sika444 sika444 komentáře u knih

Na hrudi obra obláček zlatý Na hrudi obra obláček zlatý Anatolij Ignaťjevič Pristavkin

Velký zážitek, kniha je opravdu působivá. Zdařilá je i filmová verze Sulambeka Mamilova z roku 1989. Je to pomník zabitých Čečenců a Ingušů i všech, kdo byli v roce 1944 deportováni z Čečenska. Škoda, že knihu i film zná tak málo lidí.

26.07.2019 5 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Ještě na 65. straně jsme si nebyl jist, zda knihu dočtu. Vytrval jsem a kniha se mi odměnila. Je psána jako spirála, která se neodvratně blíží k jednomu bodu. Fungovalo by to, kdyby byl konec tragický? Nevím.

25.07.2019 2 z 5

Láska Láska Tibor Déry

Překrásná knížka o lásce. Ne o trápení lásky, hledání lásky, zápasech lásky. O lásce jako takové. Čtyři povídky zachycují lásku manželskou, lásku ke zvířeti, lásku dvou starých lidí a lásku snachy a tchyně. Kniha je velmi intimní, a tak je v ní velmi působivý ozvuk dějinných událostí (především potlačení vzpoury v roce 1956 ruským dělostřelectvem).

25.07.2019 5 z 5

Příběh jedné moskevské ulice Příběh jedné moskevské ulice Michail Andrejevič Osorgin (p)

Jedna z mála knih, které přibližují události, jež předcházely revoluci, z perspektivy obyčejných lidí. Trochu jako Bílá garda od Bulgakova, ale s jiným nábojem.

17.07.2019 5 z 5

Žezlo a mitra Žezlo a mitra Tibor Déry

Velmi zajímavá kniha o sv. Ambrožovi, biskupu milánském. Autor čerpal z dobových pramenů a krásně fabuloval. Bohužel, v některých pasážích se psaní utrhlo ze řetězu, takže tyto scény či spíše rozhovory působí nadbytečně. Klady však převažují. Ambrož zde je rozporuplnou postavou, světec, ale možná i Antikrist. Scéna, kdy se Ambrož rozdvojí a rozmlouvá s císařem Theodosiem je brilantní. Pozoruhodné je, že takovou knihu napsal maďarský spisovatel v roce 1966. A pozoruhodné je i to, že český překlad vyšel v době normalizace.

17.07.2019 5 z 5

Žlutá růže Žlutá růže Mór Jókai

Milostný trojúhelník - dva muži, jedna žena. A pusta. Chybí sice psychologická hloubka, ale i tak příběh člověka zasáhne skvělým vykreslením atmosféry prostředí.

Chladné dny Chladné dny Tibor Cseres

Velmi silné téma vraždění obyvatel Nového Sadu v lednu 1942 maďarskými vojáky. škoda, že autor není lepší spisovatel, aby čtenáře více vtáhl do prožitku jednotlivých aktérů. I tak se jedná o působivé dílo.

Milenci z Marony Milenci z Marony Jarosław Iwaszkiewicz

Ústřední novela Matka Johana od Andělů patří k nejlepším dílům o exorcismu. Navíc po přečtení člověk stejně neví, jak to vlastně bylo. Skvost. Růžena je jedinečná črta o pragmatismu manželství. Puškvorec je plný erotismu a senzitivity. Milenci z Marony a Mefistův valčík jsou klasika. Skvělá kniha.

Benátské krajky Benátské krajky Jarosław Iwaszkiewicz

Typická nálada a charakteristické vykreslení postav. Velmi krásná povídka Hotel Minerva o vnímání krásy. Črta Ikar zachycuje zkušenost z války, stejně jako Hřbitov v Toporově poválečnou zkušenost z vysídlených a znovu osídlených oblastí Polska. Mlýn v Kamionné je sondou do duše dvou lidí - kněze zklamaného oficiální politikou Vatikánu a židovské ženy, která zradila své soukmenovce, aby si zachránila život. Mlýn na Lutyni pojednává o zradě polského mladíka, který se ztotožnil s nacionálním socialismem. A pak je zde mistrovská Ztracená noc - plná erotického napětí. Velmi doporučuji.

Chtěl jsem mlčet Chtěl jsem mlčet Sándor Márai

Nesnadné čtení. Autor je ponořen do svých úvah o příčinách selhání Maďarska, jeho elit. Zajímavé jsou reflexe týkající se měšťanstva jako třídy. Zkušenost s návštěvou Košic, které byly znovu připojeny k Maďarsku v důsledku První vídeňské arbitráže, je velmi pozoruhodná. Košičané měli dvacetiletou zkušenost s demokracií, takže byli pro Maďary nedůvěryhodní. A pak jsou zde výborné portréty maďarských politiků.

09.06.2019 4 z 5

Slunce mrtvých Slunce mrtvých Ivan Sergejevič Šmeljov

Senzitivní, tichá, pomalá nedějová kniha, plná smutku a bolesti. Autor prožíval smrt své země, když před tím musel přijmout zbytečné zabití svého syna. Vše se rozpadlo, zůstala jen zloba a zabíjení. A hlad.

Sklepník Sklepník Ivan Sergejevič Šmeljov

Zvláště Sklepník je vynikající sonda do ruské předrevoluční společnosti. Po jejím přečtení je člověku jasné, že vyústění do revoluce bylo nevyhnutelné.

Bič boží Bič boží Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Škoda, že román není dokončený. Vynikající jsou povídky Jeskyně a Desetiminutové drama. I Drak.Zamjatin byl velký spisovatel a stojí za to ho číst.

07.06.2019 4 z 5

Zapadákov Zapadákov Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Skvělá kniha, zvláště úvodní novela Zapadákov. Nebere si servítky a ukazuje, jací jsme. Hnus.

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Veliké překvapení. Asi nejlepší dystopie, co jsem četl. Ve srovnání s ostatními knihami tohoto žánru vyniká uměleckou kvalitou, působivostí a hloubkou. Zamjatin ví, o čem píše, protože to zažil.

Větrná harfa Větrná harfa Fjodor Ivanovič Tutčev

Další básník, k němuž je třeba se stále vracet. Klasika - krása a moudrost.

Okouzlený poutník Okouzlený poutník Michail Michajlovič Prišvin

Jedinečná kniha. Atmosféra přírody, život v ní. Za kouzelným koblížkem je nejzajímavější cestopis, jaký jsem kdy četl. Už chápu, proč si autora tak vysoce cenil Paustovskij.

Dny Turbinových Dny Turbinových Michail Bulgakov

Skvěle vystavěné drama, které je zalidněno podivuhodnými postavami. Děj asi není důležitý, spíš to, co se děje v lidech - navzdory DĚJINÁM.

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Kdykoli se podívám na zprávy, potvrzuje se to, o čem Snyder píše. A je velmi trudné setkávat se pouze s lidmi, kteří o knize nemají ani tušení.

05.06.2019 5 z 5

Gulliverovy cesty Gulliverovy cesty Jonathan Swift

Brilantní dílo. Bohužel, pokládá se za román určený mládeži. Je to chyba, protože se jedná o velmi trefnou a nemilosrdnou satiru anglické společnosti 18. století. Swift nešetří nikoho - politiky (včetně panovníka), sociální systém, zahraniční politiku (včetně imperiálních zločinů), soudnictví, peněžnictví, ale i obyčejnou lidskou podlost. Největší špatností je pak pýcha. Opravdu výstižné i po 300 letech, nedivím se, že kniha inspirovala Pavla Juráčka ke geniálnímu filmu Případ pro začínajícího kata.

05.06.2019 5 z 5