Zbohom zbraniam

Dej románu Zbohom zbraniam (1929), prvého z hemingwayových bestsellerov, sa odohráva na talianskom fronte počas prvej svetovej vojny. Rozpráva príbeh lásky amerického poručíka, vodiča sanitky Červeného kríža Frederica Henryho a talianskej zdravotnej sestry Catherine Barkleyovej na pozadí krvavých bojov. Catherine ošetruje raneného Henryho a ich láska sa naplní, Catherine čaká dieťa. Henry sa vracia na front, ale čoraz väčšmi presvedčený o nezmyselnosti vojny rozhodne sa aj so svojou láskou ujsť. Príbeh so zjavnými autobiografickými prvkami sa končí tragicky, Catherine aj dieťa umierajú....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199033/big_zbohom-zbraniam-gjA-199033.jpg 41025
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Slovenský spisovateľ

A Farewell to Arms, 1929

Kniha Zbohom zbraniam

Adele02
30.12.2021

No. Tohle je ten opěvovaný Hemingway? Nesedla mi ani jedna postava, a to, o čem jsem si myslela, že to bude, se hezky obloukem obešlo. Je to poněkud neosobní, strašně rychlé, některé pasáže se jen prosviští a u jiných se čeká celou věčnost.

novecento
11.07.2021

Tento válečný román, stejně jako film z roku 1957 nám přiblíží radosti i útrapy obyčejných lidí, které válka vytrhla ze svých kořenů. Příběh tragické lásky, kolem kterého probíhá válečný ústup na italské frontě. Není to dobrodružné čtení. ,,Píši jen to, co jsem prožil,, Jak čas rychle ubíhá, se tato kniha pomalu dostává mezi historické romány, které nám připomínají dobu již dosti vzdálenou, ale stále týkající se současnosti. Kniha by měla mít své místo v každé smysluplné knihovně.

stgeorge
29.06.2021

Kniha se mi líbila, jen jsem měl pocit, že čtu Remarqua.

Majuškaa
13.04.2021

Tuto knihu jsem četla jak v české verzi tak v originále. A česká verze mě vůbec nenatchla, pro zdatné určitě doporučuji v angličtině.

hnilda3
21.03.2021

Trvalo mi se začíst, ale jsem ráda, že jsem vydržela. Bylo to skvělé.

Crimble
21.03.2021

U Hemingwayových knih se mi obvykle stávalo, že jsem čekal víc, než jsem nakonec dostal (samozřejmě subjektivní pocit). Tentokrát to ale bylo naopak, i když se to zpočátku nezdálo. Možná jsem se konečně naučil číst mezi Hemingwayovými řádky. Anebo je to jeho nejlepší kniha? Každopádně ty dialogy jsou geniální a ten úsporný styl krátkých vět je uhrančivý. Strašně dobrá kniha!

AlbionFoxyFox
09.02.2021

Hemingway asi není šálek mé kávy, je to pro mě po Fiestě druhá zkušenost a asi neumím dostatečně číst mezi řádky, ale příběh mě nezaujal, doufala jsem ve více válečnou tématiku a vlastně nevím, co ve mně kniha vyvolala nebo měla vyvolat. Jsem ráda, že jsem ji dočetla.

Boby17
13.01.2021

Tak po letech splácím dluh z gymplu a zároveň plním 6. úkol ČV 2021. Nedivím se, že ji Mussolini zakázal, protože žádný režim nemá rád knížky o dezertérech (tedy kromě Československa a jeho legionářů). Dění na frontě byla bohužel věnována pouze malá část děje, ale i tak tam bylo zachyceno několik okamžiků, které jistě vyplývají z autentické osobní zkušenosti autora. Zbytek byl věnován milostnému vztahu a smutný závěr se mi věru nečetl lehce. Jednou se to přečíst dalo, ale vracet se k ní znovu nebudu. Dávám 3,5 hvězdy, tedy matematicky zaokrouhluji na 4 celé.