Pendleri

Pendleri https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393995/bmid_pendleri-oqG-393995.jpg 4 11 2

Dá sa láska cez hranicu tisícročí zamknúť na niekoľko rokov do poštovej schránky na železničnej stanici? A kde hľadať kľúč, ak je v kabáte primnoho dier? Román Pendleri je aj o hľadaní strateného a cielene zamlčaného. Martin prechádza rekonštrukciou vlastnej minulosti, prepojenej na obdobie počiatku novodobého nomádstva, keď sa po otvorení hraníc mnohí rozpŕchli a prvá generácia slovenských študentov začala navštevovať rakúske školy. Pašovanie kartónov cigariet v neónových lampách, život na perónoch, v kupé vagónov, predčasné dospievanie, prepadnutie sa do závislostí a vlastných klamstiev. Hlavný hrdina sa vydáva nedobrovoľne, ale nevyhnutne po stopách spomienok na svoju prvú lásku, nezvestnú Annu, ktorá napriek fyzickej absencii nikdy nezmizla z jeho života. Sila spomienkového aparátu a nové poznania postupne objasňujú, čo sa udialo pred rokmi, a súčasne menia pohľad na to, čo sa zdalo jasné a nevyriešiteľné. Odvtedy sa totiž zmenilo skoro všetko: on, svet naokolo, osadenstvo študentského kupé, pohraničný slovensko-rakúsky priestor, ktorý tvoril kolorit jeho dospievania, pohľad na cudzie a naše. Jedno však ostalo: Anna.... celý text

PollyFrank
03.02.2022 4 z 5

Nie, nie je to knižka, ktorá má jasne vytýčenú dejovú líniu a tiež si môžete sprvu myslieť, že nie je pre vás, ak ste si ten povestný pendlerský život tiež nezažili. Ale treba len vytrvať a spolu s Martinom sa pomaly prepracovávať ďalej. Tiež som najprv nevedela, či bude príbeh to pravé pre mňa, možno aj celú polovicu, no nakoniec som ostala bez slov. Nie je to príbeh len o odvrátenej strane študentského pendlovania, je tiež o zásadných prvých láskach. Nie je to však len o prvých láskach, je to aj o iných bolestných zážitkoch. Vety sú zvláštne, ale nedokážem sa zbaviť pocitu, že išlo o autorkin zámer – prejsť zo strojeného, či miestami preexponovaného vyjadrovania postupne k ľahkému a ľudskému, zarovno s postupom Martinovho osobného prerodu. Od sterilného k hrejivému. Myslím, že som túto knihu našla v pravý čas.

Sjuzz
21.01.2019 5 z 5

Vizuál knihy ma veľmi zaujal a som rada, že aj jej obsah môžem hodnotiť pozitívne.
Príbeh študentov je veľmi zaujímavo napísaný, človek má pocit, akoby s nimi v tom kupé cestoval tiež.
Zápletka s Annou knihe dodáva jemný nádych krimi, avšak prekvapil ma koniec knihy, nakoľko počas celého príbehu drží autorka čitateľa v domnení, že Anna je už len spomienkou...
Jedinou výhradou boli pre mňa odborné opisy, v ktorých som sa strácala. Naopak, použitie nemeckých slovíčok dodalo knihe autenticitu. .