O krysí krizi

O krysí krizi https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2887/bmid_choroblatske-kroniky-o-krysi-krizi-VUB-2887.jpg 3 22 5

Choroblátské kroniky série

1. díl

Fantaskní svět Choroblátska, světadílu, na kterém se odvíjí Stoneův hravý příběh, je prodchnutý Magií a plný bizarních postav a bytostí. U Nahnilé fretky, v nejvykřičenějším lokálu hlavního města Tuposvědi, vedle sebe vysedávají tvorové lidští i nelidští, vyčouhlí zlodějíčci, barbaři, obři, trpaslíci a čarodějové různých kategoriíí. Tuposvěď je totiž město, "jaké zatím historie nepamatovala". Vznikla během "Třetidoby" - "třetího pokusu civilizace o nápravu věcí" - a jak se dá očekávat, i tento pokus ztroskotal, a tak v Choroblátsku vládně všeobecný zmar a mravní úpadek, který vyvrcholí, když Tuposvěď zaplaví krysy. Neschopný vládce města, vévoda Vandr Modeset, se nakonec odhodlá povolat na pomoc magického pištce a počíná se rozvíjet groteskní parafráze známého příběhu o krysaři, plná absurdních a ztřeštěných gagů.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Argo

The Ratastrophe Catastrophe , 2003

Delirium
04.04.2018

Bohužel nedočteno, opravdu je to určeno mladším čtenářům. Je to sice zajímavé, ale ne dostatečně pro mě, ačkoliv... Třeba se k tomu někdy vrátím, kdoví.

Sidonie
04.03.2017 4 z 5

Jan Kantůrek odvedl znovu dobrou práci.

Vytknu snad jen to, že už u při první zmínce o flétně mi bylo jasné, oč půjde. Samotný děj pak nijak výrazně nepřekvapí - minimálně až do poloviny knihy. Tam, kde Viktor Dyk končí, je kniha teprve v polovině.

Příběh Viktora Dyka pojatý stylem humorného fantasy (nechtěla jsem původně psát "styl Pratchetta", protože je podle mě nefér, že každý, kdo píše humorné fantasy, je srovnáván s Pratchettem - TP je sice ve svém oboru mistr, ale nebyl první ani jediný. Ale protože ho prostě všichni znají, tak to napíšu: Je to sakra hodně podobné Pratchettovi. Dokonce i Tuposvěď připomíná Ankh-Morpork.)

Ačkoli je hlavní děj jasný - známe přece Krysaře - v příběhu je mnoho dalších postav a skutečností, které nám pomůžou nahlédnout do příběhu trochu hlouběji. U některých postav jsem byla po celou dobu zvědavá, jak se jejich osudy propojí s Krysařovým.
A samozřejmě, kniha sází především na humor. I kdybych znala celou pointu dopředu, i tak bych četla s chutí.

PS: Bylo mi líto utopených krys - trochu jsem doufala, že nastane odchylka od předlohy. :-( Jak se píše v knize "vždycky se najde nějakej takovej magor".

SirokO
26.01.2017 3 z 5

Na začátku jsem si říkal, že to nezvládnu. Hodně divných jmen.. ale pak mě to chytlo a nakonec i bavilo.

jakub6041
04.11.2016 4 z 5

Příjemná, oddechová knížka. Zdá se mi to podobné Pratchettovi, což beru jako pozitivum.

Merlinit
07.10.2015 3 z 5

Patrně cíleno na mladší čtenáře, nicméně dalo se.

dobrodružství krysy hrdinové fantasy

Autorovy knížky