Kolaps

Kolaps https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391535/bmid_kolaps-Hf4-391535.jpg 4 2523 2523

Musela zomrieť. A ty si na vine. Opustená lesná cesta. Zavraždená žena. A ty si jediná, kto jej mohol pomôcť. Je neskoro v noci, všade tma, naokolo vyčíňa búrka a mladá učiteľka Cass sa chce dostať čo najrýchlejšie domov. Zrazu na odľahlej neosvetlenej ceste v lese zazrie zaparkované auto a rozhodnutie, ktoré v tejto chvíli urobí, bude mať ďalekosiahle následky. Nevystúpi zo svojho auta, aby vodičke ponúkla pomoc. Namiesto toho pokračuje v ceste domov. Nasledujúci deň sa dozvie, že ženu v aute niekto zavraždil. Cass zaplavia hrozné výčitky svedomia a v duchu sa pýta, či mohla zabrániť tomu strašnému činu. Čoskoro sa v dome, kde žije spoločne so svojím manželom, začnú ozývať anonymné telefonáty – keď Cass zdvihne, na druhom konci linky je len hrozivé ticho. Že by si ju vrah vyhliadol ako ďalšiu obeť? Okrem toho začína mať problémy s pamäťou a zabúda na celkom bežné veci, na kód alarmu alebo na stretnutie s priateľkou. Napriek starostlivosti pozorného manžela má pocit, že sa zblázni. Trápi ju strach, úzkosť, obavy zo zabúdania, duševný zmätok. Mučia ju telefonáty. Je presvedčená, že vrah ju v lese videl a teraz jej hrozí smrteľné nebezpečenstvo. Ako sa z toho vymotá?... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery
Vydáno: , Aktuell
Originální název:

The Breakdown , 2017


více info...

Přidat komentář

Edona
12.05.2024 4 z 5

V pasti lží je fajn psychologický thriller ve kterém hraje velkou roli strach a paranoia. Je to opravdu čtivá kniha, příběh je lehce repetitivní, ale autorka postupně buduje napětí. Vše je vysvětleno v závěru knihy. Knihu k přečtení doporučím, ale doma ji nepotřebuji mít.

knihomolka27
31.03.2024 4 z 5

75 procent

Velmi čtivá záležitost, ideální na rychločtení. Styl autorky se vlastně příliš nemění, má ve zvyku stavět na jednodušším příběhu s neustále se opakujícími částmi, které postupně budují určité napětí. Někdy jsou ty opakující části už trochu únavné, každopádně ani jednou nemáte vyloženě chut čtení zanechat, což platí pro všechny autorčiny knihy.

Tentokrát je zde nepříjemné téma spojené s demencí a zapomínáním, které je ještě děsivější než vražda samotná. Hlavní hrdinka je zase celkem na ránu a v mnoha situacích se chová vyloženě hystericky...což je extrémně otravné, když se to pořád dokola opakuje. Konec přináší jako obvykle rozuzlení, které většinou celou knihu od základu překlopí, tudíž pokud už máte od autorky načteno...tak vás tato finta už taky nepřekvapí, a budete celkem dost dopředu vědět.
Taková solidní jednohubka, ale doma jí mít nepotřebuju.


Niu
23.03.2024 4 z 5

Je to má druhá knížka od autorky (po Přiveď mě zpátky) a stále nevím, jak budu hodnotit. Můj problém je, že tyto ženské psychothrillery pro ženy plné lží a zamotanců alá Zmizelá, Do vody, Žena ve vlaku apod. obvykle nečtu moc ráda. Navíc když ve všech těchto knihách bývají hlavní postavy napřesdržku. Proto většina knihy byla pro mne utrpením. Hlavní hrdinka byla k nesnesení, budiž autorce k dobru, že jí na posledních stránkách vložila aspoň něco z šedé hmoty mozkové. Tak nějak přímo do očí bijící situaci, co se v příběhu řeší, není nijak obtížné uhádnout, ale i tak jsem byla zvědavá, jak to bude vysvětleno. Já, jakožto milovnice detektivek s propletenějšími případy a logičtějšími dialogy, jsem to brala trochu jako slohové rychlocvičení. Bylo to moc okaté (všude všichni mluví o vraždě, no ne, pane jo), ale uznávám, že ten závěr se mi líbil, i když pravda nebyla řečena zcela, že? Je normální, aby v televizi ukazovali vražednou zbraň? Nebo to bylo v rámci některých těch anglických televizních rekonstrukcí? A pak v závěru jsem nepochopila, proč seržantka znovu opakuje svému kolegovi jednu situaci. Suma sumárum - četlo se to celkem svižně, i když ke konci už byly kapitoly natahovány a moje oči nevydržely. Chystám se na Za zavřenými dveřmi, ale asi si dám trochu odstup.

lenka.plaszova
16.03.2024 4 z 5

Knížka se mi dobře četla a některé pasáže na mě působily mrazivě. Přijde mi ale, že se děj zbytečně natahoval, proto ubírám jednu hvězdičku. Myslela jsem si, jak je příběh předvítalený, ale vraha jsem neuhodla.

Petras_ka
11.03.2024 3 z 5

Z knihy Za zavřenými dveřmi som bola nadšená, preto som siahla po ďalšej autorkinej knihe. Musím povedať, že som čakala viac. Komentár od MisakCZE to výborne vystihol.

MisakCZE
28.02.2024 2 z 5

Půjdu proti proudu, mě knížka nenadchla.
Prvních 50 stránek dobrých, poté pořád a znovu dokola omílané to samé, Cass něco řekla nebo udělala a zapomněla na to, to se děje dalších 200 stran (proboha proč?) až dospějeme k "překvapivému" rozuzlení, které jsem si - bohužel - správně tipnul už úvodních kapitolách.
Takže wau efekt žádný, napětí nulové ... jsem zklamán, čekal jsem od B. A. Paris daleko víc.

petraj30
22.02.2024 4 z 5

Byl to celkem krátký a velmi poutavý příběh. Ani jedna z postav se mi vůbec nelíbila. Psychicky labilní hrdinka a její neustálé zapomínání. Nebo to bylo jinak? Bylo to velmi průhledné, takže brzy nebylo co řešit. A i když mě pak už nic nepřekvapilo, přesto se to velmi dobře četlo a nemohla jsem knihu odložit. Pro mě to byl velmi netradiční příběh. Určitě si přečtu i další.

Maky78
28.01.2024 5 z 5

Velice povedená kniha. Začala jsem číst a Cass mě neskutečně vadila jak všemu podléhá. Poté děj neskutečné graduje, měla jsem v průběhu čtení vždy tip kdo to udělá a nikdy jsem se netrefila.
Diagnóza, svědomí, manipulace.
Velmi doporučuji.

Lusa
11.01.2024 5 z 5

Od začátku do konce velmi čtivé, opravdu zajímavý námět, nebylo to sice úplně napínavé, ale rozhodne to stoji za přečteni.

Monni
09.01.2024 4 z 5

Tak tohle byla celkem zajímavá kniha. Je neskutečně čtivá a jen těžko jsem ji odkládala abych ji nepřečetla na jeden zátah. Nebýt tří dětí a ranního vstávání asi bych ji neodložila, takže sem ji přečetla za dva dny :D Velmi zajímavě vystavěný příběh, kde vlastně v podstatě nevíte kdo je ten záhadný. Já měla svůj tip, který se ovšem nepotvrdil. Chvilkama jsem přemýšlela, jestli je možné se vůbec nechat takhle vydeptat, ale asi by to možné bylo s takovou rodinnou anamnézou a výčitkami svědomí a nakonec i slušnou manipulací. Jediné, co mi přišlo na knize jako malé mínus byl konec, který mi přišel trochu moc hr. Ale jinak je to velice povedená kniha, která mě vážně chytla a určitě budu s autorkou pokračovat.

Čmeláček
09.01.2024 5 z 5

Tuhle knihu jsem přečetl hodně rychle, nedala se odložit a fakt mě zajímalo, jak to všechno skončí. Sice to bylo taky trochu nereálný, to musím uznat, ale to mi vůbec nevadilo. U některých knih je prostě nutný si zakázat přemýšlet :). Paní spisovatelka píše dobře, takže za mě jako oddechovka vyhovující a na odreagování jakbysmet :).

tereziehl
20.12.2023 4 z 5

Hmmm konec me neuspokojil :D B.A Paris mam rada, je proste ctiva a vzdy me vytrhne z cteci krize. Rozuzleni ji ale az tak moc nejdou.. Terapie mi prisla o moc lepsi, ale taky to nebylo uplne top. Za zavrenymi dvermi plottwist z podstaty ani mit moc nemelo.. jsem zvedava dal, jeji styl mi moc vyhovuje, toto ale slabsi. 3,5*

KačaCat
14.12.2023 5 z 5

Knihu jsem měla přečtenou snad za dva dny. Četla se od začátku do konce tak lehce, že jsem ji nechtěla odložit, dokud se nedozvím konec.
Pokud nehledáte náročné čtení, ale oddechovku od které se jen tak neodtrhnete, doporučuji.

olca1983
21.11.2023 5 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, jak napsat hodnocení, abych neprozradila nic důležitého. Sama jsem se o moment překvapení připravila tím, že jsem při listování zahlédla sms komunikaci a asi dvě zprávy si přečetla. Ale přesto si se mnou autorka ještě mistrně pohrála, že jsem na chvíli nad správností své dedukce zaváhala. :-) (Listování dopředu už jsem si zakázala. :-D)
Kniha je asi mou nejrychleji přečtenou za celý můj život. :-) Já, která usínám v deset, jsem četla jak divá ještě v půl jedné v noci! Za mě naprostá pecka, plný počet hvězdiček a v mém žebříčku nejlepší autorčina kniha!

Verticillium
16.11.2023 5 z 5

Knihu jsem opět přečetla jedním dechem. Za mě poutavý příběh s originálním námětem. Pořád mě zajímalo, jak to teda nakonec bude a držela jsem pěsti hlavní hrdince, která se čím dál víc propadala do zoufalství. V závěru do sebe všechno zapadlo. Knihu doporučuji.

mrsterezz
13.11.2023 3 z 5

Bohužel už na začátku knihy jsem trochu tušila, jak to asi dopadne. Ale ani to mě neodradilo od dočtení celé knihy. Občas mi přišlo, že se děj táhl a pořád se točil dokola. Byly ale i chvíle, kdy jsem neveřila svým očím, a i části, kdy jsem byla opravdu napjatá. Knihy od B.A. Paris mám velmi ráda. Bohužel u této to na plný počet hvězdiček nebylo. Přesto nelituji, že jsem si ji přečetla.

Klarkaa
17.10.2023 5 z 5

Doporučuji.
Zajímavá knížka. Četla se sama.

Verunka289
01.10.2023 5 z 5

(SPOILER) Děj knížky byl hodně přitažený za vlasy a pochybuju, že by se to takto v reálném životě mohlo stát, což ale není ani účelem psychothrillerů - nemají ukazovat reálný život.
Linka s vraždou Jane mi přišla trošku zbytečná, protože samotný motiv pro vraždu byl poměrně nesmyslný. A kdyby tam ta vražda nebyla, myslím, že by to ani nevadilo.
Naopak linka se ztrátou paměti, předčasnou demencí a zákeřností a vynalézavostí Rachel a Matthewa byla naprosto geniální. Úplně jsem cítila to zoufalství a bezmoc Cass a jsem ráda, že se na konci tak vzchopila a oběma to natřela.

Pert
01.10.2023 1 z 5

(SPOILER) Knížka byla čtivá, ale to je asi tak jediné pozitivum.
Důvod pro vraždu Jane je absurdní až směšný, to na Jane nenechala žádné otisky, když ji podřízla?
Že všechno to zapomínání je jen dílo Matthewa a Rachel to mi taky absurdní.
Nakonec se ukáže, že to všechno bylo dílo Matthewa a Rachel a Cass nic není.
To s tím mobilem Rachel je taky tak neuvěřitelná náhoda.
Anotace opět naslibovala něco, co kniha nedokázala splnit.

beruska
24.07.2023 4 z 5

Jak už název knihy napovídá, vše, co se děje kolem Cass, je jedna velká lež. Musím říct, že tím, jak se trápila, mi ji bylo moc líto ..
Víc ale prozradit nemohu...
Knihu určitě doporučuji :) ....