhov Atlas jedlých rastlín - 120 jedlých druhov Aleksandra Halarewicz

Dostatočne prehľadná a vhodná aj pre začiatočníkov :)

20.03.2024

Hrebeňom Malej Fatry - Traja vlci blatom Hrebeňom Malej Fatry - Traja vlci blatom Pavel Baričák

Tak ako aj predošlá časť, pri ktorej som sa nasmiala, aj tu sa našli momenty humorné, ale v tejto časti aj smutnejšie. Klobúk dole pánom, že sa na toto spolu dali. Musel to byť skvelý zážitok a aj dobrodružstvo. Tiché momenty striedal smiech, prišla však aj bolesť, únava, vyčerpanie, nechuť. Pocity, ktoré by sa dali nazvať beznádejov, ale keď mnáte okolo seba dobrých ľudí, veci sa zvládajú vždy o niečo ľahšie.

13.03.2024 4 z 5

Mesačná sestra Mesačná sestra Lucinda Riley

Tiggy mi bola zatiaľ zo všetkých sestier asi najbližšia.
Každá predošlá kniha zo série však mala čo to do seba a baví ma aj postupnosť odhaľovania tajomstiev o Tatkovi Slanom a celkovo prepojenie príbehov každej sestry - predpokladám, do nejakého spoločného momentu a času, kedy sa veci ukážu a odhalia a sestry budú na nejaký čas opäť všetky spolu.

Koniec v tejto knihe by som si želala pokojne dlhší, natiahnutý o niekoľko desiatok strán. Je to zrejme preto, že mi boli postavy skutočne sympatické a celý príbeh ma bavil od začiatku do konca.

Séria ako celok je zatiaľ super a ja som zvedavá, čo odhalia príbehy posledných dvoch sestier a záverečný záverečný diel.

03.03.2024 5 z 5

Čarovná záhrada Čarovná záhrada Sarah Addison Allen

Krásna. Oplatí sa prečítať.

20.02.2024 4 z 5

Šifra Šifra Isabella Maldonado

Dobrá detektívka.

Zaujímavý prípad, ktorý sa s nami ťahá od začiatku do konca. Sympatickí hrdinovia a členovia tímu, v ktorom je aj Nina.

Pre mňa bola kniha zaujímavá skutočne od prvých stránok a príbeh gradoval až do konca, kde je podľa mňa všetko vysvetlen dostatočne, alebo teda aspoň ja som to tak pochopila.

Páčilo sa mi spoločné spoznávanie sa kolegov a búranie ľadov, ktoré medzi sebou mali a tiež sa vysvetlili určité “krivdy z minulosti.
Pekne a postupne sa začínal medzi nimi budovať vzťah (medzi kolagami / priateľmi) a bolo to pre mňa uveriteľné.

Platí to rovnako aj pri zločincovi, ktorého sme z časti poznali od začiatku a pritom sme vlastne nevedeli, kto to v skutočnosti je. Chorá myseľ, ťažke detstvo, každopádne voľba, ako bude náš život pokračovať je vždy na nás.

Tu je tej VOĽBY jasný príklad, ktorý bije do očí, život aký si zvolila Nina vs. Zločinec / Šifra.
Každý z nich mal možnosť voľby a kniha až naozaj na hrane ukazuje, že jeden si vybral konať dobro a druhý zlo. Bez prikrášlení.
Napriek tomu, že mali obaja ťažkú minulosť.

Zaujímavá vsuvka ohľadom vyšetrovania a kliniky tzv. “dokonalých detí.

Bolo to napínavé, čítalo sa to dobre a moju pozornosť si kniha udržala od začiatku do konca.
Som povďačná, že napriek téme, ktorú v sebe nesie, autorka príbeh napísala s rešpektom a nepotrebovala písať nechutnosti do detailov a prehrabovať sa v zločinoch tak, že by mi bolo až zle. Téma to už sama o sebe je dosť náročná a naozaj nie je nutné lipnúť na nejakých popisných detailoch.

Dobrá detektívka sa dá napísať aj bez toho, aby boli miesta činu zbytočne krvavo opísané a autori popisovali len samé šialenosti zločincov až na dreň, a tak isto bez toho, aby nejaký vyšetrovateľ holdoval drogám, či alkoholu, prípadne sa utápal v sebaľútosti a zároveň s bystrým umom zrazu vyriešil sériu zločinov a najlepšie sám, bez pomoci Dá sa to a táto autorka je toho celkom fajn príkladom.

V knihe je cítiť, že je to príbeh z tejto doby, je to tu poprepájané skrz sociálne siete a modernosti dnešných časov, ale je to urobené ešte celkom fajn. Napriek tomu, že sú to komunikačné kanály, ktoré pouzmívajú obe strany, tak to nie je rušivé.

Nie všetko bolo pre mňa možno na 100% uveriteľné, ale aj tak som s príbehom spokojná. Skúsim neskôr aj ďalší diel, ale možno v CZ preklade.

Čítala som SK verziu a občas som bola troška zmätená a mala som pocit, že došlo k nejasnostiam v preklade. Potom som premýšľala, ako to asi bolo napísané v origináli. Pretože svalnatého a vysokého muža, by som ja osobe neopísala ako zavalitého.
A takéto nejasné synonýma ma občas troška odtiahli od príbehu, čo je škoda, no zároveň som si nebola istá, či niečo nechápem ja, ale čo je to tam napísané.

Ak vás každopádne láka napínavá a zaujímava detektívka, toto je dobrá voľba. Nie je to ani ako Nesbø, Kepler, Bjørk, ani ako Carter, ani ako Alridge, Hørst, či Dán. Je to niečo iné, ale možno si v tom predsa nájdete kúsky, ktoré vám pripomenú nejakého iného autora detektívok, ktorého knihy čítate radi a ktorý teraz práve novú knihu nemá, a vy neviete čo skúsiť čítať ďalej.

16.01.2024 4 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Prekvapivo príjemná a pekná časť, vzhľadom na nižšie hodnotenia. Pohybuje sa vždy pod alebo okolo 80 percent. No mne sa kniha páčila. Boli v nej veľmi pekné myšlienký krásne prostredie a aj Mina, aj Amélia boli veľké sympošky. Samozrejme aj Luke a ďalší :) . Na takú pohodovú chatu, akú mala Amélia by som moc rada išla a veľmi sa mi páčil aj jej prístup k ľuďom. Dobrý diel, fajn pohoda.

02.01.2024 4 z 5

Malý vlk s veľkým srdcom Malý vlk s veľkým srdcom Tomasz Samojlik

Krásna knižka. Pre veľkých aj pre malých.

10.12.2023 5 z 5

Nové vyhlídky Nové vyhlídky Lilly Lucas

Tak v tomto dieli bola romantická linka aj iskrenie medzi hrdinami oveľa viac uveriteľné.

Bolo to milé a pohodové čítanie, staré-dobré Green Valley a tešilo ma, že v tejto časti bola aj Lena.

Jednotka je stále mojou srdcovkou :) , no aj táto časť bola fajn. Síce sa tu riešilo režírovanie a nácvik Betlehémskej hry, ale som rada, že sa to nejak do detailov nerozoberalo a malo to len taký fajn “malomestský nádych.

Som spokojná, knižka sa čítala sama.

26.11.2023 4 z 5

Nové sny Nové sny Lilly Lucas

Taká fajn oddychovka. V tomto prípade to však žiaľ skĺzlo do kategórie - Neurazí, nenadchne.

Kniha by si podľa mňa zaslúžila viac strán, viac príbehu Noaha, Elary a aj Annie ale ešte v tomto príbehu, nie v novej knihe, kde sa rieši ďalší vzťah.

Boli tu momenty, ktoré mi prišli krásne, romantické a potom také, že som vlastne premýšľala nad tým, kde sa vzala tá názojmná iskra a rovno zamilovanie sa? Prišlo mi to miestami veľmi rýchle, nedotiahnuté a to ma troška zamrzelo.

Nič to však nemení na tom, že mestečko Green Valley a aj celá táto postupná séria, ktorá vás do tohto mestečka vtiahne, či nejak inak dopraví je milá, oddychová a ja by som ta. Proste išla hneď a zaraz a neodišla by som.

Možno ani preto som nebola taká vždy na 100% naladená na vlnu Noaha a Elary? Neviem.
Ale určite si prečítam aj ďalšiu knihu, ešte ju doma nemám, ale rada si ju prečítam a snáď budú vydané aj ďalšie, ktoré v nemeckom jazyku už sú na svete :)

21.11.2023 3 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Vďaka tejto knihe a Fioniným fotkám by som do Japonska išla na výlet aj hneď. Čaj, pohoda, úžasné postavy, kultúra, príroda, romantika. Krásna kniha :)

Srdcovka, ako aj kniha Pláž v Chorvatsku.

16.11.2023 5 z 5

Dům na útesu Dům na útesu Nora Roberts

Mne sa táto knižka veľmi páčila. Nebola nijak násilná a zápletka bola aj tak napínavá a zaujímavá.

Jemne tajomná, romantická, dej v nádhernom prostredí, kam by som sa hneď presťahovala

Dokonca aj pátranie po poklde z minulosti, tak troška, ale bolo to aj dobrodružné.

Ja som veľmi spokojná. :)

“Veřím svému srdci, naučila jsem se to. Myslím si, že láska je nejmocnější a nejdůležitejší věc ve vesmíru.

05.11.2023 5 z 5

Tri gaštanové kone Tri gaštanové kone Margita Figuli

Nádherná kniha. Príbeh je úžasný a ja som rada, že som si knihu prečítala a vychutnala v pokoji každú jednu stránku a veru.
Jazyk, ktorý autorka používala, slovné spojenia, metafory a prirovnaniaohromilo ma to všetko.

Novela je oproti románu krátke dielo, ale načo viac slov, keď sú tak trefné a vypovedia všetko, čo treba a zvyšok doznieva medzi riadkami?

Rozhodne som ju nečítala poslednýkrát.

24.10.2023 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Také fajn oddychové čítanie.

Niekedy ma popisy nezaujali, niekedy áno.
Krajina veľmi čarovná, rada by som sa tam pozrela.

Zápletka medzi Alexom a Lucy bola fajn, Alex bol sympoš už v predošlej časti - Cukráreň v Paríži a naozaj na mňa pôsobil ako dobrý chlap.

Lucy sa postavila znova na nohy a som rada, že sa našla, tak nejak opäť a možno aj o kus silnejšia.

Hekla bola skvelá a celkovo islandský personal v hotelíku, to dodalo knihe čaro.

Avšak stále u mňa zanechalo jej čítanie také priemerné pocity. V niečom super a niekedy som sa nudila, resp. knihy neudržala moju pozornosť na 100%.

Ale som rada, že som si ju prečítala, bolo to fajn :)

10.10.2023 3 z 5

Twisted Games: Kráľovská hra Twisted Games: Kráľovská hra Ana Huang

Druhý diel série a som spokojná.

Samozrejme v knihe je aj nejaká tá erotika a príbeh je viac-menej rozprávkový, no ja som to od knihy očakávala a oddýchla si pri nej.

Hlavní hrdinovia z románu boli napísaní super - hodili sa do príbehu aj Rhys aj Bridget.

Mala som pocit, že čítam taký mix Denníka princeznej 1 a 2 a Päťdesiat odtieňov (! Ale bez bičíkov a týchto vecí, aby sme si to ujasnili, skôr ide o nejaké podobnosti príbehu, alebo aspoň mne to tak prišlo) -> a vlastne som si čítanie užila.

Na oddych dobrá kniha, bolo aj napätie, láska, romantika.
Prostredie kráľovskej rodiny, ale v takej milej komornej atmosfére, že mi to nevadilo a príbeh zase niečo také v sebe rozhodne mal mať už len podľa anotácie a predošlého dielu.

Pre toho, kto nevie čo, ale chcel by niečo od novej autorky, kde sa kĺbia predošlé veci, ktoré som tu spomínala - je to dobrá voľba. Ja sa nesťažujem :)
…prečítam si asi aj tretí diel, aj keď Jules mi z dievčať je tá najmenej sympatická. No, možno sa to zmení, som zvedavá, tak už len preto, ale neviem kedy bude v SK jazyku, tak možno siahnem po češtine.

29.09.2023 4 z 5

Bezpečné miesto Bezpečné miesto Robyn Carr

Nelahodiaca obálka - aspoň v slovenčine. Ale príbeh bol skvelý.

Virgin River opäť raz nesklamalo.

Mesto, v ktorom by som sama rada žila, v lone prírody, lesy, dobrí ľudia, spolupatričnosť

Krásny príbeh tentokrát o Paige a “Kazateľovi.
Ale opäť je tu aj Mel, Jack a mnohí ďalší.

P. S. ak sledujete seriál, vedzte, že knihy a príbehy v nich sú v mnoho veeľmi odlišné.
Mám rada aj seriál, to prostredie tam je nádherné, ale knihy sú ešte lepšie.

29.09.2023 5 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Skvelá knižná séria. Maddie je zatiaľ moja najobľúbenejšia postava. Bola mi veľmi blízka a Nick je fajn chalan. Dobrý brat, kamarát a nakoniec sa ukázalo, že aj partner.

Joj! Ja by som si vždy ešte chcela užiť nejakých 100+ strán potom, ako skončia definitívne hrdinovia spolu ako pár.

Moja romantická duša by zniesla ešte nejaký čas s nimi a zatiaľ som to tak mala s každou knihou, že by som chcela čítať ešte a ono už bol koniec.

Čo nie je vlastne zle, ale snáď niekto pochopí ako som to myslela (viac Maddie a Nicka) :) aj po skončení plavby na škuneri.

29.09.2023 5 z 5

Vtáky Vtáky Jonathan Elphick

Veľmi vďačná kniha a príjemne malý formát, naozaj aj do vrecka alebo batohu.

25.09.2023 5 z 5