Kmeny 0

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nula v názvu naznačuje časový záběr tohoto nového dílu. Jeho hlavní těžiště se nachází mezi roky 1969 a 1989 a podobně jako první KMENY zkoumá české městské subkultury a nezávislé společenské proudy. „Po formální stránce doznala kniha hlavní změny v případě obrazového materiálu. Oproti prvnímu dílu jsme se museli vzdát spojovacího a zastřešujícího prvku v podobě snímků od jednoho jediného fotografa, ale místo toho jsme vstoupili do světa formy neméně silné. Tou je fotografická historická koláž, využívající krásy domácích archivů, stejně tak sofistikovaných obrazů etablovaných autorů. V knize se tak potkává vysoké s nízkým a hrubost s jemností,“ dodává hlavní autor projektu Vladimir 518, který pro sepsání všech kapitol knihy oslovil dalších 24 autorů. Předmluvy: Nenormalizace - Miroslav Petříček Květiny na hnoji vzrostlé - Vladimir 518 Kapitoly: Máničky - Petr Blažek Trampové - Jan Charvát Teplí - Jan Seidl Underground - Josef Rauvolf Sci-fi - Ivan Adamovič Motorkáři - Petr Drnovský Kinoamatéři - Jiří Horníček Kulturisté - Kamil Fila Folk - Michal Konečný Disent - Adam Drda Počítači - Pavel Kappel Punk - Phil Hell Alternativa - Mikoláš Chadima Ekoaktivisté - Jiří Kulich Lennonisté - Filip Pospíšil Vlajkonoši - Jiří Volek Nová vlna - Petr Hrabalik Auto - Luděk Staněk Metal - František Štorm Skate - Martina Overstreet Alternativní divadlo - Jan Dvořák Veksláci - Adam Havlík Nudisti - Michal Josephy Výtvarníci - Tomáš Pospiszyl Depešáci - Vladimir 518 Fotografie: Karel Cudlín, Ivan Pinkava, Bohdan Holomíček, Tomki Němec, Herbert Slavík, Ondřej Němec, Libuše Jarcovjáková, Roman Sejkot, Jan Šilpoch a další....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/185001/kmeny-0-wrU-185001.png 4.686
Série

Kmeny

Žánr
Literatura naučná, Sociologie, Umění
Vydáno, BiggBoss, Yinachi
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Kmeny 0

Přidat komentář
PospecBrno
26. června

Nejlepší ze všech tří dílů. Zejména sekce Metal a Depeche Mode, škoda že se to nedá říct o Kmenech 90, které ve srovnání s těmito byly zcela odfláknuté, zejména totální ignorací brněnské hudební scény.

blackholesun32
12. ledna

Po kmenech 90, jsem zhltnul i Kmeny O (Kmeny - tedy první díl, mě nezajímají). A opět to skvěle odsejpalo, napsáno poutavě, byť kvalita různých kmenů se dost odlišuje. Někdy bych rád četl víc a víc a náhle končí, jindy mě text zase nebavil a byl rozvláčný až běda. Rozhovory - mno, asi bych se ptal na něco jiného....Přijde mi, že se otázky stále opakovaly, ale chápu, že při takovém objemu se snažili o nějaký ucelený pohled. Legrační mi ovšem přišlo, jak každý druhý kmen svým konáním vlastně rozpeltával komunismus - metaláci, vlajkonoši (ti mě hodně bavili - když padesátiletý chlapi hovořej o tom, že "mlatit se přestali před rokem", tak jsem se vážně musel smát), veksláci (ntvl!!! sic! - na druhou stranu, mě jejich kapitola bavila), etc. Kvalitnější texty mi přijdou v první polovině knihy, underground, disent, alt. hudba (ta asi nejsympatičtejší),...
Mno - mohlo by se zdát, že jsem rozčarován, nicméně tak to není; kmeny 90 se mi asi líbili o něco více, snad i tím, že jsou mi bližší, bo jsem v těch letech vyrůstal. Ale jinak Kmeny 0, kloubouk před nimi, nota bene, sami nezastírají, že nemohou obsáhnout všechna témata v jejich náležitém rozsahu, a proto se jisté schématizaci nelze vyhnout. Jinak nelze, než palec nahoru a Vladimir 518 je mi opět o chlup sympatičtější, vskutku ve svém konání renesanční člověk a to žádnej jeho fanoušek nejsem.

Inozuka
21.10.2018

Když tuhle knihu spatříte padnete na zadek, když si k ní čichnete, omamná vůně tiskařské černi vám zamotá hlavu, když ji prolistujete nemůžete se jí nabažit, a když se do ní začtěte, začnete být mírně zmatení a rozčarovaní. Kmeny 0 jsou knihou, která dobře vypadá, má zajímavé téma a nápad, ale v psaném textu překvapivě pokulhává. Překvapivě proto, že jednotlivé subkulturní stati byly svěřeny autorům, kteří o tématu něco vědí a logicky by tedy měli být schopni o tom svém poutavě psát. Podařilo se to však pouze zhruba u poloviny, ta druhá je neskutečně povrchní a suchá. Někde to zachránily alespoň rozhovory, jindy ani ty nepomohly. A ještě jedna věc mě zaráží, opravdu tu musí být veksláci? Jde skutečně o subkulturu jako takovou, ve smyslu společného zájmu, případně tvorby? A pokud opravdu trváte na tom, že ano, kde jsou potom kasaři, bytaři, zloději aut nebo sňatkoví podvodníci? Ale dost už ... jsem rád, že tahle kniha vznikla, ač mohla být lepší, jsem rád že ji mám v knihovně a každému doporučuji.

darkwood
21.09.2018

Oproti Kmeny 1 je táto publikácia kvalitnejšie spracovaná ako po obrazovej stránke, tak aj textovo. Je za tým vidieť kopec práce. Odporúčam

2ndFebruary
05.05.2017

Hezká, velká, těžká a voňavá bichle, plná krásných fotek.
....

ber-tram
16.09.2016

Kmeny jsou vjemy. Pohltily mě ty, co mě neberou (např. depešáci, vlajkonoši, automobilisti), nevtáhly ty, kde bych se hledal (metaláci, folkaři, trampové). Každý autor textuje svým prizmatem: historiografickým, reportážním, odvětvovým, definičním, polemickým, filozofujícím; každý vede dialog s někým z aktérů. Vážně poučná publikace, názorná dík kvantu fotografií. Až bych si posunul rok narození, abych »něco« zažil na vlastní kůži, ne zprostředkovaně. Škoda, že dneska tyhle spontánní, leckdy deviantní aktivity a hnutí rázem zotročí konzum a komerce.

kitja
25.10.2015

Kniha mnoha rozporů. Krásný téma, výborná příprava, silnej realizační tým, výborně zvolený kmeny. Dokonalý grafický zpracování. Avedle toho blbě vedený rozhovory, plochej pohled na kmeny. Blbá práce editora. Zjednodušování. Ale i mezi tím mnoho perel a skvostů. Škoda, že to neuchopil někdo z víc zkušenostma, velká škoda. Promarněná šance.

Sudlice
23.05.2015

Zatím snad jediná kniha, kterou jsem si bezprostředně po vrácení do knihovny šla koupit. Je v ní úžasně podchyceno svědectví doby. Doporučuju všem bez rozdílu. Porevoluční děcka se dozví, jak to tenkrát chodilo a nad ledasčím budou asi nevěřícně kroutit hlavou. Normalizačním dětem by mohla připomenout totéž a třeba i odradit od slepého adorování minulého režimu.

1