staramatka staramatka komentáře u knih

Horova cesta Horova cesta Pauline Gedge

Protože mám ráda příběhy ze starého Egypta, nemohla mi uniknout ani tato třídílná série. Četla jsem všechny díly okamžitě, jakmile byly na pultech. Všem, kdo mají rádi tuto tématiku, vřele doporučuji.
Skvělé čtení s napětím, čte se jedním dechem. Také zde platí, že první 2 díly jsou lepší než poslední, tedy aspoň podle mého názoru. Nicméně kdo chce vedět, jak příběh dopadne, nemůže ho vynechat.
Další podobné, také skvělé příběhy z Egypta jsou od známějšího Wilbura Smithe – Řeka bohů 1–3.

03.05.2012

Oáza Oáza Pauline Gedge

03.05.2012 4 z 5

Hroší bažina Hroší bažina Pauline Gedge

03.05.2012 4 z 5

Čaroděj Čaroděj Wilbur Smith

Skvělé čtení s napětím, čte se jedním dechem. tento 3. díl sice už není tak skvělý jako 1. a 2., ale pro dokončení příběhu je dobré přečíst i tento (hvězdičky dávám celé sérii).

Řeka bohů II Řeka bohů II Wilbur Smith

Skvělé čtení s napětím, čte se jedním dechem.

03.05.2012 5 z 5

Skvělé čtení s napětím, čte se jedním dechem.

Noční autobus Noční autobus Per Wahlöö

Tenhle díl o Martinu beckovi a jeho partě považuju za jeden z nejvydařenejších.

01.04.2012

Knihy a typografie Knihy a typografie Martin Pecina

Po velmi dlouhé době skutečně nejen užitečná a praktická "učebnice" knižního designu, ale také velmi citlivě a vkusně vysazená a upravená kniha, ostatně jak je jejímu autorovi – Martinu Pecinovi – vlastní. Odborné knihy z oblasti typografie a knižního designu se na našem trhu objevují bohužel velmi sporadicky a domácí provenience již vůbec ne. Nejen z tohoto důvodu patří Martinu Pecinovi dík zřejmě celé obce knižních úpravců. Doufám, že se brzy stane povinnou neboli doporučenou odbornou četbou na uměleckých školách zabývajích se když ne knižním, tak alespoň grafickým designem.
Děkujeme, více takových.

18.02.2012 5 z 5

Tuhle knihu jsem našla vloni pod vánočním stromečkem a musím říct, že mi udělala velkou radost. Jednak tím, že je to další kniha z brněnského nakladatelství Host od mého oblíbeného knižního úpravce Martina Peciny, a jednak samozřejmě svým obsahem a příběhem. Zaujala mě už svým zvláštním názvem a ačkoli byla avizovaná jako detektivka, já ji považuji za velmi poetický příběh s trochu drsnějším koncem. Jana Dušejková, hlavní hrdinka, se mi skutečně dostala pod kůži a knihu jsem přečetla jedním dechem. Rozhodně si ji nenechte ujít, její čtení je skutečně velkým prožitkem.

Nadělat prachy Nadělat prachy Terry Pratchett

Příběh se rozvíjí více než slibně :-) ostatně jako vždy u této série.
Vlahoš von Rosret je zajímavá osobnost, i když musím říct, že můj favorit je na prvním místě kapitán Elánius :-) tedy hned po Smrťovi, ehm.

To To Stephen King

S největší pravděpodobností budu opakovat, co už zde bylo řečeno mnohokrát: TO je skutečně nejlepším Kingovým románem. Kdo je Kingofil, nesmí tuto knihu vynechat :-)

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Tuto knihu jsem přečetla v rámci celé trilogie Milénium. Knihy jsou velmi napínavé a strhující. Když jsem je četla, byla jsem zrovna nemocná, takže jsem mohla číst klidně v kuse a rychle, což se vyplatilo. Je to moderní psychologický a zároveň zajímavý triler z netrdičního prostředí. Skandinávská literatura se poslední dobou dostává i v ČR do zaslouženého popředí.

Zároveň jsem také shlédla první dva natočené díly podle této trilogie. Musím ale říci, že kniha je mnohem lepší než filmy. Je tam mnoho podrobností a souvislostí, které bych bez přečtení knihy asi nepochopila. Nicméně i tak jsou filmy dobré, protože nejsou natočeny tzv. americkým způsobem. Prý se na to ale v Americe chystají, čehož se dost obávám.

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem. Výborný poeticky vystavěný příběh mě absolutně dostal. Jeden z nejlepších čtenářských zážitků, co se týče současné světové literatury.
Všem knihomolům doporučuju.