Sidonie Sidonie komentáře u knih

O krysí krizi O krysí krizi David Lee Stone

Jan Kantůrek odvedl znovu dobrou práci.

Vytknu snad jen to, že už u při první zmínce o flétně mi bylo jasné, oč půjde. Samotný děj pak nijak výrazně nepřekvapí - minimálně až do poloviny knihy. Tam, kde Viktor Dyk končí, je kniha teprve v polovině.

Příběh Viktora Dyka pojatý stylem humorného fantasy (nechtěla jsem původně psát "styl Pratchetta", protože je podle mě nefér, že každý, kdo píše humorné fantasy, je srovnáván s Pratchettem - TP je sice ve svém oboru mistr, ale nebyl první ani jediný. Ale protože ho prostě všichni znají, tak to napíšu: Je to sakra hodně podobné Pratchettovi. Dokonce i Tuposvěď připomíná Ankh-Morpork.)

Ačkoli je hlavní děj jasný - známe přece Krysaře - v příběhu je mnoho dalších postav a skutečností, které nám pomůžou nahlédnout do příběhu trochu hlouběji. U některých postav jsem byla po celou dobu zvědavá, jak se jejich osudy propojí s Krysařovým.
A samozřejmě, kniha sází především na humor. I kdybych znala celou pointu dopředu, i tak bych četla s chutí.

PS: Bylo mi líto utopených krys - trochu jsem doufala, že nastane odchylka od předlohy. :-( Jak se píše v knize "vždycky se najde nějakej takovej magor".

04.03.2017 4 z 5

Velká Jízda/Na cestu Velká Jízda/Na cestu Terry Pratchett

Novější překlady NA SHLEDANOU, NA NEPŘÍTELE a NA CESTU jsou nesrovnatelně lepší než VELKÁ JÍZDA, VELKÝ BOJ, VELKÝ LET.

03.03.2017 5 z 5

Velký Let/Na shledanou Velký Let/Na shledanou Terry Pratchett

03.03.2017 5 z 5

Malý pán na ženění Malý pán na ženění Pelham Grenville Wodehouse

Moc pěkné, milé, vtipné, čtivé.

22.02.2017 4 z 5

Zloděj duší Zloděj duší Clive Barker

Jako dítěti se mi to líbilo. Taková strašidelná pohádka.

10.01.2017 3 z 5

Temné hory Temné hory Patrick Carman

Pro mě špatná kniha. Ničím zajímavá pohádka s pomalým tempem. Žádná akce. Asi jsem nebyla cílová skupina, někomu sednout může, proto nedávám příliš nízké hodnocení.

10.01.2017 2 z 5

Myrrenin dar Myrrenin dar Fiona McIntosh

Vcelku originální nápad, milé odpočinkové čtení.
Humor a nadhled v tom nehledejte, je to typická hrdinská fantasy.

09.01.2017 3 z 5

Zrozen legendou - Oheň Zrozen legendou - Oheň Laura Resnick

Už je to dávno, co jsem tuhle dilogii četla, ale tehdy se mi líbila. Dnes by to na můj vkus bylo možná až příliš vážné, minimálně se to ale dobře čte :)

09.01.2017 3 z 5

Mág – Učedník Mág – Učedník Raymond E. Feist

Příliš mě to neoslovilo, po dalším dílu jsem nesáhla. Přečtení nelituju, ale asi mi Feistův styl nějak nesedne.

09.01.2017

Povoláním likvidátorka Povoláním likvidátorka Šárka Uhrová

Knížka je krátká, neztrácí tempo, dočíst se dá. Bohužel logika příběhu často pokulhává, žádnou postavu si neoblíbíte, a tak je vám osud hlavní hrdinky vlastně volný. Její motivaci nechápete, takže jsou vám volné i její cíle.

Je třeba brát ohled na to, že jde o prvotinu začínající autorky. Odvyprávět příběh umí, příště by to chtělo příběh lépe promyslet.

09.01.2017 2 z 5

Opilý prales Opilý prales Gerald Durrell

Gerry už není dítě a tohle už není ono. Škoda.

08.01.2017 2 z 5

Honba za grálem Honba za grálem Jean-Pierre Garen (p)

Taková odpočinková četba.
Když jsem se to pokusila nedávno otevřít a znovu si přečíst, překvapilo mě, jak hrozně psané to je. Všechny ty knihy o Marku Stoneovi jsou si dost podobné, dost námětů se opakuje, navíc na začátku je vždy vše znovu vysvětlováno. Vzhledem k tenkosti knih je to celkem nuda. Asi není vhodné číst je hned za sebou.

06.01.2017 1 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Asi nejslabší od Kinga, co jsem četla. Sice samotný nápad je dobrý: vykreslit tu bezmoc, když nemůžete víc než se dívat.
Jenže to nějak postrádalo logiku.

SPOILER
Ta ženská se svlékne, nechá se připoutat a pak si vzpomene, že to vlastně nechce. A on je najednou úchyl a zaslouží si umřít.

Celý to, co se dělo v hlavě hrdinky, bych nejradši přeskakovala. Zbytečné, nudné pasáže. Měla se spíš soustředit na to, jak se dostat pryč, než přemýšlet o blbostech a svádět celou svou situaci na jakýsi incident z dětství.
Ona prostě musela být zneužívaná, jinak by si nikdy nenechala líbit něco tak příšerně úchylného jako je přivázání k posteli.

Potěšilo mě ale, jak to nakonec bylo s oním "přízrakem". Je tam někdo nebo ne?

PS: Zdá se, že i King má určité zábrany. Napsat o otci, který znásilnil dceru, to se asi ani jemu nechtělo. Takže z toho je nakonec jen sezení na klíně... A já se při čtení neubránila myšlence, co by na hrdinku asi řekly děti, které jsou opravdu týrané a zneužívané. Ty by se jí asi vysmály do tváře.

PPS: Film vynechal některé zbytečnosti a jako celek působí logičtěji. Jen škoda, že ten přízrak vyšel ze stínů tak brzy.

05.01.2017 2 z 5

Silikonové blues Silikonové blues Kathy Lette

Ona je ta Kathy Lette celkem vtipná... ale žánrově to není zrovna můj šálek kávy.

03.01.2017 4 z 5

Johnny a mrtví Johnny a mrtví Terry Pratchett

Nejméně zajímavé z této trilogie. Bohužel mi přišlo, že to tak trochu nemá pointu - kdyby tam Johnny nebyl, dopadlo by to vlastně stejně.
Pár zajímavých nápadů by se tam našlo, ale mimozemští ještěři ze střílečky nebo cesta časem na nákupním vozíku, to bylo zkrátka lepší, zajímavější a propracovanější.

03.01.2017 4 z 5

Johny: jen ty můžeš zachránit lidstvo Johny: jen ty můžeš zachránit lidstvo Terry Pratchett

Zatím jsem četla jen ve slovenštině (překladatel Vladisláv Gális), ale i to mi přišlo dost dobré.
Bude se líbit každému, kdo rád Pratchetta.

Škoda, že není o Johnnym více knih.

03.01.2017 5 z 5

Eugen Oněgin Eugen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Od Josefa Hory je nejlepší překlad Oněgina, alespoň podle mého vkusu :-)

24.04.2013 5 z 5