Spajdy Spajdy komentáře u knih

Kouzelný příběh... celou dobu jsem měl pocit, že tam jsem s nimi, těšil jsem se na každou další stránku a přelétl přese mě lehký závan smutku, když Bilbova pouť skončila. Bylo to skutečné, nebo to byl jen sen...? :-)

01.06.2022 5 z 5

Angelologie dějin 1 Angelologie dějin 1 Emil Páleš

Geniální dílo, jehož dalekosáhlý význam bude doceněn až v budoucnosti... Je to jedno z těch, kterým se ohlašují červánky úplně nové kvality vědomí - celostního vědeckého přístupu, nezanedbávajícího žádnou ze třech složek - fyzickou empirii (tělo); duševní imaginace (duši); duchovní ideje, pravzory (ducha)...

Naplno se začíst do této knihy se rovná silnému, hlubokému a poučnému dobrodružství, které dokáže člověku otevřít mnoho nových obzorů... :-)

05.04.2018 5 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

(SPOILER) Geniální. Je to náš svět, a není to náš svět. Podobnosti s naším světem jsou trefné a uvěřitelné. Donutí se hluboce zamyslet nad světem, v němž žijeme. Ale svět Zaklínače se od toho našeho liší - a ta odlišnost je namíchaná vskutku mistrovsky. Že náš středověk vypadal jinak? Ale jasně, vypadal, a je to tak dobře; a autor to určitě ví. Ve světě, který by za zaklínačského "středověku" povstal, bychom asi žít nechtěli. Sapkowski si v zrcadle zaklínačského světa pronikavě všímá všech nectností, a v postavě Geralta nám nabízí obraz bytosti, která, ač často přistupuje na jeho hru, aby přežila, je autentická, opravdová a v jádru skutečně dobrá (jako jediná si byla schopna ustavit vlastní kodex a žít podle něj, místo přejímání kodexů zvenčí, a to je důležitější, než se nám může zdát). Geralt je to nejlepší, co ten svět ze sebe mohl vydat, a proto ho máme tak rádi. Rytířský ideál v paralelním fantasy světě, který je ale tomu našemu občas až nepříjemně blízko, jakoby se schovával jen za lehoučkou mlhou, k jejímuž zmizení by stačilo jen trochu fouknout a zašeptat to správné zaklínadlo... nebo se mezi nimi naučit cestovat jako Dítě Překvapení...

Jak si tak pročítám komentáře, nemůžu se zbavit pocitu, že hodně čtenářů autorovi vyčítá, že nepsal podle jejich pohodlných, lineárních, zkostnatělých a k smrti nudných představ. Ale když čteme, měli bychom číst nepředpojatě a důvěřovat autorovi, že ví, co dělá. Tahle sága není určená pro pasivní ospalou četbu. Musíme spolupracovat, uvažovat o souvislostech, číst mezi řádky a domýšlet si, co bylo jen lehce naznačeno. Uděláme-li to, poznáme, že všechny postavy, události, změny perspektiv i postupné proměny charakterů mají svůj smysl.

Odkazy na legendu o Svatém Grálu nejsou jen kořením účelově použitým, aby bylo nedovařené jídlo chutnější. Jsou paralelou, které stojí za to si blíže všimnout. Ciri, Paní Jezera (imaginace) i času a prostoru je odkazem na latentní schopnosti, které má každá lidská bytost. A naznačení mnohosti vesmírů a světů v nich je pravdou, kterou autor možná jen správně tušil, a možná o ní opravdu něco věděl.
Zrovna tak odkaz na Konjunkci sfér. Existují okultní školy, které učí o tom, že ke konjunkci sfér (myšleny planetární sféry kolem Země, z nichž první je sféra měsíční) v budoucnu skutečně dojde, byť trochu jinak. Kdo ví, jestli o tom autor něco nevěděl, protože jeho popisy jsou na mnoha místech dost přesné.

Líbilo se mi, jak Sapkowski svůj svět podal realisticky. Jazyk trpaslíků, místní vtípky, nářečí, popisy obchodu a politiky, atmosféra jednotlivých míst, místopis sahající až k planetární úrovni (odkazy na kosmické souvislosti, změnu sklonu osy, která se děje i v našem světě, apod.), rozvíjející se osudy postav, krásně spletené zásahy vyšší moci do osudů postav, vykreslení černé magie... to všechno nám dává pocítit, že autor stojí nohama na zemi, a ač třeba sám není charakterově nejčistší (a kdo z nás je?... kdo jsi bez viny, první hoď kamenem!) ví o našem světě opravdu hodně. Možná, že až moc.

Jak se blíží závěr ságy, můžeme pozorovat, jak Geralt ustupuje do pozadí, stejně jako jeho elixíry, amulet, meč, zabité nestvůry; ale proč? Na tom, jak mluví, jak se chová a co cítí, je jasně znát, že ze světa začal odcházet mnohem dřív, než zemřel. Vzdání se zaklínačského údělu je jako zvon, který se rozezní a vše změní. V posledním dílu ságy to už musí praštit do očí snad každého - vzdává se svého poslání, protože už naplno poznal (dřív to jen tušil), že skutečná monstra jsou jinde. Jsou v lidských duších, v lidských slovech a v lidských činech. Geraltův boj je dobojován, nitro proměněno ohněm; a nyní může být už jen cele v ohni lásky. Dřívější způsob boje (ohněm magie a ohněm meče) pro něj byl jen něčím, co ho mělo vnitřně zocelit a posílit, aby byl schopný pochopit realitu světa, která byla krutější než pohled toho nejstrašnějšího monstra. A za ní svítilo světlo. Světlo skutečnosti, že smrtí nic nekončí, a že nejsme odkázáni na jednu formu bytí v jedné sféře reality. Skutečnosti, že ač smrtí o mnoho přijdeme, naše individualita (in-divide - nedělitelné) má potenciál existovat dále, nespoutaná časem, ani prostorem.

Sága rozhodně nekončí smutně ani tragicky, to možná na první pohled. Protože něco končí, a něco začíná. Končí starý svět, resp. život ve starém světě. Co začíná? Život v jiném světě, s láskou, jíž Geralt i Yen nalezli uvnitř trosek starého světa, a nesou si ji s sebou za práh smrti. Temnota končí, život ve světle začíná.

Pro mě je celá sága mistrovské dílo hodné obdivu a uznání, a to jsem spoustu lehkých náznaků a geniálních her se čtenářem určitě nerozpoznal nebo nepochopil. Děkuju autorovi za krásný zážitek a hluboké poučení o životě.

17.07.2020 5 z 5

Prorok Prorok Chalíl Džibrán

Pravdy psané srdcem, ke kterým stojí za to se vracet.

16.06.2018 5 z 5

Karma a reinkarnace Karma a reinkarnace Rudolf Steiner

Výborný základ pro studium karmy a opakovaných vtělení. Kniha obsahuje chronologický přehled záznamů přednášek a článků R. Steinera zhruba z prvního desetiletí jeho publikační a přednáškové činnosti (do r. 1912). Vytkl bych asi jediné - jelikož se jedná o střípky z jeho článků a přednášek, nepůsobí kniha nijak uceleným dojmem a některé věci jsou vytržené z širšího kontextu. I přesto ale tato kniha podává jeden z nejsrozumitelnějších výkladů karmických zákonitostí v životě člověka - od tzv. "náhod", přes různé nemoci až po "záhady" jako narození postiženého nebo mrtvého dítěte. Ukazuje, že zákony karmy jsou pro každého pochopitelné a že není třeba je odsouvat do sféry fantazie a blouznění; naopak, dokládá, že pro zdravý život člověka je pochopení zákonitostí karmy v dnešní materialistické době nutností - bezprostředně se totiž dotýkají životů nás všech více, než jsme si ochotni připustit...

26.12.2015 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Tenhle poklad jsem si jako malý nechával předčítat, a když jsem se naučil obstojně číst, tak jsem každou pohádku musel přečíst ještě několikrát sám. Sice jsem těm pohádkám tehdy nerozuměl, ale vyvolávaly ve mně spoustu krásných pocitů, a později jsem i zjistil proč. Werich byl opravdu génius, tolik moudrosti v jedné knížce, to se jen tak nevidí. ^^

17.08.2015 5 z 5

Má cesta životem Má cesta životem Rudolf Steiner

Poměrně netradičně pojatá autobiografie. Autor se soustředí spíše na to, jak na něj zevní svět působil a jak formoval jeho duševní vývoj, a jak dával jeho duchu projevovat se více a více. Na duševně-duchovní vývoj je kladen největší důraz, a myslím, že z dobrého důvodu.
Pokud by si tuto knihu přečetli Steinerovi odpůrci a opravdu se nad ní poctivě zamysleli, museli by uznat, že ve Steinerovi se nám ukazuje individualita, jejímž životem od počátku do konce probleskuje upřímná snaha o pravdivé a věrné poznání světa. Touto cestou poznání a poodhalování závoje šel neúnavně až do tragického konce.

Pozoruhodně na mě působilo líčení, jak vnímal prakticky všechny lidi, se kterými přišel do styku. Vždy vyzdvihuje zejména kladné aspekty jejich individuality. Na každém člověku, ať už je to jeho odpůrce nebo nejvěrnější přítel, dokáže najít mnoho dobrého. To je něco, čemu by se každý z nás měl v nejvyšší míře učit. Naproti tomu se neváhal ostře postavit útokům na své dílo, urážkám, zesměšňování a zlehčování jeho úsilí.

Nyní, po více jak 100 letech můžeme být svědky plodů jeho práce, a to i přesto, že proti nim byly vedeny četné útoky, a že jeho přívrženci a pokračovatelé čelili represím a výsměchu. I přesto, že sama Anthroposofická společnost ve většině propadla dekadenci (neboť vše je jen o lidech), impuls, který dal světu, žije dál, a bude se dál rozvíjet.

Je velká škoda, že byl v psaní autobiografie násilně zastaven, neboť poslední fáze jeho života byla nejvíc poznamenána takovými útoky, že se až jeden diví, že o něm dnes ještě vůbec můžeme něco slyšet...

Nebyl jen zasněným "zlepšovatelem světa", kterých jsou dnes tisíce, ale skutečně praktickým člověkem, který dovedl slova přetavit v plodné činy. Jaké těžkosti přitom sám kolikrát prožíval, to v hojné míře v knize zmiňuje.

Závěrečná báseň Marie Steinerové vystihuje více, než by se mohlo na první pohled zdát...

23.07.2017 5 z 5

Základy esoteriky Základy esoteriky Rudolf Steiner

Kniha doslova nabitá esoterním věděním. Tím, že jde pouze o útržkovité záznamy z rané přednáškové činnosti RS (rok 1905), nejsou zápisy ještě tak dokonalé jako ty od profesionálních stenografů z pozdějších let. RS ale v této době, dávajíc základ k pozdější duchovědné činnosti, hovoří o mnoha tématech více zeširoka i více do hloubky. V dalších letech pak právě předpokládá tyto hluboké znalosti posluchačů, aby na tom mohl dále stavět. V této knize se tedy dají najít mnohdy překvapující informace z oblasti duchovní vědy, které se nikde v dalším díle RS již nevyskytují, nebo pouze zřídka... Je zde ale potřeba mít obzvlášť na zřeteli, že jsou zápisy v této knize mnohem více zatíženy chybami... Čtenáři neseznámenému s anthroposofií bych tedy knihu rozhodně nedoporučil, zato pokročilejším všemi deseti ano :-)

16.09.2016 5 z 5

Tajná věda v nástinu Tajná věda v nástinu Rudolf Steiner

Po druhém důkladném přečtení jsem měl pocit, že jsem tu knihu vůbec nečetl a vybavilo se mi: "Kdo tyto knihy přečetl jednou, dvakrát, pětkrát, ať si naprosto nemyslí, že je vůbec četl. Je lepší přečíst jednu knihu pětadvacetkrát, než několik knih jednou..." Po každém přečtení mám pocit, že čtu něco úplně jiného, lepšího a propracovanějšího, jakoby tam něco ožívalo; pokaždé si všimnu dalších souvislostí a věcí... to se mi u jiných než Steinerových knih nestává.

17.08.2015 5 z 5

Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy Oceán v kapce rosy: Zenové příběhy Henri Brunel

Krása, krása, krása... co víc říct, snad jen tiše a s úsměvem v srdci (zenově) mlčet :-)

16.08.2015 5 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Jedna z nejlepších knížek mého mládí, které určitě zčásti vděčím za to, že se ze mě stal "kočičí" člověk. ^^

12.08.2015 5 z 5

Skrytá pravda Země Skrytá pravda Země Zdeněk Neubauer

Tolik podnětných myšlenek na tak málo stránkách, to se jen tak nevidí. Mohutná inspirace nabízející souznění tradičních i netradičních pohledů na to, co jsou to vlastně "živly". Nevšední zážitek.

20.01.2023 5 z 5

Meditace do svatyně, do křesla a do deště aneb vesele i vážně o zdraví duše Meditace do svatyně, do křesla a do deště aneb vesele i vážně o zdraví duše Karel Funk

Mile a hezky napsaná kniha, která pohladí po duši. Zasmějete se, něco málo se přiučíte, a zjistíte, že to duchovno není zase tak těžké, nudné a nedostupné. Je totiž v "obyčejné" opravdovosti, trpělivosti, upřímnosti, laskavosti a všímavosti. Vše je napsáno s krásnou lehkostí, ale občas nechybí ani špetka vážnosti. Doporučuju jak "začátečníkům", tak i "pokročilým" - těm druhým obzvlášť :-)

03.09.2021 5 z 5

Elementární bytosti - Paralelní světy kolem nás Elementární bytosti - Paralelní světy kolem nás Marko Pogačnik

Tahle kniha je učiněný poklad. Na první pohled se zdá, že jde spíš o pohádku a na papíře zvěčněné autorovo snění, ale opak je pravdou - poutavým a lidským způsobem nás uvádí do světa neméně skutečného, než je ten, který běžně vnímáme. Je to svět, bez kterého by ten náš ani nemohl existovat, a který jsme v posledních několika tisíciletích systematicky odstranili ze svého zorného pole.
Autor staví na svých bohatých zkušenostech a citlivě nás provádí svým příběhem, od nesmělých začátků až po určité mistrovství, jehož dosáhl. Popisuje řadu konkrétních zkušeností s elementárními bytostmi všech čtyř živlů - země, vody, vzduchu a ohně. Z toho postupně vystupuje také smysluplný, vědecky popsaný systém a struktura říše elementárních bytostí. Jejich svět je velice komplikovaný...
Bylo pro mě velkým překvapením, že aby vyrostl jeden strom, musí na jeho fyzickém projevu v našem světě pracovat stovky elementárních bytostí, od těch nejmenších až po bytosti andělské, mnohem vyšší, než jsme my sami.
Je vidět, že autor šel cestou rozvíjení vnímání a myšlení danou Rudolfem Steinerem (na několika místech o tom píše), takže jeho popisy jsou srozumitelné a přesné, ač se snaží vystihnout svět, který je oproti tomu našemu v mnohem čilejším pohybu a neustálé proměně. Do této skutečnosti nás mohou uvést kresby elementárních bytostí, jichž je v knize na desítky. Ty nám dávají tušit, o jak odlišný svět se jedná.
Autor také nabádá k tomu, abychom se k přírodě chovali s mnohonásobně větší úctou, než jaká je běžná, a to právě proto, že se jedná o životní prostor triliónů bytostí, provázaných s naším světem, a hluboce ovlivňovaných buď naší láskou, nebo krutostí a bezohledností vůči přírodě a Matce Zemi.

23.08.2020 5 z 5

Rok ve Svatojánu Rok ve Svatojánu Eva Francová

Nedočteno. Povrchní, plytká knížka, která se tváří jako něco, co není... existují mnohem kvalitnější knihy o bylinkách i receptech.
O nějakém duchovním nebo rituálním pozadí v knize se dá jen těžko mluvit, protože je rovněž ve jménu povrchnosti a žalostné neúplnosti...

28.11.2018 2 z 5

Hermetická astrologie a reinkarnace Hermetická astrologie a reinkarnace Robert A. Powell

Nebojím se říct, že výzkum pana Powella znamená obrovskou revoluci v astrologii. A nejen v astrologii, znamená také revoluci v tom, jak lze chápat vlastní osud, a pokročit tak dále na stezce sebepoznání. O osudu totiž nelze mluvit bez přihlédnutí k realitě opakovaných pozemských životů, a k realitě opakovaných životů mezi smrtí a novým zrozením v duchovním světě.

Bez toho, aniž bychom porozuměli tomu, jak máme ve své bytosti vtisknutý celý makrokosmos, nemůžeme poznat ani svůj mikrokosmos. Ve vědě o hvězdách se nádherně ukazuje platnost Hermova "Jak nahoře, tak dole" ve všech jednotlivostech, bere-li se ovšem tato věda exaktně a nikoliv šarlatánsky.

Kniha rozvíjí anthroposofickou duchovní vědu opravdu velkolepým způsobem.

Pokud zůstanu víc při zemi, je dlužno aspoň říct, že je to krok vstříc budoucnosti, kdy bude šarlatánská astrologie jen nepovedeným výstřelkem tzv. dekadentní nevědomosti, a kdy se bude pod pojmem astrologie znovu chápat hluboká moudrost, tryskající ze světového řádu všude, kam se člověk podívá. Nejzřetelněji se nám tato moudrost zjevuje právě ve hvězdách... a proto pojem "astrosofie" není v knize použit jen tak... :-)

Jen tak dál, pane Powelle.

08.08.2017 5 z 5

Člověk a vesmírné slovo Člověk a vesmírné slovo Rudolf Steiner

Nádherná kniha, která dokáže v člověku probudit umělecké chápání světa kolem nás, především světa nerostů, rostlin a zvířat, z čehož může vzejít také umělecké chápání člověka. Autor působivě popisuje niterné souvislosti v přírodě - jak ty našim očím zjevné, tak i ty, které fyzickým smyslům zůstávají skryty. Všímá si především světa elementárních bytostí, který je neméně skutečný než fyzický, a popisuje jejich práci, bez které by na Zemi nevyrostla jediná květina a nezazpíval jediný pták. Tento svět byl dnes bohužel odsunut do říše bájí a pohádek. My se ho nyní máme znovu učit chápat - a poté i vnímat...
Čtenáři zde vysvitne i skutečnost, jak je právě svět elementárních bytostí posledním dozvukem tvořivého Slova.

15.02.2016 5 z 5

Filosofie svobody Filosofie svobody Rudolf Steiner

Vycházejíc z autorovy Teorie poznání, tato kniha dává jasnou a ucelenou odpověď na "záhadu svobody" člověka, kterou řeší do všech základních detailů. Vyrovnává se také s mnoha filosofickými směry, tak či onak svobodu neuznávajících. Ukazuje, co to svoboda vlastně je a jak jí dosáhnout. Přísně rozlišuje mezi pouhou zvůlí, svévolným jednáním, které je jen iluzí svobody, a skutečnou svobodou, založenou na mravní fantazii jednotlivce, který se neopírá o nic vnějšího v podobě mravních autorit či zákonů, ale jen o sebe sama. Spolu s Teorií poznání jde o stěžejní Steinerovo dílo, které je přístupné jak těm, kterým je duchovní věda vzdálená, tak i těm, kdo ji studují - pro posledně jmenované by měla být naprostým základem.

RS sám výslovně podotknul, že Filosofii svobody nelze pouze přeložit - musí být znovuvytvořena v duchu RS, podobně jako musí být znovuvytvářeny meditační průpovědi... ve světle tohoto sdělení bychom k různým vydáním měli přistupovat.

Poslední věcná poznámka: Nutnou přípravou k seznamování se s Filosofií svobody je Steinerova Teorie poznání (Michael, 2016). Ta je základem, na kterém pak Filosofie svobody staví. Chceme-li něco pravdivě poznávat, musíme nejdříve vědět, jak na to, abychom v sobě neskladovali pouze nevydařené subjektivní interpretace přečteného...

10.02.2016 5 z 5

Teorie poznání Rudolfa Steinera Teorie poznání Rudolfa Steinera Rudolf Steiner

Kniha úspěšně vyvrací veškeré zásadní filosofické omyly, na kterých i dnes staví mnoho vědních oborů a pokouší se položit základ každému reálnému a exaktnímu úsilí o poznání světa, v němž žijeme. Dokazuje, že naše realita je plně poznatelná, a dokazuje také, že kdo tvrdí opak, ten spíše obhajuje svou lenost či nedostatek poznání, které není ochoten prací na sobě rozšiřovat. Teorie poznání zde uvedená bere půdu pod nohama všem směrům (především Kantovu) operujícím v nějaké podobě s mylným přesvědčením, že naše realita je pouhou iluzí a že se o ní nelze nic kloudného dozvědět. Velice doporučuji!

10.02.2016 5 z 5

Vykuřovadla. Dech draka. 72 rostlinných portrétů: etnobotanika, rituální a praktické využití Vykuřovadla. Dech draka. 72 rostlinných portrétů: etnobotanika, rituální a praktické využití Christian Rätsch

Obsáhlá a krásně zpracovaná kniha, prosta jakýchkoliv ezo-blábolů, což je v dnešní době pozoruhodně vzácné :-) Je znát, že autor se snažil jít opravdu ke kořenům - tradicím původních národů a etnik, jimž bylo (a mnohde dodnes je) používání vykuřovadel denním chlebem, a propojil nahlédnutí do jejich tradic s poznatky moderní vědy.

21.04.2022 5 z 5