Noční autobus

Detektivní příběh švédské autorské dvojice. Děj začíná 13. listopadu 1967, kdy je v dvoupatrovém autobuse postříleno včetně řidiče celkem osm cestujících a jeden je vážně zraněn. Kdo se mohl něčeho takového dopustit? Jde o dílo psychopata nebo je zamýšlenou obětí jen jeden z cestujících? Jak to, že mezi pasažéry byl policista? A tak se rozbíhá zdlouhavé vyšetřování… Tato kniha v USA obdržela cenu Edgar pro nejlepší detektivku roku 1968. Je to vůbec první neanglicky psaná detektivka, která byla takto vyznamenána....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41551/nocni-autobus-05d-41551.jpg 4.4151

Martin Beck (Romány o zločinu) 4.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Mladá fronta

Den skrattande polisen, 1968

Kniha Noční autobus

Dani25

Je pravda, že tých švédskych mien je tam neúrekom, aké detektívka je to veľmi dobrá. Postupne z malých čriepkov sa vyskladá cely príbeh.

jejda.majda
03.12.2020

Knížka, kterou už mám v knihovně dávno, ale nijak vášnivě jsem netoužila po tom ji číst. Až přišla letošní Čtenářská výzva, ve které je jedním z úkolů přečíst si knihu od autora, který dostal cenu E. A. Poa. A tak jsem zjistila, že Maj Sjöwall a Per Wahlöö právem patří mezi nejlepší švédské autory detektivek. Kniha byla napsaná svižně bez velkých odboček a dobře se četla. Jediné, co mi trochu vadilo, byly spousty švédských jmen, ve kterých jsem se někdy trochu ztácela. Přisuzuji to ale také tomu, že Noční autobus je už 4. dílem v knižní detektivkové série o detektivu Martinu Beckovi a možná, kdybych sérii četla popořadě, asi bych v tom takový maglajs neměla.

chodícírohožka
30.11.2020

Přečteno podruhé a se stále stejným nadšením. Příběh je poutavý, napínavý tak, že se těžko odkládá z rukou, dobře promyšlený, s pěknými hláškami nebo obraty, uvěřitelnými a jedinečnými postavami... Jednoduše skvělý. Určitě se k němu zase někdy vrátím.

haki34
12.09.2020

z knihovny...
už chápu nadšení Maj a Perem..už chápu, proč byli vzorem pro autory severských detektivek. Tohle je ono ! pozitivně mě navnadila Záhada zamčeného pokoje a Noční autobus jsem si užila dokonce o kus víc...
Takhle dobře jsem se už dlouho nebavila - zajímavá dějová, linka, z jednoho případu najednou dva, suchý humor policistů, dokonce jsem se místy smála nahlas. Partička kolem Martina Becka mi začíná být čím dál víc sympatická...a uvažuji, že po Agathe Christie a Arnaldurovi Indridasonovi založím další detektivní sbírku ;)

"Vyjeli pomalu ze čtvrti Huvudsta a bez jediného slova opsali oblouk vedoucí kolem Státní policejní školy, pak kolonií malých domků, dále kolem Železničního muzea, Státní bakteriologické laboratoře a slepeckého ústavu a pak pokračovali rozlehlou univerzitní čtvrtí, projeli cikcak mezi budovami kateder, až se ocitli u správních budov železnice na Tomtebodské třídě. Byla to mistrně zvolená trasa. Vedla takřka zaručeně naprosto liduprázdnými úseky. Po celou cestu nepotkali jediné auto a všehovšudy uviděli dva živé tvory. Nejdřív kočku a pak ještě jednu kočku.."

"Nedořekl větu, napsal jméno a adresu té paní na blok a lis vytrhl. V tom zazvonil telefon a Melander jednou rukou zvedl sluchátko a druhou podával list papíru Nordinovi. ?"Prosím," řekl. "tohle se nedá číst,"odtušil Nordin. Melander měl dosti zvláštní a mírně řečeno těžko čitelný rukopis. Kromě nejbližších kolegů po něm většinou nikdo nic nepřečetl. Kollberg vzal paír a podíval se na něj. "To je klínové písmo, " řekl. "Nebo starohebrejština. Svitky od Mrtvého moře nemohl napsat nikdo jiný než Fredrik. Jenže k tomu mu zase chybí smysl pro humor. Ale já po něm vyluštím všechno."...

Všem projížďku Nočním autobusem vřele doporučuji !

IvaKo
16.06.2020

Moc ráda jsem se po mnoha letech v rámci letošní čtenářské výzvy vrátila ke své oblíbené manželské autorské dvojici a jejich Martinu Beckovi. Znovu jsem se přesvědčila, že jejich styl vyprávění mě pořád baví, protože je velice uvěřitelný a lidský. Dokáží zaujmout čtenáře bez detailního popisování drastických scén, i když zrovna v této knize by se to nabízelo. Byli to opravdu mistři svého žánru.

pepa4081
10.06.2020

Deset románů o zločinu je jedna z mých nejoblíbenějších detektivních sérií, nevím pokolikáté už přečtená.
Čtyři – Noční autobus
Po tomto dílu známe již všechny důležité policisty celé série i jejich osobní charakteristiky. Dvojici autorů se daří zasvětit nás i do jejich osobních životů, ovšem pouze v takové míře, aby to neobtěžovalo (což u mnoha současných knih nebývá pravidlem). Plně se zde již projevuje kritika společnosti, ale i humor Gunwalda Larssona. Stručný popis vánočního šílenství v roce 1967 mi nápadně připomíná předvánoční situaci u nás.
Současní autoři nám ve snaze o originalitu servírují stále brutálnější, často rituání, vraždy. Ovšem představa nočního autobusu, to je skutečný masakr. A zdůvodnění vraha, proč zabil tolik lidí, ne jen jednoho, či dva, je šílené. Zločin i jeho vyšetřování jsou opět velmi uvěřitelné, až všední.
Vrcholně uspokojivé.

Zlatinka.Emilly
01.04.2020

Tuhle knihu jsem četla ve svých cca 18ti letech. Jestli jsem ji vůbec četla, protože mi teď nic neříkala. Ale rozhodně jsem ji vlastnila. Takže když jsem si vybírala knihu do Výzvy, bylo jasné, že to bude tato. I když jsou na knihu docela fajn recenze, já se k nim nepřikláním, mě se moc nelíbila. Spousta cizích jmen, vyšetřování nuda. Shlédla jsem i stejnojmenný film, ale jako většinou, šlo o úplně jiný příběh. A možná se mi líbil ten film víc, rozhodně si myslím, že měl blíž k ocenění od E. Poa.

karimatka1
03.02.2020

Váhala jsem, kterou z deseti knih této autorské dvojice si vybrat, nakonec rozhodlo to, že to byla první neamerická kniha, která cenu získala. Rozjezd byl trochu pomalejší, ale dobrá detektivka.