Morava v době knížecí: 906 - 1197

Morava v době knížecí: 906 - 1197 https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55257/bmid_morava-v-dobe-knizeci-906-1197-Kwe-55257.jpg 4 20 4

Autor se zabývá moravskými dějinami v knížecím období, od zániku Staré Moravy po konec 12. století, kdy vymřely moravské větve přemyslovské dynastie. Novou interpretací pramenů vykládá moravské dějiny v temném 10. století, několikeré připojení země k přemyslovskému státu, osudy olomouckého biskupství, snahy moravských knížat (většinou neúspěšné) zasednout na pražský knížecí stolec a později získat větší nezávislost, což nakonec vyvrcholilo vznikem markrabství.... celý text

Kabuky
21.05.2023 5 z 5

Skvostná kniha.

KejmlP
07.04.2017 3 z 5

Pozitivní na knize je, že opravdu obsahuje obrovské množství nových informací, kterými se dosud historie příliš nezabývala, a které by měl moravský historik alespoň rámcově znát. Popisy "stýkání a potýkání se" Moravy a Čech jsou velmi poutavé. Poněkud na horší úrovni se mi jevila čitelnost. Autor nepostupuje klasickým chronologickým stylem, ale v každé kapitole se vrací o kus zpět, a čtenář, už tak zahlcený velkým množstvím jmen, která se navíc v dané době často opakují, musí znovu přemýšlet do jakého období že se autor vrací, kterou že z postav tedy už pochoval, která je (opět) naživu, a která se zas vrátila do pozice nemluvněte. Klasický chronologický přístup by přehlednosti prospěl lépe.

Rilian
06.06.2015 3 z 5

Přišlo mi to zmatené a občas vyvařené z vody. Ale když jsem autora slyšel jednotlivé pasáže přednášet na univerzitě, trochu jsem si mínění poupravil.

Stilico
17.02.2012 4 z 5

Přehledné a systematické. Čtenář se obeznámí se základními informacemi o Moravě v 10. - 12. století a jejího vztahu k Čechám