Kmeny 0

Nula v názvu naznačuje časový záběr tohoto nového dílu. Jeho hlavní těžiště se nachází mezi roky 1969 a 1989 a podobně jako první KMENY zkoumá české městské subkultury a nezávislé společenské proudy. „Po formální stránce doznala kniha hlavní změny v případě obrazového materiálu. Oproti prvnímu dílu jsme se museli vzdát spojovacího a zastřešujícího prvku v podobě snímků od jednoho jediného fotografa, ale místo toho jsme vstoupili do světa formy neméně silné. Tou je fotografická historická koláž, využívající krásy domácích archivů, stejně tak sofistikovaných obrazů etablovaných autorů. V knize se tak potkává vysoké s nízkým a hrubost s jemností,“ dodává hlavní autor projektu Vladimir 518, který pro sepsání všech kapitol knihy oslovil dalších 24 autorů. Předmluvy: Nenormalizace - Miroslav Petříček Květiny na hnoji vzrostlé - Vladimir 518 Kapitoly: Máničky - Petr Blažek Trampové - Jan Charvát Teplí - Jan Seidl Underground - Josef Rauvolf Sci-fi - Ivan Adamovič Motorkáři - Petr Drnovský Kinoamatéři - Jiří Horníček Kulturisté - Kamil Fila Folk - Michal Konečný Disent - Adam Drda Počítači - Pavel Kappel Punk - Phil Hell Alternativa - Mikoláš Chadima Ekoaktivisté - Jiří Kulich Lennonisté - Filip Pospíšil Vlajkonoši - Jiří Volek Nová vlna - Petr Hrabalik Auto - Luděk Staněk Metal - František Štorm Skate - Martina Overstreet Alternativní divadlo - Jan Dvořák Veksláci - Adam Havlík Nudisti - Michal Josephy Výtvarníci - Tomáš Pospiszyl Depešáci - Vladimir 518 Fotografie: Karel Cudlín, Ivan Pinkava, Bohdan Holomíček, Tomki Němec, Herbert Slavík, Ondřej Němec, Libuše Jarcovjáková, Roman Sejkot, Jan Šilpoch a další....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/18_/185001/kmeny-0-wrU-185001.png 4.677

Kmeny

Literatura naučná, Sociologie, Umění
Vydáno:, BiggBoss, Yinachi

2ndFebruary
05.05.2017

Hezká, velká, těžká a voňavá bichle, plná krásných fotek.
....

ber-tram
16.09.2016

Kmeny jsou vjemy. Pohltily mě ty, co mě neberou (např. depešáci, vlajkonoši, automobilisti), nevtáhly ty, kde bych se hledal (metaláci, folkaři, trampové). Každý autor textuje svým prizmatem: historiografickým, reportážním, odvětvovým, definičním, polemickým, filozofujícím; každý vede dialog s někým z aktérů. Vážně poučná publikace, názorná dík kvantu fotografií. Až bych si posunul rok narození, abych »něco« zažil na vlastní kůži, ne zprostředkovaně. Škoda, že dneska tyhle spontánní, leckdy deviantní aktivity a hnutí rázem zotročí konzum a komerce.

kitja
25.10.2015

Kniha mnoha rozporů. Krásný téma, výborná příprava, silnej realizační tým, výborně zvolený kmeny. Dokonalý grafický zpracování. Avedle toho blbě vedený rozhovory, plochej pohled na kmeny. Blbá práce editora. Zjednodušování. Ale i mezi tím mnoho perel a skvostů. Škoda, že to neuchopil někdo z víc zkušenostma, velká škoda. Promarněná šance.

Sudlice
23.05.2015

Zatím snad jediná kniha, kterou jsem si bezprostředně po vrácení do knihovny šla koupit. Je v ní úžasně podchyceno svědectví doby. Doporučuju všem bez rozdílu. Porevoluční děcka se dozví, jak to tenkrát chodilo a nad ledasčím budou asi nevěřícně kroutit hlavou. Normalizačním dětem by mohla připomenout totéž a třeba i odradit od slepého adorování minulého režimu.

Zorka
12.04.2015

Přestože má kniha přes 700 stran, zhltla jsem ji za pár dní. Coby "Husákovo dítě" jsem sentimentálně zavzpomínala na dobu svého mládí, nicméně s vděkem, že období normalizace je za námi. Mnoho společenských skupin jsem do přečtení Kmenů ani nevnímala jako oddělené subkultury, nicméně každý asi vnímal více to, v čem se běžně pohyboval, přístup k informacím nebyl tehdy přece jen tak snadný. Tuto "bichli" určitě doporučuji, je psaná velmi stravitelně a oceňuji také ohromné množství dobových fotografií. Skvělý sociologický materiál.

MildeZ
04.11.2014

Absolutní pecka a kvituju tento nápad. Ještě jsem zdaleka neměl dočteny nulové kmeny a už mi doma v knihotéce ležel první díl ;-) I to je důkaz toho, že buď Vás tato kniha nadchne a nebo odradí. Nic mezitím neexistuje!

honza66
15.04.2014

Výborná kniha obecně a pro pamětníky ještě bonus v podobě excelentního návratu do minulosti :-)

Marčullkas
26.12.2013

Odkaz budoucím generacím? :) Proto jsme si tuhle knihu nadělili pod stromeček. Hezky se v ní čte a autentické fotografie knize dodávají na zajímavosti a kvalitě! Mohu jen a jen doporučit. Kdo má rád RETRO určitě bude spokojen!