Sybelle Sybelle komentáře u knih

Volání Cthulhu 1 Volání Cthulhu 1 Howard Phillips Lovecraft

U této série Lovecraftových povídek neuškodí mít přečtené dva předchozí svazky. I když to není podmínkou. Lovecraft zde propojil několik starších povídek s novější tvorbou. Kniha obsahuje pouhých 7 povídek, vázaných hlavně na jednu osobu.
Více než v předchozích povídkách je zde jasněji identifikována hranice mezi světem bdění a snění. Ne, že by jeden byl více skutečnější než druhý. Prostě jen víte, kde se pohybujete.
Celkově je v této třetí knize rovnováha mezi hororovými povídkami a snovými světy.
Přičemž příběhy mají takovou jemnější atmosféru, která dává jen lehce nahlédnout za oponu děsů, které popisují.

24.08.2022 3 z 5

Legendy v exilu Legendy v exilu Bill Willingham

K této sérii jsem se vrátila po letech a pro zopakovaní od začátku :).
Pohádkové bytosti jsou vyhnané dobyvatelem světů na našeho světa.
Ani ve vlastním světě pro ně neplatilo "šťastně až do smrti" natož v tomto.
Musí se vypořádat s novou realitou a zapadnout do společnosti.
Některé postavy, které znáte jen v dětské verzi, uvidíte již jako dospělé
(v tomto díle zatím jen jednu). Odhalí se nečekané rodinné vztahy.
Komiks je celobarevný s pěknou kresbou.
Určen je spíše pro starší čtenáře než děti. Ráda se brzy vrhnu na další díl.

09.08.2022 5 z 5

Dcera čarodějnice Dcera čarodějnice Paula Brackston

I když toto téma nevyhledávám, bylo to odpočinkové čtení na téma magie a čarodějnictví. Líbilo se mi zobrazení obou stran mince tohoto řemesla.
Příběh má trochu delší úvod, ale to k tomu patří pro pochopení hlavní hrdinky.
I když i to se dalo za mě zkrátit.
Bohužel některé popisy byly zbytečně dlouhé a člověk se v nich ztrácel. Člověk by asi měl s hlavní hrdinkou soucítit, ale ani to se moc nepovedlo.

15.07.2022 3 z 5

Lucidní sny: Naučte se vědomě snít Lucidní sny: Naučte se vědomě snít Gareth

Jedná se spíše o menší příručku obsahující základní informace, jak se naučit lucidně snít. Většina věcí je z autorovi praxe. Takže obsahuje tipy a triky, jak se naučit s vědomými sny pracovat. Jak napovídá počet stran není to obsáhlé dílo. Spíše bych ji brala jako doplňující literaturu k širší publikaci na toto téma.

24.05.2022 3 z 5

Procitnutí slečny Primové Procitnutí slečny Primové Natalia Sanmartin Fenollera

Jedná se o zajímavě laděný filozoficko-romantický příběh. Spíše více filozoficky. V knize jsou hodně probírány postoje k životu, postavení žen ve společnosti, vzdělání, lásku a způsob života. Ale řeší se tam hodně i věcí v praxi. Kniha může být v jednom ohledu náročnější, ale na druhou stranu je to zajímavá a dobře čtivá kniha spíše odpočinkového charakteru, zasazená do pěkného prostředí.
I když mi stále uniká důvod potřeby žen z města sehnat Prudencii manžela. A musím přiznat, že mě občas štvala i samotná hlavní hrdinka, ale to k té postavě patří, protože kdyby byla jiná, nebyla by námětem na knihu.

20.04.2022 3 z 5

Série krátkých setkání se zvířátky, mluvícími květinami, kartami a mluvícími šachovými figurkami, která umí vytvořit jen dětská fantazie ve snu. Na rozdíl od filmových zpracování (viděla jsem jen cca 3), která se snaží dodat i nějaké ponaučení na konci, je knižní předloha hlavně pro pobavení dětí.
Alenka se v jednom kuse zmenšuje a zvětšuje. Jako mávnutím kouzelného proutku skáče z místa na místo. Kniha je dobře čitelná smršť neustále se měnícího okolí a setkání.
Některé postavy jsou inspirované skutečnými lidmi z autorova života (zjištěno z jeho životopisu přečteného po knize). Hlavně v druhé části (Alenka za zrcadlem) je vidět i autorova záliba v šachách.

06.04.2022 3 z 5

Ježíš v Disneylandu. Náboženství v postmoderní době Ježíš v Disneylandu. Náboženství v postmoderní době David Lyon

Hodnocení dávám jako laik. Knížka je malá a útlá. Přesto její četba byla cvičení pro mozek. Ale když to člověk nevzdá, dozví se mnoho informací a pohledů na vývoj náboženství ve 20. století a kousek dále (do doby sepsání knihy). Obsah se vůbec nezabývá náboženství jako takovým, ale jen jeho vývojem a jak se křesťanské organizace přizpůsobují nebo nepřizpůsobují současné době.
Autor se snaží ukázat i lokální odlišnosti a změnu ve vnímání církevních organizací a víry celkově.

18.02.2022 4 z 5

Strašlivý příběh Prospera Reddinga Strašlivý příběh Prospera Reddinga Alexandra Bracken

Kniha je spíše pro mladší čtenáře. Ale i tak to bylo příjemné odpočinkové čtení.
Napsáno je také dobře, proto určitě časem zvážím 2 díl.

10.02.2022 3 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Je mi jasné, že jsem nepostřehla o co autorovi přesně šlo. Ale i tak se mi příběh zdál zajímavý a kresby ho krásně doplňovali. Dobře se to i četlo. Teprve se s díly tohoto autora seznamuji, proto věřím, že s dalšími knížkami to bude lepší.

08.02.2022 3 z 5

Deníky cizince Deníky cizince Elly Griffiths

Dobře čtivá detektivka točící se okolo učitelky tvůrčího psaní Clare Cassidyové. Příběh začíná smrtí kamarádky hlavní postavy z učitelského sboru. Vyprávění příběhu z pohledů tří lidí je zajímavé. Jak se na situaci dívá samotná Clare, její dcera i vyšetřující policistka. Samotné prostředí školy se mi taky líbilo.

08.02.2022 4 z 5

Roj hrůzy Roj hrůzy Mike Tucker

Odpočinková kniha pro fanoušky seriálu, ale užijete si jí i bez znalosti seriálu. Nevím, jak ostatní knihy ze série (tato je první, kterou jsem četla), ale v této není žádný spoiler k ději seriálu. Příběh je napínavý a dobře a se čte.

31.01.2022 3 z 5

Americké psycho Americké psycho Bret Easton Ellis

Nic obsahově tak prázdného a zároveň zbytečně brutálního jsem nečetla.
To je asi to nejhezčí, co mohu o této knize napsat.
Nízké hodnocení není založeno jen na tomto. Postřehla jsem úmysl autora ukázat svět očima dobře společensky postaveného povrchního psychopata.
Přesto myslím, že nebylo třeba zacházet až do takových brutálních detailů vražd.
Později jsem začala postrádat logické souvislosti. Není možné, že by mu prošlo tolik vražd bez povšimnutí. A o konci se nemá moc mluvit.
Trochu černého humoru na závěr.
Kdybych měla dceru tak kapitolu "Oběd s Bethany" bych jí doporučila jako četbu před každým rande.

30.12.2021 1 z 5

Otec prasátek: Ilustrovaný scénář Otec prasátek: Ilustrovaný scénář Terry Pratchett

Toto vydání scénáře je spíše pro fanoušky. Ale nebrání to nijak tomu, aby si ho užil každý. Text je doplněn fotografiemi z filmu a z natáčení. A také kresbami jednotlivých postav. To vše najdete na příjemném pozadí a kvalitním papíře. Oproti filmu jsou to velmi malé rozdíly. Mám dojem, že některé repliky ve filmu nezazněly. Kniha je pěkný kousek do sbírky knih ze zeměplochy a lehké čtení na večery. Tím není myšlena váha knihy. Ta je většího formátu a věřím, že tahat ji v batohu, tak se pronese.

30.05.2024 4 z 5

Zlo. Spomienky súdneho znalca Zlo. Spomienky súdneho znalca Anton Heretik

Na knize je opravdu vidět, že se autor snaží, co nejvíce objektivně posoudit pachatele trestných činů a prozkoumat pozadí jejich skutků. Ve výsledku to není zrovna zábavné čtení/poslech. Myšleno ve smyslu beletrie. Ale vzhledem k obsahu je to napsáno velmi dobře. Obsah je velmi poučný a dá se z něj mezi řádky vyčíst více. Pokud vás zajímá psychologie je to srozumitelně napsané i pro laika.
Kniha je určitě zajímavá a najdete v ní velký rozsah pachatelů a motivací. Už jen samotné životní okolnosti pachatelů jsou tak komplexně svázány s rodinou a společností, že je těžké určit hlavní příčinu problému bez hlubšího prozkoumání.

14.05.2024 4 z 5

Chlapec, který viděl pravdu Chlapec, který viděl pravdu neznámý - neuveden

Tento typ knih je doménou dospělých proto je v podání dítěte příjemnou změnou. Je to opravdu deník, takže se člověk trochu seznámí s prostředním Anglie z konce 19. století. A mezi zážitky malého chlapce jsou přirozeně zařazené poznámky o aurách a duších. Místy jsou přidány dodatečné vysvětlivky. Vše působí přirozeně a pohled na duše tu není ani trochu „mystický“. Jsou co jsou a ani po smrti se někteří moc nezměnili. Kniha je pěkný úvod do tohoto tématu. Text se čte dobře, je jasný a místy i vtipný.

14.05.2024 4 z 5

Sedm experimentů, které by mohly změnit svět Sedm experimentů, které by mohly změnit svět Rupert Sheldrake

Vědecky napsaná kniha o opomíjených oblastech zkoumání. Jedná se zdánlivě o běžné věci, které většina lidí potkává a sama zažívá. Jsou tu také témata jako fyzikální konstanty. Ty jsou už těžší oříšek, ale i když nepochopíte z této krátké fyzikální části zhola nic z uvedených výpočtů (jako já), hlavní myšlenka je jasná. Kniha je stravitelná i pro laika, jen to není prostě beletrie. Místy se může zdát, že autor rozebírá věci z příliš mnoha úhlů. Ale jsou to nutné informace, aby se podařilo pokrýt případné námitky. Je to určitě zajímavé čtení a jiný pohled na podstatu vědy a světa.

09.04.2024 4 z 5

Draugova oběť Draugova oběť Åsa Larsson

Ačkoli nejsem cílová skupina sérii jsem si užila. Konec dával smysl. Nechci spoilerovat, takže si závěrečnou myšlenku ke konci nechám pro sebe. Ale chápu, že je přijatelnější pro staršího čtenáře než dítě. Na vývoji děje a následcích byla znát zkušená ruka autorek. Určitě bych se nenechala odradit kategorií, kam kniha spadá. Užijí si ji i starší čtenáři.

06.02.2024 4 z 5

Noční můra Noční můra Åsa Larsson

V tomto díle se sečtou následky z předchozích dílů. Alrik a Viggo zaplatí za pomoc Iris velkou cenu. Projeví se i následky jiných chybných úsudků. Na druhou stranu vyjdou najevo skryté talenty bratrů. A snad je ještě stihnout využít ve prospěch knihovny.

Bílý had Bílý had Åsa Larsson

Jak říká anotace tohoto dílu Iris je unesena černou čarodějnicí a musí využít všechny své schopnosti, aby z toho vyvázla. Dostane se jí také nečekané pomoci. Ale všechno má svou cenu, která se projeví až později. V tomto bodě na sebe jednotlivé díly navazují natolik, že by bylo škoda nedočíst to celé v jednom kuse.

Dech smrti Dech smrti Åsa Larsson

Jak příběh postupuje dále stále přituhuje a časové úseky ve, kterých se děj jednotlivých dílů odehrává se zkracuje. I když tento díl nemá strukturu jako ty předchozí je předzvěstí něčeho horšího. Atmosféra a nálada občanů v Mariefredu se stále zhoršuje a stačí málo, aby se lidé nechali pobláznit. Další díly ukáží, jak si s tím strážci knihovny poradí.