Noční autobus

Detektivní příběh švédské autorské dvojice. Děj začíná 13. listopadu 1967, kdy je v dvoupatrovém autobuse postříleno včetně řidiče celkem osm cestujících a jeden je vážně zraněn. Kdo se mohl něčeho takového dopustit? Jde o dílo psychopata nebo je zamýšlenou obětí jen jeden z cestujících? Jak to, že mezi pasažéry byl policista? A tak se rozbíhá zdlouhavé vyšetřování… Tato kniha v USA obdržela cenu Edgar pro nejlepší detektivku roku 1968. Je to vůbec první neanglicky psaná detektivka, která byla takto vyznamenána....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/41551/nocni-autobus-05d-41551.jpg 4.4128

Martin Beck (Romány o zločinu) 4.

Literatura světová, Detektivky
Vydáno, Mladá fronta

Den skrattande polisen, 1968

Kniha Noční autobus

Zlatinka.Emilly

Tuhle knihu jsem četla ve svých cca 18ti letech. Jestli jsem ji vůbec četla, protože mi teď nic neříkala. Ale rozhodně jsem ji vlastnila. Takže když jsem si vybírala knihu do Výzvy, bylo jasné, že to bude tato. I když jsou na knihu docela fajn recenze, já se k nim nepřikláním, mě se moc nelíbila. Spousta cizích jmen, vyšetřování nuda. Shlédla jsem i stejnojmenný film, ale jako většinou, šlo o úplně jiný příběh. A možná se mi líbil ten film víc, rozhodně si myslím, že měl blíž k ocenění od E. Poa.

karimatka1

Váhala jsem, kterou z deseti knih této autorské dvojice si vybrat, nakonec rozhodlo to, že to byla první neamerická kniha, která cenu získala. Rozjezd byl trochu pomalejší, ale dobrá detektivka.

kap66

Noční autobus jsem četla v dětství tak útlém, že by rozhovor o něm proběhl asi tak: "Jak se ti knížka líbila?" "Dobře." :-) Stejně jsem trochu zaskočená (mile) a musím po 45 letech a novém čtení napsat: případ mě vcucnul jedna dvě a bavil mě (nejen svou originalitou) celou dobu, charaktery byly nezaměnitelné, uvěřitelné a zamilováníhodné, dialogy, to byla skladba hraná na naladěných nástrojích, lahodily mému mozku i bránici – a já mám vtipnost moc ráda! (vychutnejte si mj. rozhovor vyšetřovatelů s vrahem). Takže: "Jak se ti knížka líbila dnes?" "Nejvíc dobře!"

trudoš
09.09.2019

Za mě jednoznačně posun nahoru - tentokrát skutečně zločin, nad kterým zůstává rozum stát. Následné vyšetřování je pak výrazně kompaktnější než u Muže na balkóně, protože prakticky nic tu není zbytečné a už vůbec se neodbíhá do vedlejších uliček. Přesto mě sehraná literární dvojka Maja Sjöwallová a Per Wahlöö opětovně nedokázala plně uspokojit. Dlouho, hrozně dlouho, se jim zápletka neposouvá kupředu a to u stosedmdesátistránkové knihy není úplně hygge. Ale autoři jsou Švédi, tak na to vlastně mají právo. Navíc to po chvilce chytne své nepopiratelné kouzlo, když se detektivové musejí potýkat s naprosto šíleným místem činu a nemají ani ánunk odkud začít a na co se soustředit. V rámci toho tvůrcům odpouštím i překombinovanou finální konstrukci zločinu, protože uznávám, že jsme v literární detektivce, a ne v realitě, přičemž za ta léta jsem už četl větší podivnosti. Rozhodně si ale stojím za tím, že na vrahově místě bych celou věc řešil mnohem prozaičtěji (což teda zní pěkně absurdně).

jarin58
29.07.2019

Skvělá detektivka.

ArwenAragorn
13.06.2019

Velmi dobrá detektivka, předchůdce těch současných severských thrillerů.

1amu
23.09.2018

Když se tato "švédská dvojka" objevila v našich knihkupectvích, šlo o zjevení . Byla sedmdesátá léta a čtenáři detektivek v ČSSR zjistili, že o zločinu se nepíše pouze v oněch tradičních zemích v čele s USA, Velkou Británií a Francii, ale i ve Švédsku a seznámili jsme se s Martinem Beckem a spol. nejdříve v odeónské sérii 3x a pak už to šlo rychle až k Teroristům. Tato kniha patří k těm lepším ze série a lituji, že v naší TV neproběhl "Beckovský seriál" . Ano Martin Beck je dříč, ale i suchar v nevydařeném manželství, ale osvěžením je bohém Gunvald Larsson (popíjející pro nás tenkrát nedostižný čaj Lapsang souchong) a potěší i potřebný blb, náměstek Stig Malm (...Dovedl se tak vítězně usmívat, že kdyby člověk nevěděl, že je policista, což vlastně ani nebyl, považoval by ho za režiséra od filmu...)
Ještě poznámka ad: Gunvald Larson : v prosinci r.1989 po otevření hranic jsem zajel do bavorského Regensburgu, samozřejmě pro Lapsang souchong. Na dotaz v obchůdku plném vonících čajů zda tento druh mají, odvětil příjemný prodavač - samozřejmě máme pane a ze které sklizně si ho přejete ? Hm...
Byl jsem rád, že mohu číst opět něco kvalitního . Celá série ve své úplnosti je uložena v knihovně, pořádně ošmajdaná (kupodivu nikdo mimo si nic neponechal a poctivě vrátil) . Rád se k ní vracím.

Rygel
31.07.2018

Nejlepší severská detektivka, kterou jsem kdy četla. Komisař Beck i ostatní členové stockholmské kriminálky jsou naprosto uvěřitelné postavy (obzvlášť mám slabost pro komisaře Melandera, který se vždy, když o něco jde, nachází na toaletě). Identita vraha není až do poslední chvíle naznačena, takže kniha vás nutí číst dál a dál. Ostatně celá tato série stojí za přečtení.

Dívka se sněhem ve vlasech
Dívka se sněhem ve vlasech