Sudlice Sudlice komentáře u knih

V první polovině jsem se dobře bavila, ale dál už na mě z dobových reálií začaly padat chmury, tak jsem ji odložila.

17.12.2023

Děvčátko Momo a ukradený čas Děvčátko Momo a ukradený čas Michael Ende

Nádherný příběh, který dokáže okouzlit snad každého čtenáře. Vřele doporučuji všem, zvláště těm, kdo nemají čas. ;-)

05.07.2021 5 z 5

Kalba ve spoďárech: Kalsarikänni Kalba ve spoďárech: Kalsarikänni Miska Rantanen

Knížka Kalsarikänni je přesně jako kalba ve spoďárech. Nenáročné odpočinkové čtení, ideální po pracovním dni.

05.07.2021 3 z 5

Postřehy z poslední řady Postřehy z poslední řady Neil Gaiman

Krátké eseje, úvody, úvahy... voňavý papír a příjemný formát dělá z této knihy ideální čtivo před spaním. Pokud jste s Neilem naladěni na stejnou kulturní vlnu, budete jednoduše nadšeni.

04.03.2020 4 z 5

Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Miloš Urban

Po "Lord Mord" druhá nejlepší knížka, co jsem od Urbana četla. Nadšení určitě způsobila i vysoká míra ztotožnění. Kdo fotí a žije na sítích typu DeviantArt, určitě ji ocení víc, než ten, kdo se v tomto prostředí nepohybuje. Jediné, co mě celou dobu iritovalo, jsou paradoxně právě doprovodné fotky a přebal, který sem musela hned v začátku odložit. Modelka mi přijde nezajímavá a fotky celkově jak produktovky.

14.06.2017 4 z 5

Velká iluze Velká iluze Mika Waltari

Úžasná knížka se skvělou finskou atmosférou. Nesmírně mi připomíná Kaurismäkiho filmy.

07.11.2016 4 z 5

Urbo Kune Urbo Kune Miloš Urban

S hodnocením jsem na vážkách mezi 3 a 4 hvězdami, tak nakonec dávám horší 4. Bylo dost těžké se do knihy "dostat" a nechat se jí zaujmout. Až někam za polovinu celý příběh působil dost křečovitě a tak bylo těžké se jím nechat unést. Poslední třetina však získala mnohem svižnější spád a tolik potřebné postupné rozuzlení. Oceňuju zajímavě a nenuceně vloženou problematiku současného přistěhovalectví. Nicméně, jakožto milovník architektury bych ocenila ještě mnohem detailnější a zanícenější popis architektonické stránky věci.

26.07.2016 4 z 5

Expozice – problémy a řešení Expozice – problémy a řešení Bryan L. Peterson

Dobře a srozumitelně napsané. Doporučuji pro úplné začátečníky, kteří ovšem už vědí, co znamená čas, clona a ISO.

20.07.2016 4 z 5

Elon Musk Elon Musk Ashlee Vance

Skvělá kniha, kterou můžu vřele doporučit. Nemá smysl se o ní rozepisovat víc. Prostě si ji musíte přečíst! :)

03.01.2016 5 z 5

Dcery temnot Dcery temnot Karel Kadlec

4 hvězdy za atmosferičnost všech kapitol, vyjma té poslední a jedno velké mínus za nedbalou rešerši gotické subkultury, kterou autor zapojil do děje právě v poslední kapitole.
Máte-li rádi klasicky pojaté upíry a la Carmilla, Dracula, tak můžu knížku vřele doporučit!

30.10.2015 4 z 5

URBEX – Opuštěná místa v Čechách URBEX – Opuštěná místa v Čechách Katka Havlíková

Nadšenecká knížka pro nadšence. Úžasné fotky a vábivý, až romantizující text. Výborný formát a moc povedená grafika, jen je škoda, že text neprošel pořádnou korekcí. Určitě by bylo fajn i trošku zapracovat na terminologii. Celkově ale před holkama smekám, že se jim podařilo z nepřebernýho množství materiálu poskládat knížku, což českej urbex posouvá zase o level výš a tak nějak dává jistotu, že fotky navštívených míst nezmizí v propadlišti digitálních dějin.

17.06.2015 4 z 5

Kmeny 0 Kmeny 0 Tomáš Pospiszyl

Zatím snad jediná kniha, kterou jsem si bezprostředně po vrácení do knihovny šla koupit. Je v ní úžasně podchyceno svědectví doby. Doporučuju všem bez rozdílu. Porevoluční děcka se dozví, jak to tenkrát chodilo a nad ledasčím budou asi nevěřícně kroutit hlavou. Normalizačním dětem by mohla připomenout totéž a třeba i odradit od slepého adorování minulého režimu.

23.05.2015 5 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Kratochvilné čtení na sobotu a na neděli... moje první zkušenost s Kotletou... během první povídky jsem se víceméně srovnávala s brakovitostí, ale zvykla jsem si velice rychle a nebejt nutností jako spánek, práce, zubař, jídlo atd. + nutný přesuny mezi tím vším, tak bych tuhle až Příliš dlouhou swingers party zhltla jedním dechem.

12.02.2015 4 z 5

Vývoj krajiny Novodvorska a Žehušicka ve středních Čechách Vývoj krajiny Novodvorska a Žehušicka ve středních Čechách Zdeněk Lipský

Po všech stránkách skvěle zpracovaná a čtivá kniha a to i díky výborné grafické podobě.

03.01.2015 5 z 5

Bibleee Bibleee Samir Hauser

Když už byla včera nasdílena na CZS pod reportem z koncertu, tak jsem neodolala, stáhla a jedním dechem přečetla. Není to špatný, rozhodně dosti čtivý, psaný osobitým stylem, místama vtipný a obrazotvorný, akorát grafická stránka věci mi nepřišla nic extra. Nejde o žádný veledílo, spíš počteníčko na jeden deštivej podvečer.

16.05.2014 3 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Doporučuji všem, kteří se občas zamýšlejí nad stavem a směřováním současné společnosti, neboť tato kniha je její poměrně trefnou kritikou. Postava Adolfa Hitlera je tu nastavena jako zrcadlo z nejtemnějších, které vás během čtení nesmírně oslní vtipným pozlátkem. Vidíte? Jak je to nebezpečné?

14.11.2013 4 z 5

Jeden z mála vzácných případů, kdy film je lepší než jeho knižní předloha. Z knížky jsem nebyla schopná vycítit tu úžasnou atmosféru a i děj mi přišel poněkud jednodušší.

17.05.2013 3 z 5

Gotický svět Gotický svět Natasha Scharf

Knihu lze vřele doporučit všem, kteří se z jakéhokoliv důvodu o gotickou subkulturu zajímají. Pravdou však je, že čtivější bude spíše pro lidi, kteří scénu už nějaký pátek sledují. Úplnému nováčkovi, či člověku "zvenčí" by se mohlo lehce stát, že se v množství předkládaného materiálu lehce ztratí.
Celkově jde o obdivuhodné dílo výborně poskládané z rozhovorů s mnoha zástupci scény z celého světa a s parádními fotkami uvnitř. Jednoznačně kniha, která v českém rybníčku dlouho chyběla. :)

27.12.2012 5 z 5

King Ink King Ink Nick Cave

Nevím, mám hodnotit knihu, v níž jsem ledasco vůbec nepochopila? Hlavně teda ze začátku. Možná jsem se jen málo soustředila, což asi vedlo k tomu, že jsem nejspíš na popud téhle knížky sama něco napsala. Něco krátkého a mizerného, ale napsala jsem to asi jen kvůli té rozečtenosti. Takže nakonec dávám čtyři hvězdičky, abych teda nějak hodnotila. No a ať už si o tom myslím jakkoliv cokoliv, nebylo to celkově vůbec špatné - bylo to takové Caveovské.

19.01.2012 4 z 5

Genius loci Genius loci Christian Norberg Schulz

Naprosto výborná a čtivá kniha, kterou by si v dnešní době měl přečíst každý egoistický investor a jakýkoliv zadavatel stavby, aby si uvědomil, že stavbou nevyjadřuje pouze svoje nutkavé potřeby zviditelnění se, ale v nejprvnějších řadách jejím prostřednictvím spojuje mnoho faktorů v jednu jedinou věc, která buďto vytvoří silnou hodnotu, nebo postiženou lokalitu zohyzdí a degraduje na mnoho let dopředu, možná navždy.
Knihu rozhodně doporučuji všem milovníkům a obdivovatelům architektury a urbanismu, kteří ne zrovna souhlasí s některými tezemi moderní architektury.

14.07.2011 5 z 5