Svatka63 Svatka63 komentáře u knih

Na brzkou shledanou, Teheráne Na brzkou shledanou, Teheráne Anne Ameri-Siemens

Před měsícem jsem strávila 14 dní na expedici v Íránu (mimochodem s Martinem Půlpánem) a země mě úplně uchvátila. Ta láska na první dobrou mě přivedla k četbě její historie a tato knížky my mé chabé vědomosti podstatně rozšířila, alespoň co se novodobých dějin tyče. Princezna Azar popisuje rodinný život svůj i kmene Kaškájů bez příkras a mnohdy je kritická i k rozhodnutím svých strýců. Dle mého se snaží být velmi objektivní i když to mnohdy není pro ni asi úplně příjemné. Rozhodněji doporučuji všem, kteří se zajímají o osud této starobylé, nádherné země.

05.04.2024 5 z 5

Noc Noc Elie Wiesel

Naprosto souhlasím s komentářem přede mnou. Útlá knížečka, která se četla jedním dechem a věřila jsem mu každé slovo. Co mě osobně opět velmi zasáhlo, byla nedůvěra samotných Židů, že by se něco tak strašného mohlo opravdu dít. Varování místního podivína ze Sighetu, kterému absolutně nikdo nevěřil se zdá z dnešního pohledu nepochopitelné, ale dovedu si představit, že tomu tenkrát lidé nevěřili, vždyť je to mimo lidské chápání!!!!

12.06.2023 4 z 5

Dětství v pruhovaném pyžamu Dětství v pruhovaném pyžamu Bogdan Bartnikowski

Knížek o holocaustu jsem přečetla hodně, tato knížka je pro mě hodnotná asi spíše podpisem autora a zakoupením přímo v Osvětimi. Nečetla se mi dobře, jednotlivé kapitoly na sebe nenavazovaly a přišlo mi vyprávění spíše chaotické, pravděpodobně mi nic v hlavě natrvalo neutkví, snad jen vzpomínka na návštěvu Osvětimi.

12.06.2023 3 z 5

Mozaikou Íránu: S průvodkyní po fascinující zemi plné kontrastů Mozaikou Íránu: S průvodkyní po fascinující zemi plné kontrastů Lenka Hrabalová

Velmi zajímavá a čtivá kniha pro laiky, kteří se chtějí dozvědět jak to opravdu v Íránu funguje. Není to první kniha , kterou jsem o této zemi četla a jen mě utvrdila v mém přesvědčení, že není všechno jen černé a bílé. Pohled Lenky Hrabalové mě jen utvrdil v mém rozhodnutí tuto zemi navštívit a také si vyhledat další knihy o této zemi. Určitě doporučuji všem, kteří se chtějí dozvědět více o zemích, které naše ( a nejen naše) média představují jako extrémně nebezpečné a pro západní civilizaci téměř neakceptovatelné.

26.05.2023 5 z 5

Mé vzpomínky Mé vzpomínky Václav Maria Havel

Celkově hodnotím knihu jako přínosnou v informacích o historii Lucerny a Teras Barrandov a rodině Havlových. Některé technické věci byly pro mne jako laika velmi zajímavé, jiné naopak příliš obsáhlé .V návaznosti na tuto knihu doporučuji knihu Miloš Havel "Český filmový magnát" - neméně zajímavá.

14.04.2023 4 z 5

Poslední šachmat Poslední šachmat Gabriella Saab

Jelikož jsem četla dost knih podle skutečných událostí měla jsem problém s tím co je románová fikce a co skutečnost. Oceňuji závěrečné vysvětlení jak se k jednotlivým příběhům autorka dostala. Pro mě zcela neuvěřitelné a nepochopitelné osvobození Ireny před jistou smrtí a její návrat do Osvětimy coby dozorkyně, byly najednou uvěřitelné. Na základě dostupných faktů k těmto událostem mohlo dojít, i když pravděpodobně ne v návaznosti na ostatní postavy, ale to už není až tak směrodatné. Závěr knihy byl velmi silný a vháněl mi slzy do očí. Určitě stojí za přečtení.

08.03.2023 4 z 5

Pověsti židů Pověsti židů Micha Josef Bin Gorion

Zase jedna z náročnějších knih k přečtení, nicméně mi rozšířila obzory o historii Židů.

28.02.2023 3 z 5

Kniha je stylem velmi podobná té předchozí, jen trialy jsou jiné, nečekaně :-) Na Pacifickou stezku bych si netroufla ale v této knize inspiraci k nějakému treku určitě najdu. No a co říct na závěr? Závěr knihy byl překvapující a silný, tahle holka je fakt silná a na svůj věk má myšlenky krásně srovnané.

13.02.2023 4 z 5

Prvních 14 dní vyprávění mi trvalo než jsem si zvykla na teenagerovský styl ale pak jsem se začetla a kniha mě úplně pohltila. Super!!! Nabilo mě to optimizmem, že člověk se nemá bát ničeho a jít naproti výzvám. Na Pacifickou stezku se pravděpodobně nedostanu ale pomůže mi to splnit si jiný sen :-)

24.01.2023 5 z 5

Judaismus - Ilustrovaný průvodce Judaismus - Ilustrovaný průvodce Daniel Cohn-Sherbok

Tato kniha za mě velké zklamání, kniha příliš drahá (kvalitní papír a zpracování) a informace v ní je okrajové, nejde do hloubky ani u takových osobností jako byl David, Šalomoun, Ester apod. Kniha "Kdo byli Židé" od Paula Spiegela poskytuje podstatně více informací o rituálech a zvyklostech, které Židé po staletí dodržují.

06.01.2023 2 z 5

Silné téma, které neztrácí na své tragičnosti nic ani po tolika letech. Opravdu smutné, že se o této události dozvídáme až v 21. století. Knihu jsem přečetla "jedním dechem" i když z počátku jsem měla trochu problém s vyprávěním příběhů a následným popisováním faktů, což se ale posléze stalo přínosem. Přála bych autorce aby se splnilo její přání a těžká doba tohoto regionu přišla ve známost širší veřejnosti.

06.01.2023 4 z 5

Pokračovatel rodu Pokračovatel rodu Alexander Münninghoff

První kapitola "Panský pokoj" byla velmi nepřehledná, spousta postav, nastíněných příběhů, ztrácela jsem se v tom :-( Druhý díl "Věra" už se četl o poznání lépe a třetí díl "Anděl strážný" byl pro čtení nejpříjemnější. Čekala jsem více zajímavou knihu, jak psal někdo přede mnou "nenadchne - neurazí"

13.10.2022 3 z 5

Rebelka - Odvrácená strana islámu Rebelka - Odvrácená strana islámu Ayaan Hirsi Ali

Rozhodně zajímavý příběh, který stojí za přečtení. Ten propastný rozdíl mezi myšlením islámu a západní civilizací mě zaskočil. Je velmi těžké si připustit, že muslimové prostě některé věci vnímají naprosto jinak než my.

20.06.2022 4 z 5

Čingischán Čingischán Vasilij Jan (p)

Chvílemi jsem se trochu ztrácela :-( ty arabské a čínské jména mi nešly do hlavy, ale kniha mi rozšířila obzory, což je pro mě zásadní. Nelituji času s ní strávenou i když místy jsem se musela trochu nutit ji vůbec dočíst.

07.05.2022 3 z 5

Islám - Historie, současnost a perspektivy Islám - Historie, současnost a perspektivy Carole Hillenbrand

Moje první setkání s náboženstvím islámu, takže jsem si rozšířila obzory. Kniha je napsaná čtivě a pomůže nahlížet na muslimy jinýma očima, než jen jako na nepřizpůsobivé teroristy.

10.04.2022 4 z 5

Je-li toto člověk Je-li toto člověk Primo Levi

Jiný pohled na život v Osvětimi, netradiční a nutící k přemýšlení co všechno je člověk " je-li toto ještě člověk", schopen udělat pro přižití. Není to jednoznačný román nebo vyprávění, o to více přiměje k přemýšlení.

21.03.2022 4 z 5

Ztracen na Hedvábné stezce Ztracen na Hedvábné stezce Martin Půlpán

Nádherně napsaný cestopis, který láká sbalit bágl a někam vyrazit. No, nicméně není to tak jednoduché, takže velký dík Martinovi, že se díky jeho vyprávění mohl člověk přenést do krajů kam se pravděpodobně v životě moc cestovatelů nedostane. Poslední kapitoly jsem si šetřila a nechtělo se mi z virtuálního cestování vrátit. Snad to nebyl jeho poslední literární počin a přenese nás svým vyprávěním i do Jihovýchodní Asie......budu doufat a těšit se.
Malé úsměvné PS: ve větě kde použil dětské slůvko, že se málem "pokakal" bych určitě použila jadrné, české "posral"

16.03.2022 5 z 5

Češi, Němci, Židé? Češi, Němci, Židé? Kateřina Čapková

Pro mne hodně těžká kniha, měla jsem co dělat abych to nevzdala a neodložila.

27.02.2022 3 z 5

Podle náhodného výběru Podle náhodného výběru Max Eisen

Jedna z mnoha knih o holokaustu byla pro mne vyjímečná a zajímavá svýma posledníma kapitolama. Většina knížek končila osvobozením ale tady byl popsaný i těžký návrat domů a složitá emigrace, takže pro spoustu vězňů utrpení v květnu 1945 nekončilo. V doslovu byly zajímavé informace z doby nedávné, viz. soud s Groningem až v r. 2015.

11.02.2022 4 z 5

Osvětim: Nacisté a konečné řešení Osvětim: Nacisté a konečné řešení Laurence Rees

O knížkách, které se zabívají nejstrašnějšíma hrůzama v dějinách lidstva, se těžko píše, že jsou výborné apod. Nicméně o této knize se to určitě napsat dá. Do 6. kapitol byly shrnuty nejpodstatnější události holokaustu, nejen Osvětim ale i ostatní koncentrační tábory, ghetta, deportace Židů z Maďarska a v neposlední řadě těžký návrat přeživších do běžného života. Knihu rozhodně doporučuji k přečtení

02.02.2022 5 z 5