Sjuzz Sjuzz komentáře u knih

Ten pravý, ktorého nechcem Ten pravý, ktorého nechcem Alexandra Potter

Taká sladučká oddychovka, rýchlo a ľahko prečítaná.

01.07.2019 4 z 5

Kolaps Kolaps B. A. Paris (p)

Pri kúpe tejto knihy som išla na istotu. Aj keď v češtine sa dala kúpiť už dávno, radšej som si počkala????
Autorka nesklamala a znova sa jej podarila kniha, od ktorej ma skoro ani rev môjho syna nedostal.
Aj keď som od začiatku podozrievala tých správnych, všetko sa zas rozmotalo až na konci, čo ma na jej knihách neskutočne baví...drží čitateľa v napätí do úplného konca????????

08.06.2019 5 z 5

Nájomníčka vo Wildfell Hall Nájomníčka vo Wildfell Hall Anne Brontë

Tretia zo sestier Brontë-ových ma veru poriadne sklamala. Kým jej dve sestry napísali príbehy, ktoré sú od začiatku do konca plné napätia a čitateľovi nedovolia prestať čítať, tu je to pravý opak.
Začiatok knihy sa absolútne nesnaží vtiahnuť čitateľa do deja, siahodlhé opisy o ničom a o tom istom dokola. Najviac ma však kniha odradila prílišnou zbožnosťou hlavnej hrdinky. Na každej strane citáty z Biblie.

07.06.2019 3 z 5

Počkajte si na happy end Počkajte si na happy end Charlotte Lucas

Dúfala som, že táto kniha bude aspoň tak dobrá, ako jej predošlá kniha a veru nezmýlila som sa.
Začiatok ma síce veľmi nechytil, ale nevzdala som sa a po pár stránkach sa to rozbehlo.
Znovu veľmi zaujímavá zápletka so šťastným koncom samozrejme. Trošku mi vadil prílišný optimizmus hlavnej hrdinky.

29.05.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Opäť skvelá kniha od skvelej autorky. Aj keď musím uznať, že Hanu to u mňa neprekonalo.
Ide o melancholický príbeh, ktorý sa ale číta ľahko a rýchlo.
Dej je rozdelený do dvoch línií, ktoré sa striedajú. V prvej je príbeh otca Svatopluka žijúceho si rodinnú idylku počas komunizmu v ktorom zastával vysokú funkciu až kým...
V druhej je príbeh jeho dcéry Bohdany,ktorá sa cíti odstrčená a radšej sa otcovi vyhýba a trávi čas s Bělou. Jedného dňa však začne pátrať, čo za tajomstvo ukrýva jej rodina... Až na konci knihy čitateľ zistí, že názov knihy je naozaj trefný!

23.05.2019 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Krásna kniha plná dobroty a lásky.

10.05.2019 4 z 5

Svetlo, ktoré nevidíme Svetlo, ktoré nevidíme Anthony Doerr

Znova niečo z vojnovej témy, no tým, že je to román, čítalo sa to o čosi ľahšie.
Časové roviny sa striedajú a taktiež životy hlavných hrdinov sú písané v dvoch striedajúcich sa líniách. V tejto knihe mi to akosi nevadilo, vlastne vďaka tomu sa kniha ľahšie čítala. Všetko na seba nadväzovalo, takže sa čitateľ nemal šancu v príbehu stratiť.

Príbeh je o dvoch deťoch, ktoré museli rýchlo dospieť a čeliť nástrahám vojny, každý na opačnom konci frontu.
Nakoniec sa však ich cesty spoja, aj keď len na pár hodín.

29.04.2019 4 z 5

40 jesení 40 jesení Nina Willner

Ďalší zo skutočných príbehov, ktoré by človek radšej nečítal.
Sú to nedávne dejiny, ktoré sa dotkli(nie málo) aj nás. Dejiny, kedy sa z osloboditeľov stali okupanti.
Príbeh je o početnej nemeckej rodine, v ktorej sa našla jedna “čierna ovca” ktorá nabrala odvahu a ušla z väzenia vo vlastnej krajine...zaplatila tú najvyššiu cenu - 40 rokov bez svojej rodiny.

28.04.2019 4 z 5

Zbohom zbraniam Zbohom zbraniam Ernest Hemingway

Krok do neznáma sa mi v tomto prípade nevyplatil. Chcela som klasiku a tak som siahla po tejto.
Príbeh z vojnového obdobia, v ktorom je veľa pre mňa nudných dlhosiahlych opisov. Dej sa rozbiehal pomaly, zo začiatku sa točil dookola o tom istom.
Asi v tretine knihy sa konečne začalo niečo diať - zranenie, láska, útek...
Kniha končí tragicky - “nečakane”.

15.04.2019 3 z 5

Posledná láska baby Dune Posledná láska baby Dune Alina Bronsky

Ani neviem čo k tejto knihe napísať. Asi len toľko, že keby som ju neprečítala, vôbec by mi to nevadilo. Keby bola väčšia a hrubšia, veru by som ju ani nedočítala.
Dej naberá obrátky až na konci knihy.
Jediné pozitívum na nej je tá krásna obálka. .

04.04.2019 2 z 5

Búrlivé výšiny Búrlivé výšiny Emily Brontë

Také romantické, priam až gýčovo sladké. Toto som po poslednej knihe potrebovala, nevedieť sa odtrhnúť od čítania, proste som nevedela prestať a tak bolo za dva dni po knihe????
Wow, nemyslela som si, že práve mňa nadchne takáto gýčová sladkosť, ale stalo sa. Sestry Brontë sa tak u mňa delia o prvé miesto v knižnici.
Krásny príbeh, popretkávaný veľkou dávkou drámy a tá dráma je zas zjemnená obrovskou dávkou lásky

18.03.2019 5 z 5

Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči Eva Umlauf

Každá kniha, ktorá sa týka tohto obdobia je výnimočná a iné sa nedá povedať ani o tomto diele.
Predsa len ide o skutočné príbehy ľudí, ktorí prežili peklo.
Avšak túto knihu hodnotím inak než tie ostatné (nie horšie, len inak).
Autorka píše o svojom živote a udalostiach počas viacerých “režimov” od narodenia. Ale keďže dieťa si prvé roky nepamätá, odzrkadľuje sa to v knihe. Roky ktoré strávila v Novákoch a Osvienčime nie sú z jej života, ale zo zozbieraných informácií a dohadov. V podstate sú tam uvedené všeobecné informácie, ktoré o tomto obdobie čitateľ už pozná.

17.03.2019 4 z 5

Adèle Adèle Leïla Slimani

Ďalšia skvelá kniha od #inaque, ktorá ma zaujala obálkou.
Aj keď som knihu nevedela prestať čítať, príbeh je dosť ťažký. Autorka zavedie čitateľa priamo do chorej mysle Adéle.
Hlavnú hrdinku budete ľutovať, alebo nenávidieť. U mňa to bola druhá možnosť. Šialená ženská, miestami súca na psychiatriu. Pre svoju závislosť obetovala rodinu, muža klamala, syna zanedbávala. Mala všetko po čom kedy túžila a kvôli jedinej túžbe, ktorá ju sužovala každý deň, všetko aj stratila. .

07.02.2019 5 z 5

Tá, čo sa vracia Tá, čo sa vracia Donatella di Pietrantonio

Obálka knihy skvelo vyjadruje celý príbeh.
Násťročné dievča je vytrhnuté zo svojho prirodzeného prostredia plného blahobytu a lásky. Musí sa presťahovať do chudoby k svojej skutočnej rodine, v ktorej od prvého dňa pociťuje že tam nie je vítaná.
Smutná kniha plná kontrastov, kde sa mladé dievča stráca vo svojich pocitoch. Je jej odopieraná pravda o tom prečo sa jej to stalo a tak si nájde vlastné vysvetlenie. Keď sa však dozvie pravdu, je zhrozená, avšak potom jej všetko začne dávať zmysel.

06.02.2019 5 z 5

Peter a Lucia Peter a Lucia Romain Rolland

Bude to znieť trochu čudne, veď klasika predsa nemôže byť zlá, ale nevedela som ju dočítať. Táto malá knižka ma vytrápila....Krásny príbeh tragickej lásky som čítala až tragicky dlho.
Autor vykresľuje ich lásku veľmi pekne. Mali jeden druhého a tým pre nich vojna prestala existovať. Postavy som si obľúbila. Mladí ľudia plní nádeje, aj keď v kútiku duše tušili ako to dopadne...
Časti knihy s dialógmi boli príjemné, ale nudné dlhé opisy krajiny a okolia ma odrádzali od čítania a tak sa stalo, že zopárkrát som knihu odložila. .

06.02.2019 4 z 5

Pendleri Pendleri Tamara Heribanová

Vizuál knihy ma veľmi zaujal a som rada, že aj jej obsah môžem hodnotiť pozitívne.
Príbeh študentov je veľmi zaujímavo napísaný, človek má pocit, akoby s nimi v tom kupé cestoval tiež.
Zápletka s Annou knihe dodáva jemný nádych krimi, avšak prekvapil ma koniec knihy, nakoľko počas celého príbehu drží autorka čitateľa v domnení, že Anna je už len spomienkou...
Jedinou výhradou boli pre mňa odborné opisy, v ktorých som sa strácala. Naopak, použitie nemeckých slovíčok dodalo knihe autenticitu. .

21.01.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Znova musím konštatovať, tak ako pri Hotýlku, že Hana nastavila latku privysoko.
Začiatok knihy bol pre mňa trochu nudný, nevedela ma vtiahnuť do deja.
Niektoré pasáže si pýtali viac rozvinúť dej. Do príbehu som sa dokázala poriadne začítať až po niekoľkých stranách a potom to už išlo.

Dej je svojim spôsobom pútavý a pekný. Odohráva sa v dlhej časovej línii od začiatku 2.sv.vojny, až po pád komunizmu. Príbeh 3 žien, ktoré boli úplne odlišné, 3 generácií, vzťahov ich rodín a životných lekcií s ktorými sa museli popasovať. Kniha je ale svojím spôsobom smutná, pretože opisuje udalosti, ktoré sú v príbehu síce vymyslené, ale vo svete sa to naozaj dialo. Veľa smrti, straty blízkych, strata domova, útek z domova a strach z budúcnosti.
Aj v tomto diele ukázala Mornštajnová svoj talent opísať postavy tak, že čitateľ má pocit, akoby ich poznal už roky.

20.01.2019 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Hotýlek nesklamal, ale na Hanu sa teda nechytá. Samozrejme, ťažko porovnávať dve tak rozdielne knihy.
Zo začiatku nešlo čítanie tak ľahko, dej sa rozbiehal pomaly a dlhšie mi trvalo, kým som pochopila súvislosti.
Avšak po pár stranách to už išlo. Sledovať generácie rodiny ako sa o hotel starali, ako prežívali rany osudu, lásky a nenávisť bolo zaujímavé. Aj keď sú postavy vykreslené majstrovsky, nepodarilo sa mi nájsť v knihe svojho favorita.
Rozprávanie príbehu je popretkávané časťami, kde sa autorka venuje podrobnejšiemu opisu života ostatných postáv, čo ma nesmierne bavilo.

06.01.2019 4 z 5

Ak mi dovolíš Ak mi dovolíš Hana Repová

Keďže jedno autorkine dielo som už nedávno čítala, dúfala som, že aj toto jej vyšlo.
Hodnotím to minimálne tak dobré (ak nie viac) než Boh plače potichu.
Čítalo sa to ľahko, skoro samo a to, že som obe knihy prečítala za 2 dni už o niečom svedčí.

03.01.2019 5 z 5

Smäd po živote Smäd po živote Irving Stone (p)

Táto biografia je mojou prvou prečítanou a som rada, že som na ňu narazila.
O živote Van Gogha som moc nevedela, bol to pre mňa proste maliar...kniha nielenže odhaľuje jeho utrpenie v živote a v láske, odhaľuje aj jeho dušu.
Keďže je to kniha o maliarovi, očakávala som že tam bude príliš opisov prírody a scenérie a farieb, napriek tomu že to v knihách proste nemusím...tu mi to naopak nevadilo.
Kapitoly sú rozdelené podľa miest, v ktorých pôsobil, takže sa čitateľ lepšie zorientuje aj v postavách, ktorých v knihe vystupuje veľké množstvo. Napriek tomu autor dokázal ich charaktery opísať akoby ich sám poznal a hlavne Vincenta Van Gogha.

27.12.2018 5 z 5