Záhada dinosaurů

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Byli dinosauři teplokrevní? Dovedli dinosauři létat? Proč vyhynuli? Existoval dino sapiens? Mohli někde dinosauři přežít dodnes? Lze dinosaury vzkřísit klonováním? To jsou jen některé ze záhad, které se autor knihy snaží objasnit. Po 140 milionů let ovládali dinosauři bezkonkurečním způsobem naši planetu. Dnes si ji podmanili znovu. Celý svět netpělivě čeká na nové poznatky o nich. Jejich historie se stala jednou z nejnapínavějších detektivek, kterou kdy příroda sepsala a kterou jsme ještě zdaleka nedočetli do konce. Zdá se naopak, že jsme se dostali k místu dějového zlomu, kdy se podezření náhle obrací jiným směrem a slibuje zcela nečekané rozuzlení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/45_/45026/zahada-dinosauru-45026.jpg 4.625
Žánr
Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno, Svoboda-Libertas
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Záhada dinosaurů

Přidat komentář
haki34
20. června

zajímavá a moc pěkná knížka...sice jsem se ve jménech druhů, rodů a konkrétních jedinců opakovaně ztrácela, ale už vím, kde je hledat. Poučila jsem se o paleontologických začátcích, seznámila s prvními objeviteli a výzkumníky, jejich životními příběhy. Seznámila se s nejvýznamnějšími nalezištěmi po světě.

Autor se kromě vývoje druhů věnoval také otázce vyhynutí - zda opravdu mohlo jít o meteorit, či ne...a také pár stran věnoval "inteligentnímu dinosaurovi", který by podezřele mohl odpovídat nejčastějším kresbám návštěvníků z UFO (to jako perlička na závěr).
Proloženo krátkými fikcemi, vážoucími se ke konkrétnímu dinosaurovi, jak to asi mohlo být - několik příběhů ze života těchto velmi zajímavých tvorů - klidně bych uvítala víc.
Nezapomněl se zmínit ani o nejznámější fikci od Michaela Crichtona - ano hádáte správně, Jurském parku a následně rozvinul. téma izolace DNA a možného klonování.
Což mě ale velmi mrzelo je, že ke knížce , která byla napsaná v roce 1992-1993 jsem se dostala až nyní, takže jsem byla 20let někde mimo...pasáže "na tomto nalezišti se aktuálně pracuje", či "jeho kostra je zrovna ve fázi odkrývání" - nabízí se vzít knihu do ruky, sednout ke Googlu a vyhledat, jak to dopadlo a jak výzkum pokročil...ale za to autor a kniha vlastně nemůžou ;)

p.s. dinosauři a ptáci - to je jasné ! podívejte na dlaska tlustozobého :) pokaždé mi na krmítku evokuje tyrannosaura :)
Doporučuji !

Yoshik
25.01.2018

Jedna z nejlepších knih na téma dinosaurů pro už trochu poučeného laika. Psáno poutavou formou, kde ovšem obsah za formou nezaostává, čímž se kniha dost odlišuje od běžné populárně-naučné literatury. Pro mě to byla jedna ze dvou prvních knih pana Mareše, které jsem kdy četl, je tomu již více než 20 let a čtu ho stále.

OlafSveinsson
21.12.2017

Kniha, která mě provázela už od dětství. Přečetl jsem ji snad desetkrát. Je v ní vše od prvních lovců zkamenělin, přes vývoj dinosaurů v jednotlivých érách až po dohady ohledně dino sapiens a případných dinosaurů přeživších do dnešních dnů. Samozřejmě, po tolika letech od vydání už není vše aktuální, ale to nic nemění na tom, že je to perfektní dílo.

see_sawandrew
24.08.2013

Nejlepší kniha o paleontologii, jakou znám. Přestože spousta informací už není úplně aktuální, khina stále dokáže obstojně udivovat. 90%

tenax
09.08.2013

Přehledně napsaná kniha, plná paleontologických informací. Zachycuje stav poznání dinosaurů až do současnosti. Pro zběžnou orientaci v problematice je těch informací až dost, ale dobře se to čte a nenudí. Výtečné ilustrace v burianovském stylu a přesné kresby koster jen zvyšují informační hodnotu knihy. Rozhodně stojí za pozornost.

HTO
22.03.2012

Vynikající kniha! Protáhne vás světem dinosaurů skutečně komplexně. Začíná částí o lovcích dinosaurů, od prvních nálezů v moderní době (kde se dozvíte, že první dinosaur byl popsán pod jménem Šourek lidský a že se to jméno už nepoužívá), přes první skutečné objevitele jakými byli Buckland a Mantell, objevitele ze zlatého věku Marshe a Copea (než vstoupili na scénu, ze Severní Ameriky bylo známo 9 druhů dinosaurů. Oni sami objevili dalších 136!) nebo Nopscu, po současné hvězdy paleontologie jako Bakker a Sereno. Pokračuje nejdelší částí o vzniku dinosaurů (nezapomenutelné vylíčení homérského boje čtyř různých skupin živočichů o nadvládu nad planetou na začátku triasu) až po jejich zánik. A na konec jsou připojeny kapitoly o věcech dosud ne jasných: jaká mohla být příčina vyhynutí dinosaurů; o tom, zda někde mohli přežít dodnes (protože ing. Mareš je i kryptozoolog světového jména); otázky o teplokrevnosti a pod. (zapomeňte na klasické představy o dinosaurech jako tupých horách masa, i když Cesta do pravěku bude kouzelná vždycky), o vzniku ptáků, o tom, zda mohli vytvořit inteligentní druh (diskuse na toto téma se v současné době ubírají velmi zajímavým směrem: hledejte jméno Darren Naish), a konečně o možnosti klonování.

Kromě spousty krásných fotek knihu výborně ilustrovala Barbora Kyšková – zvláště její megalosaurus (to je ten známý občas jako Šourek lidský, když je někdo, jako třeba já, rejpal) je skutečně skvostný.

Dva výpisky:

Cope – který už v šesti letech napsal pojednání o vývoji zkostnatělých destiček v očním důlku ichtyosaura – pracoval v terénu i za siouxských válek, ale všechna setkání jeho expedice s Indiány proběhla v míru. „Při jedné příležitosti bavil Cope indiánské náčelníky tím, že si opakovaně vyndaval a nasazoval falešný chrup, což jeho návštěvníky uvádělo v takový úžas, že ho považovali za mocného kouzelníka."

Charles Hazelius Sternberg o Copeovi: „Jeho paměť i představivost byly mimořádné. Hodiny ke mně dokázal hovořit o systematickém pořádku živých i dávno zmizelých živočichů, nazývaje je nepřeberným množstvím vědeckých jmen. Ta jména jsem zapomněl v okamžiku, kdy jsem je slyšel, ale ten milující obdiv, který choval k zázrakům stvoření, měl na mne trvalý a hluboký účinek. Pokud jsem měl kdy pocit odporu k nějakému tvoru, ztratil jsem ho na základě vědomostí, které jsem získal od tohoto vynikajícího přírodovědce, který spatřoval krásu i v ještěrech a hadech. Věřil, a učil mě věřit, že je zločinem ničit život zlovolně, jakoukoli jeho formu."