Sitting-Bull Sitting-Bull komentáře u knih

Písečníci a probuzení krále Písečníci a probuzení krále Václav Dvořák

Druhá výprava do vesmírného světa Písečníků a naprostá spokojenost. Děj odsýpal, a konci jsem se nemohla vůbec odtrhnout a nutně jsem musela dočíst... Co více si od dobré knihy přát, než svět, který vás pohltí a děj, který vás nepustí?

06.12.2023 5 z 5

Písečníci a bludný asteroid Písečníci a bludný asteroid Václav Dvořák

Myslím, že ti, co zde píší, že Dvořák jen vykuchal a použil HP, mu dost křivdí. Jasně, že lze HP vidět ve všem... Četla jsem nedávno knížku "Tonda, já a mravenci" a vlastně i tam jsem paralely s HP viděla, jenže tamta kniha je o pár desítek let starší, tak ji z toho nikdo nemůže nařknout.
Myslím, že prostě tyto kulisy najdeme ve spoustě knih. Ať už kulisy školy a nenáviděného spolužáka, kulisy "myslíme to dobře a zachraňujeme svět/pole hrachu/chalupu/ježka v kleci" a kulisy "pátráme po tajemství" - prostě se na tom dobře tvoří příběh.
A ke knize samotné? Super kniha, super příběh, syn ji měl přečtenou za dvě noci. Mně samotné to trvalo déle, přeci jen chodím do práce... Rozhodně doporučuji, dětem (i dospělým) se bude líbit. :-)

06.12.2023 5 z 5

Milenec z temnot Milenec z temnot J. R. Ward (p)

Kniha, kterou jsem dlouho měla od kohosi doporučenou a jsem čtení odkládala. Asi jsem tušila proč... Otevřela jsem knihu jako oddechovku, od které nic neočekávám a něco takového se mi vlastně i dostalo. Nebýt zbytečně popisných explicitních scén, tak bych napsala, že kniha nenadchne, ale ani neurazí, takhle váhám, zda autorka opravdu nemohla nechat něco na fantazii čtenářů. Další díl série, ani nic dalšího, od autorky již otevírat nebudu.

26.08.2023 2 z 5

Hříšníci Hříšníci John Ringo

O něco akčnější, než první díl. Opět jsem se skvěle bavila. Ideální akční oddychovka na léto, doporučuji, protože ani v tomto díle jsem nedostatkem hlášek a humoru rozhodně netrpěla. Skoro se bojím pustit do dalšího dílu, že mi ta jízda už brzy skončí, ale to je už úděl dobrých knih, že je zároveň chcete honem dočíst a zároveň je prostě dočíst nechcete.

17.07.2023 5 z 5

Grunge Grunge John Ringo

Dobře jsem se bavila a ani trošku mi nevadilo, že Chad je hrdina-co-umí-naprosto-úplně-všechno, něco jako Chuck Norris. :-D
Miluji hlášky v Lovcích Monster a zde jsem jejich nedostatkem tedy rozhodně netrpěla. Miluji humor Larryho Correiy. Za mě tedy skvělá jízda pokračuje a vrhám se na další díly.

17.07.2023 5 z 5

Dědeček automobil Dědeček automobil Adolf Branald

Jsa vlastníkem a šofééérem vlastního motocyklu, otevřela jsem knihu, protože jsem "chtěla vědět víc o krásných veteránech", jak se píše v anotaci. Asi jsem od knihy na základě anotace čekala něco výrazně více informativního, třeba aspoň to, že se dozvím něco více o Laurinově práci a nějak uceleně opravdu o těch počátcích motorek a aut. A toho se mi nedostalo. Vyprávění bylo zajímavé, ale co jsem čekala, jsem tedy nedostala.

25.05.2023 3 z 5

Ferdův slabikář Ferdův slabikář Ondřej Sekora

Jako dítě jsem ji milovala, miloval ji i můj mladší brácha. Prostě edna ze srdcovek. Se starším synkem jsme se jí probírali těsně před první třídou, teď to samé s mladším. Mladšího nadchla tolik, že je to první kniha, kterou, byť ještě stále školkáč, (s mou vydatnou pomocí) přeslabikoval. Teď už čteme další a další, knihy, tak jsem ráda, že i benjamínek má ke knihám a ke čtení vztah velmi pozitivní. A že za to může zčásti i Ferdův slabikář.

29.04.2023 5 z 5

Člověče, nemrač se! Člověče, nemrač se! Jiří Havel

Jedna z mých srdcovek z dětství. Když jsem ji teď četla se svým šestiletým synkem, líbila se mu stejně, jako mně před mnoha a mnoha lety. A pro mě to byl návrat do raného dětství. :-)

15.01.2023 5 z 5

Vendeta Vendeta Larry Correia

Standard nastavený prvním dílem zůstal, skvěle mi kniha sedla jak humorem, tak nápady, které "Emerickej Kulhánek" zase vymyslel. Hned se vrhám dál, protože přestat prostě nejde.

15.01.2023 5 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

No, knihu jsem dočetla, což o to, čtivá byla... Ale musím říci, že buď mám horší zkušenosti s lidmi, nebo prostě jen uvažuji racionálněji. Nezdá se mi, že by se městečko s tolika odlišnými lidmi s mnoha odlišnými názory a kulturami dokázalo takto semknout. Ne, prostě tomu nevěřím. Možná za to může i to, že první postapo, co jsem kdy (ještě jako náctiletá) četla, byla Neffova Tma (vyšla 1998), která je popsaná mnohem syrověji. I tam jde v zápletce o absenci elektřiny, na kterou jsme v našich životech denodenně zvyklí, nicméně Neff popisuje situaci v našich reáliích, v naší malé české kotlině a rozhodně stojí za přečtení. Teď po Forstchenovi jsem se do Tmy znovu začetla (přesněji do Tma 2.0, což má být přepracovaná původní kniha) a uvidím, jak na mě bude působit po letech.
Každopádně Tmu (spíš tedy ve verzi 2.0 - https://www.databazeknih.cz/knihy/tma-29552) na přečtení doporučuji všem, kteří z tohoto "čajíčku" byli tak unesení. ;-) A tedy znovu předesílám, že je syrovější, než Vteřinu poté.

04.05.2022 4 z 5

Motýlí kniha Motýlí kniha Martina Macháčová

Na první pohled by se mohlo zdát, že kniha svými příběhy o skřítcích zaujme jen ty nejmenší děti, při čtení jsem však došla rychle k názoru, že text skýtá hlubší příběh a rovněž poměrně vzácné informace, které malému čtenáři nenásilně předává. Kniha je velmi lehce napsaná, jazyk knihy je vymazlený a zvukomalebný, a vůbec nedá práci představit si skřítky či další postavy z příběhů a jejich dobrodružství.
Informace v knize předané jsou nesmírně zajímavé, přitom je pochopí i menší děti okolo čtyř až pěti let. Knihu však ocení také malí školáci na prvním stupni, protože svým přesahem se nejedná o pohádkovou knihu, ale čtenáři se v ní dozví konkrétní příběhy a příklady z přírody, které se týkají našeho vztahu k přírodě, hospodaření s vodou, nakládání s odpadky a vznikem černých skládek, ale také se zde dozví mnoho informací ze života řady zvířátek, květin a vlastně i fungování celého ekosystému a pohádkový kabátek jen vhodně dokresluje edukačně velmi cennou pomůcku, která umožní dětem vidět to, co by jinak neviděly, protože by to ve svém okolí nehledaly.
Mohu říci, že se jedná o skvělou knihu, kterou ráda doporučuji příátelům a známým a já sama ji vozím pro děti našeho oddílu na tábory, které spolupořádám. Knihu tedy posuzuji nejen jako přírodovědně vzdělaný odborník, ale právě i hlediska edukačního, kdy zohledňuji, jak se s knihou bude pracovat s cílovou věkovou skupinou a jak kniha naplňuje moje představy o nenásilném a stimulativním vzdělávání dětí.

02.02.2022 5 z 5

Matematika zločinu Matematika zločinu Magdaléna Sodomková

Téma velmi zajímavé, bohužel zpracování mi příliš nesedlo, stejně tak způsob podání, což v mém hodnocení ubírá tu jednu hvězdičku.

20.12.2021 4 z 5

Sbohem, můj krásný plameni Sbohem, můj krásný plameni Zdeněk Mahler

Moc pěkně podaný život a dílo W. A. Mozarta.

16.09.2021 5 z 5

Zvířátka žijí všude Zvířátka žijí všude Jitka Mádrová

Pokud chcete kvalitní knihu, kde nejsou jen "roztomilé" obrázky, ale obrázky fakticky správné a ještě navíc k tomu fakticky správný text, NEKUPUJTE DĚTEM TUTO!!!
Dozvěděla jsem se z této knihy spoustu nesmyslů a ještě teď se z toho v noci odkopávám hrůzou. Nejen že husy jsou pro autorku kachny, ale kachnami jsou i terejové, medvěd je pak největší zvíře na světě (velryba či slon asi neexistují), tučňáci žijí "jen kousek" od ledních medvědů (vlastně ten jižní a severní pól nejsou tak daleko, když jsou "jen kousek") a spoustu a spoustu dalších perel... Prosím uchraňte své děti před touto hrůzou. Je smutné, že něco takového může vůbec vyjít. :-(

31.05.2021 odpad!

Pokojská Pokojská Nita Prose

Jak moc já v té Molly viděla jednu kolegyni! To je naprosto neuvěřitelně skvěle popsaný příběh člověka velmi inteligentního, ale zároveň s nízkou sociální inteligencí. Reakce okolí odpovídaly i u té kolegyně a úplně se míjela účinkem snaha vysvětlovat někomu, že "ona to tak nevnímá". Nedávno jsem se dozvěděla, že tento rys patří typicky i k lehkým i těžším formám autismu.
Každopádně v knize je to velmi dobře popsáno. A k dějové lince samotné - konec jsem tedy vůbec nečekala. :-)

14.05.2024 4 z 5

Pokrmy z planých rostlin Pokrmy z planých rostlin Dagmar Lánská

Ve své době ojedinělá kniha plná informací. Dnes je takových podobných již přehršel, přesto se nejraději vracím k této staré...

28.04.2024 5 z 5

Do vesmíru! Do vesmíru! Jakub Čermák

Krásná kniha, super nápad. Obrázky v knize nejsou kreslené, ale jsou instalacemi a kolážemi do knihy vyfocenými a mně se nejvíce líbila ta nápaditost, se kterou autor tvořil celý ten svůj svět a příběh v něm. Nádhera. Hodně mi to připomíná způsob, jakým si hraje a tvoří mladší syn, který koncept "recyklohraní" přinesl ze školy.
Příběh samotný by se mi více líbil, kdyby byl prózou, protože veršování mi na řadě míst přišlo hodně násilné, přitom šlo nechat příběh jen prostě plynout.

26.04.2024 5 z 5

Záhada dinosaurů Záhada dinosaurů Jaroslav Mareš

Jedna z mnoha čtivých Marešových knih, kterou jsem zhltla.

17.04.2024 5 z 5

Atuánské hrobky Atuánské hrobky Ursula K. Le Guin

Jak píši již u prvního dílu, hodně jsem se na tuto "legendární autorku" těšila. Ani v tomto dílu mě však autorka nedokázala plně zaujmout a knihu jsem dočetla jen proto, abych ji, jako chronický dočítač, dočetla. Začátek knihy byl ještě větším zklamáním, než první díl. Trochu více mě začala bavit ve chvíli, kdy byl Gad zavřen v podzemí, ale s odchodem z podzemí to zase kleslo k šedivé průměrnosti prvního dílu. K dalším dílům série se již vracet nehodlám, je plno knih, které mi sednou mnohem více.

13.04.2024 2 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Hodně jsem se na tuto "legendární autorku" těšila. Možná až moc. Pak jsem otevřela tuto knihu a přišla mi taková... Naivní? Nenápaditá? Nudně šedivá? Nevím, nedokáži to zcela pojmenovat, ale rozhodně mě neuchvátila. Téma knihy bylo zpracováno mnohokrát a já četla řadu lepších zpracování, než je toto. Tím pádem za mě horší průměr. Dalším dílům série ještě šanci dám...

13.04.2024 3 z 5