michaella03 michaella03 komentáře u knih

Freed Freed E. L. James (p)

Na závěrečný díl trilogie z pohledu Christiana jsem čekala dlouho a velmi jsem se na něj těšila. Čtení bylo příjemné, příjemnější než předchozí dva díly a celá trilogie z Anina pohledu. Jen auva, ty popisy - místy zbytečné, natahované, určitě by neuškodilo proškrtání.
Jinak ale super, jsem ráda, že mám přečteno a celou sérii kompletní :).

Sissi: nesmrtelná císařovna Sissi: nesmrtelná císařovna Philippe de Montjouvent

Mnoho fotografií a informací, život císařovny rozdělen do několika přehledných a zajímavých kapitol. Určitě doporučuji!

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Po přečtení zdejších komentářů jsem se čtení bála, kniha mi ležela v knihovně pár let a moc jsem od ní raději neočekávala. Byla jsem ale velmi mile překvapena, knížka byla velmi čtivá a vždy jsem se těšila na další kapitolu. Autorka umí líbivě popisovat nejenom prostředí, postavy vykresluje v mnoha podobách - od těch, které byste nejradši přerazili až po ty, které si zamilujete a oblíbíte, a přitom nikdo není černý nebo bílý. Já jsem si začátek příběhu o rodině Melzerových užila, moc ráda si přečtu další pokračování této ságy.

14.07.2022 5 z 5

Pán prstenů: Dvě věže - Podrobný obrazový průvodce k filmu Pán prstenů: Dvě věže - Podrobný obrazový průvodce k filmu Jude Fisher

Krásně zpracované! Mnoho fotografií, nových a doplňujících informací a také úvodní slovo představitele Aragorna - Vigga Mortensena. A překvapení v podobě rozkládacího plánku, který zobrazuje bitvu o Helmův žleb, mě velmi potěšilo. Příznivcům by ve sbírce určitě chybět neměla :).

10.05.2022 5 z 5

Pán Prstenů: Oficiální filmový průvodce Pán Prstenů: Oficiální filmový průvodce Brian Sibley

Pěkné fotografie, nové informace. Kniha je ale zaměřena pouze na úplný začátek této filmové série, něco mi tam zkrátka scházelo. O něco více se mi líbily knihy od Jude Fisher.

10.05.2022 4 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Na knihu jsem se těšila - věděla jsem, že podle ní natočili Pelíšky, které mám moc ráda. I přesto, že jsem se u povídek několikrát smála nahlas, v tomto případě předčil film svou předlohu. Nenáročné a vtipné čtení (k maturitě fajn), velmi se mi líbilo hlavní téma knihy - tedy kontrast a srovnání mezi světem žen a mužů.

10.05.2022 4 z 5

Nečekaná láska Nečekaná láska Julia Quinn

Přečtené za tři dny, na odreagování a pousmání jako dělané.

PS: Jen doufám v brzké vydání zbývajících dvou dílů, ráda bych doplnila mezeru této série v knihovně. A samozřejmě jsem zvědavá na poslední dva členy naší milé rodiny :D.

S láskou, Eloise S láskou, Eloise Julia Quinn

Četla jsem v době, kdy byl obrovský poprask kolem vydání druhé série Bridgertonů. Já měla v této sérii nějaké resty, tak jsem se nachala strhnout a pokračovala v dobrodružstvích a láskách rodiny Bridgertonů.
Opět pohodové a úsměvné čtení, ačkoli bych nějaké stránky ubrala, děj nemusel být tolik natahovaný. Velmi jsem ale ocenila návrat (dospělejších) bratrů Bridgertonů, především Anthonyho :).

"Viděl jsem tě vyrůstat a občas ti musel být otcem, ačkoli jsem chtěl být jen bratrem."

Thor v zemi obrů Thor v zemi obrů Sergio A. Sierra

I já měla problém se začíst, příběh se trochu vlekl, ale konec to zachránil. Pěkné ilustrace :).

10.03.2022 4 z 5

Vězeňkyně koruny Vězeňkyně koruny Jeffe Kennedy

V časopise mě zaujala nádherná obálka. Následně jsem si zjišťovala, o čem kniha je a nakonec si ji objednala.
Jsme v dalším světě plném nových názvů (na které si postupně musíme přicházet sami), míst, zvyků a dějin. Žít život v přepychu a pohodlí, a pak najednou pocítit krutou ránu v surové a nelidské podobě.
Nevím, co přesně jsem od knížky čekala, ale tohle byla celkem jízda. Já jsem si hlavní hrdinku, Jennu, oblíbila, soucítila jsem s ní. Poslední třetinu knihy jsem přečetla na jeden zátah.
Mně se kniha moc líbila, už se těším na další díly.

04.03.2022 5 z 5

Vášeň Vášeň Geneva Lee

Kniha se mi na první pohled líbila, zaujala mě neobvyklá a hezká obálka. Anotace byla snad ještě o chlup lepší, má očekávání se tedy zvyšovala.
Pak přišla rána v podobě procent, která knížka v době mého čtení měla - snad 54 % ? Hodně mě to zarazilo a očekávání klesla.
Ale když to shrnu, bylo to docela příjemné počtení. Ovšem, jsou tu již zmíněné podobnosti s FSOG; nijak mi to ale nevadilo, autorka navíc píše velmi čtivě. Jen mě mrzí jedno - nevím, zda je chyba u autorky či překladatele, ale tak malá a stále stejná slovní zásoba u postelových scén? Prosím prosím, čeština je krásný a květnatý jazyk, nebylo by propříště možné obmněňovat (případně zjemňovat) jednotlivá slova? Knize by to velmi pomohlo, ubralo by to na lacinosti těchto scén.
Také jsem očekvála nějakou "větší" (možná jinou?) roli královské rodiny, nahlédnutí do jejího nitra - myslím z jiného pohledu, než kterého se nám dostalo v příběhu.
Jinak jsem ale celkem spokojená, ráda si přečtu pokračování.

03.03.2022 3 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Ke knize jsem přistupovala skepticky: vždycky jsem měla takové rozporuplné pocity z filmu s Karlem Heřmánkem v hlavní roli, a nyní jsem se musela přemlouvat, abych dílo vůbec začala k maturitě číst.
Po první povídce se ale všechny obavy rozplynuly, četlo se to moc hezky. Pěkné popisy přírody, (pro mě) nezvykle mile a nenásilně (= očima dítěte) popsaná válka a útrapy s ní spojené. Celou knihou prostupuje smích a smutek, radost a strach. Nakonec jsem ráda, že jsem přečetla a s klidem zařazuji na seznam četby ke zkoušce.

"A já bych od něho nejraději běžel za tatínkem a řekl mu, že neprodával šmejd, snad by ho to zas postavilo na nohy. Ale nebylo už kam běžet. Jedině nahoru k pánubohu a tam zřejmě už není potřeba nic prodávat. A ani mouchy tam asi nelétají. A jestli létají a bude třeba prodávat, tak už o tom tatínek stejně ví. A v tom případě je na place."

"Padala zrovna zlatá hvězda a byla krásnější a možná dokonce spravedlivější než všechny hvězdy na této divné zemi."

"Znal jsem ty oči. Tloukli mě za mé pozdější polpravdivé a zkreslené rozhlasové reportáže a za naivní povídky, tloukli mě za voloviny a lumpárny, kterých se dopustíme, až zítra zvítězíme. Bili mě za zrady a vraždy, které vykonáme."

03.03.2022 4 z 5

Angelika - Cesta do Versailles 2. Angelika - Cesta do Versailles 2. Anne Golon (p)

Teď mě mrzí, že jsem druhou část druhého dílu tak dlouho odkládala - odradila mě ta první, která byla téměř utrpením (ani film jsem si nikdy nijak zvlášť neoblíbila), a přitom tady se všechno konečně pohlo kupředu!
Angelika šplhá stále výš, neštítí se přitom využívat žádného muže (ba ani ženy). Ke konci jsem jen valila oči, co se to z Filipa vyklubalo (opět lehký úžas oproti filmům).
A konečně jsem se dočkala, první náznaky, že je Joffrey naživu (už aby tam byl!).
Kniha samotná je čtivá a napínavá, a i přesto, že člověk viděl filmy, ho má stále co překvapit.
Nyní jsem zhruba v první třetině třetího dílu, čte se to samo, pokračuje se dál :).

"Nemluvte mi o náboženství! Lidé zničili všechno, čeho se dotkli. A z toho, co jim dal bůh nejsvětějšího, z náboženství, udělali směsici bojů, pokrytectví a krve, z níž je mi na zvracení."

"Největší nedorozumění v lásce způsobuje to, že hodiny touhy nezvoní vždycky v tutéž hodinu."

03.03.2022 4 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Další (a poslední) kniha ze seznamu k maturitě.
Moje třetí dílo od Shakespeara - lepší než Hamlet, ale o trochu horší než Romeo a Julie.
Knížka útlá (za dvě odpoledne přečtená) a vtipná, se stále aktuálními hláškami :D. Jen jsem teda měla guláš v osobách, musela jsem se občas vracet o pár řádek zpět, nahlížet do seznamu postav a především dávat pozor a uvědomovat si, kdo se za koho vydává.

09.02.2022 4 z 5

Princezna z Marsu Princezna z Marsu Edgar Rice Burroughs

Vždycky se mi strašně líbil film "John Carter: Mezi dvěma světy" (2012). Po pár letech jsem si uvědomila, že ten svět a jeho fungování, ve kterém se s Johnem Carterem a jeho princeznou Dejah Thoris ocitáme, je až příliš složitý a promyšlený, než aby to bylo vymyšleno nějakým (i když třeba schopným) scénáristou v Americe. Tak jsem trochu pátrala a narazila nejen na jednu knihu, ale rovnou na mnohadílnou sérii. Tím větší byl můj údiv, když jsem zjistila, že kniha je už z roku 1912.
Velmi se mi líbilo vyprávění formou deníku (a tím tedy ich-formou) - kdyby autor psal v er-formě, jen stěží bych ji dočetla, spíše bych ji odložila, a to i přes její krátkost.
Svět Barsoomu má svůj vlastní chod, názvosloví, zvyky, historii...
I mé romantické srdce zapělo; jazyk je krásný a kniha obsahuje několik pěkných a zajímavých myšlenek. Tato knížka je taková pohádka pro starší čtenáře :).
Časem si určitě přečtu další díl.

"Kráčeli jsme po půdě umírajícího světa, leč v našich duších se rodil svět nový."

03.02.2022 4 z 5

365 dní 365 dní Blanka Lipińska

Čím tady začít?
Tak určitě filmem, protože nebýt tohoto počinu, o knize bych nevěděla. Film mě zaujal a pak i nadchnul, mou pozornost upoutal hlavně Michele Morrone, který zvádnul Massima zahrát skvěle :D. Svůj podíl na tom určitě má i chemie mezi protagonisty (Morrone + Sieklucka), která mi v knize chyběla.
Když už jsem u těch mínusů, Laura není příliš sympatická, neví co chce, má ovšem perfektní přehled ve značkových hadrech, botách a kabelkách (který mě přijde naprosto zbytečný - bože, ani nevím, jak všechny ty popisované věci vypadají), a ještě je to alkoholička, ale to je taky oukej. Po přečtené polovině už jsem nemohla vystát oslovení "Černý" a "maličká", to už fakt ne, prosím. Také zde je až zbytečně moc sexuálních scén, které se pak opakují - raději proškrtat, číst to samé počtvrté už je nuda :).
Abych ale jen nehanila, musím ocenit postavu Massima; téma mafie, Sicílie a Itálie; a především čtivost.
Suma sumárum, takový lepší průměr.

Z různých článků a především komentářů u dalších dílů mám z pokračování trochu strach, tak uvidím, možná časem.

P. S.: Zkuste soundtrack k filmu, ten se poved :).

03.02.2022 4 z 5

Kmotr: Neznámá fakta a dokumenty ke kultovnímu filmu Kmotr: Neznámá fakta a dokumenty ke kultovnímu filmu Peter Cowie

Miluju Kmotra, tohle tedy byla must-have knížka (tím spíše, když ji v Dobrovském prodávali jen za 150 korun :)). Mnoho fotografií, nových informací a doplnění celkového pohledu na především prvním díl filmové trilogie. Zkrátka krása, rozhodně doporučuji.

03.02.2022 5 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

I já jsem se nechala strhnout nadšením a očekáváním, dokonce i moje kamarádka mi sérii doporučovala - sama to celé přečetla v angličtině.
Zas tak předvídatelný mi děj nepřišel, ale možná to tak vidím jen proto, že jsem přečetla prvních 200 stran, pak jsem měla 2 měsíce ohledně této knížky nějakou krizi a zbytek stránek jsem zvládla v podstatě na jeden zátah.
Někdy to bylo zbytečně natahované, některé dialogy vlastně o ničem, svět a jeho fungování (role, funkce apod.) nijak podrobně vysvětlován nebyl. Ale na druhou stranu, já tam měla nečekané zvraty, vývoj postav, lásku a hlavně chemii mezi hlavními postavami.
Konec samozřejmě otevřený, takže já netrpělivě vyhlížím březen. I přest ty chybky knížku hodnotím velmi kladně.

03.01.2022 5 z 5

Princezna zakletá v čase: Povídky a svět Princezna zakletá v čase: Povídky a svět Lukáš Daniel Pařík

Upřímně, byla jsem trochu skeptická. Česká fantasy pohádka, pak vyšla i tahle doprovodná kniha, všude kolem toho velký boom... Ale jo, je to paráda!
Každému, komu se pohádka líbila a chtěl by se dozvědět více, bych tuto knihu mohla jen doporučit.
Skvěle vymyšlený svět s vlatní historií, geografií, kulturou a obyvateli, který ve filmu tolik nevynikne, a který by kdejaká světová (nejenom) filmová společnost mohla závidět. Já si čtení užívala, kochala se mapou, ilustracemi, runami i notami... Jsem unešená a moc vděčná, že něco takového tady u nás máme a můžeme na to být pyšní.

03.01.2022 5 z 5

Město z popela Město z popela Cassandra Clare (p)

A jedeme dál!
Už je to pár týdnů, co jsem knihu dočetla, ale naprosto jasně mi v hlavě uvízla scéna ze Zakletého dvora (co je zakázané, chutná totiž nejlépe :D).
Knížka by šla zrychlit, ale nijak mi to nevadilo, znovu to krásně ubíhalo a já byla napnutá, co se vlastně bude dít dál.

P.S.: Jednou bych chtěla poznat Magnuse Banea osobně!

03.01.2022 4 z 5