Stilico Stilico komentáře u knih

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Čtivou formou se seznámit s osudy jedné osoby a skrze ni téměř se sto lety československého národa, tak to se povedlo Čapkovi skrze hovory s Masarykem. Zároveň tak Čapek napomohl vzniku novodobé legendy, která v mnoha ohledech byla důležitá pro uvědomnění české společnosti ve dvacátém století a zůstává svým odkazem stále aktuální.

07.03.2012 5 z 5

V mnoha ohledech daleko hezčí jak originál. Kniha, která patří neodmyslitelně patří k dětství mnoha z nás.

19.02.2012 5 z 5

Po všechny dny života Po všechny dny života Eyvind Johnson

Mysteriózní román o lásce a osudovosti, který se neodehrává pouze v jednom lidském životě, ale který trvá po všechny dny života.

Utopie Utopie Thomas More

Jedna z prvních představ ideální společnosti. V mnohém daleko přívětivější a lidštější jak v Platonově Ústavě.

Klamné svítání Klamné svítání Rudyard Kipling

Méně známé povídky od autora Mauglího. V mnoha ohledech hodně tajemné a ponuré až místy mystické.

18.02.2012 4 z 5

Bombardér Bombardér Len Deighton

Četl jsem tu knihu jako hodně malej, ale pocit sklíčenosti coby pilota bombardéru, který nemá úniku, mne přepadá dodnes.

Červený pokoj Červený pokoj August Strindberg

Severský realismus jedna báseň.

Z Čech až na konec světa Z Čech až na konec světa Alois Jirásek

Z jiráskových knih, které jsem četl, patří mezi méňe poutavé.

Mezi proudy I. - II. Mezi proudy I. - II. Alois Jirásek

I když je Jirásek kritizován za historické nepřesnosti, tak pro mne byl vždy prostředníkem do dávných dob a přiblížil mi mnohé z české historie jako například zde předhusitské období.

Zuřivý reportér Zuřivý reportér Egon Erwin Kisch

Nejlepší způsob, jak si udělat rychlý obrázek o sociální situaci lidí v době první republiky, je přečíst si tyto Kischovi reportáže.

Francouzská poezie nové doby Francouzská poezie nové doby Karel Čapek

Líbí se mi Čapkova hra se slovy a udělat kvalitní překlad básně a přitom téměř nic nepozměnit, před tím smekám klobouk.

reakce na mcleoda: ano, Čapek není vyloženě básník, ale bez něj a tohoto překladu by nebylo mnoho českých velikánů poezie. A upírat kvalitu Čapkova překladu není namístě.

Kulhavý poutník Kulhavý poutník Josef Čapek

Hodně zajímavých postřehů a myšlenek.

Cestopisy I. Cestopisy I. Karel Čapek

Ač více jak 70 let staré povídání o Itálii, Anglii a Španělsku, ale ještě stále platné a pro poučení o tamních kulturách přínosné a obohacující.

Kosmas Kosmas Vladislav Vančura

Kosmas jako člověk a ne pouhý pojem z učebnice literatury.

17.02.2012 5 z 5

Zahradníkův rok / Měl jsem psa a kočku / Kalendář Zahradníkův rok / Měl jsem psa a kočku / Kalendář Karel Čapek

Čapek dokáže i z malých a všedních věcí udělat nevšední počtení.

Lvi v průsmyku Lvi v průsmyku Leon Uris

Tato kniha mi dala nahlédnout a z části pochopit boj Izraelců za vlastní stát v šestidenní válce, ale v retrospektivních pohledech i postavení Židů v Evropě a to nejen za 2. světové války.

17.02.2012 3 z 5

Morava v době knížecí: 906 - 1197 Morava v době knížecí: 906 - 1197 Martin Wihoda

Přehledné a systematické. Čtenář se obeznámí se základními informacemi o Moravě v 10. - 12. století a jejího vztahu k Čechám

17.02.2012 4 z 5

Mýty kmene Čechů Mýty kmene Čechů Dušan Třeštík

Je zajímavé vidět kolik z pradávné mytologie se odráží i do našich zvyků a pověr.

17.02.2012 5 z 5

Vznik Velké Moravy. Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791 - 871 Vznik Velké Moravy. Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791 - 871 Dušan Třeštík

V mnoha ohledech provokativní kniha, která podává nové náhledy na vznik nejstaršího slovanského státu ve střední Evropě.

Věk barbarů Věk barbarů Eduard Droberjar

Období velkých změn a pohybů, ač období pro nás již čitelné pouze z archeologických nálezů, tak v mnohém můžeme vidět analogie v dnešním světě.