Set123 Set123 komentáře u knih

Labyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. století Labyrint světa a ráj srdce. V jazyce 21. století Jan Amos Komenský

Je mi nemilé hodnotit tuto knihu v zásadě záporně, bohužel však nemám na výběr. Je jisté, že toho času byl Labyrint světa a ráj srdce nejdůležitější českou knihou, hned vedle Bible Kralické, v dnešní době to už ale opravdu není ono…

Češi jsou považování za jeden z nejvíce ateistických národů na světě. To je ale nesprávná interpretace statistiky. Jsme národ, který se podivuhodně málo zařazuje do církevních struktur. Ale ateisté? Ne. Těch pravých ateistů (mezi které se počítám), znám velice málo. Lidé dnes věří v neuvěřitelné množství esoterických, astrologických a jiných nesmyslů. Ve zvěrokruhy, aury, vlastně i anděly, kteří většinou pocházejí s křesťanství, židovských textů, či islámu. Ale Bůh? Ne. Karma ano, jakási Síla, ano. Ale nikdo se nechce řadit do církve.

Problém tohoto textu je tedy jeho přílišná inklinace (a kdo by se divil?) ke křesťanství, sic jinak vedenému, však stále křesťanství. Je zde příliš mnoho dialogů, které nám dávají jakousi rigorózní podobu víry, a to dnešní čtenář nesnese. Protože dnes je k víře třeba svoboda.

Jak jsem již řekl, já nejsem věřící člověk. Mně vadí to, že Komenský, stejně jako většina lidí té doby, ve všem vidí Boha a vše na Bohu záleží a Bůh tohle a Bůh tamto… Ten strach ze samostatnosti a z opuštěnosti je mi dnes prostě proti srsti. Ale to byl problém hlavně druhé poloviny knihy.

V první polovině mi hrozně vadil náš drahý Poutník. Tak rýpavého, nepříjemného a vybíravého člověka bych zaškrtil, kdybych měl tu smůlu, že bych ho potkal. Každý dokáže najít spousty chyb v čemkoliv. (To je ostatně to, co dělám ve svých komentářích.) Je ovšem neuvěřitelně hloupé ignorovat to pěkné, což bohužel Komenský často dělal.

Kniha je psaná příjemně, svižně se čte, obsahuje spousty krásných myšlenek a alegorií (ať říkám co chci, je to stejně ji zajímavý teologický monolog), můžete na ní myslet dlouhé dny a týdny a neustále ji probírat z jiných úhlů a to je úžasné. Opravdu se jedná o hodnotnou knihu, to nelze popírat, stejně tak, jako nelze popírat to, že Komenský byl neuvěřitelně inteligentní a moudrý muž, ale kniha prostě není pro moderního čtenáře. Nebo alespoň není pro mne. Je mi to líto, ale upřímně mě to nepřekvapilo.

26.05.2020

Druhá kniha krve Druhá kniha krve Clive Barker

Já vážně nechci být zlý, ale tohle nejde. Druhá kniha je snad ještě horší než první. Co si myslím o hororu a autorovi nebudu opakovat, tak pouze rychlý názor na jednotlivé povídky.

Hříchy otců jsou slabý pokus o výplod něčeho mezi Lovecraftem a Kingem. Oni „mimozemšťané“ jsou však celkem o ničem a děsivost se jaksi zatoulala někde po cestě.

Jacquelina Essová se mi z hlavy vykouřila snad ještě před dočtením.

Nové vraždy v ulici Morgue snad nebudu ani komentovat. Vysloveně vykradený Poe (alespoň otevřeně, za to všechna čest), plus trocha toho nic neříkajícího bizaru.

Pekelný závod mě osobně nic neříkal, ale asi se jedná o zajímavý motiv. Jenom ne motiv pro mě.

A konečně velké finále, Strach. A to se mi celkem líbilo. Zajímavá povídka, místy možná, jenom možná trochu děsivá. Rozhodně nejlepší ze sbírky, antagonista je zajímavý, konec celkem fajn, ale stále se nejedná o skvělou povídku. Bohužel.

Barkerův styl se mi asi opravdu vůbec nezamlouvá, jeho jazyk se mi nelíbí, jeho motivy jsou mi až moc cizí. Obávám se, že Druhá kniha krve pro mě bude také knihou poslední.

22.05.2020

První kniha krve První kniha krve Clive Barker

Myslím, že najít dnes nějaký horor „horor“, tedy něco, co nás opravdu vyděsí, je neuvěřitelně složité, v našich životech je – obávám se – až moc světla, až moc vědění, až moc kruté reality, na to, abychom se byli schopni bát tak jak toho byli schopni lidé dřív. Proto na nás Dracula už tolik nepůsobí a proto je Frankenstein vysloveně nudný (jako horor). Ti, které nazýváme mistry hororu, přidali do své tvorby něco víc. Poe? Poetiku a trochu toho osobního šílenství. Lovecraft? Jak to nazval pan Jens Malte Fischer – produktivní hnus. Nepředstavitelné odporno, které je schopné nás vyděsit. King? To snad nejděsivější - lidskou psychiku a to jak snadné je, aby se rozbila.

Barker se snaží přidat také to svoje něco. No… tedy on se snaží spíše přidat to Jejich něco. Když to vezmu od začátku, máme zde Knihu krve. Princip zajímavý, celé knize to dává pěkné intro, ale příběh? O ničem. Atmosféra? Nijaká.

Dále zde máme třeba Blues prasečí krve. Tam se mu povedla takové „Kingovská“ atmosféra, povídka se mi líbila, měla dobrý průběh, ale konec? No řekl bych „Kingovsky“ špatný, ale na rozdíl od Kingových knih neměl ten konec žádnou hloubku.

Sex, smrt a hvězdy zář? No upřímně už nevím, o čem to je. A v Městech v horách se pokoušel o takový „Lovecraftvoský“ surrealismus, ale vůbec se mu to nepovedlo.

Zbývají mi dvě povídky. Povídka Azrael a Jack se mi dosti líbila. Pominu to, jak moc znásilnil jméno anděla smrti Azraela. Povídka byla prostě vtipná a měla svou zvláštní atmosféru. Skoro bych řekl, že by se za to nestyděl Pratchett jako za pokračování Dobrých znamení. Povídka Půlnoční vlak smrti se mi také líbila, měla svou hutnou atmosféru, „Lovecraftovský“ konec a byla – sic jenom na začátku – celkem děsivá.

Když to shrnu, mám tu dvě, které se mi opravdu líbily, jednu celkem fajn, dvě které byly celkem o ničem a jednu podle mě vysloveně špatnou. S tím, že autorův literární styl se mi vysloveně nelíbí – přijde mi takový „buranský“ (a ne, že by to samé občas nedělal i King) -, dávám dvě hvězdy.

22.05.2020

Ztracený ráj Ztracený ráj John Milton

Upřímně musím říct, že Ztracený ráj je mou naprosto nejoblíbenější poesií. Nikdy jsem nečetl básnické dílo, které by na mě více působilo, které by mělo nádhernější verše, nebo lepší uspořádání.

Ráj jsem četl několikrát, čtu ho i nyní a vlastně ho čtu tak nějak neustále. Když je mi smutno, když se potřebuji rozptýlit, když mám chuť na něco úžasného, čtu Ráj. Je jedno, jak dlouho mám knihu rozečtenou, prostě ji čtu jenom v nejvhodnější náladě, nikdy se do ní nenutím. Tak už to mám pouze s Goetheho Faustem.

Četl jsem jednak překlad Jungmannův, to jest starší (leč upravený, takže vlastně působí moderněji) a poté (vícekrát) překlad Josefa Davida. Davidův překlad je nejenom přesnější, ale také mnohem poetičtější. Davidovi se podařilo vdechnout eposu správnou hrdinskost, velikost a atmosféru, Satanovy proslovy působí dostatečně „epicky“ a vůbec celý příběh je – nenacházím lepší slova – úžasnější. Jeho verše jsou krásné, lépe se čtou a navozují opravdovější pocity. Je však také pravdou, že u Davidova překladu je třeba plného vnímání čtenáře, protože je nám jeho čeština přeci jenom méně přirozená.

Vyprávění a vzpurném synovi, o stvoření světa, o válce, o vyhnání z Ráje, to všechno je v knize naprosto nádherně zachyceno a kniha sama v sobě ukrývá mnohé zajímavé myšlenky a já osobně se jich nemohu nabažit.

Přes svou lásku ke knize nenalézám žádnou vhodnou kritiku, zanechám tedy dalšího chválení knihy a svůj komentář ukončím. Nejspíše nejsem objektivní, mnozí v knize jistě najdou chyby, ale já je nevidím (jindy jsem člověk velice kritický) a tak nemohu nežli knihu každému plně doporučit.

P.s.: Obě vydání knihy, která vlastním, jsou doplněna naprosto geniálními obrazy Gustava Dorého, který je mým asi nejoblíbenějším malířem (dobře, spíše rytcem) vůbec, takže se pro mě knihy stává takovým soukromým Rájem.

21.05.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nyní, když jsem po letech četl Malého prince podruhé, byl jsem ohromen. Ne tím, jak je to dobré, ale tím, že jsem si to po mnoha letech pamatoval do nejmenšího detailu.

Jedná se o skvělou pohádkovou knihu, která se čte sama a přes to obsahuje neuvěřitelné množství fantastických myšlenek, některé jsou jasné, jiné lze obracet a aplikovat na nejrozmanitější situace, což je fantastické.

Je to skvělá pohádka, ale zároveň se mi zdá, že je to ten nejsmutnější příběh, jaký jsem četl. Ano, z jistého úhlu, ale stejně. Vlastně na mě konec knihy působí stejně depresivně jako Dědova mísa od Nerudy. Ani u jednoho si nejsem jist proč, ale zdá se mi to hrozně tragické.

Jsou knihy, které na mě měly mnohem větší vliv a které mám podstatně raději, ale Malý princ ve mně něco zanechal a já jsem za to „něco“ Exupérymu vděčný.

20.05.2020

Zámek Zámek Franz Kafka

Utřídit si myšlenky o této knize do jasného názoru a ten ještě přenést na papír není jednoduché. Tato kniha má v sobě příliš mnoho celků, které se od sebe liší, stejně jako se od sebe liší i jednotlivosti oněch celků.

Od okamžiku kdy K. dorazil do vesničky, cítil jsem z knihy takovou podivnou atmosféru. Vesnice se mi zdála být jaksi – skoro se to zdráhám říci – pohádková. Zasněžená staromódní vesnice, vánice kam se člověk podívá, ticho… už mi ve vzduchu jenom chyběly vánoční koledy. Zároveň je ta pohádkovost propletená silnou paranoiou a podivnou depresivitou, zaostalostí, stagnací. Skoro mi z toho naskakovala husí kůže. Opravdu atmosféra knihy je velice silná a velice zvláštní. Dokonce mi v jistém pohledu vesnička připomínala děsivý Innsmouth od pana Lovecrafta a když jsem si to uvědomil, mělo to na mé vnímání obyvatel i samotné vesničky nepříjemný vliv.

Musím si zde postěžovat na osoby v ději vystupující, jak už to tak u Kafky mívám. Pan K., je až nepříjemně podobný Josefu K., vystupujícímu v Procesu, nemohu se tedy ubránit myšlence (třebas známému faktu, který mi unikl), že obě tyto postavy jsou obrazem pana Kafky. A ani jedna z těch postav mi není příjemná.

--spoiler--

Celou dobu pan K. vystupuje podivně agresivně, rozhodně, ale když se konečně dostane do blízkosti úředníků, je hrooozně unavený a tak se rozhodne je ignorovat, nezajímat se o svůj případ… no prostě ve mě vzbuzoval nelibost.

Zajímavou myšlenkou knihy je – krom mnohých jiných – neschopnost lidí přijmout skutečnost a poprat se s ní na vlastní lokte. Mám na mysli Barnabášovu rodinu, samozřejmě. Celá kniha je protknutá adorací úřadů. Každý si mysli, že za jeho úspěchy, ale hlavně neúspěchy může úřad – zde jakási alegorie, či nová manifestace boha – a tak se nesnaží napravit své problémy vlastními silami, snaží se uprosit úřad. Tato odporná myšlenka, obávám se, není daleko od dnešní skutečnosti. „Za všechno může systém!!!“

Tedy krom mnoha jiných myšlenek (například zde vidím jistou sobeckost lásky a povinnosti), je pro mě osobně jednou z nejdůležitějších ne kritika byrokracie, nýbrž kritika společnosti a alegorie na náboženství (jakékoliv, netýká se to jenom křesťanství).

Problém u této knihy mám s opakujícími se dialogy a proslovy, které zdánlivě nemají rozvíjet myšlenku, pouze jí neustále opakovat a to je můj největší problém s knihou, jinak se mi převelice líbila a plně ji doporučuji. (Ale Proces je lepší.)

15.05.2020

To To Stephen King

Připouštím, že mi poněkud trvalo se do této knihy začíst, ale nakonec se mi to podařilo a nakonec se kniha četla rychleji, než jsem si vůbec dovedl představit.

Bohužel nemohu tvrdit, že by to byla nejlepší kniha od pana Kinga, jakou jsem četl. Je dobrá, ba dokonce je skvělá, ale není pro mě dokonalá. Já moc nemusím malé děti. Když je hlavním hrdinou jedno dítě, bolí mě to. Ale když jich je celá skupinka… brrr. Naštěstí dětičky nemyly až tak otravné a toto menší týráníčko mé osoby bylo prokládáno časovou linkou dospělých, což je mimochodem zajímavé provedení knihy, které se mi velice líbilo.

Kniha má dobou atmosféru, kterou náš drahý Pennywise krásně dokresluje svými humoristicko-děsivými výstupy. Pennywise je mi asi postavou nejsympatičtější.

Na knihách pana Kinga mám nejraději jeho hru s psychikou charakteru, což zde není tak běžný jev, což je mi celkem líto. Obsahem TO, je hraní si s lidským strachem, postava od postavy, ale to se mi nezdálo tak nějak… stejně dobré. Co se hororových prvků týká, musím téměř kacířsky říci, že tu prakticky nejsou. Jednou jsem cítil lehké mrazení, ale na některé další jeho knihy to nemá. Co kniha dokáže, je znechutit čtenáře, to jistě ano, konec konců, v tom je King obecně skvělý.

Tohoto příběhu si cením hlavně kvůli konci, kvůli naší drahé Maturin a kvůli tomu, že se jedná o další pasáž na dlouhé cestě k Věži.

Ano, je to dobrá kniha, ano má dobrý děj, ano, je napsaná příjemným slohem pana Kinga, ale možná, že pro tu svou masivnost (a připusťme si, že je to celkem velká kniha), ztrácí na působivosti samostatných pasáží a aspektů, které u kratších románů od pana Kinga tolik oceňuji.
Nejsem schopen zde sdělit všechny své postřehy a názory, navíc jsem knihu četl již před delší dobou, takže se mi spousta důležitých věcí vypařila z hlavy a tam přejdu k závěru a řeknu: Je to výborná kniha, ale není to nejlepší dílo pana Kinga (pro mě). Za přečtení však rozhodně stojí a těch pár dnů, které budete muset knize věnovat, bude dobrou investicí.

P.s.: (spoiler)
I já, když jsem tuto knihu četl, jsem byl koncem dosti frustrován, protože nám pan King dal to nejjednodušší vysvětlení. (Jako vážně, podělanej mimozemšťan? Nic lepšího na skladě nebylo?) Ale když se člověk vydá po stezce k Temné Věži...

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

(SPOILER) Nechtěl jsem knihu hodnotit, ale sedmistý komentář? To si nemohu odpustit.

Osobně jsem měl trošičku problém s představivostí. Prostě mi malý Gage nepřipadal býti tím pravým zabijákem. To pro mě byl největší kámen úrazu.

Pan King si krásně hraje s myšlenkou ztráty dítěte (zajisté děsivou) a resurekcí, či reanimací, která se zde zvrhává v prachsprostou nekromancii, se kterou není radno si zahrávat. Zkrátka indiáni nebyli Kristus, aby nechávali mrtvé vstávat z hrobů, milé, zdravé a hodňoučké.

První dvě části byly skvělé a plné hutné, mrazivé atmosféry, ta poslední – naštěstí nejkratší – ve mně však zanechala nechuť. Nevím, ta zběsilost, agresivní děsivost a vůbec taková chaotičnost poslední části na mě neúčinkovala dobře. Zato poslední stránka, posledních několik vět… To bylo skvělé – ehm, samozřejmě děsivé a nechutné, ale skvělé.

Jako horor na mě kniha působila velice silně, to je pravda. U ostatních knih od pana Kinga se mi to nestává často, ale zase na druhou stranu je pravda, že jsem jich zatím mnoho nepřečetl. Po dočtení této knihy jsem každopádně měl chuť projít, když jsem přišel domu, celý dům s nožem v ruce.

Není to nejlepší kniha od pana Kinga, kterou jsem četl, ale je dobrá. Doporučuji.
P.s.: Film je naprosto nekoukatelný. Malé tvůrčí úpravy chápu, ale tady se mi to opravdu nelíbilo.

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Ech, já mám takové problémy s hodnocením Kingových knih. Nikdy nevím jak začít, co říci, co nikoliv a jak zakončit. Možná se mi dokonce zdá zbytečné snažit se svůj názor sdělit, ale nemohu si pomoci.

Inu, sloh, kterým pan King v této knize píše, není ten samý, jaký používá v pozdějších dílech, je poněkud nedokonalejší a není tak schopný zachytit to, co v nových románech již není problém. Ale stejně se čte krásně, plynule, člověk ani není schopen pochopit, jak rychle knihu přečetl.

Pana Kinga se nebojím kritizovat – nejsem zaslepený fanoušek –, ale nemyslím si (na rozdíl od jiných), že jakési „vykradení“ Draculy by bylo na škodu. Pan King vzal děj knihy pana Stokera a adaptoval jej do dvacátého století, s charaktery, které se v pravdě drží jisté kingovské šablonovitosti, ale jsou vlastně celkem příjemné. Kniha je na množství postav však moc krátká, takže ony charaktery nejsou plně rozpracovány a pan King v této době ještě nedokázal s psychikou svých postav to, co dokáže v novější tvorbě. Stejně je to však příjemné, zajímavé čtení.

Nejedná se o děsivou, hororovou knihu – nebo mám prostě vůči upírům jakousi imunitu -, ale městečko Jerusalems Lot má svou tíživou usedlou atmosféru, která udržuje člověka bdělého a napjatého, což je podivně příjemné. A připouštím, že jsem se ve dvě ráno, když jsem četl jednu z děsivějších částí (druhá třetina knihy), nervózně podíval do okna.

Velice jsem si knihu užil, otec Calahan se stal mou oblíbenou postavou (on je totiž s Benem jedinou postavou, která má opravdovou hloubku), díky které se teď nemohu dočkat Vlků z Clly.

Knihu jako takovou oddechovku doporučuji, bude to příjemně utracený čas a pokud neznáte Draculu, bude možná i jedinečný zážitek.

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Ó tak toto byl opravdu podivný zážitek. Neuvěřitelně tenoučká kniha, která ve vydání od Odeonu zaujme elegantně provedenými deskami a fantastickými ilustracemi. Pro mě se jednalo o první setkání s autorem i s japonskou literaturou vůbec.

Děj knihy je přímočarý, ale těžko říci co vlastně znamenal. Je to dílo velice surrealistické, se zvláštní atmosférou – velice silnou -, která mi (nevím proč) hrozně připomínala atmosféru z děl Howarda Phillipse Lovecrafta. Opravdu nevím proč, možná tomu napomohly ilustrace, ale mám to tak. Knihovna sama mi navíc připomínala Ecovu knihovnu ze Jména růže, ale říznutou jistou Poeovskou depresivitou. (Nemyslím si však, že kniha dosahuje úrovně kteréhokoliv ze spisovatelů zde zmíněných.)

Kniha je plná zvláštního surrealistického humoru, který mi kupodivu ve své absurditě celkem sednul.
Ich-forma, kterou je dílo vyvedeno, se mi také zamlouvala, což není nikdy vůbec jisté.

Dílo obsahuje hned několik zajímavých myšlenek. Například v knize vidím stížnost na sobeckost světa, dále se zde nachází myšlenka, že svět v hlavě každého člověka vypadá jinak a tak vlastně existuje tolik světů, kolik žije lidí – celkem běžná myšlenka, ale i tak zajímavá. A několik dalších, některé jsem pochytil z části, některé zajisté vůbec. A jaká je hlavní myšlenka celé knihy? Nemám páru. Je to zvláštní pocit, ale vlastně je to celkem fajn. Knihu určitě budu číst ještě několikrát.

Problémem knihy je až možná příliš přehnaná surrealističnost a její krátkost. Zdá se mi, že ani jedno téma nebylo dopracováno do konce, kdyby však kniha zdvojnásobila svůj objem...

Závěrem musím říci, že tuto kraťoučkou jízdu jsem si zatraceně užil – s čímž jsem ani nepočítal a tak ji vlastně celkem doporučuji.

Proces Proces Franz Kafka

Komentář k Procesu píši s jistým časovým odstupem od přečtení a zjišťuji, že u této knihy to není takový problém, jaký jsem očekával. Je vidět, že kniha ve mně nějakou tu stopu zanechala.

Jedná se o skvělé dílo, ve kterém se autorovi podařilo s nepříjemnou dokonalostí vykreslit tísnivou atmosféru, které se kolem procesu Josefa K. a oné doby vůbec, vznáší. Je podivné, jak se panu Kafkovi daří čtenáře deprimovat a frustrovat, přes to, že tento sedí doma v pohodlném křesle.

Ohromný problém (osobního, vnitřního charakteru), který s Kafkou mám, je jeho schopnost iracionalizace postav a jejich chování. Takové postavy, bez logického odůvodnění jejich činnosti, jsou na každé straně a mě z toho bolí hlava. Taktéž je pro mě občas utrpením pan Josef. K., se svým agresivně afektovaným chováním a pro mě nepříjemnou nestálostí.

Myšlenky knihy jsou různé a spletité, dá se nad nimi dlouze dumat a polemizovat, považuji však za naprosto zbytečné a hloupé (budu-li tak smělý), snažení se o pochopení toho, co se svým dílem autor snažil říct. To není podstatou beletrie vůbec a dívat se takto na Kafkovo dílo, je vysloveně barbarské. Člověk má uvažovat nad tím, co dílo říká jemu, ne nad tím, co autor chtěl dílem říci. Navíc u této knihy, která nabízí tolik interpretací (plus mínus přesně tolik., kolik si najde čtenářů), to kazí požitek.

Další věcí, která mě fascinuje, je srovnávání Procesu s moderním světem. Byrokracie je kolem nás samozřejmě ohromující – a znechucující – množství, ale opravdu je validní srovnání soudního jednání, či vztahu stát – občan v současné době oproti době, ve které se Proces odehrává? Ne. Osobně si myslím, že dnešní svět se lidem natolik poddal, že jakákoliv paranoia (říká člověk velice paranoidní) z tohoto díla je naprosto zbytečná.

Konec knihy, kde se odhaluje zakončení procesu, nedozvíme se však - stejně jako Josef K. -, proč byl vlastně souzen, je pro mě vrcholem depresivnosti. Z nějakého důvodu se mi však zdál být i podivně krásný, melancholický a vlastně až uklidňující. Byl to opravdu konec, konec osvobozující.

Dovolím si zakončit lehce z kontextu vytrženou citací z Ortenových Elegií:
"... a řekl zvolna: Počítám tu něco.
A nevím proč a nevím ani kterak.
Ale já musím. Slyšíš? Musíš také!"

11.05.2020

Epos o Gilgamešovi Epos o Gilgamešovi neznámý - neuveden

U knihy jako je tato, je člověku zcela přirozené, že při jejím komentování chce sdělit něco chytrého, něco zajímavého. I já tuto touhu mám, vím však, že se mi to - stejně jako mnohým zde v komentářích - nepovede. To mi však nebrání se pokusit.

Tento epos je skvělou definicí lokálního vývoje, tradic, mytologie a antropologie, to je jasné. Zajímavé u eposů a mytologických vyprávění je možnost vidět a srovnávat mnoho mytologií, tak jak se vzájemně ovlivňovaly - ale i nezávisle na sobě vyvíjely - většinou do dosti identické podoby, až na detaily, které právě jsou to, co definuje věci výše zmíněné. (Do kategorie mytologie řadím i Biblické texty, u kterých těžko přehlédnout jistou inspiraci Gilgamešem…)

Epos o Gilgamešovi nám představuje velice zajímavého protagonistu (který – což je právě to zajímavé - zabrušuje i do role antagonisty), silného, moudrého a všemožně jinak zdatného, který ovšem zároveň despoticky vládne nad svým panstvím a je ukázkovým představitelem tyrana. Zajímavé v kontrastu s tím, je, že Gilgameš (šestimetrové chlapisko s hrudníkem kolem dvou metrů v průměru a ze dvou třetin bůh) je v mnohých případech vyděšený. Člověk by až nevěřil kolikrát je v Eposu jeho strach zmíněn, což je v rozporu s většinou jiných hrdinů, kteří se neohroženě postaví svému nepříteli. Ale nakonec Gilgameš vždy zvítězí. Filozofie za tím se mi líbí.
Vskutku se jedná o velice zajímavý dobový neideální ideál, který by mohl imponovat i mnohým našim spoluobčanům. Je na něm vlastně vidět, jak málo se lidé (nikoliv potom lidstvo) vyvinuli za čtyři tisíciletí, která se nám zase jednou ukazují být z hlediska vývojového neuvěřitelně malým časovým úsekem.

Z hlediska čitelnosti bych snad neměl výhrad. Dlouho předělávaný a upravovaný epos, složený (ohromná poklona badatelům) z mnoha částí, s tím, že se mám veliký kus nedochoval, je příjemný co do složení veršů, tak i z hlediska jazykového a já mohu jedině truchlit, že se například pohřební obřady Enkidua nedochovaly. (Enkidu patří z hlediska filozofického k těm nejzajímavějším částem eposu a to hned z několika důvodů. Přátelství, kultivace člověka, jak sám Gilgameš zmiňuje, je Enkidu dokonce symbolem lidstva.) Je jasné, že musím dát pět hvězd.

09.05.2020

Justina a Julietta (komiks) Justina a Julietta (komiks) Donatien Alphonse François de Sade

Inu, markýz de Sade je velice zajímavý autor, jehož dílo je protknuté jistou morbidní filozofií – sic morbidní, nikoliv nezajímavou -, se kterou souhlasit můžeme, či nikoliv. Oproti filozofii bych tvrdil, že erotično je cosi, co se markýzi obloukem vyhnulo a nikdy to s ním nepřišlo do kontaktu, v čemž se nezlepšil ani komiks. Možná to u de Sada ani není možné.

Cáceresovy výtvory jsou celkem pěkné a práce s panely zajímavá, ale například s lidskou anatomií by se měl poněkud lépe obeznámit. Při práci s ženským poprsím by si měl také projít fungování gravitace.
Jinak bych tvrdil, že kresby samotné pěkně zobrazují onu neerotickou brutalitu de Sada; to pro mě důležitější v de Sadově díle, ale postrádají. Právě onu filozofii. Z filozoficko-sexuologického díla se stalo prachsprosté porno, které ani to co dělat má, nedělá dobře.

Nejsem z tohoto díla všeobecně vůbec nadšen, přes to – nebo právě proto -, že mám Juliettu rád. Nejspíše také nejsem objektivní, protože komiksy jsou věc, které se obecně vyhýbám a nemohu tedy soudit v nějakém validním měřítku. Váhám nad dvěma, nebo pouze jednou hvězdou. Jednu hvězdu však dávám nerad a nejspíše bych tím znehodnotil kresby samotné, dávám tedy dvě.

P.s.: Zasmál jsem se u býčího penisu. Pan kreslíř by si měl možná zjistit jak věci vypadají a až poté kreslit. Já si to u této strany zjistil. Ne. Pan Cáceres se vážně netrefil.

09.05.2020 2 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

K této jednohubce se stavím celkem rozpačitě. Aby bylo jasno, je to skvělá hra. Respektive její inscenace dokáží být geniální, ale jak je na tom samotný Molièrův text? Inu, to je horší. Jako kritika funguje i v dnešní době, to je bezpochyby, ale jako komedie? Ne tolik.

Text se zdá být poněkud chudý a uspěchaný, závěr je pak vysloveně překotný. Sic osobně s deus ex machina nemám problém, ale pro dnešní publikum a z dnešního pohledu vůbec, se jedná o poněkud líné řešení, to je pravda. Ovšem v časech Molièrových, to bylo něco jiného a je na to třeba takto hledět.

V zásadě se ale zasmějete, doporučuji však shlédnout nějakou inscenaci. Nedávno jsem viděl naprosto skvělé provedení v hlavní roli s Bolkem Polívkou a smíchem jsem se rdousil. (Konec konců nadávku „intelektuální bonsaj“ u Molièra nenajdete.) Navíc u tohoto provedení byl text hry podstatně rozšířen a komediální scény rozpracovány. Jedná se tedy o jedno z dramat, které si na papíře v žádném případě neužijete tak, jako v kvalitním divadelním provedení. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami, Polívka mě však obměkčil.

01.05.2020

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

Píši to nerad, ale toto pro mě bylo jedno z největších literárních zklamání za poslední dobu. Nejsem si v pravdě jist, jak začít… Inu, tak třeba forma. Za normálních okolností proti ich-formě nic nemám, ale tady jsem se nějak nedokázal do děje vůbec vcítit. A proč? Kvůli slečně Zuzaně.

Je mi skoro stydno to psát sem, kde většina lidí Zuzanu vychvaluje, ale mě byla hrozně, ale hrozně nesympatická. To její: jsem odlišná, jsem krásná, jsem inteligentní, jsem mimořádně shovívavá, jsem pečlivá a své úkoly plním lépe než kdo jiný…. No, jestli toto vykládala i svým řádovým sestrám, nedivím se, že měly tendence ji šikanovat. Já bych ji v určitém bodě asi také začal šikanovat… Celá kniha jaksi nafukuje a přehání v zásadě drobnosti (po většinou) a tak nějak se mi prostě celé to dílo zdá býti takové ufňukané.

Panu Diderotovi se podařilo napodobit myšlenkové
pochody dvacetileté prosté dívky z 18. století, asi jako se mě daří vydávat se za vlídného člověka. Tak nějak tomu nikdo nemůže věřit.

Ona sžíravá kritika církve – tedy pokud tím byl někdo doopravdy překvapen – se mi zdála opět poněkud nafouknutá. Dovoluji si tvrdit, že kritizovat systém na vzorku dvou vyfabulovaných klášterů, nemá potřebnou sílu a je třeba si navíc uvědomit, že církev – stejně jako politika – je odrazem společnosti a pokud tedy kritizujeme církev, kritizujeme celou společnost. Nelze kritizovat jedno bez druhého. To ovšem neznamená, že je Katolická církev čistá jako "slovo boží", to rozhodně ne a já odjakživa patřím k jejím kritikům, ale tato kniha prostě není jako kritika vhodná.

Na knize jsem našel tři pozitivní věci. 1, literární styl je čtivý a celkem rychle to ubíhá. 2, Je to krátké, čímž to utíká ještě rychleji. 3, Diderot byl myslitel a v knize lze najít mnoho zajímavých?, no spíše již zastaralých, ale pokud nic jiného, tak alespoň dobrých myšlenek.

01.05.2020

Osvícení Osvícení Stephen King

Z této knihy mám velice smíšené pocity. Když jsem začínal u prvních stran, myslel jsem si, že se do toho prostě nedokáži začíst. A pořád jsem si to myslel a pořád a hele! Jak jako strana dvě stě padesát?!

Takže jsem se zjevně dokázal začíst bez větších obtíží, člověk ani neví jak, jedna strana následuje druhou a za tři večery to máte za sebou. King prostě umí poutavě psát a používá příjemný sloh, o tom není sporu.

Další věc, ve které je King geniální, je atmosféra a rozvoj charakteru. A oboje se mu i v této knize podařilo opravdu velice dobře. Charakterům věříte, je vám jich líto a i když už je vám více či méně jasné jak to dopadne, stále věříte, že to bude jinak. A opravdu vás to zajímá, což je na tom nejlepší!

Ale jaký je to ve skutečnosti horor? Tam už je to horší. Náznak strachu jsem pociťoval ještě kousek před polovinou knihy a pak to šlo do háje. Náznaky jako „V tom pokoji je nějaká špatnost!“ „Nechoď tam!“, v Kingově podání dokáží vybudovat automatický strach. Ale když tu „špatnost“ popíše? Je to v háji. Strašidelnost v onom nadpřirozeném slova smyslu, je pryč. Ona se ta hrozba najednou stává spíše… směšnou?

To ovšem neubírá knize v jiném ohledu, v tom, v čem King nejvíce vyniká. Čtenář má možnost sledovat pomalý, ale jistý rozpad lásky a soudržnosti jedné americké rodinky, tak dlouho, dokud se v hotelu nerozpoutá takové jejich malé, soukromé a od světa odříznuté psychologické peklíčko. Ano, to je v této knize popsáno dokonale.

Hrozně rád jsem také za přítomnost „Masky rudé smrti“, které je v knize podlézavě přítomna, což mi udělalo velikou radost, stejně jako přítomnost Havrana v Geraldově hře. Když King naváže, nebo využije Poeovi náměty, vycházejí z toho většinou velice zajímavé věci.

Zamyslím-li se nad tím, kniha rozhodně není špatná, ale na mě nepůsobila tak dobře jako jiné Kingovi knihy. Každopádně za přečtení rozhodně stojí. (Nejspíše i opakované.)

30.04.2020

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Tato útlá kniha mi ležela v knihovně snad rok a půl, než jsem se konečně donutil k tomu si ji přečíst. A jak to dopadlo? Dva večery strávené s touto knihou mi konečně otevřely dveře k panu Kingovi. Doposud jsem od něj přečetl poměrně málo knih (King je asi jediný spisovatel, u kterého mohu tvrdit, že 8 knih je málo.) a žádná z nich Geraldovu hru nepřekonala.

Ano, opravdu tvrdím, že toto je pro mě zatím nejlepší kniha od pana Kinga. Mám pro to několik důvodů. Jedná se o ten nejodpornější horor, jaký jsem kdy četl a to myslím zcela vážně. (Přes to, že se nejedná o opravdový horor.) Duchové, stará ježibaba ve vaně, ani vesmírný klaun pro mě nejsou tak děsiví, jak jedna žena připoutaná k posteli a podivný vetřelec, který ji z nějakého – kdo ví z jakého? – důvodu sleduje.

Kniha pro mě byla neuvěřitelně napínavá a, jak říkám, děsivá. Jedná se také o doposud první knihu (opravdu), u které se mi udělalo fyzicky zle. Cítil jsem nevolnost, rozbolela mě hlava, klepal jsem se. Asi jsem na některé věci moc citlivý, ale v určitém bodě jsem si prostě musel začít dávat pauzy na rozdýchání.

A co mi prohloubilo požitek z této knihy? „‚Co jste?‘ vzlykla ‚Muž? Ďábel? Co v božím jméně jste?‘“ Ó ano, Havran. Má nejspíše nejoblíbenější báseň vůbec, hraje velice důležitou roli v tomto příběhu a je do něj krásně zakomponovaná.

Celá tato kniha je prostě nádhernou přehlídkou traumat, paranoi, stísněnosti a svého druhu i násilí. Až si jednoho dne budu připadat dosti silný, určitě se k této knize vrátím.

29.04.2020

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Naprosto fantastická kniha. To je první myšlenka, která mě napadá čerstvě po dočtení. Proč?

Inu, nejdříve si vezměme literární styl. Eco v této knize píše jednoduchým, příjemně čtivým jazykem, který používá složitější věty pouze výjimečně. Opravdu se kniha čte velice příjemně a jedna stránka za druhou vám uteče až podezřele rychle.

Hlavní hrdina knihy je sympatický asi jako vřed, ale stejně čtenáře zajímá, jak to s ním vlastně dopadne. Rozdvojená osobnost byl velice zajímavý nápad, který přinesl spoustu prostoru pro velice vtipné situace a stejně tak dobře umožňuje velice zajímavý vypravěčský styl.
Když píši o „vtipných“ situacích, musím upozornit, že Pražský hřbitov má v sobě spoustu milého, vlídného humoru, možná s lehkým nádechem sarkasmu.

Bylo obtížné se zorientovat v dějinných událostech, které nám pan Eco představoval a věřím, že pro někoho kdo o těchto událostech nemá nejmenší tušení, musí tato kniha opravdu být náročnou. Já měl to štěstí, že jsem se před nedávnem rozhodl „nastudovat“ si něco málo o papežích. A pokud se zajímáte o toto téma, Piu IX. se prostě nevyhnete, což vede i ke Garibaldimu a tak dále a tak dále. Opravdu neprobádané pro mě byly dny Prusko-francouzské války a komuny, i tyto informace jsem si však byl schopen doplnit za pochodu.

Antisemitismus, kterým je celá kniha prosáklá v té nejčistší podobě, je odporný a krutý, ukazuje však dokonalý dobový obraz, stejně jako téma zednářských lóží a podobně. Když si člověk čte o masivním prezentování falzifikátů a konspiračních teorií bez důkazů, musí si říct: To snad není možné! To by se nikdy u rozumných lidí nestalo! A ejhle, potom se podíváte na internet…

No, každopádně jsem si knihu užil, dozvěděl jsem se až nepříjemné množství zajímavých informací a hlavně jsem se ještě jednou ujistil, jak skvělým autorem Eco je. Plně doporučuji.

28.04.2020

Podivný regiment Podivný regiment Terry Pratchett

S panem Pratchettem mám dlouhodobě jeden problém. Aby bylo jasno, miluji ho, ale jeden problémek s ním přeci jenom mám. Přehání. Sir Terry Pratchett to musí vždycky přehnat, snad ani jednou se nestalo, že by nepřeháněl. Vždy vezme nějaký jev v knize, nějakou problematiku, či událost a znásobí ji do neuvěřitelných rozměrů. Udělal to i v knize Podivný Regiment, není to zde sice tolik šílené a nepředstavitelné, ale zase to musel udělat. A pozor, tady si dovolím spoiler: nejdříve Apoléna, kolem které se celý děj točí. To je v pořádku. A pak už jsou dvě. A tři. Hele, ony jsou čtyři. Áha… on to je celý regiment… dobře.

Ale jinak? Geniální! Možná, že je tato kniha o něco málo vážnější, nežli je zvykem, mě osobně se ale zdá, že to je jev, který se u pozdější tvorby pana Pratchetta objevuje celkem běžně. A i když je možná trochu vážnější, je stále neuvěřitelně vtipná. Nejméně dvakrát jsem se u té knihy smíchem rozbrečel a hrozně hloupě jsem musel vypadat v průběhu čtení neustále. A kromě toho, že je vtipná podle mě také problematiku, kterou rozebírá, rozebírá skvěle. Válka je hrozný zločin, to už tu bylo a tato kniha jenom potvrzuje, že měl Elánius pravdu.

A ano, důležitou věcí na této knize je, že v ní jistou roli hraje Elánius, což zaručuje kvalitu. Není sice hlavní postavou, ale každý jeho vstup stojí za to.

No prostě je to zase jednou vynikající kniha, kterou jsem si celou (což není pravidlem) užil. A už teď se těším na dalšího Pratchetta.

27.04.2020

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Nejsem si vůbec jist jak se na tuto knihu dívat, Líbilo se mi to, ale současně… taky ne.
Jedná se o velice krátkou knihu, která má celkem rychlý děj. V dnešní době to samozřejmě není „horor“, málo koho tato kniha podle mě dokáže opravdu vyděsit, ale to neznamená, že nemá cenu si toto dílo přečíst, to vůbec ne. Poskytuje totiž zajímavý dobový náhled do vědění a chápání, což není k zahození.

Jak jsem již napsal, děj je rychlý, ale nikoliv toliko zajímavý, Rychle mi vypadl z hlavy, snad jednou ze zajímavějších částí je popis prvního kontaktu Monstra s lidskou rasou, ale jinak nic poutavého. Konec pro mě byl také takový nemastný neslaný a co mě trápilo asi nejvíce, byla přemrštěná afektovanost v dialozích, které se mi zdály poněkud příliš přeslazené. Krásné byly popisy krajin, to přiznávám.

Celkově nemohu tvrdit, že by to byla špatná kniha, ale mě nijak nezaujala a obávám se, že ji již znovu číst nebudu.

27.04.2020