Noční autobus

Detektivní příběh švédské autorské dvojice. Děj začíná 13. listopadu 1967, kdy je v dvoupatrovém autobuse postříleno včetně řidiče celkem osm cestujících a jeden je vážně zraněn. Kdo se mohl něčeho takového dopustit? Jde o dílo psychopata nebo je zamýšlenou obětí jen jeden z cestujících? Jak to, že mezi pasažéry byl policista? A tak se rozbíhá zdlouhavé vyšetřování… Tato kniha v USA obdržela cenu Edgar pro nejlepší detektivku roku 1968. Je to vůbec první neanglicky psaná detektivka, která byla takto vyznamenána....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/41551/nocni-autobus-05d-41551.jpg 4.4116

Martin Beck (Romány o zločinu) 4.

Literatura světová, Detektivky
Vydáno · Mladá fronta

Den skrattande polisen · 1968

Kniha Noční autobus

trudoš

Za mě jednoznačně posun nahoru - tentokrát skutečně zločin, nad kterým zůstává rozum stát. Následné vyšetřování je pak výrazně kompaktnější než u Muže na balkóně, protože prakticky nic tu není zbytečné a už vůbec se neodbíhá do vedlejších uliček. Přesto mě sehraná literární dvojka Maja Sjöwallová a Per Wahlöö opětovně nedokázala plně uspokojit. Dlouho, hrozně dlouho, se jim zápletka neposouvá kupředu a to u stosedmdesátistránkové knihy není úplně hygge. Ale autoři jsou Švédi, tak na to vlastně mají právo. Navíc to po chvilce chytne své nepopiratelné kouzlo, když se detektivové musejí potýkat s naprosto šíleným místem činu a nemají ani ánunk odkud začít a na co se soustředit. V rámci toho tvůrcům odpouštím i překombinovanou finální konstrukci zločinu, protože uznávám, že jsme v literární detektivce, a ne v realitě, přičemž za ta léta jsem už četl větší podivnosti. Rozhodně si ale stojím za tím, že na vrahově místě bych celou věc řešil mnohem prozaičtěji (což teda zní pěkně absurdně).

jarin58

Skvělá detektivka.

ArwenAragorn

Velmi dobrá detektivka, předchůdce těch současných severských thrillerů.

1amu
23.09.2018

Když se tato "švédská dvojka" objevila v našich knihkupectvích, šlo o zjevení . Byla sedmdesátá léta a čtenáři detektivek v ČSSR zjistili, že o zločinu se nepíše pouze v oněch tradičních zemích v čele s USA, Velkou Británií a Francii, ale i ve Švédsku a seznámili jsme se s Martinem Beckem a spol. nejdříve v odeónské sérii 3x a pak už to šlo rychle až k Teroristům. Tato kniha patří k těm lepším ze série a lituji, že v naší TV neproběhl "Beckovský seriál" . Ano Martin Beck je dříč, ale i suchar v nevydařeném manželství, ale osvěžením je bohém Gunvald Larsson (popíjející pro nás tenkrát nedostižný čaj Lapsang souchong) a potěší i potřebný blb náměstek Stig Malm (...Dovedl se tak vítězně usmívat, že kdyby člověk nevěděl, že je policista, což vlastně ani nebyl, považoval by ho za režiséra od filmu...) Ještě poznámka ad: Gunvald Larson : v prosinci r.1989 po otevření hranic jsem zajel do bavorského Regensburgu, samozřejmě pro Lapsang souchong. Na dotaz v obchůdku plném vonících čajů zda tento druh mají, odvětil příjemný prodavač - samozřejmě máme pane a ze které sklizně si ho přejete ? Hm...Byl jsem rád, že mohu číst opět něco kvalitního . Celá série ve své úplnosti je uložena v knihovně, pořádně ošmajdaná (kupodivu nikdo mimo si nic neponechal a poctivě vrátil) . Rád se k ní vracím.

Rygel
31.07.2018

Nejlepší severská detektivka, kterou jsem kdy četla. Komisař Beck i ostatní členové stockholmské kriminálky jsou naprosto uvěřitelné postavy (obzvlášť mám slabost pro komisaře Melandera, který se vždy, když o něco jde, nachází na toaletě). Identita vraha není až do poslední chvíle naznačena, takže kniha vás nutí číst dál a dál. Ostatně celá tato série stojí za přečtení.

MOu598
18.01.2018

Detektivka. Kruté.

Tereza.K91
16.01.2018

Kniha docela pěkná, ale moc mě nenadchla. Možná jí dám někdy ještě šanci :)

konicekbily
17.07.2017

Při četbě nehledím na politické žvásty a jiné odklony od hlavního směru příběhu - tato kniha je špičkovou detektivkou!