Kulhavý poutník

Koupit

Co jsem na světě uviděl.
Filozofický esej z roku 1936.

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/24596/kulhavy-poutnik-24596.jpg 4.157
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Dauphin

Kniha Kulhavý poutník

J.Frei

Kdo chce z několika stránek načerpat víc moudrosti, než kolik by nasál za rok studia filosofie, tak do Exupéryho, anebo sem!

u_marketa
22.11.2018

Kulhavý poutník je pro Čapka člověk, "který zajisté má někam namířeno, ale napadá trochu na jednu nohu, a tak ovšem není rázným chodcem. Ta nachromlá noha, snad si to někdy v mládí zavinil z vlastní nezbednosti sám, když neprozřetelně lezl někam, kde není dosti jisto a pevno, a odnesl si z toho pak pro života takovouto památku; nebo mu to mohli způsobit jiní (...)." Kulhavému poutníkovi tak zůstává život něco dlužen - a on jemu. Čapek z pohledu kulhavého poutníka popisuje, co na světě viděl, zažil, jak to prožíval - a uvažuje nad tím, že to bylo zároveň příliš mnoho i příliš málo. "Příliš mnoho v tom, co ani nejdravějším životem ani nejdůvtipnějším duchem se neobsáhne, a málo v tom, co by až do dna ukojilo lidskou těkavost a neklid, baživosti a touhy." Přemýšlíte-li občas, odkud se vydáváte a kam, jaký je smysl životních prožitků, jestli jste šťastní, co znamená konec... Tak tady je pár úvah na tohle téma. Citáty jsou převzaté přímo z Kulhavého poutníka.

Marekh
11.03.2018

Tato kniha byla pro mě náročnější.

Pawlisman
21.07.2015

Trošku filozoficky náročná kniha psaná starším archaickým jazykem. Přesto několik skvělých okamžiků a myšlenek. Přesto nemám příliš rád, když autor příliš naoko připomíná, že není spisovatel a dokola se omlouvat čtenáři, že musí číst jeho řádky. Přílišná skromnost. Sice je možná děj a kniha skutečně neuspořádaná, ale celkově přínosné dílo.

aneta9884
17.10.2014

Esej formou dialogu je zajímavá, ale celkem složitá k pochopení. Poutník znamená cestu a proto je motivem cesta, která je soustředěná směrem do nitra člověka. Tato esej je srovnávána s knihou J. A. Komenského Labyrint světa a ráj srdce.

sgjoli
15.04.2013

Na to, jak jsem se zprvu nemohla vůbec začíst, tak mi pak na konci knihy bylo líto, že už je konec. Líbilo se mi pojetí, jakým vmístil Čapek do textu své myšlenky - a to do rozhovoru postavy Poutníka, s nímž autor debatoval. Musím podotknout, že s některými úvahami souhlasím, či se s nimi dokonce osobně ztotožňuji - možná právě proto mne kniha začala tak bavit. A také jsem ráda za některé Čapkovy postřehy, díky kterým jsem si uvědomila některé věci, o nichž jsem nikdy nijak zvlášť nepřemýšlela a spíš je brala jako samozřejmost.

Stilico
17.02.2012

Hodně zajímavých postřehů a myšlenek.