Skarcen Skarcen komentáře u knih

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Malý život - naprosto trefný název - když knihu čtete, opravdu v ruce držíte malý život, který na každé stránce, s každým písmenem, slovem, každou větou dýchá. Malý život, který vdechne život celé vaší knihovně.
Je to příběh, jehož fakt, že je pouhou fikcí, úplně vypustíte z hlavy. Je na to až moc reálný, až moc opravdový, až moc se vám zaryje pod kůži, stane se součástí vás.
Jude, ale i postavy, které okolo něj žijí a snaží se jeho život natočit tím správným směrem, vám naprosto přirostou k srdci. Nad Judovými příběhy budete zaklapávat knihu a odmítat pokračovat dál.
Malý život se stane součástí vašeho života - změní způsob, jakým pozorujete vše kolem sebe, změní váš způsob myšlení.
Alespoň mně změnil.

07.02.2018 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Velmi originální příběh protkaný zajímavými slovními obraty, ve kterých se Zusak přímo vyžívá. Hezky to plyne a rozmanité životy lidí, které jsou určeny k Edovým poselstvím, jsou opravdu milé.
Je to nenáročná četba, člověk si u ní odpočine a hlavně ji vůbec nechce odložit.
*****

15.08.2016 5 z 5

Všechno, úplně všechno Všechno, úplně všechno Nicola Yoon

Knížku jsem si půjčila z důvodu kladných recenzí. Ovšem dostalo se mi klasické romanťárny, u které se dalo už od prvních stránek odhadnout, jak to bude pokračovat. Jediné, co mě na knížce jaksi zaujalo a jako jediné da se říct "překvapilo," bylo vyvrcholení.
Styl psaní není nijak zvlášť skvělý, jediné, co knihu osvěžilo, byly kresby.

15.08.2016 2 z 5

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

Čekala jsem, že rozjezd přijde dříve, ale vlastně k němu došlo až skoro u konce. Některé věci se daly předpovědět, některé mě zase zarazily a já jen zůstala překvapeně zírat na řádek, který mi to způsobil. Jediné, co mi vadilo bylo, že jsem někdy prostě nevěděla, o čem se mluví. Jako by autorka měla v hlavě příliš myšlenek na to, aby je mohla srovnat hezky do řady, a akorát je vhodila na papír bez ladu a skladu a i když jsem ony stránky přečetla i několikrát za sebou, stejně jsem se ztrácela a nevěděla jsem, co se kolem hlavní hrdinky děje.
Čekala jsem knihu lepší. Schizofrenie mi tam nepřišla až tak důležitá, až na posledních asi 60 stran, kdy jsem si říkala, že tomu dala fakt dobrou tečku.
Knihu bych asi doporučila, ale myslím, že člověk o nic nepřijde, když si ji nepřečte.

08.01.2017 3 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Myslím, že se do toho člověk prostě musí dostat. Na začátku to působí zmateně, dětinsky. Přímá řeč vhozená do textu kurzívou bez uvozovek. Skáče z tématu na téma. Nějak se v tom chaosu ale nakonec vyrýsuje řád. A dává to smysl. Je to takové surové, zároveň milé a smutné. Bittersweet.
Je to rozhodně něco jiného a doporučuju to, rozhodně to stojí za přečtení.

12.03.2023 4 z 5

U štěstí dam U štěstí dam Émile Zola

Nejkrásnější kniha. Zola čtenáře drží jako Mouret své zákaznice ve Štěstí dam. Denisa je milá dívka, která dokazuje, že dívky nemusí vypadat, jako by vypadly z časáku, aby něčeho dosáhly a byly i respektovány. No a Mouret...charismatický a atraktivní osoba, ve který si každý najde něco, kvůli čemu si ho zamiluje.
Jedna z nejlepších knih, co jsem četla. Zola se rozhodně zařazuje do mé tabulky TOP spisovatelů a nemůžu se dočkat, až od něj přečtu více skvostů.

01.01.2017 5 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Rudá jako rubín je povedený začátek perfektní a úspěšné trilogie. Od knihy, lépe řečeno od všech tří knih, jsem se nemohla odtrhnout a přečetla jsem je jedním dechem.
Gwendolyn je vtipná, její poznámky mě dostávaly do kolen a já se jich nemohla nabažit. Příběh plyne, nejsou tam hluchá místa, vše doplňuje ještě charismatický Gideon, který mi prostě čas od času lez fakt krkem. Ale hodí se k sobě, to ne že ne.
Knihu opravdu doporučuji. Komu nevadí občas trochu toho přeslazena a rád se pobaví nad vtipy, které nejsou okoukané, a miluje cestování časem, je to kniha/trilogie právě pro něj.

26.12.2016 5 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Autismus a Asperger se něčím malinkým liší, takže je někdy těžké poznat co je co, ale tahle kniha to skvěle popisuje.
Je to psáno zajímavě, úryvky z pohledu hlavní hrdinky vždy doplňují vyprávění v situacích, kdy se to opravdu hodí.
Myslím ale, že kniha je pro mladší čtenáře 12-14 let, pro mě už to bylo moc "dětské." Ale námět opravdu hezký, ilustrace doplňující čtení jsou své a neobvyklé.

26.12.2016 3 z 5